Αγγλικό Σέττερ

Θα παρω την ευκαιρια να πω κατι για το πιο πανω παραδειγμα που λεει ο συμαδερφος και δεν αναφερομαι στον Νικολα αλλα μιλω εντελως γενικα

το ελατωμα που βλεπω στους πληστους ιδιοκτητες ειναι να μην εχουν υπομονη!!!
παρασυρονται απο αλλους χωρις να βλεπουν το υποβαθρο στην συγκριση που κανουν και δεν ειναι καθολου αντικειμενικοι με το σκυλι τους και τι του εχουν προσφερει

ο σκυλος θελει αυτα τα δυο στο επακρον
Εννοειται και το παθος τουβιδιοκτητη να του δωσει επαφες και εμπειριες αλλα θελει υπομονη και προγραμματισμο

μεγαλο κεφαλαιο που δεν ειναι της ωρας
Δυστυχως ομως πολλοι δινουν τα σκυλια τιυς ενω τα εκτισαν μεσρι τα 2-3 χρονια λογο ελειψης υπομονης
Και περνει ο νεος ιδιοκτητης ενα σκυλι που με λιγη δουλεια ερχετε το κυνηγι και βγαζει πραγματα τα οποια ο πρωτος κατοχος δεν πιστευει οτι εχει βγαλει!
 
Όχι μην το δώσεις τώρα φίλε ο σκυλος είναι μικρός, ειδικά εάν ο σκυλος στα υπόλοιπα είναι οκ. Ο Σκυλος εφέτος μπορεί να είναι πολύ διαφορετικός. Το καλύτερο σκυλί που έχω δει στην παρέα μου εδώ και 20 χρόνια ήταν ένα setter που μέχρι τα 4 έτη του μπρογκαγε ότι μπεκάτσα και πέρδικα υπήρχε στο βουνό, στα 4 φερμαρε την πρώτη του μπεκάτσα από εκεί και μετά ο σκυλος ήταν πραγματική σκούπα παντού,σαφεστατα βέβαια ήταν και ένα σκυλι που αυτό ήταν το μόνο που του έλειπε, σε όλα τα άλλα ο σκυλος ήταν εκπληκτικός και για αυτό τον κράτησε και τόσο, έλεγε ο φιλος μου δεν γίνεται τέτοιος σκύλος να μην φερμαρει, εμείς τον δουλεύαμε βεβαια και μας έλεγε εάν φερμαρει μαλάκες να σας δω εάν τα δικά σας θα προλαβαίνουν να φερμαρουν δικά τους πουλιά, ο κωλοφαρδος όπως το είχε πει έγινε.
Βέβαια όσο μεγαλώνουμε η υπομονή μας να βγάλουμε έναν καλό σκύλο μειώνεται.
Θα παρω την ευκαιρια να πω κατι για το πιο πανω παραδειγμα που λεει ο συμαδερφος και δεν αναφερομαι στον Νικολα αλλα μιλω εντελως γενικα

το ελατωμα που βλεπω στους πληστους ιδιοκτητες ειναι να μην εχουν υπομονη!!!
παρασυρονται απο αλλους χωρις να βλεπουν το υποβαθρο στην συγκριση που κανουν και δεν ειναι καθολου αντικειμενικοι με το σκυλι τους και τι του εχουν προσφερει

ο σκυλος θελει αυτα τα δυο στο επακρον
Εννοειται και το παθος τουβιδιοκτητη να του δωσει επαφες και εμπειριες αλλα θελει υπομονη και προγραμματισμο

μεγαλο κεφαλαιο που δεν ειναι της ωρας
Δυστυχως ομως πολλοι δινουν τα σκυλια τιυς ενω τα εκτισαν μεσρι τα 2-3 χρονια λογο ελειψης υπομονης
Και περνει ο νεος ιδιοκτητης ενα σκυλι που με λιγη δουλεια ερχετε το κυνηγι και βγαζει πραγματα τα οποια ο πρωτος κατοχος δεν πιστευει οτι εχει βγαλει!
Και ειδικά όσο μεγαλώνει ο κυνηγός αυτό που λες γίνεται ακόμα πιο συχνά και επί δύο το παραπάνω εάν είχε μεγάλο διάστημα καλά σκυλιά εκεί η συγκριση σαφέστατα μειώνει τα νέα σκυλιά, βάλε και την συνεχόμενη μειώσει των θηραμάτων έρχεται και δένει το γλυκό.
 
