Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

Οπιοσδηποτε θελει το πρωτο του οπλο οπωσδηποτε να παει με καπιο φιλο να το τουφεκισει σ ενα σκοπευτιριο γτ μονο ετσι θα βγαλει συμπερασνα της προκοπης ονοματα γυαλισματα και κατηγοριες τιμης να τα αφησει στην ακρη και πολυ ακρη μαλιστα
 
Κωστα το μονο προτερημα σε μια καραμπινα(οχι ολες)εναντι του δικαννου ειναι η ευκολια ρυθμισης του κοντακιου...και αυτο ακομα με το 828 U εχει λυθει...το τριτο φυσιγγι θα ελεγα πως ειναι προσον για τους Αθηναιους....και κατα περιπτωσεις σε γουρουναδες......
Ολη μου την κυνηγετικη ζωη(38 χρονια)κυνηγω με δικαννα και ποτε δεν ενοιωσα μειονεκτικα απεναντι σε καποιν με καραμπινα.......ποτε δεν καταλαβα πως το τριτο φυσιγγι κανει την διαφορα........
Εκεινο ομως που κανει την διαφορα στο κυνηγι ειναι να εχεις ενα οπλο σωστα επανω σου.....πιστεψε με πως αν το κανεις αυτο δεν θα χρειαστεις ποτε σου τριτο φυσιγγι στο κυνηγι....εξαλου για κυνηγι λεμε και οχι για εξολοθρευση της πανιδας......
Εδω θα διαφωνησω παλι....εγω πιστευω πως το δικαννο εχει ανοδο στις πωλησεις γιατι τωρα με το διαδυκτιο και την αμεση πληροφορηση υπαρχει μια ποιο σωστη ενημερωση απο τα καφενεια και τους ειδημονες που συχναζουν εκει και διδασκουν......εχει πολλα επιπλεον + ενα δικαννο απο μια καραμπινα οποτε αν κατσεις και τα βαλεις κατω θα σκευτεις πολυ αυτες τις διαφορες.
Τωρα θα σου πω και την περιπτωση την δικια σου γιατι την εχω ζησει σε πολλες περιπτωσεις λογω της ασχολιας μου....
Πολλοι οπως ανεφερες ξεκινησαν με δικαννο αλλα κατεληξαν σε καραμπινα.......ξερεις γιατι?????γιατι πολυ απλα το δικαννο δεν ταιριαζε στα μετρα τους....δεν εκτατσαν ποτε να ασχωληθουν με την βλητικη του συμπεριφορα....δεν εψαξαν ποτε αν κανουν σωστη επωμιση..... με αποτελεσμα να εχουν αποτυχιες στο κυνηγι και σε πολλες μαλιστα περιπτωσεις να τους κλωτσα σαν γαιδουρι και να τραυματιζουν τα δακτυλα η το προσωπο.......αυτα ολα εχουν λυση αλλα κανεις δεν τα εψαξε........γιατι μετα απο κατασκευη αλλου κοντακιου στα μετρα τους ολα τα προβληματα λυθηκαν????
Στην περιπτωση μου κυριε Ηρακλη, το δικαννο ηταν ενα πλαγιοκαννο Beretta. Ηταν το πρωτο μου οπλο, ενθυμιο του παππου μου. Οταν το παρελαβα ειχε ξεκολλησει η πανω ριγα, ειχε σπασμενη βελονα και ραγισμενο κοντακι. Το πηγα λοιπον στον Ηφαιστο και πραγματικα εκανε φοβερη δουλεια. Επειδη επωμιζω αριστερα, η επομενη δουλεια ηταν να φτιαξω κοντακι και παλι σταθηκα τυχερος γιατι ο ανθρωπος που μου το εφτιαξε εκανε πολυ καλη δουλεια. Ολα καλα λοιπον με το οπλο. Τι μου εφταιξε? Οτι και να κανεις σε ενα οπλο, δεν ριχνει μονο του εκει που πρεπει θελει καποια ικανοτητα οποτε νεος (18 χρονων) και αμυαλος εριχνα απο 34 γραμμαρια και πανω( αν ηταν μαγκνουμ το δικαννο μπορει να εριχνα και μαγκνουμ φυσιγγια στις παλιο μπεκατσες που δεν επεφταν με τιποτα:)), εριχνα γρηγορα και απροσεκτα και για να μην πολυλογω, οπως λενε και στο χωριο μου, της κοντης Ψ... της φταινε οι τριχες. Βετιωθηκα με τον καιρο πολυ αλλα παντα στα ματια μου μια καραμπινα ηταν το κατι παραπανω. Δεν εχω την ιδια αποψη που ειχα τοτε σημερα, μεγαλωσα, καταλαβα, αλλα μπορω να μπω στη θεση ενος νεου παιδιου που ξεκιναει σημερα.
 
