Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

Οι τσίχλες παιδιά προτεινονται μέχρι να μάθει να σκοπευει κ ταυτόχρονα να εξοικιωθει με το όπλο του...
Γιατί αν περιμενει να μάθει πανω στον λαγό που θα τον συναντήσει μια φορά στις τόσες δεν κάνουμε δουλειά...
Ένας μπάρμπας λαγοκυνηγος μου ειχε πει κάποτε:
Δεν μου λες Τασουλη περνεις τις τσίχλες στο φτερό? Εάν τις περνεις τότε μην φοβάσαι τίποτα...

Και για να το πω πιο σωστά το μονοκαννο προυποθέτει κυνηγο "χορτασμένο" από θηράματα κ εμπειρίες....
Πέρσι τελευταίες μέρες πηγα περπατητο με το μονοκαννο.. Σήκωσα μια μπεκάτσα κ απο υπερβολική..σιγουρια τις έκανα αερα.. Καθώς την έβλεπα να απομάκρυνεται στο καθαρο είπα αχ μωρη διάλεξες την μέρα.......
Ψεματα είπα???Εσείς τι θα λέγατε???
 
Last edited:
Οι τσίχλες παιδιά προτεινονται μέχρι να μάθει να σκοπευει κ ταυτόχρονα να εξοικιωθει με το όπλο του...
Γιατί αν περιμενει να μάθει πανω στον λαγό που θα τον συναντήσει μια φορά στις τόσες τόσες δεν κάνουμε δουλειά...
Ένας μπάρμπας λαγοκυνηγος μου ειχε πει κάποτε:
Δεν μου λες Τασουλη περνεις τις τσίχλες στο φτερό? Εάν τις περνεις τότε μην φοβάσαι τίποτα...

Και για να το πω πιο σωστά το μονοκαννο προυποθέτει κυνηγο "χορτασμένο" από θηράματα κ εμπειρίες....
Πέρσι τελευταίες μέρες πηγα περπατητο με το μονοκαννο.. Σήκωσα μια μπεκάτσα κ απο υπερβολική..σιγουρια τις έκανα αερα.. Καθώς την έβλεπα να απομάκρυνεται στο καθαρο είπα αχ μωρη διάλεξες την μέρα.......
Ψεματα είπα???Εσείς τι θα λέγατε???
Πες ότι της έδωσες χάρη , όπως ο πρόεδρος της Αμερικής σε μια γαλοπούλα.
 
Καλησπέρα ,
Ξεκινα με αυτο και δεν θα χασεις ,μετα βλεπεις αν δεν σου αρεσει αγοραζεις κατι αλλο .

Καλη χρονια με υγεια παιδες , ολα δεξια

Και προς το τελος θα δεις οτι υπαρχει η δυνατοτητα της εμπλοκης , αν απο πιτσιρικος το αριστερο χερι το ειχες μονο για να στηρίζεις το κεφαλι στο μαθημα

 
Last edited:
Μια χαρά ταιριάζουν.
Σε ξεγελάει η φωτό.
Δεν είναι μοντάζ.
Φιλε μου αυτη η φωτο εχει κυκλοφορησει και με καννη 5 φυσιγγιων στην ιδια βαση.......αν δεν μπορεις να διακρινεις την διαφορα δεν σημαινει πως δεν ειναι μονταζ..
Εξαλου τι νοημα εχει μια τριτη καννη σε ενα τρικαννο οταν ειναι ολες ιδιο διαμετρημα???που το ξαναειδες αυτο???και μαλιστα σε ενα τετοιο οπλο(βαση) κοσμημα και πανακριβο????
Αν πας στην σελιδα θα δεις τα διαφορα σετ καννων που εχει....δεν υπαρχει κανενα με τρεις καννες ιδιο.
 
Εγώ πάντως κυρ Μήτσο, πιο γρήγορα ρίχνω τέσσερα με το δίκαννο παρά με την καραμπίνα. Η μικρή πάπια του πλαγιόκαννου δίνει τη δυνατότητα να κρατάς στα δάχτυλα άλλα δυο φυσίγγια, οπότε η αναγόμωση/αλλαγή είναι ταχύτατη και αθόρυβη συνάμα.
Γρήγορη δικαννιά εδώ με δισκάνδαλο χωρίς αυτόματους εξωλκείς. Αρκεί να μην έχει το πλαγιο κοκκόρια ...
 
