Αγορά όπλου

92 f απλα του αμερικανικου στρατου εχει κανα δυο ψιλοδιαφορεε και το ονομαζουν m9 και παραγετε στο αμερικα
Η κύρια διαφορά μεταξύ του 92fs και του m9 είναι το τεστ που πέρασε πριν επιλεγει.....30000 φυσίγγια χωρίς φθορές και ανάγκη αντικατάστασης απαρτιων.... βέβαια και αυτό τώρα πλέον είναι απαρχαιωμένο όπως και οι κλώνοι του 1911 και αντικαταστάθηκαν από το sig saucer p320 το οποίο έρχεται με δύο διαφορετικούς σκελετούς (frame) για να προσαρμόζεται στις ανάγκες των αποστολών και των στρατιωτών. Φυσικά οι seals έχουν επιλέξει Glock 19 ή ότι άλλο επιθυμούν.....
 
Νόμος 2168/1993 Άρθρο 10 παράγραφος 8.
Αν έχει αλλάξει κάτι ενημερώστε με, γιατί δεν το γνωρίζω και με ενδιαφέρει.
Ισχύει.
... και σε κάποια τμήματα της περιφέρειας -που δεν έχουν συνωστισμό από όπλα, τα κρατούν 3 χρόνια ...
 
Πρώτα επιβεβαιωσε το στο τμήμα ότι είναι ήδη υποχρεωτικό.Πας σε κατάστημα που έχει το όπλο που θες και αφού δεις ότι σου κάνει, δίνεις προκαταβολή για να κρατηθεί και πας με τα στοιχεία και τα νούμερα του όπλου ,για να βγεί άδεια αγοράς για το συγκεκριμένο όπλο .Και τα χαρτιά των γιατρών φυσικά.
Αυτό ισχύει 100% για σκοπευτικά όπλα /άδεια αγοράς-κατοχής. Για κυνηγετικά /άδεια αγοράς-κατοχής, 100% δεν ισχύει.
 
Θελω να κανω μια εξυπηρετηση σε εναν καλο φιλο....Δλδ να παρω για λογαριασμο του ενα οπλο στο
ονομα μου....και μετα να του το μεταβιβασω...
Ολα καλα μεχρι εδω...Ρωταω τον πωλητη ( απο Κρητη ) τι χρειαζεται για την αγορα...μου λεει θα πας στην
Αστυνομια και παρεις ενα χαρτι Δελτιο αγορας οπλου λεγεται...οκ.
Παω προχθες στην αστυνομια...λεω τον τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...μου λεει ο αστυνομικος
υπηρεσιας...αυριο το βραδυ μετα τις 10 πιανει υπηρεσια...δλδ για εχθες το βραδυ..
Ρωταω...καλα δεν υπαρχει αλλος...ή αλλος τροπος ?? πρεπει να ερθω μετα τις 10 το βραδυ στην αστυνομια ??
Οχι μου απανταει...Ενας ειναι ο υπευθυνος και τοτε εχει βαρδια...
Εχθες το βραδυ ( και ευτυχως πριν κατεβω απο το χωριο ) παιρνω τηλεφωνο στην αστυνομια και ρωταω.
Ευτυχως που μου εκοψε...
Τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...Ναι εγω ειμαι τι θα θελατε ...Ενα δελτιο αγορας οπλου του απανταω...
Ακουστε απαντηση....Σε 10 ημερες να ερθετε μου λεει...τα εχασα...τι ειπατε του λεω...ακουσα καλα ? σε 10
ημερες μου ειπατε...Ναι μου ξανα λεει... Για ποιον λογο να ερθω σε ημερες ?? Γιατι να μην ερθω τωρα να το
παρω ?? Εγω ειμαι αντικαστατης...ο κανονικος λειπει...και δεν ξερω να το συμπληρωσω... μου απανταει..
Ειπαμε τα ''διάφορα'' ευτυχως δεν τσακωθηκαμε....Αλλα σημερα θα παω στον διοικητη και θα ζητησω
εξηγησεις,,,,
Ακουστε βρε παιδες κατασταση....Δλδ αδιανοητα πραγματα !!! o_O
 
