Αγορα αεροβόλου.

Έχει πέσει γυάλισμα σε πιστόνι που έβλεπα τη μούρη μου. Γλίστραγε από τα χέρια. Το γράσο δεν καθόταν πάνω. Φίλε ήταν ένα κινέζικο (ruger black hawk) αντιγραφή diana. Το είχα πληρώσει πάνω από το διπλάσιο από τις βελτιώσεις. Είχε γίνει όνειρο. Τότε είχα όμως όρεξη, χρόνο και χρήμα για ξόδεμα.
Ενα diana 31 panther που εχω, πιο πολλες φορες το εχω λυσει δεσει, παρα οι βολες που εχω κανει.
 
Τώρα ρε Παναγιώτη τι να πώ. Σε τόσο ακριβό όπλο δεν δικαιολογείται αστοχία. Πρέπει να καλυφθεί από την εταιρεία. Πιστεύω ότι θα γίνει. Εμένα στο 57άρι μου έδωσε ο Μηλιδώνης άλλο κοντάκι και μάλιστα χωρις να δώσω πίσω το παλιό. Βέβαια έστειλα και το μειλ μου στη weihrauch και πήρε κανα 2 μηνο, μπορεί και παραπάνω. Αυτό που είχε γίνει είναι ότι απο το εργοστάσιο είχαν βάλει σε λάθος σειρά δύο ροδέλες (μια λεία και μία οδοντωτή) που μπάινουν στις πλαινές βίδες του κοντακίου, με αποτέλεσμα όταν έσφιξα τις βίδες, μετά από κάποιες βολές, ράγισε το κοντάκι. Η οδοντωτή μπάινει πρώτα (ακουμπά στο ξύλο) και η λεία ακουμπά στη βίδα. Αν μπούν ανάποδα και σφίξεις ραγίζει το ξύλο. Αυτό φυσικά δεν μπορούσε να αποδειχθεί, αλλά η ιστορία είχε αίσιο τέλος.
Εδώ έχεις λάθος αγαπητέ - λάθος στα είπανε μάλλον.
Τα παξιμάδια/ροδέλλες στις πλαϊνές βίδες μπαίνουν ακριβώς ανάποδα απ' ότι περιγράφεις.
Το κοντάκι σου έσπασε από άλλο λόγο κι όχι από την "λάθος" τοποθέτηση των ροδελλών από το εργοστάσιο.

Η ποιότητα είναι στα χειρότερά της και το ξέρουν όλοι οι ασχολούμενοι - ειδικά κατά Αγγλία μεριά άν μπεί κάποιος στον κόπο να διαβάσει μηνύματα χρόνων από αγοραστές - πελάτες της φίρμας που συζητάμε εδώ (αλλά και άλλων δυστυχώς) σε Αγγλικά "αεροβολικά" forum θα δεί τα μύρια όσα.
Εκεί όμως όταν ο πελάτης δεί ότι το όπλο του δεν ρίχνει καλά ή έχει το οποιοδήποτε θέμα μικρό ή μεγάλο όντας καινούριο κατευθείαν από το εργοστάσιο πάει άμεσα για αντικατάσταση χωρίς δεύτερη κουβέντα.
 
Εδώ έχεις λάθος αγαπητέ - λάθος στα είπανε μάλλον.
Τα παξιμάδια/ροδέλλες στις πλαϊνές βίδες μπαίνουν ακριβώς ανάποδα απ' ότι περιγράφεις.
Το κοντάκι σου έσπασε από άλλο λόγο κι όχι από την "λάθος" τοποθέτηση των ροδελλών από το εργοστάσιο.

Η ποιότητα είναι στα χειρότερά της και το ξέρουν όλοι οι ασχολούμενοι - ειδικά κατά Αγγλία μεριά άν μπεί κάποιος στον κόπο να διαβάσει μηνύματα χρόνων από αγοραστές - πελάτες της φίρμας που συζητάμε εδώ (αλλά και άλλων δυστυχώς) σε Αγγλικά "αεροβολικά" forum θα δεί τα μύρια όσα.
Εκεί όμως όταν ο πελάτης δεί ότι το όπλο του δεν ρίχνει καλά ή έχει το οποιοδήποτε θέμα μικρό ή μεγάλο όντας καινούριο κατευθείαν από το εργοστάσιο πάει άμεσα για αντικατάσταση χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Άμεση αντικατάσταση στην Ελλάδα είναι σαν να μιλάς για εξωγήινους.
 
