Αγορα αεροβόλου.

Είμαι άπειρος στο θέμα αεροβόλα. (Έχω ένα παλιό cometa δεκαετίας 80.Μπαινοντας εδώ έμαθα τα...
Weihrauch. Μου αρέσει η ακρίβεια και η δύναμη. Μου αρέσουν οι βολές σε μεγάλες αποστάσεις. Και εγώ και περισσότερο το άλλο μου μισό (η Δήμητρα μου )κοιτάμε για το 90αρι .Το Air Arms 200 ειναι ακριβό για εμάς.Μας αρέσουν οι βολές άνω των 50 60 μέτρων. Γουστάρουμε να βαράμε τενεκεδες και να περνάνε διαμπερές. Τι λέει το 90αρι από αξιοπιστία μακροζωία?
 
Είμαι άπειρος στο θέμα αεροβόλα. (Έχω ένα παλιό cometa δεκαετίας 80.Μπαινοντας εδώ έμαθα τα...
Weihrauch. Μου αρέσει η ακρίβεια και η δύναμη. Μου αρέσουν οι βολές σε μεγάλες αποστάσεις. Και εγώ και περισσότερο το άλλο μου μισό (η Δήμητρα μου )κοιτάμε για το 90αρι .Το Air Arms 200 ειναι ακριβό για εμάς.Μας αρέσουν οι βολές άνω των 50 60 μέτρων. Γουστάρουμε να βαράμε τενεκεδες και να περνάνε διαμπερές. Τι λέει το 90αρι από αξιοπιστία μακροζωία?
Δεν υπάρχει καλύτερο........
 
Είμαι άπειρος στο θέμα αεροβόλα. (Έχω ένα παλιό cometa δεκαετίας 80.Μπαινοντας εδώ έμαθα τα...
Weihrauch. Μου αρέσει η ακρίβεια και η δύναμη. Μου αρέσουν οι βολές σε μεγάλες αποστάσεις. Και εγώ και περισσότερο το άλλο μου μισό (η Δήμητρα μου )κοιτάμε για το 90αρι .Το Air Arms 200 ειναι ακριβό για εμάς.Μας αρέσουν οι βολές άνω των 50 60 μέτρων. Γουστάρουμε να βαράμε τενεκεδες και να περνάνε διαμπερές. Τι λέει το 90αρι από αξιοπιστία μακροζωία?
Δεν ειναι στην ιδια κατηγορια το hw90 με το Air Arms TX200, το πρωτο ειναι σπαστης κανης πιο δυνατο και gas ram, το δευτερο σταθερης κανης με μοχλο οπλισης οπως ειναι και τα hw97-77.
Το hw80 ειναι και αυτο μια επιλογη το οποιο ειναι σπαστης κανης ελατηριου με αρκετη δυναμη οπως και το hw90, αλλα αν ριχνεις ορθιος επειδη ειναι βαρια αεροβολα και ριχνει και η συζυγος, ειναι κουραστικα, οπως και στην οπλιση, εκτος και ριχνεται στηριγμενα σε παγκο.
H αλλη λυση ειναι τα προσυμπιεσμενα (pcp), στα οποια μπορεις να βρεις με οση δυναμη(ποδολιβρα) θες, εχουν μεγαλυτερη ακριβεια, εχουν μικροτερο βαρος, αλλα θελει και συμπραγαλα για το γεμισμα τους, οπως μπουκαλα ή τρομπα και ανεβαζουν το κοστος.
Τωρα αν πας σε hw90, οταν χρειαστει σερβις, αλλαζεις μια τσιμουχα στο εμβολο( οπως σε ολα τα αεροβολα ελατηριου ή gas ram) και ενα o'ring και αν το κανεις μονος(εφοσον μπορεις) θα χρειαστεις μια τρομπα της εταιρειας για να το ''φουσκωσεις'', ή ανταπτορα και μια τρομπα ποδηλατου, μπορεις με αυτο το τροπο να ρυθμιζεις και τη δυναμη του αεροβολου οποτε θες που γινεται πολυ ευκολα και μονο σ'αυτο το αεροβολο.Επισης αν βαλεις διοπτρα(για την αποσταση που λες μαλλον θα χρειαστει), χρειαζεται μονοκομματη βαση και καλη διοπτρα γιατι υπαρχει η φημη οτι τα δυνατα gas ram καταστρεφουν τις διοπτρες.
 