Last edited:
Στην περιπτωση μου κυριε Ηρακλη, το δικαννο ηταν ενα πλαγιοκαννο Beretta. Ηταν το πρωτο μου οπλο, ενθυμιο του παππου μου. Οταν το παρελαβα ειχε ξεκολλησει η πανω ριγα, ειχε σπασμενη βελονα και ραγισμενο κοντακι. Το πηγα λοιπον στον Ηφαιστο και πραγματικα εκανε φοβερη δουλεια. Επειδη επωμιζω αριστερα, η επομενη δουλεια ηταν να φτιαξω κοντακι και παλι σταθηκα τυχερος γιατι ο ανθρωπος που μου το εφτιαξε εκανε πολυ καλη δουλεια. Ολα καλα λοιπον με το οπλο. Τι μου εφταιξε? Οτι και να κανεις σε ενα οπλο, δεν ριχνει μονο του εκει που πρεπει θελει καποια ικανοτητα οποτε νεος (18 χρονων) και αμυαλος εριχνα απο 34 γραμμαρια και πανω( αν ηταν μαγκνουμ το δικαννο μπορει να εριχνα και μαγκνουμ φυσιγγια στις παλιο μπεκατσες που δεν επεφταν με τιποτα:)), εριχνα γρηγορα και απροσεκτα και για να μην πολυλογω, οπως λενε και στο χωριο μου, της κοντης Ψ... της φταινε οι τριχες. Βετιωθηκα με τον καιρο πολυ αλλα παντα στα ματια μου μια καραμπινα ηταν το κατι παραπανω. Δεν εχω την ιδια αποψη που ειχα τοτε σημερα, μεγαλωσα, καταλαβα, αλλα μπορω να μπω στη θεση ενος νεου παιδιου που ξεκιναει σημερα.
Εκτως αυτου παιρνεις πιοτικοτερη καραμπινα στα ιδια λεφτα πχ baikal με beretta 302 μεταχειρισμενη μη τρελαθουμε και τελειως καλο χρυσο το μπαικαλ αλλα ειπαμε
 
νέος κυνηγός = καραμπίνα ............. χωρίς κουβέντα.

παλιός κυνηγός ( αν το ζητούμενο είναι τα πολλά θηράματα ) = καραμπίνα .......... χωρίς κουβέντα.

δίκαννο = κυνηγός που έχει περάσει από την καραμπίνα και την αρρώστια των πολλών θηραμάτων και το "βλέπει" πιό αθλητικά το σπορ.

δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους της φύσης τώρα .
 
νέος κυνηγός = καραμπίνα ............. χωρίς κουβέντα.

παλιός κυνηγός ( αν το ζητούμενο είναι τα πολλά θηράματα ) = καραμπίνα .......... χωρίς κουβέντα.

δίκαννο = κυνηγός που έχει περάσει από την καραμπίνα και την αρρώστια των πολλών θηραμάτων και το "βλέπει" πιό αθλητικά το σπορ.

δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους της φύσης τώρα .
Διαφωνώ κάθετα ,δίκανο για να μάθεις να σκοπεύεις και να κυνηγάς σωστά , καραμπίνα για να παίζεις και να κάνεις ότι κυνηγάς αυτό είναι νόμος.Το μόνο αρνητικό του δικανου είναι ότι εάν είναι ελαφρύ κουράζει με τις ντουφεκιες,εάν είναι βαρύ κουράζει στο περπάτημα.Οταν παίρνω το δίκανο αισθάνομαι ότι το όπλο είναι ένα με μένα,η καραμπίνα έχει τελείως διαφορετική αίσθηση.
 
