Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

Αγαπητέ φίλε,

επειδή είσαι νέος θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή αρχικά που νομίζω ταιριάζει στην παρούσα κατάστασή σου:
Αγόραζε εμπειρίες, όχι πράγματα.

Τι σημαίνει αυτό; Πρίν πάρεις οποιοδήποτε όπλο γράψου σε έναν σοβαρό σκοπευτικό σύλλογο, ο οποίος να προσφέρει και αθλήματα σκοποβολής με μακρύκαννα όπλα, ασχετα αν είναι κυνηγετικά ή ραβδωτά. Ο σκοπευτικός σύλλογος θα σου μάθει (αν είναι σοβαρός) τις βασικές αρχές χρήσης ενός όπλου με ασφάλεια (για τον εαυτόν σου και τους γύρω σου). Ασφάλεια είναι το άλφα και το ωμέγα για τα όπλα (και άλλα επικίνδυνα παιχνίδια;)). Πήγαινε μερικούς μήνες για σκοποβολή, αν μπορείς για skeet, compac ή κυνηγετική σκοποβολή και παράλληλα κινήσου εδώ στο φόρουμ με τις ερωτήσεις σου ή απλά δες τι εμπειρίες εχουν οι άλλοι συνάδελφοι εδώ μέσα. Μετά θα βρείς και το στύλ καθώς και το όπλο που σου ταιριάζει.

Φιλικά και καλές εμπειρίες!
πως φαίνεται αδελφέ ότι ζεις στο Βερολίνο και όχι στα Καλάβρυτα...............
 
πως φαίνεται αδελφέ ότι ζεις στο Βερολίνο και όχι στα Καλάβρυτα...............
Εχεις δίκιο, εν μέρει. Αλλά μερικά πράγματα είναι αυτονόητα, είτε στο Βερολίνο είτε στα Καλάβρυτα: Γνώση του όπλου, ασφάλεια στη χρήση, σεβασμός στο θήραμα αλλά προπάντων σεβασμό στη ζωή! Αλλά και το αυτονόητο πρέπει να διδαχθεί κάποτε...
Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος:)
 
Διαβάζοντας αρκετά για τα όπλα το τελευταίο διάστημα μπορώ να πω ότι ενώ έμαθα κάμποσα πράγματα, έχω μπερδέψει κι άλλα τόσα....
Ξεκινάμε από το βασικό. Τι θέλω να κάνω με το όπλο. με ενδιαφέρει το κυνήγι λαγού, περπατητό με τον σκύλο αλλά και χωρίς αν παραστεί η ανάγκη καθώς και σε παρόμοια φάση το κυνήγι πουλιών, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ο ίδιος σκύλος μπορεί να κάνει και τα δύο κυνήγια.
Διαβάζοντας επί του θέματος, κατέληξα ότι δύο τύποι όπλων μου ταιριάζουν. τα πλάγια δίκαννα και τα super pose.

Ερώτηση πρώτη. πώς επιλέγω το κατάλληλο όπλο για εμένα; Υποθέτω ωπς πρώτο και κυριότερο είναι το μέγεθος και το σχήμα του όπλου να ταιριάζει με τα φυσικά μου χαρακτηριστικά. Δεύτερον, να μην είναι πολύ βαρύ για να μην μου πέφτουν τα χέρια και οι ώμοι σε μεγάλες αποστάσεις και τρίτον η τιμή του. Επειδή δεν διαθέτω την ανάλογη εμπειρία για αγορά μεταχειρισμένου, έχει να μου προτείνετε κάποια όπλα μεταξύ 500-600 ευρω ώστε μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά να μπορέσω να τα πιάσω και στα χέρια μου;

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω; Όσον αφορά τα τσοκ που λιβανίζουν οι πάντες που ασχολούνται με το κυνήγι θα πρέπει να δω κάτι συγκεκριμένο σε άνοιγμα;

ΥΓ: να σημειώσω ότι θα με ενδιέφερε να μην έχει αυτόματους εξωκλείς ώστε να μπορώ να μαζεύω ευκολότερα τους κάλυκες μου και γιατί θεωρώ ότι απλούστερα συστήματα θα είναι και πιο εύκολα στο να κάνω μόνος μου μικροεπισκευές.
Φίλε καταρχήν πρέπει να αποφασίσεις τι κυνήγι θα κάνεις όσο αναφορά το σκύλο. Σαν αρχάριος κυνηγός καλό είναι να πάρεις καραμπίνα και να ξεκινήσεις με τσίχλες. Τώρα αν σκέφτεσαι στο μέλλον να πάρεις ένα σκυλί καλό είναι να δώσεις ένα χιλιάρικο να το πάρεις έτοιμο. Καραμπίνες έχει πολύ καλές μεταχειρισμένες στο ίντερνετ που αξίζουν.
 