Φιλε μου αυτη η φωτο εχει κυκλοφορησει και με καννη 5 φυσιγγιων στην ιδια βαση.......αν δεν μπορεις να διακρινεις την διαφορα δεν σημαινει πως δεν ειναι μονταζ..
Εξαλου τι νοημα εχει μια τριτη καννη σε ενα τρικαννο οταν ειναι ολες ιδιο διαμετρημα???που το ξαναειδες αυτο???και μαλιστα σε ενα τετοιο οπλο(βαση) κοσμημα και πανακριβο????
Αν πας στην σελιδα θα δεις τα διαφορα σετ καννων που εχει....δεν υπαρχει κανενα με τρεις καννες ιδιο.
Υπαρχει το chiappa triple crown τρικανο 12 αρι
 
Έχει βαθύ προφίλ για πλάγιο και πάπια είναι όπως στα σούπερ ποζε
Μερικά τρί-καννα που χρησιμοποιούνται στο κυνήγι στις γερμανόφωνες χώρες:
  1. Blaser Drilling D99
  2. Merkel 313, Merkel 96K, etc.
  3. Krieghof Trumpf, Optima, Neptun
  4. Antonio Zoli MG 92
  5. Heym 37
  6. ... και κάμποσα άλλα
και δύο φώτο τούρκικου τρί-καννου (Akkar Mammut Tripple Barrel Shotgun Defender 12/76)
1609248386274.png1609248420643.png
 
Θελουν τεντωμα οι νεοι. Οι νεοι ειναι κοριοι και θελουν το κακο μας....shake hands.
Φίλε μου γιατί γίνεσαι ειρωνικός χρονιάρες μέρες;;;;
Θα μπορούσες να πεις την γνώμη σου όμορφα χωρίς να δημιουργείς προϋποθέσεις για εντάσεις........

Υ.Γ. να υποθέσω πως κατά την άποψή σου, οι αείμνηστοι Δρ. Ελ. Συνοδινός Και Ιω. Νικητόπουλος όπως και ο Δάσκαλος Νικήτας Κυπρίδημος "θέλαν να τεντώσουν τους νέους;;;"
 
Last edited:
Φίλε μου γιατί γίνεσαι ειρωνικός χρονιάρες μέρες;;;;
Θα μπορούσες να πεις την γνώμη σου όμορφα χωρίς να δημιουργείς προϋποθέσεις για εντάσεις........

Υ.Γ. να υποθέσω πως κατά την άποψή σου, οι αείμνηστοι Δρ. Ελ. Συνοδινός Και Ιψ. Νικητόπουλος όπως και ο Δάσκαλος Νικήτας Κυπρίδημος "θέλαν να τεντώσουν τους νέους;;;"
Δεν ειμαι κακοπροαιρετος φιλε μου, χιουμορ κανω προφανως απλα δεν το καταλαβες.
 

Φίλε @Phoebus

σου παραθέτω απάντηση του Νικ. Κυπρίδημου, (ο οποίος εαν δεν το ξέρεις είναι ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ Έλλην αρθρογράφος - ειδικός στην βλητική του λειόκαννου και όχι μόνο), ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ στις "απόψεις" του διαδικτύου ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι "καπνό φουμάρει" ο κάθε ανώνυμος που γράφει (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου).

ΑΝΤΙΘΕΤΑ πάρε την γνώμη ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ!!! θα σου πρότεινα στείλεις ένα μήνυμα στην οπλογνωσία με τις απορίες σου!

για μένα αυτό που έχεις ανάγκη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΟ ΑΛΛΑ ΜΕΝΤΟΡΑΣ!!!!

http://oplognosia.com/?p=1909

ΚΥΡΙΕ ΚΥΠΡΙΔΗΜΕ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ BAIKAL MP18.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΜΕ ΡΙΓΑ Ή ΧΩΡΙΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Ναι είναι καλή επιλογή, ίσως η καλύτερη και αυτό για τους λόγους που ακολουθούν.

Είναι στιβαρή κατασκευή, φτηνή, άρα επιδέχεται εύκολες μετατροπές στα μέτρα του κοντακιού. Τα μέτρα του κοντακιού είναι το πιο σημαντικό σημείο επέμβασης σε ένα λειόκαννο κυνηγετικό όπλο. Εχοντας κοντάκι από φτηνή οξυά το ΜΡ18 επιτρέπει επεμβάσεις χωρίς κανένα οίκτο για την καλή καρυδιά ή το κόστος.