Ηλία , δεν νομίζω ότι λες κάτι διαφορετικό από εμένα ,
π.χ. λες .......Οταν παίρνω το δίκανο αισθάνομαι ότι το όπλο είναι ένα με μένα .
δλδ πιστεύεις ότι ένας νέος κυνηγός μπορεί το να αντιληφθεί αυτό ???

αλλά βαριέμαι να στο αναλύσω γράφωντας ..........χεχεχε
θα στα πω στην επόμενη φορά που θα βρεθούμε στο σκοπευτήριο.............
 
Δεν με νοιάζει να γυρνάω σπίτι με πολλά θηράματα. Με ενδιαφέρει να ζω το κυνήγι μαζί με τον σκύλο μου, σε μία "περιπέτεια" αρχέγονης αδρεναλίνης. Εξ ου και δεν έχω κανέναν σκοπό να ασχοληθώ με τα καρτερια.
Επίσης, επειδή γράφετε για πουλιά, κατα κύριο λόγο σκοπεύω να κυνηγήσω λαγούς. Τα πουλιά ίσως σε κανέναν μεγάλο περίπατο στο βουνό, αν και ξέρω που βρίσκονται οι περδικοφωλιες, μιας που έχω οργώσει την περιοχή ως ορειβάτης.

Ο λόγος που απευθύνθηκα εδώ είναι επειδή δεν έχω κάποιον γνωστό να μου δείξει 5 πράματα από κοντά, για πολλούς και διάφορους λόγους. Οπότε σκοπεύω να μαζέψω μερικά μοντέλα όπλων, να πάω στα γύρω μαγαζιά μόλις ανοίξουν και να δοκιμάσω διάφορα. Τώρα για τα της επωμισης, σκόπευσης, η μόνη μου γνώση είναι αυτή που αποκόμισα από τον στρατό. Οπότε θα συνδυάσω τα λεγόμενά σας, με τις συμβουλές του εμπόρου και ίσως αν μπορέσω να δοκιμάσω να ρίξω και με κάποιο σε κάποιο σκοπευτήριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους τους συμμετέχοντες στην κουβέντα. Έχω μάθει κάμποσα πραγματακια. Τώρα ετοιμάζω το δεύτερο μου θέμα που αφορά τον σκύλο. Μέχρι να έρθει η νέα κυνηγετική περίοδος θα έχω ετοιμαστεί
 
Ηλία , δεν νομίζω ότι λες κάτι διαφορετικό από εμένα ,
π.χ. λες .......Οταν παίρνω το δίκανο αισθάνομαι ότι το όπλο είναι ένα με μένα .
δλδ πιστεύεις ότι ένας νέος κυνηγός μπορεί το να αντιληφθεί αυτό ???

αλλά βαριέμαι να στο αναλύσω γράφωντας ..........χεχεχε
θα στα πω στην επόμενη φορά που θα βρεθούμε στο σκοπευτήριο.............
Ίσως ναχεις και δίκιο έχω ξεχάσει τι σκεφτόμουν πιτσιρικάς που έβλεπα δίκανο και έβγαζα ερυθρα
 
Δεν με νοιάζει να γυρνάω σπίτι με πολλά θηράματα. Με ενδιαφέρει να ζω το κυνήγι μαζί με τον σκύλο μου, σε μία "περιπέτεια" αρχέγονης αδρεναλίνης. Εξ ου και δεν έχω κανέναν σκοπό να ασχοληθώ με τα καρτερια.
Επίσης, επειδή γράφετε για πουλιά, κατα κύριο λόγο σκοπεύω να κυνηγήσω λαγούς. Τα πουλιά ίσως σε κανέναν μεγάλο περίπατο στο βουνό, αν και ξέρω που βρίσκονται οι περδικοφωλιες, μιας που έχω οργώσει την περιοχή ως ορειβάτης.