όχι φίλε μιλάω σοβα
Αφου μιλας σοβαρα θα μιλησουμε σοβαρα.........
1)νέος κυνηγός = καραμπίνα ............. χωρίς κουβέντα.
Μεγα λαθος επιλογης....γιατι???γιατι πολυ απλα το ενα(νομιμο)φυσιγγι παραπανω σου δινει την ψυχολογικη αβαντα να λες πως εχω φυσιγγια και ριχνω χωρις να σκοπευω σωστα ....μπορει εσυ να μην το κανεις αλλα εχω βαρεθει να ακουω αυτην την απαντηση...το εχω ζησει πολλες φορες στα κυνηγοτοπια απο συναδελφους που καθοντουσαν διπλα μου........

2)παλιός κυνηγός ( αν το ζητούμενο είναι τα πολλά θηράματα ) = καραμπίνα .......... χωρίς κουβέντα.
Παλι μεγα λαθος........γιατι???Αδελφε δεν ειμασται εξολοθρευτες να παμε για νουμερα....ουτε τα νουμερα θα μας κανουν καλιτερους κυνηγους.......σεβασμος στο θηραμα ..προσεχουμε για να εχουμε....τα δυο φυσιγγια ειναι υπερ αρκετα για ολα τα θηραματα που κυνηγαμε στην χωρα μας.

3)δίκαννο = κυνηγός που έχει περάσει από την καραμπίνα και την αρρώστια των πολλών θηραμάτων και το "βλέπει" πιό αθλητικά το σπορ.
Ακομα ενα λαθος....γιατι??Δικαννο γιατι ειναι το ποιο καλο κυνηγετικο οπλο....γιατι ειναι το κλασικο οπλο κυνηγιου.....και σε κανει να σημαδευεις καλιτερα αφου εχεις δυο φυσιγγια........σε κανει καλιτερο κυνηγο στην σκοπευση.
Φιλε μου μια ζωη κυνηγω με δικαννα......ποτε για ποσοτητα...η ποιοτητα ειναι αυτη που σε κανει να ξεχωριζεις!!!!!και για να το δω ποιο αθλητικα οπως λες απο φετος τα 12αρια καθονται στον οπλοβαστο.....απο φετος το 20αρι ειναι αυτο που μου κανει παρεα στα κυνηγια μου.

4)δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους της φύσης τώρα .
Αυτο πραγματικα δεν θα το σχολιασω!!!!

Να μην κατσω και αναλυσω τα υπερ του κλασικου δικαννου εναντι της καραμπινας
 
Αφου μιλας σοβαρα θα μιλησουμε σοβαρα.........
1)νέος κυνηγός = καραμπίνα ............. χωρίς κουβέντα.
Μεγα λαθος επιλογης....γιατι???γιατι πολυ απλα το ενα(νομιμο)φυσιγγι παραπανω σου δινει την ψυχολογικη αβαντα να λες πως εχω φυσιγγια και ριχνω χωρις να σκοπευω σωστα ....μπορει εσυ να μην το κανεις αλλα εχω βαρεθει να ακουω αυτην την απαντηση...το εχω ζησει πολλες φορες στα κυνηγοτοπια απο συναδελφους που καθοντουσαν διπλα μου........

2)παλιός κυνηγός ( αν το ζητούμενο είναι τα πολλά θηράματα ) = καραμπίνα .......... χωρίς κουβέντα.
Παλι μεγα λαθος........γιατι???Αδελφε δεν ειμασται εξολοθρευτες να παμε για νουμερα....ουτε τα νουμερα θα μας κανουν καλιτερους κυνηγους.......σεβασμος στο θηραμα ..προσεχουμε για να εχουμε....τα δυο φυσιγγια ειναι υπερ αρκετα για ολα τα θηραματα που κυνηγαμε στην χωρα μας.