Οπως είπε ένας δάσκαλος της σκοποβολής, ο Λάζλο Αντάλ, αναφερόμενος σε ένα άλλο άθλημα όπου η λαβή είναι ζωτικής σημασίας τόνισε: “να είστε αμείλικτοι με τις λαβές σας”. Θα έλεγα ότι το ίδιο ισχύει στο κοντάκι του λειόκαννου.

Το μονόκαννο όπλο έχει στιβαρή κάννη, χωρίς κολλήσεις και άλλα λεπτεπίλεπτα σημεία. Για αυτό είναι καλύτερη η επιλογή του μοντέλου χωρίς ρίγα, για να διατηρηθεί αυτή η σκληροτράχειλη φύση του όπλου και η απλότητα κατασκευής.

ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΜΟΝΟΚΑΝΝΟΥ​

Με ένα φυσίγγι στη θαλάμη ο κυνηγός, νέος ή παλιός αλλά περισσότερο ο νέος, αποφεύγει το άγχος της τρίτης τουφεκιάς. Επικεντρώνεται σε ότι είναι να γίνει με την πρώτη και έτσι καλλιεργεί την σωστή σκοπευτική τεχνική που βασίζεται στην αρχή ότι η κάθε βολή είναι εξίσου σημαντική.

Με μια κάννη είναι πιο εύκολη η συγκέντρωση στην σκοπευτική εικόνα.

Η συνολική κατασκευή των μονόκαννων, και ειδικά του ΜΡ18, είναι πιο ανθεκτική και πιο απλή, άρα και πιο εύκολη στην οποια επισκευή ή διασκευή, από άλλους τύπους όπλων.

ΤΑ ΚΑΤΑ​

Χάνεται η απόλαυση του ντουμπλέ.

Το όπλο είναι ελαφρύ και με βαριά φυσίγγια θα κλωτσά ανάλογα έντονα. Ομως με κατάλληλα φυσίγγια και σωστά διαμορφωμένο κοντάκι το κλώτσημα μετριάζεται σε απόλυτα ανεκτά επίπεδα.

Ο ανώριμος χαρακτήρας που αναζητά κοινωνική αναγνώριση και στάτους μέσα από το όπλο του θα νιώθει ανασφάλεια κρατώνας ένα φτηνό και ταπεινό ΜΡ18.

Εν κατακλείδι, ναι, το ΜΡ18 είναι κατάλληλο και μπορεί να γίνει ακόμη πιο κατάλληλο, ίσως και ιδανικό αν ο κάτοχος του κατανοεί τα όρια του μονόκαννου και έχει την οξυδέρκεια να εκμεταλλευτεί τα προτερήματα του.
 
Last edited:
Επίσης
http://oplognosia.com/?p=1848

Στην επιλογή όπλου για τον νέο σε πείρα, καθώς και το νέο σε ηλικία, κυνηγό θα πρέπει να λάβουμε διάφορα στοιχεία υπόψη.

Το πρώτο είναι η απόλυτα φυσιολογική οπλοφοβία. Το όπλο έχει έντονο ήχο και ζωηρό κλώτσημα. Ενα ζευγάρι ωτοασπίδες είναι απαραίτητο για το πρώτο. Για το δεύτερο είναι καλό να αποφεύγουμε τον πειρασμό του ελαφρού όπλου διότι αυτό φαίνεται πιο μανατζέβελο στα χέρια ενός νέου. Το ελαφρύ κλωτσά έντονα!

Το διαμέτρημα δεν προκαθορίζει την ένταση του λακτίσματος. Ενα υπερελαφρύ 28άρι μπορεί να κλωτσά περισσότερο από ένα 12άρι κανονικού βάρους (γύρω στα 3,100).

Ο άπειρος χρειάζεται την μέγιστη δυνατή βοήθεια στην σκόπευση για να δει γρήγορα επιτυχία. Η συνεχής αστοχία αποκαρδιώνει ακόμη και τον πιο ενθουσιώδη αρχάριο. Η σκοπευτική επιτυχία εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό στο ανοικτό τσοκ και στο φυσίγγι με αρκετά σκάγια. Εδώ είναι που βουλιάζει το 36άρι. Εχει λίγα σκάγια που δεν τα διαχειρίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το 28 είναι σαφώς προτιμότερο και ακόμη πιο καλό είναι το 20άρι σε κανονικό βάρος όπλου που έχει γομώσεις από 24 έως 28 γραμμάρια σκάγια.