Θελω να κανω μια εξυπηρετηση σε εναν καλο φιλο....Δλδ να παρω για λογαριασμο του ενα οπλο στο
ονομα μου....και μετα να του το μεταβιβασω...
Ολα καλα μεχρι εδω...Ρωταω τον πωλητη ( απο Κρητη ) τι χρειαζεται για την αγορα...μου λεει θα πας στην
Αστυνομια και παρεις ενα χαρτι Δελτιο αγορας οπλου λεγεται...οκ.
Παω προχθες στην αστυνομια...λεω τον τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...μου λεει ο αστυνομικος
υπηρεσιας...αυριο το βραδυ μετα τις 10 πιανει υπηρεσια...δλδ για εχθες το βραδυ..
Ρωταω...καλα δεν υπαρχει αλλος...ή αλλος τροπος ?? πρεπει να ερθω μετα τις 10 το βραδυ στην αστυνομια ??
Οχι μου απανταει...Ενας ειναι ο υπευθυνος και τοτε εχει βαρδια...
Εχθες το βραδυ ( και ευτυχως πριν κατεβω απο το χωριο ) παιρνω τηλεφωνο στην αστυνομια και ρωταω.
Ευτυχως που μου εκοψε...
Τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...Ναι εγω ειμαι τι θα θελατε ...Ενα δελτιο αγορας οπλου του απανταω...
Ακουστε απαντηση....Σε 10 ημερες να ερθετε μου λεει...τα εχασα...τι ειπατε του λεω...ακουσα καλα ? σε 10
ημερες μου ειπατε...Ναι μου ξανα λεει... Για ποιον λογο να ερθω σε ημερες ?? Γιατι να μην ερθω τωρα να το
παρω ?? Εγω ειμαι αντικαστατης...ο κανονικος λειπει...και δεν ξερω να το συμπληρωσω... μου απανταει..
Ειπαμε τα ''διάφορα'' ευτυχως δεν τσακωθηκαμε....Αλλα σημερα θα παω στον διοικητη και θα ζητησω
εξηγησεις,,,,
Ακουστε βρε παιδες κατασταση....Δλδ αδιανοητα πραγματα !!! o_O
Δεν νομίζω να βρεις άκρη Νίκο. Φυσικά μακάρι να βγω ψεύτης.
 
Θελω να κανω μια εξυπηρετηση σε εναν καλο φιλο....Δλδ να παρω για λογαριασμο του ενα οπλο στο
ονομα μου....και μετα να του το μεταβιβασω...
Ολα καλα μεχρι εδω...Ρωταω τον πωλητη ( απο Κρητη ) τι χρειαζεται για την αγορα...μου λεει θα πας στην
Αστυνομια και παρεις ενα χαρτι Δελτιο αγορας οπλου λεγεται...οκ.
Παω προχθες στην αστυνομια...λεω τον τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...μου λεει ο αστυνομικος
υπηρεσιας...αυριο το βραδυ μετα τις 10 πιανει υπηρεσια...δλδ για εχθες το βραδυ..
Ρωταω...καλα δεν υπαρχει αλλος...ή αλλος τροπος ?? πρεπει να ερθω μετα τις 10 το βραδυ στην αστυνομια ??
Οχι μου απανταει...Ενας ειναι ο υπευθυνος και τοτε εχει βαρδια...
Εχθες το βραδυ ( και ευτυχως πριν κατεβω απο το χωριο ) παιρνω τηλεφωνο στην αστυνομια και ρωταω.
Ευτυχως που μου εκοψε...
Τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...Ναι εγω ειμαι τι θα θελατε ...Ενα δελτιο αγορας οπλου του απανταω...
Ακουστε απαντηση....Σε 10 ημερες να ερθετε μου λεει...τα εχασα...τι ειπατε του λεω...ακουσα καλα ? σε 10
ημερες μου ειπατε...Ναι μου ξανα λεει... Για ποιον λογο να ερθω σε ημερες ?? Γιατι να μην ερθω τωρα να το
παρω ?? Εγω ειμαι αντικαστατης...ο κανονικος λειπει...και δεν ξερω να το συμπληρωσω... μου απανταει..
Ειπαμε τα ''διάφορα'' ευτυχως δεν τσακωθηκαμε....Αλλα σημερα θα παω στον διοικητη και θα ζητησω
εξηγησεις,,,,
Ακουστε βρε παιδες κατασταση....Δλδ αδιανοητα πραγματα !!! o_O
κ. Νίκο σας μπερδεψα με άλλον λόγω αλλαγής προφίλ. Δυστυχώς αυτό που σας έτυχε είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
 