3)δίκαννο = κυνηγός που έχει περάσει από την καραμπίνα και την αρρώστια των πολλών θηραμάτων και το "βλέπει" πιό αθλητικά το σπορ.
Ακομα ενα λαθος....γιατι??Δικαννο γιατι ειναι το ποιο καλο κυνηγετικο οπλο....γιατι ειναι το κλασικο οπλο κυνηγιου.....και σε κανει να σημαδευεις καλιτερα αφου εχεις δυο φυσιγγια........σε κανει καλιτερο κυνηγο στην σκοπευση.
Φιλε μου μια ζωη κυνηγω με δικαννα......ποτε για ποσοτητα...η ποιοτητα ειναι αυτη που σε κανει να ξεχωριζεις!!!!!και για να το δω ποιο αθλητικα οπως λες απο φετος τα 12αρια καθονται στον οπλοβαστο.....απο φετος το 20αρι ειναι αυτο που μου κανει παρεα στα κυνηγια μου.

4)δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους της φύσης τώρα .
Αυτο πραγματικα δεν θα το σχολιασω!!!!

Να μην κατσω και αναλυσω τα υπερ του κλασικου δικαννου εναντι της καραμπινας
Σέβομαι αυτούς που κυνηγούν με καραμπίνα (και γω) Αγαπάω αυτούς που κυνηγούν με δικανο,και ζηλεύω αυτούς που κυνηγούν με πλάγιο,Εάν με ρωτούσες πριν 30 χρόνια θα στα είχα φέρει τούμπα αυτά που λέω τώρα. Γιατί μεγαλώνοντας βάζεις προτεραιότητα σε πράγματα που ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσες μικρότερος
 
Φίλε καταρχήν πρέπει να αποφασίσεις τι κυνήγι θα κάνεις όσο αναφορά το σκύλο. Σαν αρχάριος κυνηγός καλό είναι να πάρεις καραμπίνα και να ξεκινήσεις με τσίχλες. Τώρα αν σκέφτεσαι στο μέλλον να πάρεις ένα σκυλί καλό είναι να δώσεις ένα χιλιάρικο να το πάρεις έτοιμο. Καραμπίνες έχει πολύ καλές μεταχειρισμένες στο ίντερνετ που αξίζουν.
Γιατί πρέπει να ξεκινήσω με τσίχλες; Συγγνώμη που αντιδράω σε αυτά που λες, αλλά είναι σαν να σου λέω ότι θέλω να παίξω μπάσκετ και να μου λες ξεκίνα με το βόλλευ.

Ξέρω ότι η συζήτηση αφορά το πρώτο σου όπλο αλλά πραγματικά θα πρότεινα πριν αγοράσεις όπλο να πας για κυνήγι με κάποιον συνάνθρωπο. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις με τον έναν ή άλλον τρόπο. Αν ξεκινήσεις με κάτι φθηνό που όμως είναι καλά πάνω σου τότε θα σε ικανοποιήσει είτε ρίχνει 1 είτε 2 είτε φυσίγγια. Προσωπική άποψη αυτό.
Δυστυχώς οι μόνες παρέες που υπάρχουν εδώ πάνε για γουρούνια και όταν τους ζήτησα να ακολουθήσω κι εγώ, με άδεια κτλ νόμιμα κι ας μην είχα όπλο, μου έριξαν άκυρο. Οπότε δεν ξέρω πως θα υλοποιηθεί αυτό, ενω θα το ήθελα κι εγώ για να πάρω μία καλύτερη ιδέα προτού ξεκινήσω.
Υπομονή λοιπόν μέχρι να ανοίξουν οι μετακινήσεις, ώστε να κατέβω στην Αθήνα για να πιάσω μερικά όπλα στα χέρια μου και να αποκτήσω μία καλύτερη άποψη. Αν και όσο περίσσότερο διαβάζω, ξένους κυρίως, τείνω όλο και περισσότερο προς μία Beretta - 686. Αν μου κάτσει και καλά στο χέρι θα είναι όνειρο.