Θα παρω την ευκαιρια να πω κατι για το πιο πανω παραδειγμα που λεει ο συμαδερφος και δεν αναφερομαι στον Νικολα αλλα μιλω εντελως γενικα

το ελατωμα που βλεπω στους πληστους ιδιοκτητες ειναι να μην εχουν υπομονη!!!
παρασυρονται απο αλλους χωρις να βλεπουν το υποβαθρο στην συγκριση που κανουν και δεν ειναι καθολου αντικειμενικοι με το σκυλι τους και τι του εχουν προσφερει

ο σκυλος θελει αυτα τα δυο στο επακρον
Εννοειται και το παθος τουβιδιοκτητη να του δωσει επαφες και εμπειριες αλλα θελει υπομονη και προγραμματισμο

μεγαλο κεφαλαιο που δεν ειναι της ωρας
Δυστυχως ομως πολλοι δινουν τα σκυλια τιυς ενω τα εκτισαν μεσρι τα 2-3 χρονια λογο ελειψης υπομονης
Και περνει ο νεος ιδιοκτητης ενα σκυλι που με λιγη δουλεια ερχετε το κυνηγι και βγαζει πραγματα τα οποια ο πρωτος κατοχος δεν πιστευει οτι εχει βγαλει!
Η αλήθεια είναι δεν είναι σκυλος ρομπότ σε αντοχές και τρεχαλες.. αλλα εχει κατι άλλο.. που δεν είχα δει.. φερμαρει και σε κοιτάει.. και κάνει κύκλο από το θήραμα και το κάνει σχεδόν 5 στης 10 φάσεις.. η είναι μακριά και του φωνάζω αντε και δίνει ακόμα.. εχει μυαλό.. και αν στρώσει πιστεύω θα είναι πολύ καλός συγκυνηγος..σε βοηθάει στο βουνό.. αλλα αν τον πιάνει η μαλάκια καταστρέφει όλοι την μέρα.. πάντως στο βουνό όταν πάω έστω 1 θα
την βρει..
 
Να πω και κάτι άλλο.... Προσπάθησε να κερδίσεις την ηρεμία και αυτοπεπειθηση του σκύλου. Σταθερότητα στο πρόγραμμα φαγητού βόλτας , ηρεμία δικιά σου καθημερινή και στο κυνήγι, φέρε τον σε επαφή με άλλα σκυλιά εκτός κυνηγίου ταισε τα μαζί χαιδεψε τα μαζί χτένισμα κτλ

Μπορει να ακούγονται χαζά αλλά μερικές φορές βοηθάνε τέτοια πράγματα στο χτισιμο του χαρακτήρα αυτά μπορεί να είναι το 5% εμπειρία και χρόνος ηρεμία είναι το 95 % πιστεύω
 
Να πω και κάτι άλλο.... Προσπάθησε να κερδίσεις την ηρεμία και αυτοπεπειθηση του σκύλου. Σταθερότητα στο πρόγραμμα φαγητού βόλτας , ηρεμία δικιά σου καθημερινή και στο κυνήγι, φέρε τον σε επαφή με άλλα σκυλιά εκτός κυνηγίου ταισε τα μαζί χαιδεψε τα μαζί χτένισμα κτλ

Μπορει να ακούγονται χαζά αλλά μερικές φορές βοηθάνε τέτοια πράγματα στο χτισιμο του χαρακτήρα αυτά μπορεί να είναι το 5% εμπειρία και χρόνος ηρεμία είναι το 95 % πιστεύω
Δεν ειναι καθολου χαζα Νικο ισα ισα ειναι λεπτομερειες που παιζουν ρολο!!!

