Αγορα αεροβόλου.

Η Browning χρησιμοποιεί τζαβετοβιδες με εγκοπή για κατσαβίδι κι όχι πολύγωνο κεφάλι η αλλεν.
Ο λόγος είναι για να μη μπορούμε να σφίξουμε υπερβολικά την βίδα.
Το άσχημο είναι ότι χρησιμοποιούν βίδα με σπείρωμα Μ7!!!
Άντε να βρεις ανάλογη βίδα ααανν χρειαστεί!
Με την προϋπόθεση ότι θα κάνεις σωστή χρήση,δεν θα χρειαστεί!
 
Η Browning χρησιμοποιεί τζαβετοβιδες με εγκοπή για κατσαβίδι κι όχι πολύγωνο κεφάλι η αλλεν.
Ο λόγος είναι για να μη μπορούμε να σφίξουμε υπερβολικά την βίδα.
Το άσχημο είναι ότι χρησιμοποιούν βίδα με σπείρωμα Μ7!!!
Άντε να βρεις ανάλογη βίδα ααανν χρειαστεί!
Με την προϋπόθεση ότι θα κάνεις σωστή χρήση,δεν θα χρειαστεί!
Μ7????
Δεν ''παιρνει'' ανοιγμα σε Μ8?
 
Επίσης δεν σφίγγουμε ποτέ τίς βίδες υπερβολικά!!!
Έφυγε την πρώτη μέρα το στόχαστρο. 20 βολές είχαμε ρίξει και έπεσε. Από τις 14 Μάρτη που το πήραμε ξαναρίξαμε αλες 2 φορές. Η μία ήταν χθες και ξαναέφυγε το στόχαστρο. Όταν έπεσε την πρώτη φορά, η βίδα δεν έλυνε για να το ξανατοποθετησω.Το έπιασα στην μέγγενη για να βγάλω την βίδα. Χθες ξανακουνησε και το κοντάκι.
 
Το στελνεις πισω για επισκευη ή αντικατασταση, χωρις να αφηνεις περιθωρια, η αντικατασταση δυσκολο αλλα οταν επιστραφει πρεπει να μην εχει κανενα σημαδι επισκευης.
Γιώργο το έφτιαξα μόνος μου. Και εργαλεία έχω και γνώσεις. Θα τους πάρω αύριο τηλ. για το θεαθήναι, ετσι για να δω τι μαλακιες θα μου πουνε..Το ξέρω δεν θα βγάλω άκρη.
 
Έριξα σήμερα 20 βολές.Το στόχαστρο είναι στην θέση του προς το παρών. Το κοντάκι ξανακουνησε. Το έσφιξα ,έτσι για να δω πόσο θα αντέξει η πατουρα στο κοντάκι.Το ξυλο τρώγεται δεν λασκαρουν οι βίδες. Τελικά αυτά που λένε στα ξένα φορούμ για το 90αρι έχουν δικιο.Το κακό είναι οτι πηρα κάτι (υποτίθεται ) καλό για να το ευχαριστηθώ και όχι να αγχωθω. Τα 680 για μένα είναι πάρα πολλά. Και υποτίθεται τα έδωσα για να μην έχω τέτοια προβλήματα.
 
Γιώργο το έφτιαξα μόνος μου. Και εργαλεία έχω και γνώσεις. Θα τους πάρω αύριο τηλ. για το θεαθήναι, ετσι για να δω τι μαλακιες θα μου πουνε..Το ξέρω δεν θα βγάλω άκρη.
Για τις βιδες του κοντακιου σε πολλα καινουργια αεροβολα θελει λιγο σφιξιμο, αλλα για το σκοπευτρο δεν δικαιολογηται σε αεροβολο αυτης της κατηγοριας, αν εχει καποιο σημαδι ή ατελεια θα πρεπει να αντικατασταθει, ενημερωσε το καταστημα που το αγορασες και ενημερωσε και μας για το τι εγινε, αν ξερουμε οτι η αντιμετωπιση δεν ειναι αυτη που πρεπει, εννοηται οτι σε επομενη αγορα θα φαει ακυρο απο μας.
 