ΥΓ: Επειδή παίζω airsoft, η επώμιση των αεροβόλων όπλων, με τα κυνηγετικά διαφέρει;
 
Γιατί πρέπει να ξεκινήσω με τσίχλες; Συγγνώμη που αντιδράω σε αυτά που λες, αλλά είναι σαν να σου λέω ότι θέλω να παίξω μπάσκετ και να μου λες ξεκίνα με το βόλλευ.


Δυστυχώς οι μόνες παρέες που υπάρχουν εδώ πάνε για γουρούνια και όταν τους ζήτησα να ακολουθήσω κι εγώ, με άδεια κτλ νόμιμα κι ας μην είχα όπλο, μου έριξαν άκυρο. Οπότε δεν ξέρω πως θα υλοποιηθεί αυτό, ενω θα το ήθελα κι εγώ για να πάρω μία καλύτερη ιδέα προτού ξεκινήσω.
Υπομονή λοιπόν μέχρι να ανοίξουν οι μετακινήσεις, ώστε να κατέβω στην Αθήνα για να πιάσω μερικά όπλα στα χέρια μου και να αποκτήσω μία καλύτερη άποψη. Αν και όσο περίσσότερο διαβάζω, ξένους κυρίως, τείνω όλο και περισσότερο προς μία Beretta - 686. Αν μου κάτσει και καλά στο χέρι θα είναι όνειρο.

ΥΓ: Επειδή παίζω airsoft, η επώμιση των αεροβόλων όπλων, με τα κυνηγετικά διαφέρει;
Οι γουρουναδες φιλε ειναι σακουλες σου λεει δε ξερει απο κυνηγι δυσκωλα θα χτυπισει γουρουνι αλλα θα παρει σακουλα για αυτο σε κανανε στην ακρη να ξερεις και τελος ισως να νε η ασφαλεια
 
Σακούλα εννοείς μερίδιο από το κρέας;
Είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλω μερίδιο, ούτε να το παίξω κυνηγός. Απλώς να πάρω μία γεύση από την όλη φάση. Ίσως και να είναι καλύτερα έτσι, γιατί γενικά δεν μου γεμίζουν το μάτι σαν χαρακτήρες αλλά και επειδή το να περιμένω στο κρακλάκι πότε θα εμφανιστεί του γουρούνι για να του ρίξω, δεν ταιριάζει και τόσο στα γούστα μου.
 
Γιατί πρέπει να ξεκινήσω με τσίχλες;
Βασικά έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά νομίζω ότι ο φίλος σου πρότεινε τις τσίχλες γιατί είναι το μόνο θήραμα στην Ελλάδα που σου δίνει δυνατότητα για πιό πολλές βολές, έτσι ώστε να εξοικειωθείς πιό γρήγορα με το όπλο.
 
Μπορεί σε πολλούς από εμάς η λέξη κυνηγός να φέρνει στο μυαλό κάποιον παραδοσιακό ώριμο άντρα με το πλαγιοκανο στον ώμο και το σκυλί του δίπλα ,αλλά δεν πρέπει να απορρίπτουμε και τα εργαλεία που μας προσφέρει η εξέλιξη των κυνηγετικών όπλων.Η καραμπίνα δεν είναι μόνο το τρίτο φυσίγγι.Ειναι η ευκολία να έρθει στα μέτρα σου , υπάρχουν πλήρη αριστερά όπλα ,η μονή κάννη δεν δημιουργεί σύγχυση όπως σε κάποιους τα πλαγιοκανα ,εύκολο λύσιμο δέσιμο, συντήρηση , επισκευή . Καλύτερη ποιότητα σε βασικά καινούρια μοντέλα ,σε σχέση με τα δίκανα . Μπορεί να μην μας ενδιαφέρει η ποσότητα των θηραμάτων αλλά δεν είναι κακό να διαλέγουμε εργαλεία που να μας κάνουν τη δραστηριότητα μας πιο εύκολη.Ενα πεδίο του Σπόρτιγκ με δισκάκι προσομοίωσης λαγού θα μπορούσε να βοηθήσει στη εξοικείωση ,αλλά και τις κλίσεις που χρειάζεται το όπλο για αυτό το θήραμα.
 