Ο λόγος που απευθύνθηκα εδώ είναι επειδή δεν έχω κάποιον γνωστό να μου δείξει 5 πράματα από κοντά, για πολλούς και διάφορους λόγους. Οπότε σκοπεύω να μαζέψω μερικά μοντέλα όπλων, να πάω στα γύρω μαγαζιά μόλις ανοίξουν και να δοκιμάσω διάφορα. Τώρα για τα της επωμισης, σκόπευσης, η μόνη μου γνώση είναι αυτή που αποκόμισα από τον στρατό. Οπότε θα συνδυάσω τα λεγόμενά σας, με τις συμβουλές του εμπόρου και ίσως αν μπορέσω να δοκιμάσω να ρίξω και με κάποιο σε κάποιο σκοπευτήριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους τους συμμετέχοντες στην κουβέντα. Έχω μάθει κάμποσα πραγματακια. Τώρα ετοιμάζω το δεύτερο μου θέμα που αφορά τον σκύλο. Μέχρι να έρθει η νέα κυνηγετική περίοδος θα έχω ετοιμαστεί
Τωρα μαλιστα...αν περιμενεις απο εμπορα βοηθεια ...σωθηκες............αυτοι που πραγματικα μπορουννα σε βοηθησουν σωστα ειναι λιγωτεροι απο τα δακτυλα του ενος χεριου και ολοι στην Αθηνα......
Εγω θα σου προτεινα χωρις δευτερη κουβεντα να κανεις λιγο υπομονη και να βρεθεις σε ενα τετοιο μαγαζι για να κανεις μια επιλογη και αγορα επιτυχημενη .......και αν το πρωτευον θηραμα θα ειναι ο λαγος τοτε ενα πλαγιο ειναι το καλιτερο οπλο για αυτο το ειδος κυνηγιου αλλα και σε ολα τα εδαφοβια.!!!
 
νέος κυνηγός = καραμπίνα ............. χωρίς κουβέντα.

παλιός κυνηγός ( αν το ζητούμενο είναι τα πολλά θηράματα ) = καραμπίνα .......... χωρίς κουβέντα.

δίκαννο = κυνηγός που έχει περάσει από την καραμπίνα και την αρρώστια των πολλών θηραμάτων και το "βλέπει" πιό αθλητικά το σπορ.

δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους της φύσης τώρα .
Πιστευω να κανεις πλακα???οχι να τα λες σοβαρα Γιωργο??
 
Δεν με νοιάζει να γυρνάω σπίτι με πολλά θηράματα. Με ενδιαφέρει να ζω το κυνήγι μαζί με τον σκύλο μου, σε μία "περιπέτεια" αρχέγονης αδρεναλίνης. Εξ ου και δεν έχω κανέναν σκοπό να ασχοληθώ με τα καρτερια.
Επίσης, επειδή γράφετε για πουλιά, κατα κύριο λόγο σκοπεύω να κυνηγήσω λαγούς. Τα πουλιά ίσως σε κανέναν μεγάλο περίπατο στο βουνό, αν και ξέρω που βρίσκονται οι περδικοφωλιες, μιας που έχω οργώσει την περιοχή ως ορειβάτης.

Ο λόγος που απευθύνθηκα εδώ είναι επειδή δεν έχω κάποιον γνωστό να μου δείξει 5 πράματα από κοντά, για πολλούς και διάφορους λόγους. Οπότε σκοπεύω να μαζέψω μερικά μοντέλα όπλων, να πάω στα γύρω μαγαζιά μόλις ανοίξουν και να δοκιμάσω διάφορα. Τώρα για τα της επωμισης, σκόπευσης, η μόνη μου γνώση είναι αυτή που αποκόμισα από τον στρατό. Οπότε θα συνδυάσω τα λεγόμενά σας, με τις συμβουλές του εμπόρου και ίσως αν μπορέσω να δοκιμάσω να ρίξω και με κάποιο σε κάποιο σκοπευτήριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους τους συμμετέχοντες στην κουβέντα. Έχω μάθει κάμποσα πραγματακια. Τώρα ετοιμάζω το δεύτερο μου θέμα που αφορά τον σκύλο. Μέχρι να έρθει η νέα κυνηγετική περίοδος θα έχω ετοιμαστεί
Αγαπητέ φίλε,

επειδή είσαι νέος θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή αρχικά που νομίζω ταιριάζει στην παρούσα κατάστασή σου:
Αγόραζε εμπειρίες, όχι πράγματα.