Το 20άρι βρίσκεται σε μεγαλύτερη γκάμα τσοκ και κάποτε με τσοκάκια για μια ευρύτερη τουφεκιά. Επίσης το 20άρι μπορεί να γίνει το “κανονικό” του όπλο όταν ωριμάσει σωματικά και αποφασίσει να γίνει κυνηγός.

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του διαμετρήματος 12 με ήπιες γομώσεις των 24 γραμμαρίων. Σε μια παρέα που μοιράζεται φυσίγγια, πχ πατέρας και γιός, είναι καλό να μην αναμειγνύονται φυσίγγια 20 με 12 για λόγους ασφαλείας.


Ο αρχάριος έχει αρκετά να μάθει και καλό είναι το όπλο του να είναι όσο πιο απλό γίνεται από την άποψη διαδικασιών χρήσης. Το μονόκαννο είναι απλό και ανθεκτικό και ασφαλές στο γέμισμα-άδειασμα και συστήνεται για τον αρχάριο (και για τον έμπειρο αλλά για άλλους λόγους).

Και βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε, ειδικά για νέους σκοπευτές, τις διαστάσεις του κοντακιού. Τα μέτρα του κοντακιού είναι σημαντικότατος παράγοντας στην ευστοχία. Επίσης τα σωστά μέτρα θα προλάβουν κακές συνήθειες που εύκολα αναπτύσσει ο νέος σκοπευτής με ένα πολύ μακρύ κοντάκι: τεντώνει τα χέρια, σηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι για να δει πάνω από τις κάννες και άλλα κακά που βλέπουμε σε αυτοδίδακτούς μεσήλικες κυνηγούς!

Σε ότι αφορά μέτρα το μονόκαννο είναι και πάλι πιο πρακτικό και φθηνό αφού μετατρέπεται εύκολα και οικονομικά.

Μερικά μαθήματα με δάσκαλο σκοποβολής είναι και αυτά χρήσιμα για κάθε νέο σκοπευτή και αποτελούν ίσως την καλύτερη επένδυση για το μέλλον.


http://oplognosia.com/?p=1817

Αγαπητό περιοδικό
όντας νεος κυνηγός αναζητω το πρωτο οπλο που θα αγοράσω και θα με συντροφεύσει στις πρωτες μου κυνηγετικες εξορμήσεις χρησιμοποιόντας δικό μου όπλο.Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ενα ρωσικό μονόκανο BAIKAL ΙΖΗ 18 ΕΜ Μ.Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε την γνώμη σας για το παραπάνω όπλο και αν γνωρίζετε την τιμη του….ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Γιώργος απο Κρήτη”

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Πριν τρία χρόνια πήρα και εγώ ένα μονόκαννο ΙΖ18 που έδωσε αφορμή για πειραματισμούς που έγιναν μια σειρά άρθρων. Τα παραπάνω αναφέρονται ως απόδειξη ότι για μερικούς, λίγους πάντοτε, το μονόκαννο δεν είναι όπλο ανάγκης αλλά επιλογή για μιαν άλλη εμπειρία στο κυνήγι.

Τεχνικά, το ΙΖ18 έχει παλλά υπέρ και λίγα κατά. Είναι όλο ατσάλινο, έχει γερά κλειδιά, εργονομική σχεδίαση που επιτρέπει γρήγορη γόμωση, και έχει αποδειχτεί στα χέρια εκατοντάδων χιλιάδων κυνηγών σε όλα τα μέρη της Γης, από τις στέππες της Σιβηρίας μέχρι τις ζούγκλες του Αμαζονίου.

Να πάμε τώρα στην χρήση. Με το μονόκαννο ξεχνάμε την δεύτερη βολή στο ίδιο θήραμα καθώς και την πιθανότητα ντουμπλέ σε δύο θηράματα. Οτι είναι να γίνει με το μονόκαννο θα είναι αποτέλεσμα μιας βολής. Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει πιθανότητα δεύτερης ευκαιρίας ο κυνηγός συγκεντρώνεται στην μία και μοναδική βολή, και για αυτό η σκοπευτική του επάρκεια βελτιώνεται γρήγορα.

Επίσης το μονόκαννο, και ειδικά το ΙΖ18 “έρχεται” στα μέτρα του κατόχου του με λίγα χρήματα. Ενα μονόκαννο που ταιριάζει στο σώμα είναι από τα πιο αποτελεσματικά όπλα για ένα σημαντικό λόγο: το αριστερό χέρι, αυτό που “σκοτώνει” όπως έλεγαν οι παλιοί Αγγλοι δάσκαλοι σκοποβολής, είναι πολύ κοντά στον άξονα της κάννης. Οταν το χέρι είναι κοντά στον άξονα της κάννης η πρόταση προς τον στόχο είναι πολύ πιο ακριβής.