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Τελικά ας ακουσα και πήραμε το HW 90αρι. Με τις πρώτες βολές κούνησε το κοντάκι. Το έσφιξα και μέχρι τώρα δεν ξανακουνησε. Κατά πόσο δυνατό είναι δεν ξέρω να σας πω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Το κοντάκι είναι λίγο έως πολύ αδιάφορο δεν έχει καθόλου νερά. Το μπροστινό στόχαστρο έπεσε κάτω ήταν ξεβιδωτο.
 
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Τελικά ας ακουσα και πήραμε το HW 90αρι. Με τις πρώτες βολές κούνησε το κοντάκι. Το έσφιξα και μέχρι τώρα δεν ξανακουνησε. Κατά πόσο δυνατό είναι δεν ξέρω να σας πω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Το κοντάκι είναι λίγο έως πολύ αδιάφορο δεν έχει καθόλου νερά. Το μπροστινό στόχαστρο έπεσε κάτω ήταν ξεβιδωτο.
Νά τό χαρείς!!!
 
Καλησπέρα στη παρέα, έχω το Βαϊραχ 30 σε 4.5. για βολές 10-25μ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Τώρα θέλω το ίδιο σχετικά όπλο, αλλά σε 5.5. Τα σπουδαιότερα χαρακτηριστικά είναι, να είναι κάτω από 3 κιλά και να είναι ευθύβολο. Δεν ρίχνω, σχεδόν ποτέ, καθιστός και σπάνια με οπτικό. Αν έριχνα θα είχα Βαϊραχ 77 ή Ντιάνα 54 ερ κινγκ.

Πωλητές με οδηγούν σε κάποιο ΓΚΑΜΟ 5.5.γκας ραμ, στα 2.5 κιλά, δεν θυμάμαι μοντέλο (κάπου 190€ κοστιζει). Είμαι λίγο επιφυλακτικός, διότι δεν μου αρέσει η σκανδάλη σε κάποια μοντέλα φίλων που έριξα (ίσως συνηθίζεται, αλλά πολλά χρόνια, εχω μάθει με Βαϊραχ και Ντιάνα), και επίσης δεν μου φάνηκαν ποιοτικά, μπορεί να γράφω ανοησίες, άλλα έτσι ένιωσα.

Μήπως να πάρω το 30αρι ξανά, αλλά σε 5.5;
Εκτιμώ μεν ότι θα είναι αδύναμο για 5.5, αλλά πάλι δε, ρίχνω κοντινές αποστάσεις. Μπερδεμένος!

Ειχα δυνατά και βαριά όπλα, τα πούλησα - τα χάρισα, κάθονταν στον οπλοβαστό, δεν κάνω τέτοια χρήση, θέλω ελαφρύ όπλο.

Κομετα 220 σε 5.5;

(Μες το μυαλό μου τριγυρνά το Βαϊραχ 50, αλλα το βάρος ισως με ενοχλήσει…) Κάποιο άλλο ποιοτικό πολύ ελαφρύ μοντέλο, ελατηρίου ή γκας ραμ;

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!.
 
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Τελικά ας ακουσα και πήραμε το HW 90αρι. Με τις πρώτες βολές κούνησε το κοντάκι. Το έσφιξα και μέχρι τώρα δεν ξανακουνησε. Κατά πόσο δυνατό είναι δεν ξέρω να σας πω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Το κοντάκι είναι λίγο έως πολύ αδιάφορο δεν έχει καθόλου νερά. Το μπροστινό στόχαστρο έπεσε κάτω ήταν ξεβιδωτο.
Καλες βολες.
Τσεκαρε ολες τις βιδες(δεν δικαιολογηται να ειναι λασκα το στοχαστρο) και ρωτα απο ΄κει που το αγορασες, αν ειναι ''φουσκωμενο'' στο μεγιστο, αν ειναι στο μεγιστο, θελει λιγο ξεφουσκωμα, θα δουλευει πιο γλυκα, στο μεγιστο δεν κερδιζεις τιποτα εκτος απο δυσκολια στην οπλιση, φθορες και μειωμενη ακριβεια στις βολες.
 
