Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

Εγώ ξεκίνησα με το πρώτο ΔΙΚΟ μου όπλο μονόκανο και δεν το μετάνοιωσα καθόλου .Ισα ίσα που κέρδισα κάποια πράγματα.
Θα πρότεινα να ξεκινήσει κάποιος έτσι και άν του αρέσει το όλο σκηνικό μετά από 1-2 χρόνια θ την βρεί την άκρη.
Επενδύει τώρα 100 -200 ευρώ και αργότερα βλέπει.
Καραμπίνα με τπτ για πρώτο.
https://www.car.gr/xyma/view/32085590-monokano-baikal
Και με ρίγα..ΛΟΥΚΟΎΜΙ!!!!!
 
Τις πρωτες μου τουφεκιες (στο φτερό) τις έκανα σε περπατητο τσίχλας το '98 με το μονοκαννο baikal full τσοκ κ με "λάθος" πυρομαχικά.. Hit 8 ν7 32γρ..θυμαμε για να παρω το πρώτο θήραμα(κοτσυφας) χρειάστηκε να ρίξω 22 τουφεκιες... Την επόμενη χρονιά με αυτό πηρα έναν λαγό κ αστοχησα σε άλλον έναν(τυχαίες συναντήσεις) που θα μπορουσα να τον είχα παρει βιαστικα..την πρωτη του την εριξα πολυ κοντά με πυρκαλ ντέρμπι κ πηρε τουμπες.. Χαρά μεγάλη.. Πάω να τον παρω κ φευγει σαν κυριος.. Γεμιζω με ένα Dorkas export ν7 και ενώ ανεβαίνει πάει να ανέβει στο από πανω χωράφι σταματάει στην ανηφόρα.. Σαστισω κ του βαράω μπηχτή αντί να τον σημαδεψω κ με χαιρέτησε στα πυκνα.. Και εννοείται πως το μονοκαννο δεν μου έφταιξε καθόλου στην προκειμενη γιατι εξάλλου προλαβα να γεμίσω..
Επίσης την μια κ μοναδική περδικα(περδικος για την ακρίβεια) που καταφερα να σηκώσω(κρατώντας αυτό το όπλο) τον πηρα(bp f2 34γρ ν7 Κώστα)..
Παρόλα αυτα με προβληματιζαν αρκετά οι αστοχίες μου ώσπου έμαθα την ίδια χρονιά για την σωστή χρηση των φυσιγγιων διασπορας κ αυξησα τις επιτυχίες μου μειώνοντας κατά πολυ τις αποτυχίες μου με αυτό το όπλο...

Αλλά ας παω κ στο ζουμι...

Θεωρώ πως το μονοκαννο είναι ευχή κ κατάρα για τον νέο κυνηγο γιατί με κάθε του επιτυχία να νιώθει "θεός" κ με κάθε αποτυχία θα νιώθει ότι του λείπει το ένα φυσιγγια..
Και καλά στην τσιχλα δεν τρέχει τίποτα γιατί θα την βρουμε παρακατω αλλά τι θα γίνει αν τυχει κ το "απρόβλεπτο"(που όπως γνωρίζετε κ είδαμε κ παραπάνω δεν είναι κ τόσο σπάνιο).. Μια μπεκάτσα, ένας λαγός, μια περδικα ,κλπ.....
Και η αλήθεια είναι πως στην πρωτη συνάντηση με αυτά τα θηράματα κ έπειτα από αστοχία ο νέος κυνηγός χάνει την γη κάτω από τα ποδια του.. Ασε που μπορεί να του περασει κ ιδέα πως δεν θα ξανασυναντηθει μαζί του..
Ας είχα κ άλλη μια βολή οι άλλες δυο να του εριχνα ακόμα κ ας μου έφευγε θα σκεφτόταν.. Κακά τα ψεματα...

Ναι δεν λεω με βοήθησε το μονοκαννο στην μετεπειτα πορεια μου αλλα αυτό που με βοήθησε περισσοτερο ήταν το μεγάλο παθος μου για το κυνηγι κ οι καθημερινες μου εξορμήσεις στην τσίχλα(πολλες φορες πρωι κ απόγευμα) ...
Αυτό θεωρώ πως είναι το πιο βασικό από όλα γιατί αν δεν καεί ένας μεγάλος αριθμός φυσιγγιων προκοπή δεν γίνεται κ εδώ που τα λέμε ευτυχώς που υπάρχουν κ οι τσιχλες...
Άρα ότι οπλο κ να παρει ο νέος κυνηγός χωρις να έχει την ευχέρεια των συχνών εξορμησεων είναι δώρο άδωρον...
Ας παρει καραμπινα ο νέος κυνηγός κ ας βαράει τριαρες οπου την βλεπει,πιστευω πως αργά ή γρήγορα θα καταλάβει πως όλο αυτό δεν έχει κανένα νόημα κ ουτε κ λέγεται κυνήγι..
Όποτε θα στραφεί σε πιο κοντινές βολές..
Μέσα από τις αστοχίες μας παντα κατι μαθαινουμε....