Από τα παραπάνω μάλλον θα καταλάβατε ότι συμπαθώ το ΙΖ18 και εγκρίνω την επιλογή σας.
 
Φιλε μου αυτη η φωτο εχει κυκλοφορησει και με καννη 5 φυσιγγιων στην ιδια βαση.......αν δεν μπορεις να διακρινεις την διαφορα δεν σημαινει πως δεν ειναι μονταζ..
Εξαλου τι νοημα εχει μια τριτη καννη σε ενα τρικαννο οταν ειναι ολες ιδιο διαμετρημα???που το ξαναειδες αυτο???και μαλιστα σε ενα τετοιο οπλο(βαση) κοσμημα και πανακριβο????
Αν πας στην σελιδα θα δεις τα διαφορα σετ καννων που εχει....δεν υπαρχει κανενα με τρεις καννες ιδιο.
Καλησπέρα κ. Ηρακλή σε ορισμένα θέματα νομίζω είστε απόλυτος υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν τριίκαννα και τετράκαννα όπλα με το ανάλογο οικονομικό τίμημα.Στη φωτό το τετράκαννα της γνωστής ιταλικής και πανάκριβης εταιρείας famars το μοντέλο rombo σε διαμέτρημα 28και 410.t
 
Επίσης
http://oplognosia.com/?p=1848

Στην επιλογή όπλου για τον νέο σε πείρα, καθώς και το νέο σε ηλικία, κυνηγό θα πρέπει να λάβουμε διάφορα στοιχεία υπόψη.

Το πρώτο είναι η απόλυτα φυσιολογική οπλοφοβία. Το όπλο έχει έντονο ήχο και ζωηρό κλώτσημα. Ενα ζευγάρι ωτοασπίδες είναι απαραίτητο για το πρώτο. Για το δεύτερο είναι καλό να αποφεύγουμε τον πειρασμό του ελαφρού όπλου διότι αυτό φαίνεται πιο μανατζέβελο στα χέρια ενός νέου. Το ελαφρύ κλωτσά έντονα!

Το διαμέτρημα δεν προκαθορίζει την ένταση του λακτίσματος. Ενα υπερελαφρύ 28άρι μπορεί να κλωτσά περισσότερο από ένα 12άρι κανονικού βάρους (γύρω στα 3,100).

Ο άπειρος χρειάζεται την μέγιστη δυνατή βοήθεια στην σκόπευση για να δει γρήγορα επιτυχία. Η συνεχής αστοχία αποκαρδιώνει ακόμη και τον πιο ενθουσιώδη αρχάριο. Η σκοπευτική επιτυχία εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό στο ανοικτό τσοκ και στο φυσίγγι με αρκετά σκάγια. Εδώ είναι που βουλιάζει το 36άρι. Εχει λίγα σκάγια που δεν τα διαχειρίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το 28 είναι σαφώς προτιμότερο και ακόμη πιο καλό είναι το 20άρι σε κανονικό βάρος όπλου που έχει γομώσεις από 24 έως 28 γραμμάρια σκάγια.

Το 20άρι βρίσκεται σε μεγαλύτερη γκάμα τσοκ και κάποτε με τσοκάκια για μια ευρύτερη τουφεκιά. Επίσης το 20άρι μπορεί να γίνει το “κανονικό” του όπλο όταν ωριμάσει σωματικά και αποφασίσει να γίνει κυνηγός.

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του διαμετρήματος 12 με ήπιες γομώσεις των 24 γραμμαρίων. Σε μια παρέα που μοιράζεται φυσίγγια, πχ πατέρας και γιός, είναι καλό να μην αναμειγνύονται φυσίγγια 20 με 12 για λόγους ασφαλείας.


Ο αρχάριος έχει αρκετά να μάθει και καλό είναι το όπλο του να είναι όσο πιο απλό γίνεται από την άποψη διαδικασιών χρήσης. Το μονόκαννο είναι απλό και ανθεκτικό και ασφαλές στο γέμισμα-άδειασμα και συστήνεται για τον αρχάριο (και για τον έμπειρο αλλά για άλλους λόγους).