Τι σημαίνει αυτό; Πρίν πάρεις οποιοδήποτε όπλο γράψου σε έναν σοβαρό σκοπευτικό σύλλογο, ο οποίος να προσφέρει και αθλήματα σκοποβολής με μακρύκαννα όπλα, ασχετα αν είναι κυνηγετικά ή ραβδωτά. Ο σκοπευτικός σύλλογος θα σου μάθει (αν είναι σοβαρός) τις βασικές αρχές χρήσης ενός όπλου με ασφάλεια (για τον εαυτόν σου και τους γύρω σου). Ασφάλεια είναι το άλφα και το ωμέγα για τα όπλα (και άλλα επικίνδυνα παιχνίδια;)). Πήγαινε μερικούς μήνες για σκοποβολή, αν μπορείς για skeet, compac ή κυνηγετική σκοποβολή και παράλληλα κινήσου εδώ στο φόρουμ με τις ερωτήσεις σου ή απλά δες τι εμπειρίες εχουν οι άλλοι συνάδελφοι εδώ μέσα. Μετά θα βρείς και το στύλ καθώς και το όπλο που σου ταιριάζει.

Φιλικά και καλές εμπειρίες!
 
Ότι όπλο και να πάρεις φίλε καλό ξεκίνημα κλασικά πιο εύκολα στα εδαφοβια και στα πουλια που φεύγουν από χαμηλά έρχεται το πλάγιο απλά επειδή είσαι νέος και δεν εχεις λογικά ακόμη σωστή επωμιση μπορεί να σε δυσκολέψει περισσότερο σε τραβερσες αρα γνώμη μου πάρε σούπερ ποζε αφού πας σε καταστημα και επωμισεις κάμποσα για να νιώθεις και καλα με αυτό που κρατάς γιατι μετά θα σου εμπνέει εμπιστοσύνη αφού το πάρεις με σταθερά τσοκ για.μένα καλύτερα 2 και 4 άστρα οι κάνες πηγαινε σε εναν οπλουργο να στο φερει οσο κοντά γινεται στο σωματοτυπο σου ανάλογα πως επωμιζεις κιόλας θα σου πει και πέντε πραγματα στη πράξη γιατι άλλο τα λόγια και άλλο από κοντά οταν θα κανεις αυτά κανε μερικες εκατονταδες επωμισεις σπιτι σου για να συνηθίσεις να επωμιζεις με τον ιδιο τρόπο και να εξοικειωθεις με το όπλο γιατί είναι δύσκολο αυτό στη πράξη λίγα θηράματα και έξοδοι μετά ανάλογα που και πως κυνηγάς ψαξε φυσιγγι κατα τη γνωμη μου οχι μεγαλύτερο των 36 γρ οτι οπλο και να πάρεις .Σαφώς για μενα παροτι εχω κυνηγήσει με ολων των ειδών υπερεχεουν τα δικανα παντα εχεις εστω μια ντουφεκια ότι και να γίνει και το πιο σημαντικό εχεις δυο διαφορετικα τσοκ αναλογα την αποσταση να χρησιμοποιείς οποια κανη θες και πιστεψε με το τριτο φυσιγγι αξιοποιείται μονο σε γουρουνι παπια και κοπαδια φασες εφοσον εχεις τις ικανότητες ασχέτως αν τους περισσότερους τους σώζει αφού ξεκινωντας βιαστικα συνηθως ριχνουν τα πρωτα στο γαμο του καραγκιοζη και μετα υποσυνείδητα καταλαβαινουν οτι τελειώνουν τα φυσιγγια και σηδευουν στο τέλος. Εχοντας ριξει τις πρωτες λες και κρατανε αυτόματο .Αυτη ειναι η αποψη μου πάντα..
 
