Αγορά πρώτου όπλου από άπειρο

Θα φάει τις (σφαλιαρες) του και θα στρώσει οπως τις φάγαμε ολοι.Σημερα με τα μέσα και την ποικιλία των οπλων εάν δεν βιαστείς και ψαχτεις ξέροντας τι γυρεύεις έχεις λίγες πιθανότητες να πάρεις κάτι αταίριαστο. Πριν χρόνια δεν υπήρχε καμία περίπτωση ούτε να το δεις αυτό που ήθελες ειδικά εάν έμενες επαρχία.
Οι σφαλιάρες είναι αναχρονιστικό και αμφιλεγόμενο παιδαγωγικό σύστημα.
 
Μόνο που στη περίπτωσή μας οι σφαλιάρες είναι χαμένα ευρώ ,αν τις αντέχεις......
Ξερεις ποσα χαμενα ευρω εχω ξοδέψει για τα λαθη και το πάθος μου ....καράβι έπαιρνα αλλά δεν μετανιώνω ξέρεις γιατί?ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ
 
Διαβάζοντας αρκετά για τα όπλα το τελευταίο διάστημα μπορώ να πω ότι ενώ έμαθα κάμποσα πράγματα, έχω μπερδέψει κι άλλα τόσα....
Ξεκινάμε από το βασικό. Τι θέλω να κάνω με το όπλο. με ενδιαφέρει το κυνήγι λαγού, περπατητό με τον σκύλο αλλά και χωρίς αν παραστεί η ανάγκη καθώς και σε παρόμοια φάση το κυνήγι πουλιών, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ο ίδιος σκύλος μπορεί να κάνει και τα δύο κυνήγια.
Διαβάζοντας επί του θέματος, κατέληξα ότι δύο τύποι όπλων μου ταιριάζουν. τα πλάγια δίκαννα και τα super pose.

Ερώτηση πρώτη. πώς επιλέγω το κατάλληλο όπλο για εμένα; Υποθέτω ωπς πρώτο και κυριότερο είναι το μέγεθος και το σχήμα του όπλου να ταιριάζει με τα φυσικά μου χαρακτηριστικά. Δεύτερον, να μην είναι πολύ βαρύ για να μην μου πέφτουν τα χέρια και οι ώμοι σε μεγάλες αποστάσεις και τρίτον η τιμή του. Επειδή δεν διαθέτω την ανάλογη εμπειρία για αγορά μεταχειρισμένου, έχει να μου προτείνετε κάποια όπλα μεταξύ 500-600 ευρω ώστε μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά να μπορέσω να τα πιάσω και στα χέρια μου;

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω; Όσον αφορά τα τσοκ που λιβανίζουν οι πάντες που ασχολούνται με το κυνήγι θα πρέπει να δω κάτι συγκεκριμένο σε άνοιγμα;

ΥΓ: να σημειώσω ότι θα με ενδιέφερε να μην έχει αυτόματους εξωκλείς ώστε να μπορώ να μαζεύω ευκολότερα τους κάλυκες μου και γιατί θεωρώ ότι απλούστερα συστήματα θα είναι και πιο εύκολα στο να κάνω μόνος μου μικροεπισκευές.
Ξεκαθάρισε πρώτα ποιό όπλο γουστάρεις εσύ καλύτερα να κρατάς στα χέρια σου πλάγιο αλληλεπιθετο ή καραμπίνα
Μπορεί να λένε ότι το πλάγιο βολεύει σε μπηχτές τουφεκιές πχ μπεκατσα αλλά υπάρχει κόσμος που μια χαρά κυνηγάει μπεκατσα και με καραμπίνα και με αλληλεπιθετο όπως υπάρχει και κόσμος που κυνηγάει φασσες και τσίχλες με πλάγιο και δεν έχει κανένα πρόβλημα
Το τι όπλο σου αρέσει καλύτερα είναι καθαρά προσωπικό θέμα δεν υπάρχουν κανόνες στα γούστα
Αν έχεις δυνατότητα πιάσε και τους τρεις τύπους όπλων στα χέρια σου για να έχεις μια εικόνα και όταν αποφασίσεις ξεκάθαρα πιο σου αρέσει καλύτερα σαν αίσθηση ή σαν σκοπευτικη γραμμή ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο κάτσε και ψάξε ήρεμα και θα βρεις υπάρχουν επιλογές αρκετές
Αλλά σου ξαναλέω τι τύπο όπλου θα πάρεις δεν μπορεί να σου πει κανένας είναι προσωπική σου επιλογή
Αυτή είναι η γνώμη μου χωρίς να λέω ότι είναι και η σωστότερη
 