Και βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε, ειδικά για νέους σκοπευτές, τις διαστάσεις του κοντακιού. Τα μέτρα του κοντακιού είναι σημαντικότατος παράγοντας στην ευστοχία. Επίσης τα σωστά μέτρα θα προλάβουν κακές συνήθειες που εύκολα αναπτύσσει ο νέος σκοπευτής με ένα πολύ μακρύ κοντάκι: τεντώνει τα χέρια, σηκώνει το κεφάλι από το κοντάκι για να δει πάνω από τις κάννες και άλλα κακά που βλέπουμε σε αυτοδίδακτούς μεσήλικες κυνηγούς!

Σε ότι αφορά μέτρα το μονόκαννο είναι και πάλι πιο πρακτικό και φθηνό αφού μετατρέπεται εύκολα και οικονομικά.

Μερικά μαθήματα με δάσκαλο σκοποβολής είναι και αυτά χρήσιμα για κάθε νέο σκοπευτή και αποτελούν ίσως την καλύτερη επένδυση για το μέλλον.


http://oplognosia.com/?p=1817

Αγαπητό περιοδικό
όντας νεος κυνηγός αναζητω το πρωτο οπλο που θα αγοράσω και θα με συντροφεύσει στις πρωτες μου κυνηγετικες εξορμήσεις χρησιμοποιόντας δικό μου όπλο.Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ενα ρωσικό μονόκανο BAIKAL ΙΖΗ 18 ΕΜ Μ.Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε την γνώμη σας για το παραπάνω όπλο και αν γνωρίζετε την τιμη του….ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Γιώργος απο Κρήτη”

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Πριν τρία χρόνια πήρα και εγώ ένα μονόκαννο ΙΖ18 που έδωσε αφορμή για πειραματισμούς που έγιναν μια σειρά άρθρων. Τα παραπάνω αναφέρονται ως απόδειξη ότι για μερικούς, λίγους πάντοτε, το μονόκαννο δεν είναι όπλο ανάγκης αλλά επιλογή για μιαν άλλη εμπειρία στο κυνήγι.

Τεχνικά, το ΙΖ18 έχει παλλά υπέρ και λίγα κατά. Είναι όλο ατσάλινο, έχει γερά κλειδιά, εργονομική σχεδίαση που επιτρέπει γρήγορη γόμωση, και έχει αποδειχτεί στα χέρια εκατοντάδων χιλιάδων κυνηγών σε όλα τα μέρη της Γης, από τις στέππες της Σιβηρίας μέχρι τις ζούγκλες του Αμαζονίου.

Να πάμε τώρα στην χρήση. Με το μονόκαννο ξεχνάμε την δεύτερη βολή στο ίδιο θήραμα καθώς και την πιθανότητα ντουμπλέ σε δύο θηράματα. Οτι είναι να γίνει με το μονόκαννο θα είναι αποτέλεσμα μιας βολής. Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει πιθανότητα δεύτερης ευκαιρίας ο κυνηγός συγκεντρώνεται στην μία και μοναδική βολή, και για αυτό η σκοπευτική του επάρκεια βελτιώνεται γρήγορα.

Επίσης το μονόκαννο, και ειδικά το ΙΖ18 “έρχεται” στα μέτρα του κατόχου του με λίγα χρήματα. Ενα μονόκαννο που ταιριάζει στο σώμα είναι από τα πιο αποτελεσματικά όπλα για ένα σημαντικό λόγο: το αριστερό χέρι, αυτό που “σκοτώνει” όπως έλεγαν οι παλιοί Αγγλοι δάσκαλοι σκοποβολής, είναι πολύ κοντά στον άξονα της κάννης. Οταν το χέρι είναι κοντά στον άξονα της κάννης η πρόταση προς τον στόχο είναι πολύ πιο ακριβής.