Σακούλα εννοείς μερίδιο από το κρέας;
Είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλω μερίδιο, ούτε να το παίξω κυνηγός. Απλώς να πάρω μία γεύση από την όλη φάση. Ίσως και να είναι καλύτερα έτσι, γιατί γενικά δεν μου γεμίζουν το μάτι σαν χαρακτήρες αλλά και επειδή το να περιμένω στο κρακλάκι πότε θα εμφανιστεί του γουρούνι για να του ρίξω, δεν ταιριάζει και τόσο στα γούστα μου.
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειπαν οχι για λογους ασφαλειας, δεν ειναι το κυνηγι του γουρουνιου για αρχαριους, ειναι μεγαλη ταλαιπωρια , θελει πληρη σιωπη και ακινησια, πραγματα που δεν τα κατεχει ενας νεος κυνηγος και μπες στη θεση του ανθρωπου που κυνηγαει απο το πρωι, ειναι απογευμα και πρεπει να εχει το νου του στα γουρουνια, στους συναδελφους του και σε εσενα. Μην τους παρεξηγεις.
 
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειπαν οχι για λογους ασφαλειας, δεν ειναι το κυνηγι του γουρουνιου για αρχαριους, ειναι μεγαλη ταλαιπωρια , θελει πληρη σιωπη και ακινησια, πραγματα που δεν τα κατεχει ενας νεος κυνηγος και μπες στη θεση του ανθρωπου που κυνηγαει απο το πρωι, ειναι απογευμα και πρεπει να εχει το νου του στα γουρουνια, στους συναδελφους του και σε εσενα. Μην τους παρεξηγεις.
+ 1000
 
Μπορεί σε πολλούς από εμάς η λέξη κυνηγός να φέρνει στο μυαλό κάποιον παραδοσιακό ώριμο άντρα με το πλαγιοκανο στον ώμο και το σκυλί του δίπλα ,αλλά δεν πρέπει να απορρίπτουμε και τα εργαλεία που μας προσφέρει η εξέλιξη των κυνηγετικών όπλων.Η καραμπίνα δεν είναι μόνο το τρίτο φυσίγγι.Ειναι η ευκολία να έρθει στα μέτρα σου , υπάρχουν πλήρη αριστερά όπλα ,η μονή κάννη δεν δημιουργεί σύγχυση όπως σε κάποιους τα πλαγιοκανα ,εύκολο λύσιμο δέσιμο, συντήρηση , επισκευή . Καλύτερη ποιότητα σε βασικά καινούρια μοντέλα ,σε σχέση με τα δίκανα . Μπορεί να μην μας ενδιαφέρει η ποσότητα των θηραμάτων αλλά δεν είναι κακό να διαλέγουμε εργαλεία που να μας κάνουν τη δραστηριότητα μας πιο εύκολη.Ενα πεδίο του Σπόρτιγκ με δισκάκι προσομοίωσης λαγού θα μπορούσε να βοηθήσει στη εξοικείωση ,αλλά και τις κλίσεις που χρειάζεται το όπλο για αυτό το θήραμα.
Η εξελιξη στα οπλα δεν αφορα μονο τις καραμπινες αλλα και τα δικαννα και καθε οπλο....αφορα επισεις και τις κυνηγετικες πυριτιδες..τα καψουλια τα βισματα τους καλυκες και πολλα αλλα.
Ολα εχουν αλαξει και προσφερουν το κατι παραπανω σημερα στο κυνηγι.
Αν κανεις μια ερευνα σημερα και ρωτησεις 1000 κυνηγους γιατι κυνηγουν με καραμπινα οι 800 θα απαντησουν γιατι εχω παραπανω φυσιγγι.......οι 150 γιατι ρυθμιζεται ετσι ωστε να την φερω στα μετρα μου......και εδω να μην ξεχναμε πως δεν ισχυει σε ολες ....και οι 50 θα πουν διαφορους λογους.
Η χρηση ενος δικαννου μπορει να μπερδευει εναν που κυνηγουσε με καραμπινα...και αν το δικαννο ειναι και δισκανδαλο ενας λογος παραπανω αφου εχει μαθει την μια σκανδαλη.......
Αυτο δεν ειναι καθολου μειονεκτημα γιατι μετα απο λιγη χρηση το μαθαινεις αλλα ειναι ενα πολυ μεγαλο προτερημα του δικαννου οπλου οι δυο καννες.
Λυσιμο-δεσιμο........... υπαρχουν και οι καραμπινες που εχουν τις δυσκολιες (βλεπε Α5)........αλλα τα δικαννα(σε συντριπτικη πλειοψηφια) ειναι πανευκολα σε αυτην την διαδικασια.
Ποιοτητα σε ενα οπλο εχει καποια κριτηρια.....και στις δυο κατηγοριες υπαρχουν και ποιοτικα οπλα αλλα και πατατες.......
Αν ψαξεις θα βρεις δικαννα μεταχειρισμενα πραγματικα διαμαντια σε τιμες κατωτερες απο την τιμη μιας μετριας καινουργιας καραμπινας!!!
Καλο θα ειναι πριν αγωρασουμε οπλο να ξερουμε πεντε πραγματα ...να ξερουμε γιατι θελουμε τον συγκεκριμενο τυπο οπλου.....και σιγουρα να μας ευχαριστει αυτο που διαλεξαμε διοτι δεν θα μπορεσουμε ποτε να ευχαρηστηθουμε με ενα οπλο αν δεν μας αρεσει προσωπικα...οποτε η τελικη αποφαση πρεπει να βγει αφου εχουμε εξετασει ολες τις παραμετρους............
Το 70% απο τα οπλα που πωλουνται ειναι γιατι οι κατοχοι δεν εκαναν σωστη αγωρα βαση των προτεραιοτητων που ειχαν στο κυνηγι που κανουν......στα μετρα του οπλου τους και στις λαθος πληροφοριες που ειχαν για τα συγκεκριμενα οπλα....
 