Άρα νέος κυνηγός=πολυ συχνές εξόδους σε κυνηγια που έχουν καταναλωση φυσιγγιων κ η "άκρη" καποτε θα βρεθεί κ αυτό πρεπει να γίνεται παντα κ ανεξάρτητα από το είδος του οπλου που έχει επιλεξει...
Βεβαια υπάρχει δεινατοτητα κ για κάποιο σκοπευτήριο ακόμα καλυτερα..
 
Διαβάζοντας αρκετά για τα όπλα το τελευταίο διάστημα μπορώ να πω ότι ενώ έμαθα κάμποσα πράγματα, έχω μπερδέψει κι άλλα τόσα....
Ξεκινάμε από το βασικό. Τι θέλω να κάνω με το όπλο. με ενδιαφέρει το κυνήγι λαγού, περπατητό με τον σκύλο αλλά και χωρίς αν παραστεί η ανάγκη καθώς και σε παρόμοια φάση το κυνήγι πουλιών, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ο ίδιος σκύλος μπορεί να κάνει και τα δύο κυνήγια.
Διαβάζοντας επί του θέματος, κατέληξα ότι δύο τύποι όπλων μου ταιριάζουν. τα πλάγια δίκαννα και τα super pose.

Ερώτηση πρώτη. πώς επιλέγω το κατάλληλο όπλο για εμένα; Υποθέτω ωπς πρώτο και κυριότερο είναι το μέγεθος και το σχήμα του όπλου να ταιριάζει με τα φυσικά μου χαρακτηριστικά. Δεύτερον, να μην είναι πολύ βαρύ για να μην μου πέφτουν τα χέρια και οι ώμοι σε μεγάλες αποστάσεις και τρίτον η τιμή του. Επειδή δεν διαθέτω την ανάλογη εμπειρία για αγορά μεταχειρισμένου, έχει να μου προτείνετε κάποια όπλα μεταξύ 500-600 ευρω ώστε μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά να μπορέσω να τα πιάσω και στα χέρια μου;

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω; Όσον αφορά τα τσοκ που λιβανίζουν οι πάντες που ασχολούνται με το κυνήγι θα πρέπει να δω κάτι συγκεκριμένο σε άνοιγμα;

ΥΓ: να σημειώσω ότι θα με ενδιέφερε να μην έχει αυτόματους εξωκλείς ώστε να μπορώ να μαζεύω ευκολότερα τους κάλυκες μου και γιατί θεωρώ ότι απλούστερα συστήματα θα είναι και πιο εύκολα στο να κάνω μόνος μου μικροεπισκευές.
Καλησπέρα φίλε και καλή αρχή!
Να τα πάρουμε με την σειρά τα πράγματα.

Αν πάρεις δίκαννο και σκοπευεις να κυνηγησεις μονο λαγό , οκ παρτο με απλους εξολκείς. Αν πηγαινεις και για πουλια παρτο με αυτοματους. Αυτο με το μαζεμα των αδειων καλυκων το ειχα σκεφτει και εγω για αυτο το αγορασα με απλους αλλα στα πουλια δεν βολευε.Τους καλυκες τους μαζευεις ευκολα και με αυτοματους εξολκείς γιατι δεν πεταγονται μακρυα οπως με τα κλειστρα των ημιαυτοματων.

Στα χρήματα που διαθέτεις σε καινούργιο πηγαίνεις σε Baikal iz27, iz43 ή 155. τα πρωτα δυο ειναι δικαννα και το 155 ημιαυτοματο ( καραμπίνα).
Η 155 ειναι τιμιο οπλο για τα χρηματα που διαθετεις και βγαζει ΄΄φιλικές΄΄ σκοπευτικα ντουφεκιες , κατι που θα σε βοηθήσει επειδή εισαι αρχαριο. Αργοτερα παιρνεις καποιο τσο και τις μαζευεις και αλλο για να χτυπας με αξιωσεις και πιο μακρυα.

Αν πας σε δικαννο καινούργιο αντι για τα παραπανω baikal iz27 και iz 43 σου προτείνω το Tula Toz 34. Πιο εργονομικό, με πιο χαμηλο προφίλ και βγαζει τουφεκιες δυνατές! Επίσης εχει σταθερα τσοκ αρα δε θα μπεις στο τρυπακι να αγορασεις aftermarket chokes και να ψαχνεσαι συνεχεια.