Καλησπέρα στη παρέα, έχω το Βαϊραχ 30 σε 4.5. για βολές 10-25μ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Τώρα θέλω το ίδιο σχετικά όπλο, αλλά σε 5.5. Τα σπουδαιότερα χαρακτηριστικά είναι, να είναι κάτω από 3 κιλά και να είναι ευθύβολο. Δεν ρίχνω, σχεδόν ποτέ, καθιστός και σπάνια με οπτικό. Αν έριχνα θα είχα Βαϊραχ 77 ή Ντιάνα 54 ερ κινγκ.

Πωλητές με οδηγούν σε κάποιο ΓΚΑΜΟ 5.5.γκας ραμ, στα 2.5 κιλά, δεν θυμάμαι μοντέλο (κάπου 190€ κοστιζει). Είμαι λίγο επιφυλακτικός, διότι δεν μου αρέσει η σκανδάλη σε κάποια μοντέλα φίλων που έριξα (ίσως συνηθίζεται, αλλά πολλά χρόνια, εχω μάθει με Βαϊραχ και Ντιάνα), και επίσης δεν μου φάνηκαν ποιοτικά, μπορεί να γράφω ανοησίες, άλλα έτσι ένιωσα.

Μήπως να πάρω το 30αρι ξανά, αλλά σε 5.5;
Εκτιμώ μεν ότι θα είναι αδύναμο για 5.5, αλλά πάλι δε, ρίχνω κοντινές αποστάσεις. Μπερδεμένος!

Ειχα δυνατά και βαριά όπλα, τα πούλησα - τα χάρισα, κάθονταν στον οπλοβαστό, δεν κάνω τέτοια χρήση, θέλω ελαφρύ όπλο.

Κομετα 220 σε 5.5;

(Μες το μυαλό μου τριγυρνά το Βαϊραχ 50, αλλα το βάρος ισως με ενοχλήσει…) Κάποιο άλλο ποιοτικό πολύ ελαφρύ μοντέλο, ελατηρίου ή γκας ραμ;

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!.
Ελαφρυ και δυνατο μονο σε προσυμπιεσμενο(PCP), τα 5,5 θελουν δυνατα αεροβολα για να μην ειναι εντονη η καμπυλη της τροχιας απο το σφαιρακι.Η καλυτερη σκανδαλη σε αεροβολα ελατηριου ειναι των Weihrauch και οταν το αεροβολο ειναι χαμηλης δυναμης ειναι και λιγο πιο ελαφρια.Ειναι λογικο να μην σου αρεσει η σκανδαλη απο τα gamo απο την στιγμη που εχεις ριξεις με το hw 30. Tωρα συγκριση 77 με 54 δεν γινεται διοτι το πρωτο προοριζεται καθαρα για σκοπευτικη χρηση και ειναι σχετικα χαμηλης ισχυος, το δευτερο εχει και αυτο τα θετικα του, ειναι αρκετα δυνατοτερο απο το 77αρι, ειναι και τα δυο σταθερης κανης και η σκανδαλη απο το 54αρι εχει βελτιωθει αρκετα(η ΤΟ6) αλλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με του 77αριου.
 
Καλησπέρα στη παρέα, έχω το Βαϊραχ 30 σε 4.5. για βολές 10-25μ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Τώρα θέλω το ίδιο σχετικά όπλο, αλλά σε 5.5. Τα σπουδαιότερα χαρακτηριστικά είναι, να είναι κάτω από 3 κιλά και να είναι ευθύβολο. Δεν ρίχνω, σχεδόν ποτέ, καθιστός και σπάνια με οπτικό. Αν έριχνα θα είχα Βαϊραχ 77 ή Ντιάνα 54 ερ κινγκ.

Πωλητές με οδηγούν σε κάποιο ΓΚΑΜΟ 5.5.γκας ραμ, στα 2.5 κιλά, δεν θυμάμαι μοντέλο (κάπου 190€ κοστιζει). Είμαι λίγο επιφυλακτικός, διότι δεν μου αρέσει η σκανδάλη σε κάποια μοντέλα φίλων που έριξα (ίσως συνηθίζεται, αλλά πολλά χρόνια, εχω μάθει με Βαϊραχ και Ντιάνα), και επίσης δεν μου φάνηκαν ποιοτικά, μπορεί να γράφω ανοησίες, άλλα έτσι ένιωσα.