Το όπλο είχε κι άλλα θέματα. Δεν γκρουπάριζε καλά, έχανε πίεση από το γεμιστηράκι, έκανε πολύ θόρυβο όταν έριχνες, η ακίδα του στοχάστρου του ήταν χοντροκομμένη. Αν και άλλαξα τις δύο τσιμούχες του γεμιστηρακίου από τον Αυστραλό (customairseals) και η διαρροή του αέρα σταμάτησε, το γκρουπάρισμα ήταν απαράδεκτο για weihrauch.
Η ακίδα του στοχάστρου δεν αλλάζει και είναι έτσι εξαρχής - αυτό λογικά πρέπει να το γνώριζες πρίν το πάρεις ή όταν το έπιασες και το είδες στα χέρια σου για πρώτη φορά.
Η απώλεια πίεσης είναι έλλειψη στεγανότητας λόγω των εφαρμογών και γι' αυτό είχε και αυξημένο θόρυβο.

Δεν είναι τυχαίο που οι πωλήσεις του δεν είναι συγκρίσιμες με άλλων μοντέλλων.
 
Εδώ έχεις λάθος αγαπητέ - λάθος στα είπανε μάλλον.
Τα παξιμάδια/ροδέλλες στις πλαϊνές βίδες μπαίνουν ακριβώς ανάποδα απ' ότι περιγράφεις.
Το κοντάκι σου έσπασε από άλλο λόγο κι όχι από την "λάθος" τοποθέτηση των ροδελλών από το εργοστάσιο.

Η ποιότητα είναι στα χειρότερά της και το ξέρουν όλοι οι ασχολούμενοι - ειδικά κατά Αγγλία μεριά άν μπεί κάποιος στον κόπο να διαβάσει μηνύματα χρόνων από αγοραστές - πελάτες της φίρμας που συζητάμε εδώ (αλλά και άλλων δυστυχώς) σε Αγγλικά "αεροβολικά" forum θα δεί τα μύρια όσα.
Εκεί όμως όταν ο πελάτης δεί ότι το όπλο του δεν ρίχνει καλά ή έχει το οποιοδήποτε θέμα μικρό ή μεγάλο όντας καινούριο κατευθείαν από το εργοστάσιο πάει άμεσα για αντικατάσταση χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Κώστα αφού το έκανα
 
Κώστα αφού το έκανα
Σε πιστεύω ότι το έκανες - αλλά είναι λάθος.

Σε όλα τα δικά μου οι ροδέλλες είναι ακριβώς όπως στο περιέγραψα.
Η επίπεδη ροδέλλα παίζει το ρόλο αποστάτη και προστατεύει το ξύλο.
Η οδοντωτή αλληλεπιδρά με την κάτω επιφάνεια της κεφαλής της βίδας και ασφαλίζει το βίδωμα (ακούς και κλίκ όταν είναι καινούρια).
 
Έχω φτιαξη κινέζικα bam τα οποία σε ακρίβεια δεν έχουν να ζηλέψουν ούτε τα γερμανικά ούτε τα αγγλικά.πολιεξοδα βεβεα αλά αν έχεις κάλο και σε τρώνε τα χέρια σου κάνης παπάδες.η μόνη πρωηποθεση να πεσης σε καλή κάννη
 
Έχω φτιαξη κινέζικα bam τα οποία σε ακρίβεια δεν έχουν να ζηλέψουν ούτε τα γερμανικά ούτε τα αγγλικά.πολιεξοδα βεβεα αλά αν έχεις κάλο και σε τρώνε τα χέρια σου κάνης παπάδες.η μόνη πρωηποθεση να πεσης σε καλή κάννη
Και τα κινεζικα δεν εχουν θεμα με τις κανες, ισως μονο αν εισαι τοσο ''τυχερος'' και ειναι στραβωκομενη η κορωνα, αλλα δεν το εχω ποτε, στα κινεζικα συνηθως η σκανδαλη δεν ειναι σωστης σχεδιασης και εκει δεν μπορεις να κανεις πολλα, οπως και τα ανοιχτα σκοπευτικα ειναι χαλια, αν και στα artemis δειχνουν καλα.
 
Τώρα ανεμαζεψα ένα artemis w1600 5,5 υπερβολικό σε δηναμη γκρουπ άστα να πάνε ούτε με βαριές βολίδες δεν λέει και πολλά.σηδερας σκέτος.το ειξερα βεβεα πρην το Πάρο.οποτε τώρα θαχη σκάλισμα γιαλισμα πιστόνι αλλαγή τσιμουχας λίπανση,και βλέπουμε,αν η κανη είναι καλή θα στο κανο εγώ 90ρη .big smile.
 
Τώρα ανεμαζεψα ένα artemis w1600 5,5 υπερβολικό σε δηναμη γκρουπ άστα να πάνε ούτε με βαριές βολίδες δεν λέει και πολλά.σηδερας σκέτος.το ειξερα βεβεα πρην το Πάρο.οποτε τώρα θαχη σκάλισμα γιαλισμα πιστόνι αλλαγή τσιμουχας λίπανση,και βλέπουμε,αν η κανη είναι καλή θα στο κανο εγώ 90ρη .big smile.
Καποια στιγμη ηθελα και ΄γω να το αγορασω, βρηκες καινουργιο παιχνιδι. Μπορει να βγει και πιο δυνατο απο το 90αρι.
 
Back
Top