Από τα παραπάνω μάλλον θα καταλάβατε ότι συμπαθώ το ΙΖ18 και εγκρίνω την επιλογή σας.
Μαριε ο Κυπριδημος εδώ πέρα έχει δίκιο κ έχει γράψει κ αλλά πολυ ωραια άρθρα στο κ+σ για το μονοκαννο..βέβαια μιλάει κ από την δική του σκοπιά οπως κ ο καθένας μας..
Ο ίδιος κυνηγάει κ με ποζε κ πλαγιοκαννο κ απο ότι φαίνεται αντιπαθεί να κυνηγάει με καραμπίνα(ίσως αυτό να είναι καποιο "κατάλοιπο" από όταν ήταν φοιτητής στην Αγγλία..)
Κάποτε όμως ο νέος κυνηγός(και ειδικότερα ο σημερινός) πιστευω θα ζητήσει να αγοράσει και μια καραμπινα,ισως κ να τον παρασυρουν κ οι φίλοι του σε αυτο...
Το αρχικό περασμα του από το μονοκαννο η θα τον κάνει να εξακολουθήσει να είναι μετρημένος στις βολές του η θα τον κάνει να βγάλει το "αχτι" του γιατι ενδεχομένως να νιώθει "στερημενος", να τον κάνει βιαστικο κ να ξεχάσει όσα ειχε μαθει πριν...Νομιζω πως θα συμβεί το δευτερο..
Αν έμενε μόνο με το μονοκαννο για μια ζωή τότε θα ηταν διαφορετικά τα πραγματα...
Οι δυο αρθρογραφοι που ανέφερες παραπανω κ που απαντούσαν σε ερωτήματα αναγνωστών προτειναν τα δικαννα κ ο Γιάννης Νικητοπουλος συχνά πυκνα το Τσεχικο πλαγιοκαννο Brno mercuria....

Πάντως εξακολουθώ να πιστευω οτι καλό είναι ο νέος κυνηγός να αγοράζει οποιοδήποτε κυνηγετικο όπλο του αρέσει επιλέγοντας ένα από τους πέντε διαφορετικούς τυπους που υπάρχουν...
Ας τους δει "απλωμενους" σε ένα κυνηγομαγαζο κ ας επιλέξει οποιο του αρέσει του κανει κλικ σε όλα κ το κάνει να νιώθει σιγουρια..Αν είναι λάθος τότε θα το ανακαλυψει μόνος του στην πορεια.. Έτσι κ αλλιώς με ένα όπλο είναι δυσκολο να κάτσει κάποιος..
Το να "πιεζουμε" έναν νεο κυνηγο να αγοραζει το τάδε όπλο με το ζόρι(δεν αναφερομαι σε εσένα κ μιλάω γενικά) ενώ αυτό δεν του αρέσει καθε άλλο παρα καλό νομίζω ότι κάνει...
 
Last edited:
Μερικά τρί-καννα που χρησιμοποιούνται στο κυνήγι στις γερμανόφωνες χώρες:
  1. Blaser Drilling D99
  2. Merkel 313, Merkel 96K, etc.
  3. Krieghof Trumpf, Optima, Neptun
  4. Antonio Zoli MG 92
  5. Heym 37
  6. ... και κάμποσα άλλα
και δύο φώτο τούρκικου τρί-καννου (Akkar Mammut Tripple Barrel Shotgun Defender 12/76)
Φιλε μου αυτα πο ανεφερες ειναι drilings συνδιασμοι διαμετριματων δεν ειναι τρικανα λειοκαννα
 
@Prowler®
Νομίζω ότι οι απαντήσεις σου ήταν οι καλύτερες που έχω λάβει μέχρι τώρα. Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

1ον) Το δίκανο δεν ξέρω τι είναι, αλλά θα το κοιτάξω και θα σου πω. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει άδεια σε αυτό γιατί ακόμη δεν έχει ξεμπερδεψει με τα κληρονομικά. Σίγουρα είναι πάρα πολύ παλιό και τα φυσίγγια που έπαιρνε τα έφτιανε ο παππούς μου με μηχάνημα σαν πρέσα. Αν δεν κάνω λάθος είναι όλα ισπανικής κατασκευής, αγορασμενα λίγο μετά το πέρας του εμφυλίου με βάση τα όσα έλεγε.

2ον) Σωστά μίλησες. Ο μέντορας είναι πολύ σημαντικος αλλά δεν θέλω να εμπλακώ με τα άτομα της περιοχής μου. Όχι να παινευτω, αλλά η πλειοψηφία είναι ξεκάθαρα για την μαγκιά και το καφενείο. Κυνηγάνε γουρούνια και μόνο. Χρόνια ήθελα να μπω στο κυνήγι, λόγω των εμπειριών από τον παππού μου, αλλά ποτέ δεν το τόλμησα και όλοι αυτοί όταν τους ρωτούσα με αποθάρρυναν. Όταν έμαθαν ότι απέκτησα σκύλο, επειδή ήταν αδέσποτος και δημοσιεύθηκε μήπως τον έχασε κανείς, έπεσαν να με φάνε. Δεν φαντάζεσαι το τι άκουσα. Επέτρεψε μου λοιπόν να θεωρώ ότι σε θέματα νοοτροπίας είμαι καλύτερος από αυτούς. Και πιο κοντά στο πως θα πρέπει να είναι ο κυνηγός, σε κάθε έκφανσή του. Κάποια στιγμή θα σας τα γράψω αναλυτικά να γελάσετε.