Μήπως να πάρω το 30αρι ξανά, αλλά σε 5.5;
Εκτιμώ μεν ότι θα είναι αδύναμο για 5.5, αλλά πάλι δε, ρίχνω κοντινές αποστάσεις. Μπερδεμένος!

Ειχα δυνατά και βαριά όπλα, τα πούλησα - τα χάρισα, κάθονταν στον οπλοβαστό, δεν κάνω τέτοια χρήση, θέλω ελαφρύ όπλο.

Κομετα 220 σε 5.5;

(Μες το μυαλό μου τριγυρνά το Βαϊραχ 50, αλλα το βάρος ισως με ενοχλήσει…) Κάποιο άλλο ποιοτικό πολύ ελαφρύ μοντέλο, ελατηρίου ή γκας ραμ;

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!.
To cometa θέλει "πείραγμα" να γίνει καλό. Out of the box δεν είναι. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου μην το πάρεις. Το έχω γι αυτό στο λέω. Και πάλι ούτε καν δε θα πλησιάσει το HW
Το 50άρι είναι απλά τέλειο. Ένα top hat θέλει μόνο (αν σε ενοχλεί το twang). Για το διαμέτρημα τώρα εγώ είμαι οπαδός του 4,5μμ.
 
Καλησπέρα στη παρέα, έχω το Βαϊραχ 30 σε 4.5. για βολές 10-25μ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Τώρα θέλω το ίδιο σχετικά όπλο, αλλά σε 5.5. Τα σπουδαιότερα χαρακτηριστικά είναι, να είναι κάτω από 3 κιλά και να είναι ευθύβολο. Δεν ρίχνω, σχεδόν ποτέ, καθιστός και σπάνια με οπτικό. Αν έριχνα θα είχα Βαϊραχ 77 ή Ντιάνα 54 ερ κινγκ.

Πωλητές με οδηγούν σε κάποιο ΓΚΑΜΟ 5.5.γκας ραμ, στα 2.5 κιλά, δεν θυμάμαι μοντέλο (κάπου 190€ κοστιζει). Είμαι λίγο επιφυλακτικός, διότι δεν μου αρέσει η σκανδάλη σε κάποια μοντέλα φίλων που έριξα (ίσως συνηθίζεται, αλλά πολλά χρόνια, εχω μάθει με Βαϊραχ και Ντιάνα), και επίσης δεν μου φάνηκαν ποιοτικά, μπορεί να γράφω ανοησίες, άλλα έτσι ένιωσα.

Μήπως να πάρω το 30αρι ξανά, αλλά σε 5.5;
Εκτιμώ μεν ότι θα είναι αδύναμο για 5.5, αλλά πάλι δε, ρίχνω κοντινές αποστάσεις. Μπερδεμένος!

Ειχα δυνατά και βαριά όπλα, τα πούλησα - τα χάρισα, κάθονταν στον οπλοβαστό, δεν κάνω τέτοια χρήση, θέλω ελαφρύ όπλο.

Κομετα 220 σε 5.5;

(Μες το μυαλό μου τριγυρνά το Βαϊραχ 50, αλλα το βάρος ισως με ενοχλήσει…) Κάποιο άλλο ποιοτικό πολύ ελαφρύ μοντέλο, ελατηρίου ή γκας ραμ;

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!.
Με υγεία να το χαρείς το νέο σου τουφέκι !


Το HW 95 σε 5,5 mm θα σε καλύψει απόλυτα.
Το HW 50S είναι επίσης πολύ καλό και συμπαγές αλλά έχει λίγο παραπάνω ζόρι στην όπλιση σε σχέση με το 95 λόγω του αρθρωτού μοχλού όπλισης που έχει.

Αυτά άν θές ποιοτικό αεροβόλο με καλή σκανδάλη σε 5,5 mm και σε χαμηλό σχετικά βάρος.
Για κάτω από 3 kg μόνο PCP κι αυτό ποιοτικό κι όχι την πρώτη Κινεζιά που θα σου προτείνουν.
 
