Αγορά όπλου

Παιδιά εγώ αναφέρομαι σε αυτό το μύνημα που έγραψε ο φίλος benelli.l.h
Δλδ ποια είναι η διαδικασία τώρα?τι μ@λακες ειναι
Πρώτα επιβεβαιωσε το στο τμήμα ότι είναι ήδη υποχρεωτικό.Πας σε κατάστημα που έχει το όπλο που θες και αφού δεις ότι σου κάνει, δίνεις προκαταβολή για να κρατηθεί και πας με τα στοιχεία και τα νούμερα του όπλου ,για να βγεί άδεια αγοράς για το συγκεκριμένο όπλο .Και τα χαρτιά των γιατρών φυσικά.
 
Πρώτα επιβεβαιωσε το στο τμήμα ότι είναι ήδη υποχρεωτικό.Πας σε κατάστημα που έχει το όπλο που θες και αφού δεις ότι σου κάνει, δίνεις προκαταβολή για να κρατηθεί και πας με τα στοιχεία και τα νούμερα του όπλου ,για να βγεί άδεια αγοράς για το συγκεκριμένο όπλο .Και τα χαρτιά των γιατρών φυσικά.
Ότι να ναι. Πόσο πιο οπλοφοβη χώρα θα γίνουμε...Δηλαδή τι θα κερδίσουν με αυτό.Τι να πεις...
 
Πρώτα επιβεβαιωσε το στο τμήμα ότι είναι ήδη υποχρεωτικό.Πας σε κατάστημα που έχει το όπλο που θες και αφού δεις ότι σου κάνει, δίνεις προκαταβολή για να κρατηθεί και πας με τα στοιχεία και τα νούμερα του όπλου ,για να βγεί άδεια αγοράς για το συγκεκριμένο όπλο .Και τα χαρτιά των γιατρών φυσικά.
Πριν λιγο επικοινωνησα με Καλκατζακο και μου ειπε οτι δεν ισχυει.
 
Ρώτησα και εμαθα ότι έγιναν κάποιες αλλαγές στο ηλεκτρονικό σύστημα τους λόγω νομοθεσίας τον Οκτώβριο αλλά για τις ακριβείς αλλαγές δεν ήταν σε θέση ακόμα να μου πούνε τώρα αλλά σε καμία εβδομάδα.
 
Καλησπερα,

Προχθες ο πεθερος μου αναφερει σε μια συζητηση πως μια γνωστη του που απεβιωσε ο πατερας της πηγε και παρεδωσε το οπλο στο τμημα γιατι δεν ηξερε τι να το κανει . Λεω κριμα χασαμε να δουμε τι οπλο ηταν κτλπ.

Εκει που δουλευω περναει ενας γνωστος απο το δασαρχειο και του λεω το και το ρε συ κριμα το οπλο. Και μου λεει πως τα μαζευουν μια φορα το χρονο και τα στελνουν αλλου , πες της να παει να το μεταβιβάσει μαζι με εσενα στο τμημα.


Τωρα αυτα φυσικα δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν οποτε ειναι καποιος που γνωριζει τι γινεται με αυτα τα οπλα που τα παραδιδουν στην αστυνομια?
 
Καλησπερα,

Προχθες ο πεθερος μου αναφερει σε μια συζητηση πως μια γνωστη του που απεβιωσε ο πατερας της πηγε και παρεδωσε το οπλο στο τμημα γιατι δεν ηξερε τι να το κανει . Λεω κριμα χασαμε να δουμε τι οπλο ηταν κτλπ.

Εκει που δουλευω περναει ενας γνωστος απο το δασαρχειο και του λεω το και το ρε συ κριμα το οπλο. Και μου λεει πως τα μαζευουν μια φορα το χρονο και τα στελνουν αλλου , πες της να παει να το μεταβιβάσει μαζι με εσενα στο τμημα.

Τωρα αυτα φυσικα δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν οποτε ειναι καποιος που γνωριζει τι γινεται με αυτα τα οπλα που τα παραδιδουν στην αστυνομια?
Έχει 2 χρόνια από την ημερομηνία που το παραδίδει να αλλάξει γνώμη, να το πάρει στο όνομά της ή να το μεταβιβάσει πριν περιέλθει στην κυριότητα του δημοσίου.
 
Έχει 2 χρόνια από την ημερομηνία που το παραδίδει να αλλάξει γνώμη, να το πάρει στο όνομά της ή να το μεταβιβάσει πριν περιέλθει στην κυριότητα του δημοσίου.
Νομίζω οτι δεν μπορεί να το μεταβιβάσει αν δεν προηγηθεί η εγγραφή στο όνομά της. Έτσι έχασα πρόσφατα ένα ωραίο δίκαννο...
Δεν ήθελε να μπει στην διαδικασία της άδειας κατοχής, γιατρών κλπ κλπ...
 
Αν τα πραγματα ήταν ποιο απλά θα επερναν περισσότερα οπλα οι κυνηγοι και τα κατάστηματα θα είχαν τζίρο… σε λίγο θα μας ζητούν και χάρτη ουρολόγου… στο εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος το κατάστημα είναι συνδεμένο με την αστυνομία βγάζει πυνικο μητρώο άμεσα ακόμα και τι φάρμακα πέρνεις ξέρουν και αναλόγως του απαντούν αν πρέπει να σου δόση οπλο μέσα σε δυο μέρες.. τόσο απλά
 
Back
Top