Όταν πληρώνεις 680ε για αεροβόλο, έχεις και απαιτήσεις να έχει εστω λιγο ποιότητα κατασκευής. Μιλάω για το HW 90 .Το στόχαστρο που έφυγε την πρώτη μέρα, ξαναέφυγε σήμερα. Το κακό είναι ότι αχρηστεύτηκε. Οι βίδες ξεσφιξαν και σήμερα. Πιθανών δεν λύνουν οι βίδες. Πρέπει να τρώγεται η πατουρα στο κοντάκι, εκεί που σφίγγουν οι βίδες. Δεν έχουμε ρίξει πάνω από 60 βολές. Σήμερα βρήκαμε λίγο χρόνο να παίξουμε και μας βγήκε ξινό. .Στο στόχαστρο φαγώθηκε η φωλιά και δεν στερεώνεται. Δευτέρα θα πάρω τον αντιπρόσωπο να δω τι θα μου πει.
Αν ήταν κινέζικο η τούρκικο θα είχε γίνει πάρτι εδω μέσα αλλά τώρα ..........
 
Έριξα σήμερα 20 βολές.Το στόχαστρο είναι στην θέση του προς το παρών. Το κοντάκι ξανακουνησε. Το έσφιξα ,έτσι για να δω πόσο θα αντέξει η πατουρα στο κοντάκι.Το ξυλο τρώγεται δεν λασκαρουν οι βίδες. Τελικά αυτά που λένε στα ξένα φορούμ για το 90αρι έχουν δικιο.Το κακό είναι οτι πηρα κάτι (υποτίθεται ) καλό για να το ευχαριστηθώ και όχι να αγχωθω. Τα 680 για μένα είναι πάρα πολλά. Και υποτίθεται τα έδωσα για να μην έχω τέτοια προβλήματα.
Αν στις βιδες δεν εχει ροδελες βαλε ροδελες και δες μηπως ειναι τεζα φουσκωμενο και εχει εντονο κλωτσιμα.
 
Αν ήταν κινέζικο η τούρκικο θα είχε γίνει πάρτι εδω μέσα αλλά τώρα ..........
Δυστιχως εχει πεσει ο ποιοτικος ελεγχος χωρις να εχουν πεσει οι τιμες και οι επιλογες για ποιοτικο αεροβολο(ελατηριου) ειναι λιγες, air arms και Weihrauch ειναι οι γνωριμες στην Ελληνικη αγορα.
 
Δηλ τα καλά είναι αυτά που παίρνουν γαργάλημα.ρε ουστ.
Ολα παιρνουν, απλα τα ''καλα'' εχουν καποια ποιοτητα παραπανω που ανεβαζει υπερβολικα την τιμη χωρις πολλες φορες αντιστοιχο αντικρισμα.Εχει πεσει ο ποιοτικος ελεγχος γι'αυτο βλεπουμε μερικες φορες ελλατωματα τα οποια πρεπει να καλυψει ο αντιπροσωπος.τα σκοπευτικα απο το 90αρι που εχει προβλημα πιο πανω ο Βασιλης ειναι τα εναπομηναντα σωστα σκοπευτικα και κοστιζουν σκετα οσο ενα κινεζικο μεσης τιμης αεροβολο, η σκανδαλη που εχουν παλι τα ακριβα αεροβολα που εγραψα πιο πανω, ειναι κλασης ανωτερη απο οποιοδηποτε κινεζικο (και οχι μονο) αεροβολο και η σκανδαλη ειναι κατι που δεν ''παιρνει'' αλλαγη.Αυτα που κρατανε ποιοτητα αλλα δεν εχουν σκοπευτικα και χρειαζεται οπωσδηποτε αλλα εξοδα για βαση και σκοπευτικο(διοπτρα) ειναι τα air arms τα οποια ειναι πανακριβα και δεν εχουν σε σχεση με το 90αρι τοση δυναμη και η σκανδαλη ειναι αντιγραφη της Record( Weihrauch).Η diana απο την αλλη και αυτη πανακριβη με κορυφαιο το 54αρι που ειναι αυτη τη στιγμη το μοναδικο recoilless, το οποιο κι'αυτο αργοτερα θελει ''γαργαλημα'', εχει και αυτο αρκετα καλη σκανδαλη(Τ06), ανοιχτα σκοπευτικα, αρκετα δυνατο οπως και ειναι αρκετα βαρυ.
 