Ενα προβλημα που ειχα παντα σε ενα βαθμο με τα σκυλια μου ηταν οτι δεν ειχαν κοινωνικοποιηθει με ξενα σκυλια στον κυνηγοτοπο
Ναι με ανθρώπους ναι με οικοςιτα ναι με αλλα σκυλια δικα μου αλλα οχι με ξενα

Ο λογος ειναι διοτι κυνηγω μονος επι το πληστον

Με φιλους θα παω σπανια και αν θα κανω καποια κυνηγια με καποιον ζητω να ερχετε μαζι στα εκαπιδευτικα για να μαθουν τα σκυλια το ενα το αλλο
Οταν λοιπον εβγαινα με καποιον αλλο που δεν ηταν προγραμματισμενο ειτε για να δω σκυλι του για βοηθεια ειτε για παρεα μια στο τοσο ειχα θεματα για καποια ωρα

Προσαρμοζονταν μετα απο λιγο αλλα αρχικα αντι να ειναι τα σκυλια που ηξερα ηταν κοντα μου και δισταζαν να κυνηγησουν

μολις χωριζομουν απο τον αλλο τα σκυλια επεστρεφαν στο κανονικο τους και ακολουθως γινοταν επανενωση της παρεας μετα απο καποιο χρονο

αυτο γινοταν λογο πρωτον υπερβολικου δεσιματος μαζι μου και δευτερον λογο μη κοινωνικοποιησης με ξενα σκυλια

ωστοσο ειμαι μοναχικος τυπος και δεν θελω να με περιοριζει κανενας οταν κυνηγω οποταν σπανια θα παω με αλλον κυνηγι και πρεπει να ανεκτω αυτο το γεγονος οταν καποια στιγμη βγω με καποιον φιλο για αλλαγη κλπ
 
Να πω και κάτι άλλο.... Προσπάθησε να κερδίσεις την ηρεμία και αυτοπεπειθηση του σκύλου. Σταθερότητα στο πρόγραμμα φαγητού βόλτας , ηρεμία δικιά σου καθημερινή και στο κυνήγι, φέρε τον σε επαφή με άλλα σκυλιά εκτός κυνηγίου ταισε τα μαζί χαιδεψε τα μαζί χτένισμα κτλ

Μπορει να ακούγονται χαζά αλλά μερικές φορές βοηθάνε τέτοια πράγματα στο χτισιμο του χαρακτήρα αυτά μπορεί να είναι το 5% εμπειρία και χρόνος ηρεμία είναι το 95 % πιστεύω
Είναι μόνος στην αυλή.. και η δίπλα αυλή ένα λυκόσκυλο και είναι όλο τσαμπουκά ο δικός μου.. περνάνε και γάτες αδέσποτα όλο στην τσίτα είναι.. εντωμεταξύ.. τον είχαν στριμώξει κατι τσοπανοσκυλα και του ρίξανε δόντι αλλα τον έσωσα με αλλα σκυλιά δεν έχει καλές εμπειριες.. και τα δύο αλλα που το έχω πάει θέλει να παίξει σαν μικρότερο και τον αποφεύγουν και αγριεύουν.. τι να πω δεν ξέρω.
 
Δεν ειναι καθολου χαζα Νικο ισα ισα ειναι λεπτομερειες που παιζουν ρολο!!!