Παλιότερα τα οπλα ήταν σαν τα αυτοκίνητα και τις τηλεοράσεις. Έπαιρναν ένα και το είχαν για όλα τα κυνήγια και πολλά χρονια. Πλέον είναι αναλώσιμα. Άρα ότι και να πάρεις εάν δεν σαρεσει μπορείς εύκολα να το αντικαταστήσεις και δεν θα σου πει κανενας τίποτα. Τι νομίζεις? ότι όλοι αυτοί οι φιλοι που έχουν 4 5 οπλα είναι συλλέκτες? Στο ψάξιμο είναι ποιο τους ταιριάζει και για το που το χρησιμοποιουν. Όποτε πάρε ότι σου κάτσει καλα στο μάτι για να αισθάνεσαι άνετα και αν δεις ότι δεν σου κάνει καλα νασαι να το αλλάξεις με ένα καλύτερο. Εμένα πχ μαρεσουν τα ¨όμορφα¨ χωρις πολλά μπιχλιμπίδια ζωγραφισμένα με ξύλο και ατσάλι, άλλοι κοιτούν να έχουν παραλλαγή και πλαστικά μέρη...
 
Διαβάζοντας αρκετά για τα όπλα το τελευταίο διάστημα μπορώ να πω ότι ενώ έμαθα κάμποσα πράγματα, έχω μπερδέψει κι άλλα τόσα....
Ξεκινάμε από το βασικό. Τι θέλω να κάνω με το όπλο. με ενδιαφέρει το κυνήγι λαγού, περπατητό με τον σκύλο αλλά και χωρίς αν παραστεί η ανάγκη καθώς και σε παρόμοια φάση το κυνήγι πουλιών, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ο ίδιος σκύλος μπορεί να κάνει και τα δύο κυνήγια.
Διαβάζοντας επί του θέματος, κατέληξα ότι δύο τύποι όπλων μου ταιριάζουν. τα πλάγια δίκαννα και τα super pose.

Ερώτηση πρώτη. πώς επιλέγω το κατάλληλο όπλο για εμένα; Υποθέτω ωπς πρώτο και κυριότερο είναι το μέγεθος και το σχήμα του όπλου να ταιριάζει με τα φυσικά μου χαρακτηριστικά. Δεύτερον, να μην είναι πολύ βαρύ για να μην μου πέφτουν τα χέρια και οι ώμοι σε μεγάλες αποστάσεις και τρίτον η τιμή του. Επειδή δεν διαθέτω την ανάλογη εμπειρία για αγορά μεταχειρισμένου, έχει να μου προτείνετε κάποια όπλα μεταξύ 500-600 ευρω ώστε μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά να μπορέσω να τα πιάσω και στα χέρια μου;

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω; Όσον αφορά τα τσοκ που λιβανίζουν οι πάντες που ασχολούνται με το κυνήγι θα πρέπει να δω κάτι συγκεκριμένο σε άνοιγμα;

ΥΓ: να σημειώσω ότι θα με ενδιέφερε να μην έχει αυτόματους εξωκλείς ώστε να μπορώ να μαζεύω ευκολότερα τους κάλυκες μου και γιατί θεωρώ ότι απλούστερα συστήματα θα είναι και πιο εύκολα στο να κάνω μόνος μου μικροεπισκευές.
Κάτω από τα χίλια ευρώ τη ποιότητα τη ποικιλία καί τή προσαρμοστικότητα που βρίσκεις σε καραμπίνα δεν την βρίσκεις σε δίκανο.
 