Θελω να κανω μια εξυπηρετηση σε εναν καλο φιλο....Δλδ να παρω για λογαριασμο του ενα οπλο στο
ονομα μου....και μετα να του το μεταβιβασω...
Ολα καλα μεχρι εδω...Ρωταω τον πωλητη ( απο Κρητη ) τι χρειαζεται για την αγορα...μου λεει θα πας στην
Αστυνομια και παρεις ενα χαρτι Δελτιο αγορας οπλου λεγεται...οκ.
Παω προχθες στην αστυνομια...λεω τον τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...μου λεει ο αστυνομικος
υπηρεσιας...αυριο το βραδυ μετα τις 10 πιανει υπηρεσια...δλδ για εχθες το βραδυ..
Ρωταω...καλα δεν υπαρχει αλλος...ή αλλος τροπος ?? πρεπει να ερθω μετα τις 10 το βραδυ στην αστυνομια ??
Οχι μου απανταει...Ενας ειναι ο υπευθυνος και τοτε εχει βαρδια...
Εχθες το βραδυ ( και ευτυχως πριν κατεβω απο το χωριο ) παιρνω τηλεφωνο στην αστυνομια και ρωταω.
Ευτυχως που μου εκοψε...
Τον υπευθυνο για τα οπλα θα ηθελα...Ναι εγω ειμαι τι θα θελατε ...Ενα δελτιο αγορας οπλου του απανταω...
Ακουστε απαντηση....Σε 10 ημερες να ερθετε μου λεει...τα εχασα...τι ειπατε του λεω...ακουσα καλα ? σε 10
ημερες μου ειπατε...Ναι μου ξανα λεει... Για ποιον λογο να ερθω σε ημερες ?? Γιατι να μην ερθω τωρα να το
παρω ?? Εγω ειμαι αντικαστατης...ο κανονικος λειπει...και δεν ξερω να το συμπληρωσω... μου απανταει..
Ειπαμε τα ''διάφορα'' ευτυχως δεν τσακωθηκαμε....Αλλα σημερα θα παω στον διοικητη και θα ζητησω
εξηγησεις,,,,
Ακουστε βρε παιδες κατασταση....Δλδ αδιανοητα πραγματα !!! o_O

Καλη ακροαση!
 
Χθες εκεί που πήγαινα στον δρόμο μου λέει η γυναίκα μου θες να πάρεις ένα όπλο ακόμη :oops: αμέσως σκέφτομαι πρωταπριλιά δεν είναι άρα σοβαρά το λέει αμέσως περνούν καραμπίνες και δικανα από το μυαλό μου .terror.άυριο το απόγευμα πάω καλκα για να δω για αρχή. Αλλά τζίφος μου λέει μετά πλάκα κάνω μην διανοηθείς ούτε χρόνος δεν πέρασε από αυτό που πήρες:rolleyes: πάνε τα όνειρα που έκανα στιγμιαία :p:p
 
Χθες εκεί που πήγαινα στον δρόμο μου λέει η γυναίκα μου θες να πάρεις ένα όπλο ακόμη :oops: αμέσως σκέφτομαι πρωταπριλιά δεν είναι άρα σοβαρά το λέει αμέσως περνούν καραμπίνες και δικανα από το μυαλό μου .terror.άυριο το απόγευμα πάω καλκα για να δω για αρχή. Αλλά τζίφος μου λέει μετά πλάκα κάνω μην διανοηθείς ούτε χρόνος δεν πέρασε από αυτό που πήρες:rolleyes: πάνε τα όνειρα που έκανα στιγμιαία :p:p

Ξεκάθαρη ερώτηση-παγίδα!!! .very funny.
 