Σε μεταχειρισμένα αν θες δες τα ισπανικα Zabala, και απο καραμπινες beretta 302,303,304. Επίσης beretta es 100 vitoria.


Πάμε τωρα στα ουσιώδη και στα βασικά.
Μέινε μακρυα απο κουβεντες καφενείου. Μαθε για σκοπευτικές τεχνικές και φερε το οπλο στα μετρα σου ενω παραλληλα δουλευεις την επωμισή σου. Αν εχεις καποιο σκοπευτηριο εκει κοντα πάνε και ζητα απο καποιον να σου δείξει για να μην χανεις αδικα θηράματα μεχρι να μάθεις τις βασικες αρχες σκόπευσης.
 
Ρε παιδια, κυνηγι λαγου(οχι τσιχλας) λεει τον ενδιαφερει....θα παει με μονοκανο?
ποσους λαγαδες ξερετε που κυνηγουν με μονοκανο?
Πολύ σωστά!
Λεμε για μια τουφεκιά, ηθική κτλ..
Αν τον παρει με τα περιφερειακα και φυγει ο λαγός να ψοφήσει 60μ παρακάτω τι θα γίνει; Υπόψιν οτι αν κόψει ντορο δεν θα τον βρουν τα σκυλια για να τον πιάσουν.
Ακόμη και για τσίχλα να πάει αν αστοχήσει στην πρώτη και την παρει με την δευτερη θα φτιαξει σκοπευτική αντίληψη σιγά σιγά.

Μην τον χαντακώσουμε τον ανθρωπο ακόμα δεν ξεκίνησε! Μονόκαννο με τίποτα.
 
Όλα καλά κι όλα ωραία αυτά που προτείνετε, αλλά το πιο βασικό δεν είπατε:

Ο φίλος ΔΕΝ χρειάζεται όπλο ΑΛΛΑ ΜΕΝΤΟΡΑ!!!!

Κάποιον έμπειρο να τον καθοδηγήσει στα πρώτα του βήματα...... να του μάθει τα βασικά να τον πάρει να δει τι εστί "κυνήγι" γιατί υποψιάζομαι πως ο φίλος μας δεν έχει πάει ποτέ κυνήγι......... και χωρίς να ξέρει καλά - καλά πρόσθεση κι αφαίρεση πάει να λύσει πολυπαραγοντικές εξισώσεις.... (βλ. αγριόχοιρος)

Το όπλο κι ο λοιπός εξοπλισμός έπεται....... ΠΡΟΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ!!!!
Το κυνήγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ: "παίρνω ένα όπλο και βγαίνω στη φύση, είναι ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που δυστυχώς ο φίλος μας, μάλλον τα αγνοεί!!!

κι όταν αποφασίσει να πάρει όπλο ας πάρει ένα μονόκανο σε μικρό διαμέτρημα cal 28 ή 20 για μικρά πτερωτά, να μάθει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ σκόπευση εκεί που μετράει η μοναδική βολή... και μετά πάει σε δίκαννο ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ με απλούς εξολκείς......
 
Όλα καλά κι όλα ωραία αυτά που προτείνετε, αλλά το πιο βασικό δεν είπατε:

Ο φίλος ΔΕΝ χρειάζεται όπλο ΑΛΛΑ ΜΕΝΤΟΡΑ!!!!

Κάποιον έμπειρο να τον καθοδηγήσει στα πρώτα του βήματα...... να του μάθει τα βασικά να τον πάρει να δει τι εστί "κυνήγι" γιατί υποψιάζομαι πως ο φίλος μας δεν έχει πάει ποτέ κυνήγι......... και χωρίς να ξέρει καλά - καλά πρόσθεση κι αφαίρεση πάει να λύσει πολυπαραγοντικές εξισώσεις.... (βλ. αγριόχοιρος)

Το όπλο κι ο λοιπός εξοπλισμός έπεται....... ΠΡΟΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ!!!!
Το κυνήγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ: "παίρνω ένα όπλο και βγαίνω στη φύση, είναι ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που δυστυχώς ο φίλος μας, μάλλον τα αγνοεί!!!

