Αγορα αεροβόλου.

Βαση νομου εφοσον εχεις καρτα ΣΚΟΕ, πας Α.Τ., σου δινει αδεια και πας και αγοραζεις.Αρκετοι εχουν χωρις αδεια και ριχνουν σε δικο τους χωρο, δεν εχει ακουστει κατι για μπλεξιματα με αστυνομια, δεν πολυασχολουνται αν δεν γινει κατι σοβαρο, σκοπευτηριο πρεπει να ειναι με αδεια κανονικα.
Για άλλη μια φορά επιτρέπεται η πώληση -αγορά απαγορεύεται η κατοχή και χρήση .Ο κάτοικος πόλης αν δεν είναι εγγεγραμμένος σκοπευτής η αγορά- κατοχή αεροβόλου είναι άχρηστη.
 
Εργοστασιακή λύση σύμφωνα με το σκεπτικό της εταιρείας είναι μάλλον το "έχουμε άλλο μοντέλο με ανοιχτά σκοπευτικά" (οπότε "ξηλώσου" και πάρ' το) - κάτι που θεωρώ λάθος (αλλά ποιός μας χ@ζει εμάς εδώ στην Ελλάδα).

Αυτό που σκέφτεσαι το έχουν σκεφτεί πολλοί άλλοι πρίν από σένα και ο υποφαινόμενος επίσης εδώ και κάμποσα χρόνια.

Αναγκαστικά θα χρειαστεί πατέντα για το εμπρός σκοπευτικό.

Το πίσω μπορεί να γίνει εύκολα αρκεί να μην το θέλουμε σώνει και καλά να είναι ανοιχτού τύπου και στην αρχή της κάννης.
Ταιριάζει με τη μία το εργοστασιακό ανοιχτό κλισιοσκόπιο του HW 77 - δεν θα δίνει την καλύτερη δυνατή εικόνα αλλά κάτι γίνεται.

Για καλύτερη και ακριβέστερη σκόπευση και μεγαλύτερη σκοπευτική γραμμή η επιλογή είναι για πίσω σκοπευτικό τύπου οφθαλμιδίου και εμπρός σκοπευτικό με τούνελ και δυνατότητα χρήσης εναλλασσόμενων ακίδων. Το HW 97K είναι κοντό σε μήκος και η επιλογή αυτή εκμεταλλεύεται κάθε εκατοστό του όπλου.

Μια απλή επιλογή θα ήταν να μετατραπεί το κλασσικό εργοστασιακό εμπρός σκοπευτικό της φίρμας και να κολληθεί στο σωστό ύψος πάνω στο χιτώνιο της κάννης στην άκρη της.

Υπάρχει ένας μάστορας, Γιώργος λεγόταν νομίζω (είχε το ψευδώνυμο SEERHAN σε παλιά forum) που μπορεί σχεδόν να κάνει τα πάντα - έχει φτιάξει απίθανες κατασκευές σε αεροβόλα αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πώς θα μπορούσες να επικοινωνήσεις μαζί του για ερωτήσεις και βοήθεια.
Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.
Εχω και το 80Κ σε 5,5 αλλα ο συνδυασμος «ψαξιμο και δουλεια δεν ειχε ο διαολος», μας επιστρεφει χρονικα σε ηλικιακα νεωτερες αναζητησεις, τοτε που ξεκινουσαμε απο την ανυπαρξια χρηματος και οι πατεντες ειχαν τον πρωτο λογο.
Και εισαι και ακριβως στο μυαλο μου, μιας και για το πισω σκοπευτικο ολο και κατι θα βρεθει, ενω για το μπροστινο σκεφτομουν την χρηση μαγνητη, αυτοκολλητης οπτικης ινας ή και των δυο μαζι. Και βεβαια, παμπολες δοκιμες ωστε να ερθουν τα υψη σε συναφεια.
Χαιρομαι για την κουβεντα και σε ευχαριστω για μια ακομα φορα.
 
Για πισω, δεν ξερω αν μπαινει κατευθειαν https://airgunshop.gr/27.-antallaktika-parelkomena/weihrauch/weihrauch-piso-skopeutiko-hw-77-2250-k/
Για μπροστα παλι δεν ειναι σιγουρο ισως κατι τετοιο https://milidonis.gr/αξεσουάρ-αεροβόλα-όπλα/σκοπευτικά-αεροβόλων-αεροβόλα-όπλα/utg-front-sight-mod-mnt-716
Ενα σημειο που θελει προσοχη ειναι το υψος του μπροστινου να μην εχει διαφορα σε σχεση με το πισω, οπως και 'ναχει θελει πατεντα και ψαξιμο.
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ, απο το μηδεν βρισκουμε κατι να ασχολουμαστε κι αυτο ειναι πολυ θετικο. Ευχαριστω και να εισαι καλα παντα.
 
Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.
Εχω και το 80Κ σε 5,5 αλλα ο συνδυασμος «ψαξιμο και δουλεια δεν ειχε ο διαολος», μας επιστρεφει χρονικα σε ηλικιακα νεωτερες αναζητησεις, τοτε που ξεκινουσαμε απο την ανυπαρξια χρηματος και οι πατεντες ειχαν τον πρωτο λογο.
Και εισαι και ακριβως στο μυαλο μου, μιας και για το πισω σκοπευτικο ολο και κατι θα βρεθει, ενω για το μπροστινο σκεφτομουν την χρηση μαγνητη, αυτοκολλητης οπτικης ινας ή και των δυο μαζι. Και βεβαια, παμπολες δοκιμες ωστε να ερθουν τα υψη σε συναφεια.
Χαιρομαι για την κουβεντα και σε ευχαριστω για μια ακομα φορα.
Η αναζήτηση και το ψάξιμο δεν σταματάει ποτέ φίλε μου - κι αυτό είναι καλό ασχέτως άν τελικά ευδοκιμήσει και υλοποιηθεί με επιτυχία μια ιδέα ή καταλήξει στα σκουπίδια.

Έχω φτιάξει μια ιδιοκατασκευή - πατέντα στο κλισιοσκόπιο του HW 77 και το μετέτρεψα σε οφθαλμίδιο ενώ η εμπρός "σκέτη" ακίδα αντικαταστάθηκε με το εργοστασιακό σκοπευτικό με τις ακίδες (ταιριάζει γιατί υπάρχουν εγκοπές ακριβώς γι' αυτό το σκοπό από το εργοστάσιο).
Η σκόπευση πλέον είναι σαν αυτή του G3 ή του Μ1 ή ότι άλλο έχει ανάλογα σκοπευτικά.

Στην ράγα του κυλίνδρου μπορεί να στερεωθεί επισης και κανονική σκοπευτική διόπτρα όπως αυτές των αεροβόλων Ολυμπιακής σκοποβολής ή των ραβδωτών 0.22" LR επίσης Ολυμπιακών αγωνισμάτων (ΟΧΙ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΚΗ - καμία σχέση). Είναι δυστυχώς όμως πολύ ακριβά σαν εξαρτήματα - το γνωρίζει καλά όποιος το έχει ψάξει.

Καλή συνέχεια εύχομαι στις αναζητήσεις σου και καλή επιτυχία στα εγχειρήματά σου !
 
Back
Top