Η εξελιξη στα οπλα δεν αφορα μονο τις καραμπινες αλλα και τα δικαννα και καθε οπλο....αφορα επισεις και τις κυνηγετικες πυριτιδες..τα καψουλια τα βισματα τους καλυκες και πολλα αλλα.
Ολα εχουν αλαξει και προσφερουν το κατι παραπανω σημερα στο κυνηγι.
Αν κανεις μια ερευνα σημερα και ρωτησεις 1000 κυνηγους γιατι κυνηγουν με καραμπινα οι 800 θα απαντησουν γιατι εχω παραπανω φυσιγγι.......οι 150 γιατι ρυθμιζεται ετσι ωστε να την φερω στα μετρα μου......και εδω να μην ξεχναμε πως δεν ισχυει σε ολες ....και οι 50 θα πουν διαφορους λογους.
Η χρηση ενος δικαννου μπορει να μπερδευει εναν που κυνηγουσε με καραμπινα...και αν το δικαννο ειναι και δισκανδαλο ενας λογος παραπανω αφου εχει μαθει την μια σκανδαλη.......
Αυτο δεν ειναι καθολου μειονεκτημα γιατι μετα απο λιγη χρηση το μαθαινεις αλλα ειναι ενα πολυ μεγαλο προτερημα του δικαννου οπλου οι δυο καννες.
Λυσιμο-δεσιμο........... υπαρχουν και οι καραμπινες που εχουν τις δυσκολιες (βλεπε Α5)........αλλα τα δικαννα(σε συντριπτικη πλειοψηφια) ειναι πανευκολα σε αυτην την διαδικασια.
Ποιοτητα σε ενα οπλο εχει καποια κριτηρια.....και στις δυο κατηγοριες υπαρχουν και ποιοτικα οπλα αλλα και πατατες.......
Αν ψαξεις θα βρεις δικαννα μεταχειρισμενα πραγματικα διαμαντια σε τιμες κατωτερες απο την τιμη μιας μετριας καινουργιας καραμπινας!!!
Καλο θα ειναι πριν αγωρασουμε οπλο να ξερουμε πεντε πραγματα ...να ξερουμε γιατι θελουμε τον συγκεκριμενο τυπο οπλου.....και σιγουρα να μας ευχαριστει αυτο που διαλεξαμε διοτι δεν θα μπορεσουμε ποτε να ευχαρηστηθουμε με ενα οπλο αν δεν μας αρεσει προσωπικα...οποτε η τελικη αποφαση πρεπει να βγει αφου εχουμε εξετασει ολες τις παραμετρους............
Το 70% απο τα οπλα που πωλουνται ειναι γιατι οι κατοχοι δεν εκαναν σωστη αγωρα βαση των προτεραιοτητων που ειχαν στο κυνηγι που κανουν......στα μετρα του οπλου τους και στις λαθος πληροφοριες που ειχαν για τα συγκεκριμενα οπλα....
Μπράβο Ηρακλή τα λές πολύ καλά. Μία μόνο υπογράμμιση που, την θεωρώ απαραίτητη, γιατί δίνουμε συμβουλές σε άπειρο άτομο... Αυτό που λένε - λέμε για τα δισκάνδαλα δίκαννα ίσως να παρερμηνεύεται και εξηγώ: Λέμε ότι είναι τα πιο ασφαλή λόγω της ύπαρξης διπλών μηχανισμών πυροδότησης και όντως έτσι είναι. Αν έχουμε αφλογιστία στην μία κάννη δύσκολα να έχουμε και στην άλλη. Υπάρχουν δύο ανεξάρτητοι μηχανισμοί που δύσκολα θα πάθουν κάτι ταυτόχρονα. Απόδειξη ότι το κυνήγι επικίνδυνων θηραμάτων γίνεται , στις περισσότερες των περιπτώσεων με δισκάνδαλα δίκαννα.