κι όταν αποφασίσει να πάρει όπλο ας πάρει ένα μονόκανο σε μικρό διαμέτρημα cal 28 ή 20 για μικρά πτερωτά, να μάθει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ σκόπευση εκεί που μετράει η μοναδική βολή... και μετά πάει σε δίκαννο ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ με απλούς εξολκείς......
Για καποιον συνειδητοποιημενο, θα συμφωνησω ως προς το δισκανδαλο. Για εναν αρχαριο ομως, οσο και αν θα ηθελα να ειναι αλλιως, δε μπορω. Η πλειοψηφια τους αργα ή γρηγορα θα μεταβει σε αυτογεμες. Πιθανον πολλοι απο αυτους απο επιλογη να μεινουν στο δικανο ή απο επιλογη να γυρισουν σ'αυτο, αλλα ας μη γελιομαστε, το αυτογεμες κατεχει τη μεριδα του λεοντος, και οι νεοι κυνηγοι προς τα εκει κλεινουν το ματι
 
Για καποιον συνειδητοποιημενο, θα συμφωνησω ως προς το δισκανδαλο. Για εναν αρχαριο ομως, οσο και αν θα ηθελα να ειναι αλλιως, δε μπορω. Η πλειοψηφια τους αργα ή γρηγορα θα μεταβει σε αυτογεμες. Πιθανον πολλοι απο αυτους απο επιλογη να μεινουν στο δικανο ή απο επιλογη να γυρισουν σ'αυτο, αλλα ας μη γελιομαστε, το αυτογεμες κατεχει τη μεριδα του λεοντος, και οι νεοι κυνηγοι προς τα εκει κλεινουν το ματι
Ισα - ίσα που για αρχάριο ενδείκνυται το δισκάνδαλο! μαθαίνει από την αρχή να χειρίζεται τις 2 σκανδάλες αστραπιαία, ενώ ο "έμπειρος" μπορεί να μην τις συνηθίσει ποτέ και να πατάει την πρώτη ξανά...;)
 
Πολύ σωστά!
Λεμε για μια τουφεκιά, ηθική κτλ..
Αν τον παρει με τα περιφερειακα και φυγει ο λαγός να ψοφήσει 60μ παρακάτω τι θα γίνει; Υπόψιν οτι αν κόψει ντορο δεν θα τον βρουν τα σκυλια για να τον πιάσουν.
Ακόμη και για τσίχλα να πάει αν αστοχήσει στην πρώτη και την παρει με την δευτερη θα φτιαξει σκοπευτική αντίληψη σιγά σιγά.

Μην τον χαντακώσουμε τον ανθρωπο ακόμα δεν ξεκίνησε! Μονόκαννο με τίποτα.
+1000
 
@iraklis2010 Κι εγώ αυτά σκεφτόμουν και κατέληξα στα δικαννα. Ιδανικά θα έπαιρνα τα δίκανο του παππού μου το οποίο όμως είναι γύρω στα 100 ετών όπλο κάτι που σημαίνει ότι δεν έχει καμία ασφάλεια, παρόλο που πιστεύω ότι θεωρείται αξιόμαχο. Τα μονοκανα τα είχα σκεφτεί κι εγώ στην αρχή, για διάφορους λόγους, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν δεν καταφέρω να χτυπήσω τίποτα για καιρό μπορεί να σπαστώ και να το αφήσω...
το δίκαννο του παππού σου ποιό είναι; σε τι κατάσταση; ίσως ήδη να έχεις το όπλο που χρειάζεσαι!

να έχεις υπόψη πως πολλοί ειδικοί προτείνουν το μονόκαννο για αρχή....
 
Γιατί πρέπει να ξεκινήσω με τσίχλες; Συγγνώμη που αντιδράω σε αυτά που λες, αλλά είναι σαν να σου λέω ότι θέλω να παίξω μπάσκετ και να μου λες ξεκίνα με το βόλλευ.
Λάθος!!!!
Αυτό που σου προτείνει ο φίλος δεν είναι "βόλευ" αλλά "μπάσκετ" απλά σου λέει: ;)
 
Ισα - ίσα που για αρχάριο ενδείκνυται το δισκάνδαλο! μαθαίνει από την αρχή να χειρίζεται τις 2 σκανδάλες αστραπιαία, ενώ ο "έμπειρος" μπορεί να μην τις συνηθίσει ποτέ και να πατάει την πρώτη ξανά...;)
Ξερεις οτι δεν διαφωνω, αλλα ξερεις επισης ποσες φορες πατησα τον υποφυλακτηρα μετα την μεταβαση μου απο δισκανδαλο σε μονοσκανδαλο;

Anyway, αν υπαρχει οπλο στην οικογενεια, τοτε και γω ειμαι υπερ της χρησης αυτου. Φυσικα εφοσον ειναι ασφαλες
 
Η γνώμη , τον νέο και ιδίως το παιδί σου να τον ξεκινήσεις με μονοκαννο ,να του πάρεις ένα φτηνό μεταχειρισμένο αυτοκίνητο επειδή είναι νέος οδηγός για να μάθει να (ψηθεί) μόνο σαν καψονι μπορώ να το δω .
Θελουν τεντωμα οι νεοι. Οι νεοι ειναι κοριοι και θελουν το κακο μας....shake hands.
 
Back
Top