Last edited:
Ολα παιρνουν, απλα τα ''καλα'' εχουν καποια ποιοτητα παραπανω που ανεβαζει υπερβολικα την τιμη χωρις πολλες φορες αντιστοιχο αντικρισμα.Εχει πεσει ο ποιοτικος ελεγχος γι'αυτο βλεπουμε μερικες φορες ελλατωματα τα οποια πρεπει να καλυψει ο αντιπροσωπος.τα σκοπευτικα απο το 90αρι που εχει προβλημα πιο πανω ο Βασιλης ειναι τα εναπομηναντα σωστα σκοπευτικα και κοστιζουν σκετα οσο ενα κινεζικο μεσης τιμης αεροβολο, η σκανδαλη που εχουν παλι τα ακριβα αεροβολα που εγραψα πιο πανω, ειναι κλασης ανωτερη απο οποιδηποτε κινεζικο (και οχι μονο) αεροβολο και η σκανδαλη ειναι κατι που δεν ''παιρνει'' αλλαγη.Αυτα που κρατανε ποιοτητα αλλα δεν εχουν σκοπευτικα και χρειαζεται οπωσδηποτε αλλα εξοδα για βαση και σκοπευτικο(διοπτρα) ειναι τα air arms τα οποια ειναι πανακριβα και δεν εχουν σε σχεση με το 90αρι τοση δυναμη και η σκανδαλη ειναι αντιγραφη της Record( Weihrauch).Η diana απο την αλλη και αυτη πανακριβη με κορυφαιο το 54αρι που ειναι αυτη τη στιγμη το μοναδικο recoilless, το οποιο κι'αυτο αργοτερα θελει ''γαργαλημα'', εχει και αυτο αρκετα καλη σκανδαλη(Τ06), ανοιχτα σκοπευτικα, αρκετα δυνατο οπως και αρκετα βαρυ.
Το diana 48 τι λέει Γιώργη? έχεις άποψη?
 
Ολα παιρνουν, απλα τα ''καλα'' εχουν καποια ποιοτητα παραπανω που ανεβαζει υπερβολικα την τιμη χωρις πολλες φορες αντιστοιχο αντικρισμα.Εχει πεσει ο ποιοτικος ελεγχος γι'αυτο βλεπουμε μερικες φορες ελλατωματα τα οποια πρεπει να καλυψει ο αντιπροσωπος.τα σκοπευτικα απο το 90αρι που εχει προβλημα πιο πανω ο Βασιλης ειναι τα εναπομηναντα σωστα σκοπευτικα και κοστιζουν σκετα οσο ενα κινεζικο μεσης τιμης αεροβολο, η σκανδαλη που εχουν παλι τα ακριβα αεροβολα που εγραψα πιο πανω, ειναι κλασης ανωτερη απο οποιδηποτε κινεζικο (και οχι μονο) αεροβολο και η σκανδαλη ειναι κατι που δεν ''παιρνει'' αλλαγη.Αυτα που κρατανε ποιοτητα αλλα δεν εχουν σκοπευτικα και χρειαζεται οπωσδηποτε αλλα εξοδα για βαση και σκοπευτικο(διοπτρα) ειναι τα air arms τα οποια ειναι πανακριβα και δεν εχουν σε σχεση με το 90αρι τοση δυναμη και η σκανδαλη ειναι αντιγραφη της Record( Weihrauch).Η diana απο την αλλη και αυτη πανακριβη με κορυφαιο το 54αρι που ειναι αυτη τη στιγμη το μοναδικο recoilless, το οποιο κι'αυτο αργοτερα θελει ''γαργαλημα'', εχει και αυτο αρκετα καλη σκανδαλη(Τ06), ανοιχτα σκοπευτικα, αρκετα δυνατο οπως και ειναι αρκετα βαρυ.
Σαν τα Μέρκελ τα παλιά θεωρούνται καλύτερα.
 
Back
Top