Κάτω από τα χίλια ευρώ τη ποιότητα τη ποικιλία καί τή προσαρμοστικότητα που βρίσκεις σε καραμπίνα δεν την βρίσκεις σε δίκανο.
Διαφωνώ φιλαράκι όποιος έχει δύο μέσης ποιότητας όπλα δίκανο και καραμπίνα,η καραμπίνα είναι γκλίτσα μπροστά στο δίκανο.Ποιο αζυγιστα όπλα από καραμπίνες δεν υπάρχουν
 
Διαφωνώ φιλαράκι όποιος έχει δύο μέσης ποιότητας όπλα δίκανο και καραμπίνα,η καραμπίνα είναι γκλίτσα μπροστά στο δίκανο.Ποιο αζυγιστα όπλα από καραμπίνες δεν υπάρχουν
Κάτω από χίλια ευρώ δεν είναι μέσης ποιότητας τα δίκανα αλλά χαμηλής .Από την άλλη ,στις καραμπίνες είναι όλα τα βασικά μοντέλα των εταιρειών , χωρίς ουσιαστικές ελειψεις.
 
Κάτω από χίλια ευρώ δεν είναι μέσης ποιότητας τα δίκανα αλλά χαμηλής .Από την άλλη ,στις καραμπίνες είναι όλα τα βασικά μοντέλα των εταιρειών , χωρίς ουσιαστικές ελειψεις.
Έχει κάτι μεταχειρισμένα beretta,browning,miroku,στο χιλιάρικο που βάζουν κάτω οποια καραμπίνα θες.Και στο λέω εγώ που χρησιμοποιώ περισσότερο την καραμπίνα από το δίκανο
 
Οι τύποι των όπλων έχουν το καθένα πλεονέκτηματα και μειονεκτήματα. Πραγματικά το δικαννο στο χέρι είναι άλλο πράγμα. Άλλο ζυγισμα αλλά πιασιματα πιο ποιοτικό όπλο. Στα περισσότερα κυνηγια η τρίτη βολή είναι περιττή. Προσωπικά όταν καμιά φορά περνω την καραμπίνα σχεδόν ποτέ δε ριχνω την τρίτη βολή, θες λίγο από συνήθεια αφού κυνηγάω πιο πολύ με το δικαννο, θες ότι έχει απομακρυνθεί πολύ το πουλί, μόνο όταν περάσει κι άλλο αμέσως μετά ριχνω και την τρίτη. Από την άλλη, η καραμπίνα ρίχνει με μεγαλύτερη ευκολία όλες σχεδόν τις γομώσεις και στο περπατητο με πολλές τουφεκιές εξυπηρετεί καθώς όταν δεν είναι τελείως άδεια γεμίζει ταχύτερα. Άλλο ένα πλεονέκτημα της είναι ο θόρυβος, καθώς ένα δικαννο π.χ με 71 εκ καννης είναι γενικά πιο κοντό όπλο με τα στόμια πιο κοντά στο αυτί, από μια καραμπίνα. Έχει επίσης έναν πιο ξερό ήχο που σε συνδυασμό με το μικρό μήκος ανθρώπους ευαίσθητους στην ακοή τους ενοχλεί. Λύνεται με ωτοασπιδες. Εγω ξεκίνησα με δικαννο sp μετά πήγα σε αυτογεμες για πολλά χρόνια κι έχω ξανά μια 6 ετια με δικαννο. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με το δικαννο οι τουφεκιές είναι πιο προσεκτικές κι όχι τόσο γρήγορα επαναλαμβάνομενες.
Βέβαια όταν είσαι νέος στο κυνήγι θα υπάρχουν φορές που μπορεί ο ώμος σου να χει μελανιασει απ τις τουφεκιές και να απογοητευτείς, όμως όσο περνάει ο καιρός αυτές οι φορές θα είναι λιγότερες μέχρι που θα γίνουν σπάνιες.
 