Το παλαιότερο 95αρι, το είχα ρίξει. θυμάμαι μου άρεσε, δεν εχω συγκράτηση την αίσθηση του βάρους, αλλά στα 3,5 κιλά μάλλον θα ειναι βαρύ. Με βλέπω να πηγαίνω στο 50αρι, το παραπάνω ζόρι στην όπλιση δεν μ' ενοχλεί, επίσης μ΄αρέσει που είναι συμπαγές σε μήκος. (Με το βάρος έχω τα κωλύματα μου)

PCP είχα παλιά, το πούλησα, δεν μου ταιριάζουν μάλλον. Είμαι παλιάς σχολής. Γκας ραμ δεν είχα, ποτέ. Οι εταιρίες που εμπιστεύομαι, δεν βγάζουν. Μόνο η Βαιραχ έχει ένα μοντέλο, πολύ βαρύ!
Κομίτα δεν είχα, ποτέ. Θυμάμαι όσα έτυχε να επεξεργαστώ, μου φάνηκαν ποιοτικά όπλα. Λίγο ''γρατζουνούσαν'' στη σκανδάλη, αυτό συγκράτησα κυρίως και ότι έριχναν ''γλυκά'' και ευθύβολα.

Κινέζικα - Τουρκικα κλπ δεν θέλω. Γνωστοί μου λένε, πάρε Γκαμο, αλλά κάτι δεν μου κάθετε καλά, τα πλαστικά τους, η σκανδάλη, τα σκοπευτικά τους κλπ . Επίσης το θέλω ξύλινο… Άλλα κωλύματα….. εξάλλου δεν αγοράζω κάθε μήνα όπλο, προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να μ ευχαριστεί και ''ψυχολογικά''.

Κομιτα 220 ή Βαιραχ 50 είναι μάλλον οι επιλογές και εκ των δυο θα πάω μάλλον στο 50αρι.... Η καλή Ντιάνα, εξαφανίστηκε στα ελαφρύτερα μοντέλα! Πχ θυμάμαι το 28αρι (ή 26, δεν είμαι σίγουρος), καλό οπλάκι ήταν.
 
Το παλαιότερο 95αρι, το είχα ρίξει. θυμάμαι μου άρεσε, δεν εχω συγκράτηση την αίσθηση του βάρους, αλλά στα 3,5 κιλά μάλλον θα ειναι βαρύ. Με βλέπω να πηγαίνω στο 50αρι, το παραπάνω ζόρι στην όπλιση δεν μ' ενοχλεί, επίσης μ΄αρέσει που είναι συμπαγές σε μήκος. (Με το βάρος έχω τα κωλύματα μου)

PCP είχα παλιά, το πούλησα, δεν μου ταιριάζουν μάλλον. Είμαι παλιάς σχολής. Γκας ραμ δεν είχα, ποτέ. Οι εταιρίες που εμπιστεύομαι, δεν βγάζουν. Μόνο η Βαιραχ έχει ένα μοντέλο, πολύ βαρύ!
Κομίτα δεν είχα, ποτέ. Θυμάμαι όσα έτυχε να επεξεργαστώ, μου φάνηκαν ποιοτικά όπλα. Λίγο ''γρατζουνούσαν'' στη σκανδάλη, αυτό συγκράτησα κυρίως και ότι έριχναν ''γλυκά'' και ευθύβολα.

Κινέζικα - Τουρκικα κλπ δεν θέλω. Γνωστοί μου λένε, πάρε Γκαμο, αλλά κάτι δεν μου κάθετε καλά, τα πλαστικά τους, η σκανδάλη, τα σκοπευτικά τους κλπ . Επίσης το θέλω ξύλινο… Άλλα κωλύματα….. εξάλλου δεν αγοράζω κάθε μήνα όπλο, προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να μ ευχαριστεί και ''ψυχολογικά''.

Κομιτα 220 ή Βαιραχ 50 είναι μάλλον οι επιλογές και εκ των δυο θα πάω μάλλον στο 50αρι.... Η καλή Ντιάνα, εξαφανίστηκε στα ελαφρύτερα μοντέλα! Πχ θυμάμαι το 28αρι (ή 26, δεν είμαι σίγουρος), καλό οπλάκι ήταν.
Το Cometa 220 είναι ελαφρύ αλλά αδύναμο και η σκανδάλη του πρωτόγονη που ίσως "συνηθίζεται" αλλά δεν είναι του επιπέδου της Weihrauch ούτε και θα γίνει ποτέ.