Παρεληψα να σου γράψω ότι όσο αναφορά την προσκοπευση θα τη βρεις μόνος κυνηγωντας αφου καυαληξεις σε φυσίγγια γιατι το κάθε θήραμα εχει διαφορετική ταχύτητα δεν ειναι δίσκος και στο λαγό θα ριχνεις παντα ψηλοτερα απο το θηραμα γιατι δεν παει ευθεία τωρα το ποσο ειναι υποκειμενικο γιατι αλιως υπολογιζει ο καθε ένας τις αποστάσεις τα 15 εκατοστα που μπορει να πω εγω για σενα να ειναι 5 για αλλον μια πιθαμη κτλ αλλος να λεει οτι ειναι πάνω πιστευω να βοηθησα.
 
Όλοι λίγο πολυ έχετε κάποια δικια..
Δυσκολη η ερώτηση....
Από την μια μεριά το δικαννο θα σε κάνει πιο προσεκτικο κ παρεχει κ μεγαλυτερη ασφάλεια στην χρήση αλλά κ απο την άλλη οι καραμπίνες έχουν όριο το ενα φυσιγγι παραπανω κ οχι πεντε οπως τα παλια χρονια.. Εκεί ναι θα μπορουσαμε να πουμε οτι αυτό θα ήταν καταστροφικό για τον νέο κυνηγό...
Επίσης είναι μεγάλο λαθος να "υπολογίζουμε" τα θηράματα ανάλογα με την δυναμη πυρος του κάθε όπλου..ολο το παν ειναι σκοπευτικη δεινοτητα του ευρισκομενου πισω απο το όπλο κ οχι ο αριθμός, των φυσιγγιων που φέρει το καθε οπλο.... Εχουν χτυπηθεί θηράματα από δικαννα μην πω κ μονοκαννα(από καποιους "τσακαλους") που θα ζήλευε κ η καλυτερη.. Καραμπίνα..
Και βεβαιως δεν σημαινει οτι ένας που του αρέσουν μονο οι καραμπίνες κ κυνηγάει με αυτές δεν είναι καλός σκοπευτής...
Κανονας με λιγα λογια δεν υπάρχει...
Όμως από ότι κατάλαβα είσαι ανάμεσα σε πλαγιο η ποζε κ αυτό είναι ένα παλιο δίλημμα..
Δεν θα σου πω το προσωπικο μου γουστο αναμεσα σε αυτά τα δυο για να μην σε μπερδεψω...
Δες τα κ δυο κ επωμισε τα κ εκείνο που θα σου "φωναξει" παρτο...
Και τα δυο κάνουν την ίδια δουλειά το πρωτο κ κυριο είναι να ξεκαθαρισεις τι σου αρέσει περισσοτερο..
Ουτε κ μην παρεις κάτι με το ζόρι αν δεν σου αρέσει γιατι στο πρωτεινε ο τάδε γιατι ένα όπλο που δεν σε "γεμίσει" όσες μα όσες επιτυχίες κ να έχεις στο κυνήγι δεν προκειται ποτε να το ευχαριστηθείς πραγματικα ....
 
Last edited:
Ξέρω ότι η συζήτηση αφορά το πρώτο σου όπλο αλλά πραγματικά θα πρότεινα πριν αγοράσεις όπλο να πας για κυνήγι με κάποιον συνάνθρωπο. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις με τον έναν ή άλλον τρόπο. Αν ξεκινήσεις με κάτι φθηνό που όμως είναι καλά πάνω σου τότε θα σε ικανοποιήσει είτε ρίχνει 1 είτε 2 είτε φυσίγγια. Προσωπική άποψη αυτό.
 
νέος κυνηγός = καραμπίνα ............. χωρίς κουβέντα.

παλιός κυνηγός ( αν το ζητούμενο είναι τα πολλά θηράματα ) = καραμπίνα .......... χωρίς κουβέντα.

δίκαννο = κυνηγός που έχει περάσει από την καραμπίνα και την αρρώστια των πολλών θηραμάτων και το "βλέπει" πιό αθλητικά το σπορ.

δεν θα αλλάξουμε και τους νόμους της φύσης τώρα .
Ειναι και αυτοι που δεν εχουν λεφτα για δικανο και βαρανε δυο πουλια και φευγουνε να συμπληρωσω φιλε μου
 
Back
Top