Πώς μπορεί να ψαχτει ο άπειρος όταν δεν ξέρει τι ψάχνει.Αγοραζοντας ένα όπλο μέσα από τις προσωπικές προτάσεις μελών ενός φόρουμ και ρίχνοντας ένα φορτηγό φυσίγγια;Η αναζητώντας βοήθεια από κάποια σχολή σκοποβολής.
Ακριβως.....ο απειρος πρεπει πρωτα να ρωτησει εκει που πρεπει(οχι στο καφενειο)να τον βοηθησουν φιλοι που κατεχουν πεντε πραγματακια και να επωμισει ο ιδιος το οπλο που θα διαλεξει σε καποιο μαγαζι....ολα τα αλλα ειναι κατα καποιο τροπο ..λαχειο.
Η σχολη κυνηγετικης σκοποβολης ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα θα κοστισει και αλλα χρηματα.....εξαλου δεν εχουμε και τοσες σχολες να διευκοληθουν ολοι....δυστιχως.
 
Ακριβως.....ο απειρος πρεπει πρωτα να ρωτησει εκει που πρεπει(οχι στο καφενειο)να τον βοηθησουν φιλοι που κατεχουν πεντε πραγματακια και να επωμισει ο ιδιος το οπλο που θα διαλεξει σε καποιο μαγαζι....ολα τα αλλα ειναι κατα καποιο τροπο ..λαχειο.
Η σχολη κυνηγετικης σκοποβολης ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα θα κοστισει και αλλα χρηματα.....εξαλου δεν εχουμε και τοσες σχολες να διευκοληθουν ολοι....δυστιχως.
Μια λάθος αγορά που μπορεί να κοστίσει το ένα τρίτο των χρημάτων στη καλύτερη ,συν κάψιμο φυσιγγίων χωρίς τι και πώς , ίσως καλύψει μεγάλο μέρος το κόστος δασκάλου .Σχολές , δάσκαλοι είναι όντως λίγοι . Είναι το αποτέλεσμα της πολιτικής στην Ελλάδα σχετικά με τα όπλα τη σκοποβολή το κυνήγι.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ο λόγος που άφησα απέξω τα αυτογεμη είναι γιατί σκέφτηκα πως αν πάρω τέτοιο όπλο μάλλον δεν θα μάθω να σκοπεύω σωστά γιατί θα έχω επαναπαυθει στην σκανδάλη.
Θα κοιτάξω βέβαια και τις τρεις που ανέφερε ο @benelli cc-ss μιας που δεν πρέπει να είμαι τόσο αυστηρός στα κριτήρια για το πρώτο όπλο και πιστεύω ότι θα βρω κάτι.
Για τις μεταχειρισμένες θα έχω κι εκεί λίγο τον νου μου, αλλά όπως είπα δεν έχω τις γνώσεις ώστε να μπορέσω να κρίνω την αξία ενός όπλου.
Εδώ μέσα υπάρχουν κάποια πολύ καλά παιδιά που θα σε βοηθήσουν ευχαρίστως με τις γνώσεις τους.Οπως επισης υπάρχουν και επαγγελματιες με όλη την σημασία της λεξης.Υπαρχουν πολλές επιλογές και ενδεικτικά σου ανέφερα κάποιες.Προσεκτικα και πάντα με βάση τα θέλω σου θα βρεις αυτό που ψάχνεις...
 
Πώς μπορεί να ψαχτει ο άπειρος όταν δεν ξέρει τι ψάχνει.Αγοραζοντας ένα όπλο μέσα από τις προσωπικές προτάσεις μελών ενός φόρουμ και ρίχνοντας ένα φορτηγό φυσίγγια;Η αναζητώντας βοήθεια από κάποια σχολή σκοποβολής.
Γι αυτο ρωτας διαβαζεις ΗL ακομα κι αν δεν εισαι μελος αν υπηρχε και για τους γαμους ενα φορουμ θα χαμε σωθει πολλοι
 
Παιδες αν δειτε τους δασκαλους στην αγηλια πως δουλευουν θα καταλαβετε τη σιμασια των μετρων εχω δει παιδακι 14 χρονον πηγε με υο οπλο που του πηρε ο μπαμπας τα χριστουγενα και δε βαραγε τπτ λεει ο δασκαλος στο πατερα αν θες το παιδι να συνεχισει βαλε για πουλιμα αυτο που του πηρες και του δωσε ενα οπλο κοντα στα μετρα του παιδιου 20 αρι και βαρεσε ο πιτσιρικας 13 πιατα αμεση βελτιωση δηλαδη
 
Back
Top