Πριν 7 ημέρες πήγα στη Ασφάλεια της περιοχής μου και καταθεσα όλα τα δικαιολογητικά για ανανέωση άδειας κυνηγετικού όπλου. Σημερα πήγα και παρέλαβα την άδεια. Η συγκεκριμένη υπάλληλος:1) είναι σε Δήμο με αρκετούς κυνηγούς που κατέχουν πάρα πολλά οπλα, 2)φτιαχνει και τις άδειες εργασίας των αλλοδαπών της περιοχής που είναι εκατοντάδες, 3)προ ημερών πήγε και σε κοντινό τμήμα γιατί ο συνάδελφος εκεί έλλειπε και έφτιαξε τις άδειες όπλων που εκκρεμούσαν από τον Ιανουάριο! Και όλα αυτά για να φύγει σε άδεια χωρίς να αφήσει εκκρεμότητες. Εξυπηρέτηση δε με ηρεμία, ευγένεια και σαφείς οδηγίες.
Κυρία μου Καλές Διακοπες και να σε έχουμε για πολλά χρόνια κοντά μας!
 
Κι εμένα στο τ.α της περιοχής μου φτιάχνουν τις άδειες 2 κοπέλες αστέρια. Πολυ εξυπηρετικές ευγενικές και οτι σου πούν είναι αυτό! Μακάρι να είναι στη θέση τους για καιρό!
 
Εγω πηγα και παλι σημερα να παρω το χαρτι ..δελτιο αγορας οπλου...και μου ειπαν να παω στις 29 του
μηνος....

Τοτε γυριζει ο υπευθυνος απο την αδεια του...Ο αντικαστατης του δεν προλαβαινει να το φτιαξει...

Στο τελος....θα μουρλαθω τελειως !!! :confused:

Αντε βαλτα με την αστυνομια....και σε ''κλειστη'' κοινωνια...Δεν θα σε αφησουν σε χλωρο κλαρι !!!:confused:
 
Εγω πηγα και παλι σημερα να παρω το χαρτι ..δελτιο αγορας οπλου...και μου ειπαν να παω στις 29 του
μηνος....

Τοτε γυριζει ο υπευθυνος απο την αδεια του...Ο αντικαστατης του δεν προλαβαινει να το φτιαξει...

Στο τελος....θα μουρλαθω τελειως !!! :confused:

Αντε βαλτα με την αστυνομια....και σε ''κλειστη'' κοινωνια...Δεν θα σε αφησουν σε χλωρο κλαρι !!!:confused:
Νίκο δεν ξέρει να το φτιάξει ή τέτοια εντολή έχει.
Υπομονή, άκρη δεν βγάζεις.
 
Last edited:
Νίκο δεν ξέρει να το φτιάξει ή τέτοια εντολή έχει.
Αυτό το "αντικείμενο"(κυνηγετικό όπλο)έρχεται σε 4η-5η-6η.... μοίρα...
Κι αυτό δεν το αξιολογεί-καθοριζει ο υπάλληλος που κάνει την συγκεκριμένη δουλειά.😉
Αυτός που έχει οριστεί να διεκπεραιώνει ΚΑΙ αυτό,συνήθως έχει επωμιστεί κι άλλες 15 γραμματειακές δουλειές συν τις όποιες εξωτερικές υπηρεσίες...
Δεν το λέω σαν δικαιολογία,είναι μια πραγματικότητα!
Το βασικότερο είναι να πέσεις σε άνθρωπο που ΘΕΛΕΙ να εξυπηρετήσει!
 
Πριν 7 ημέρες πήγα στη Ασφάλεια της περιοχής μου και καταθεσα όλα τα δικαιολογητικά για ανανέωση άδειας κυνηγετικού όπλου. Σημερα πήγα και παρέλαβα την άδεια. Η συγκεκριμένη υπάλληλος:1) είναι σε Δήμο με αρκετούς κυνηγούς που κατέχουν πάρα πολλά οπλα, 2)φτιαχνει και τις άδειες εργασίας των αλλοδαπών της περιοχής που είναι εκατοντάδες, 3)προ ημερών πήγε και σε κοντινό τμήμα γιατί ο συνάδελφος εκεί έλλειπε και έφτιαξε τις άδειες όπλων που εκκρεμούσαν από τον Ιανουάριο! Και όλα αυτά για να φύγει σε άδεια χωρίς να αφήσει εκκρεμότητες. Εξυπηρέτηση δε με ηρεμία, ευγένεια και σαφείς οδηγίες.
Κυρία μου Καλές Διακοπες και να σε έχουμε για πολλά χρόνια κοντά μας!
οι περισσότεροι έτσι είναι, ειδικά εάν ειναι κατω των 40 και δεν έζησαν αλλες εποχες ...
 
Back
Top