Αυτό που λέμε όμως ότι με τα δισκάνδαλα δίκαννα γίνεται εύκολα η επιλογή της κάννης νομίζω, ότι πρέπει να συμπληρωθεί ότι ναι μεν η επιλογή της κάννης γίνεται πολύ γρήγορα αλλά η δεύτερη τουφεκιά κάθε άλλο παρά γρήγορη είναι. Ιδιαίτερα αν κάποιος που είναι συνηθισμένος στο σκοπευτήριο με μονοσκάνδαλο ή και με την μονή σκανδάλη της καραμπίνας και με πολλές τουφεκιές την μέρα, δύσκολα ψάχνει την δεύτερη σκανδάλη. Κι όταν θα σκεφτεί ότι " αμαν ρε συ έχω το δισκάνδαλο" και πρέπει να βγει ο δείκτης από την μία σκανδάλη και να πάει στην άλλη ... χαιρετίσματα. Είμαι παθών και γνωρίζω .hair..

Επιτρέψτε μου έναν παραλληλισμό: με τον δείκτη που πιέζουμε την σκανδάλη, κάνουμε και ... τα άπειρα διπλά κλικ στο ποντίκι του υπολογιστή. Εχοντας συνηθίσει έτσι ο δείκτης άντε να θυμηθούμε ότι πρέπει να τον βγάλουμε και να τον βάλουμε να πιέσει την δεύτερη σκανδάλη. ΕΕΕ καλό πράγμα η μυϊκή μνήμη αλλά όχι πάντα ε;

Με όλο το συμπάθιο αλλά επειδή έχω μονοσκάνδαλα όπλα - και εννοώ πολύ καλά μονοσκάνδαλα όπλα - στο σκοπευτήριο και σε κάποια κυνήγια ( φάσα, παπιά, κλπ) , όταν λόγω υπερβολικής αγάπης - οκ και χαμηλού προφίλ - παίρνω το φτωχικό μου (πλην τιμιότατου) δισκάνδαλου ΤΟΖ34 στον λαγό πάντα λέω στον εαυτό μου. Πρόσεχε μαλάκα με δισκάνδαλο είσαι..big smile.. Και ξέρεις αυτό από μόνο του φτάνει για να σε αγχώσει στο κυνήγι. Ιδιαίτερα αν από τις τουφεκιές σου κρίνεται ο κόπος όλης της παρέας.
 