Το HW 50S είναι μάλλον αυτό που ζητάς.
Στην Αγγλία είναι best seller (εκεί το ονομάζουν HW 99S) γιατί είναι έτοιμο στο όριο δύναμης της Αγγλικής νομοθεσίας (κάτω από 12 ποδόλιβρες).
 
Αν καταλήξεις στο 50s δες και το 57. Σ εμένα δίνει την αίσθηση πιο ζυγισμένου όπλου από το 50 αν κ ελάχιστα πιο βαρύ. Ένα άλλο όπλο που μου είχε αφήσει πολύ θετική εντύπωση για το βάρος του είναι το baikal mp 512m αλλά είχε χάλια σκανδάλη και γενικά δε μου φαινόταν καλό σύνολο οπότε το δώρισα.
Υ.Γ. Για το 57 λέγονται πολλά αλλά δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει κ πολύ.
Πάντως το 30s μετά μου φαίνεται πούπουλο
 
Αν καταλήξεις στο 50s δες και το 57. Σ εμένα δίνει την αίσθηση πιο ζυγισμένου όπλου από το 50 αν κ ελάχιστα πιο βαρύ. Ένα άλλο όπλο που μου είχε αφήσει πολύ θετική εντύπωση για το βάρος του είναι το baikal mp 512m αλλά είχε χάλια σκανδάλη και γενικά δε μου φαινόταν καλό σύνολο οπότε το δώρισα.
Υ.Γ. Για το 57 λέγονται πολλά αλλά δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει κ πολύ.
Πάντως το 30s μετά μου φαίνεται πούπουλο
Το 57 εμένα δε μου άρεσε καθόλου. Στο δικό μου έχανε και αέρα από το γεμιστηράκι του
 
Για το 57 είχα διαβάσει κι εγώ διάφορα για το γεμιστηράκι, τι έχανε αέρα, τι πεταγόταν κατα τη βολή κλπ. Εξάλλου αμφιβάλλω ότι με τα ανοιχτά σκοπευτικά θα καταλάβω διάφορα στην ευθυβολία του μη σπαστού 57, σε σχέση με το σπαστό 50αρι.

Μετά τις προτροπές σας, στο 50αρι προσανατολίζομαι τελικά, διότι διαπιστώνω ότι οι επιλογές για αρκετα ελαφρύ, ποιοτικό ελατηρίου στα 5.5, είναι ελάχιστες!
Σας ευχαριστώ όλους!
 
Καλησπέρα ξανά. Ερώτηση για φίλο που θέλει όπλο στην κατηγορία του δικού μου Βάϊραχ 30 (4.5μμ) ελαφρύ δηλαδή και μικρό σε μήκος, αλλά δεν θέλει να δώσει τόσα χρήματα. +- 150-180€ δίνει.

Του πρότεινα να μαζέψει άλλα 100€ για να πάρει το 30αρι που το γνωρίζει, έχει ρίξει με το δικό μου και του αρέσει, αλλά δεν θέλει.

Να του προτείνω το Κομιτα 220 σκέφτηκα, αλλά λέω, να ρωτήσω καλύτερα και από εδώ, διότι σ΄αυτα τα χρήματα, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι αξιοπρεπές και να μην πετάξει τα χρήματα του, (κάποιες φορές το φτηνό, γίνεται ακριβότερο του ακριβού στο τέλος)
 
Last edited:
Καλησπέρα ξανά. Ερώτηση για φίλο που θέλει όπλο στην κατηγορία του δικού μου Βάϊραχ 30 (4.5μμ) ελαφρύ δηλαδή και μικρό σε μήκος, αλλά δεν θέλει να δώσει τόσα χρήματα. +- 150-180€ δίνει.

Του πρότεινα να μαζέψει άλλα 100€ για να πάρει το 30αρι που το γνωρίζει, έχει ρίξει με το δικό μου και του αρέσει, αλλά δεν θέλει.

Να του προτείνω το Κομιτα 220 σκέφτηκα, αλλά λέω, να ρωτήσω καλύτερα και από εδώ, διότι σ΄αυτα τα χρήματα, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι αξιοπρεπές και να μην πετάξει τα χρήματα του, (κάποιες φορές το φτηνό, γίνεται ακριβότερο του ακριβού στο τέλος)
Δεν εχουν σχεση μεταξυ τους και διαβασε πιο πανω στο 12 μνμ τι εγραψε ο Κωστας Κολιας.
 
Back
Top