3ον) Θα το σκεφτώ το μονοκανο, ειδικά λόγω κόστους. Στην τελική, η τιμή είναι τέτοια που και να το αλλάξω σε έναν χρόνο, δεν θα μου φανεί και τόσο σαν έξοδο και θα έχω πάρει μία βάση ώστε να ξέρω καλύτερα τι θέλω στο μέλλον. Και κρατάω και το μονοκανο για σκοποβολή
 
Το μονοκαννο πρέπει να είναι συνειδητή επιλογή . Όχι επιβολή στον αρχάριο να αρχίσει από εκεί.Το πρώτο όπλο θα πρέπει να σου αφήσει ευχάριστα συναισθήματα να μην αισθάνεσαι μειωνεκτικα με κάποιο συνκυνηγο η ότι πρέπει να περάσεις κάποιο στάδιο και τότε θα αποκτήσεις το κανονικό όπλο.Ο περιορισμός των χρημάτων σε σε στέλνει αναγκαστικά σε baikal . Αποδεδειγμένα σκληροτράχηλα δίκανα προσιτά να μπορεί να τα έχει ο κάτοικος και στο πιο απομακρυσμένο χωριό τις τότε Σοβιετικής Ένωσης.Οποιος διαθέτει περισσότερα χρηματα δεν περνει baikal .Και αν το έχει δύσκολα θα είναι η πρώτη επιλογή για κυνήγι ανάμεσα σε άλλα γνωστά όπλα.
 
@Prowler®
Νομίζω ότι οι απαντήσεις σου ήταν οι καλύτερες που έχω λάβει μέχρι τώρα. Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

1ον) Το δίκανο δεν ξέρω τι είναι, αλλά θα το κοιτάξω και θα σου πω. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει άδεια σε αυτό γιατί ακόμη δεν έχει ξεμπερδεψει με τα κληρονομικά. Σίγουρα είναι πάρα πολύ παλιό και τα φυσίγγια που έπαιρνε τα έφτιανε ο παππούς μου με μηχάνημα σαν πρέσα. Αν δεν κάνω λάθος είναι όλα ισπανικής κατασκευής, αγορασμενα λίγο μετά το πέρας του εμφυλίου με βάση τα όσα έλεγε.

2ον) Σωστά μίλησες. Ο μέντορας είναι πολύ σημαντικος αλλά δεν θέλω να εμπλακώ με τα άτομα της περιοχής μου. Όχι να παινευτω, αλλά η πλειοψηφία είναι ξεκάθαρα για την μαγκιά και το καφενείο. Κυνηγάνε γουρούνια και μόνο. Χρόνια ήθελα να μπω στο κυνήγι, λόγω των εμπειριών από τον παππού μου, αλλά ποτέ δεν το τόλμησα και όλοι αυτοί όταν τους ρωτούσα με αποθάρρυναν. Όταν έμαθαν ότι απέκτησα σκύλο, επειδή ήταν αδέσποτος και δημοσιεύθηκε μήπως τον έχασε κανείς, έπεσαν να με φάνε. Δεν φαντάζεσαι το τι άκουσα. Επέτρεψε μου λοιπόν να θεωρώ ότι σε θέματα νοοτροπίας είμαι καλύτερος από αυτούς. Και πιο κοντά στο πως θα πρέπει να είναι ο κυνηγός, σε κάθε έκφανσή του. Κάποια στιγμή θα σας τα γράψω αναλυτικά να γελάσετε.

3ον) Θα το σκεφτώ το μονοκανο, ειδικά λόγω κόστους. Στην τελική, η τιμή είναι τέτοια που και να το αλλάξω σε έναν χρόνο, δεν θα μου φανεί και τόσο σαν έξοδο και θα έχω πάρει μία βάση ώστε να ξέρω καλύτερα τι θέλω στο μέλλον. Και κρατάω και το μονοκανο για σκοποβολή
Σωστα με το μονοκανο μπωρεις να κανεις και διασκευες κοψειμο ραψειμο κοντακιου κτλ αφου εισαι και οκ με τα φραγγα μετα συην πορεια μεσα σε παρεες θα δωκιμασεις οπλα και θα δεις που θα μεταπηδησεις
 
Back
Top