Όταν μιλάμε για δισκανδαλα βεβαίως εννοουμε τα πλαγιοκαννα κ πόζε.. Για τα δευτερα δεν μπορώ να μιλήσω γιατί είμαι αυστηρά λάτρης του πρωτου κ επισης αυστηρά με δυο σκάνδαλα...
Θεωρω όμως ότι αναμεσα των δυο ουσιαστική διαφορα δεν υπάρχει..
Ο κυπριδημος είχε γράψει σε άρθρο του για το πλαγιοκαννο ότι είναι το όπλο εκείνο που προσφερει δυο ταχύτατες βολές..
Αλλά αυτό θα μπορούσε να πει κανεις πως είναι μια άποψη..
Από την άλλη μεριά δεν μπορώ να κρίνω το μονοσκανδαλο γιατί ουτε είχα ουτε κ προκειται να έχω..
Αυτό που ξέρω είναι παντα μεσολαβούν κάποια ας πουμε δευτερόλεπτα από την πρωτη στην δευτερη βολή μέχρι να "καταλάβει" ο εγκέφαλος ότι το θήραμα έφυγε κ να παει για την δευτερη σκανδάλη η να ξαναπατησει την ίδια αν προκειται για μονοσκανδαλο...
Πολυ σωστά αναφέρθηκε κ το θέμα τις συνήθειας! !
Για τον λόγο αυτο σας λέω ότι ενας που κυνηγαει (για καποια χρόνια..) αποκλειστικά κ μόνο με δισκανδαλο οι τουφεκιές του (αν κ όπου χρειαστεί)θα ακουστουν τοσο κολλητά που θα νομίζουμε ότι μεταχειριστηκε καραμπίνα..
Ναι είναι απίστευτο αλλά οποιος έχει δισκανδαλο ας ρίξει λίγες βολές με "άνεση" στον αέρα να παρει το "καλαι" κ θα καταλάβει...
Τώρα κ στο κυνηγι(παλι για όποιον ξέρει να μεταχειρίζεται σωστά το δισκανδαλο) θεωρω πως μόνο πλεονεκτηματα έχει εκτός φυσικά την περιπτωση βλάβης πχ επικρουστηρα κλπ όπου δεν θα χάσει το κυνήγι του κ θα συνεχίσει με την άλλη καννη..
Όλα αυτά μιλώντας παντα "κυνηγετικά"..
Στο σκοπευτήριο δεν ξέρω τι παιζει, εκεί σίγουρα θα βολεύουν κ θα εξυπηρετουν αφάνταστα τα μονοσκανδαλα μιας κ οι σκοπευτές προτιμουν μόνο αυτά!
 
Τάσσομαι κι εγώ με τις απόψεις του Ηρακλή και θεωρώ το δίκαννο κατεξοχήν κυνηγετικό όπλο ενώ την καραμπίνα πολεμικό. Τα πλεονεκτήματα του δίκαννου στο κυνήγι έναντι της καραμπίνας, ειδικά αν σου αρέσει η φύση και δεν αντέχεις το πολύωρο καρτέρι, είναι πολλαπλά και ήδη γνωστά, οπότε δε χρειάζεται να τ’ αναφέρω. Να ξέρεις όμως πως το τρίτο εν σειρά φυσίγγι δεν μπορεί να αντικαταστήσει το δεύτερο εν παραλλήλω (το 7ο και το 8ο ίσως).

Η άποψη λοιπόν και η πρότασή μου είναι: πάρε τώρα ένα δισκάνδαλο δίκαννο να μάθεις να κυνηγάς κι αργότερα μια καραμπίνα να σκοτώνεις.
 
Αυτό που λέμε όμως ότι με τα δισκάνδαλα δίκαννα γίνεται εύκολα η επιλογή της κάννης νομίζω, ότι πρέπει να συμπληρωθεί ότι ναι μεν η επιλογή της κάννης γίνεται πολύ γρήγορα αλλά η δεύτερη τουφεκιά κάθε άλλο παρά γρήγορη είναι.
Εγώ πάντως κυρ Μήτσο, πιο γρήγορα ρίχνω τέσσερα με το δίκαννο παρά με την καραμπίνα. Η μικρή πάπια του πλαγιόκαννου δίνει τη δυνατότητα να κρατάς στα δάχτυλα άλλα δυο φυσίγγια, οπότε η αναγόμωση/αλλαγή είναι ταχύτατη και αθόρυβη συνάμα.
 
Back
Top