Ενα προβλημα που ειχα παντα σε ενα βαθμο με τα σκυλια μου ηταν οτι δεν ειχαν κοινωνικοποιηθει με ξενα σκυλια στον κυνηγοτοπο
Ναι με ανθρώπους ναι με οικοςιτα ναι με αλλα σκυλια δικα μου αλλα οχι με ξενα

Ο λογος ειναι διοτι κυνηγω μονος επι το πληστον

Με φιλους θα παω σπανια και αν θα κανω καποια κυνηγια με καποιον ζητω να ερχετε μαζι στα εκαπιδευτικα για να μαθουν τα σκυλια το ενα το αλλο
Οταν λοιπον εβγαινα με καποιον αλλο που δεν ηταν προγραμματισμενο ειτε για να δω σκυλι του για βοηθεια ειτε για παρεα μια στο τοσο ειχα θεματα για καποια ωρα

Προσαρμοζονταν μετα απο λιγο αλλα αρχικα αντι να ειναι τα σκυλια που ηξερα ηταν κοντα μου και δισταζαν να κυνηγησουν

μολις χωριζομουν απο τον αλλο τα σκυλια επεστρεφαν στο κανονικο τους και ακολουθως γινοταν επανενωση της παρεας μετα απο καποιο χρονο

αυτο γινοταν λογο πρωτον υπερβολικου δεσιματος μαζι μου και δευτερον λογο μη κοινωνικοποιησης με ξενα σκυλια

ωστοσο ειμαι μοναχικος τυπος και δεν θελω να με περιοριζει κανενας οταν κυνηγω οποταν σπανια θα παω με αλλον κυνηγι και πρεπει να ανεκτω αυτο το γεγονος οταν καποια στιγμη βγω με καποιον φιλο για αλλαγη κλπ
Αυτό τι είχα με το σκυλί το πρώτο που ειχα ήταν πολύ καλό στο κυνήγι.. επιδει είχε μάθει μόνος του με άλλα.. ερχόταν στα πόδια μου και δεν έφευγε ουτε για κατουριμα.. όταν έκοβα από τα άλλα σκυλία άρχιζε το κυνήγι.. αλλα αυτος τωρα αυτα τα λάθη τα κανει και μόνος του άλλα αν είναι με άλλο σκυλί κάνει ότι θέλει .
 
ασχημα δε τα παει απο οτι διαβασα.
οπως εγραψε και καποιος τα αρσενικα αργουν να κατεβασουν μυαλο.
παντα ειχα θυληκα για 20 ετια σου λεω
τωρα τελευταια εχω αρσενικους πραγματι αργουν.
οπτικη φερμα δεν ειναι το καλυτερο μυτη θελουμε.
τα αλλα ειναι στην ιδιοσυγγρασια του σκυλου
Κοιτα ο σκυλος εχει σηκώσει αρκετά πουλιά.. για αυτό με στεναχωρεί.. θυλικο δεν είχα ποτέ.. αλλα τα αρσενικα ειναι λίγο σπαστικά εως πολύ.. όλο να σημαδεύει περιοχές.. και αν το έχεις ζευγαρωσει όλο από πίσω από τα θυλικα ειναι το 3 αρσενικό που έχω..
 
Μακάρι να στρώσει φέτος.. γιατί έψαχνα θυλικο κουτάβι.. και να τον έδιωχνα σε φίλο μου.
Μια χαρά είναι ο σκύλος όπως μας τα λές απλά είναι μικρός ακόμα
Η γνώμη μου είναι μην κάνεις το έγκλημα να τον δώσεις
 
Μια χαρά είναι ο σκύλος όπως μας τα λές απλά είναι μικρός ακόμα
Η γνώμη μου είναι μην κάνεις το έγκλημα να τον δώσεις
Εχω πει σε φίλο που δεν εχει καλό να το παρει.. αλλα ειπε δεν έχω χώρο.. θα του δώσω μια σεζόν ακόμα ευκαιρία.. μακάρι να με δικαιώσει.
 
Εχω πει σε φίλο που δεν εχει καλό να το παρει.. αλλα ειπε δεν έχω χώρο.. θα του δώσω μια σεζόν ακόμα ευκαιρία.. μακάρι να με δικαιώσει.
Εσύ έχεις άλλον σκύλο ή θα τον δώσεις και θα πάρεις κουτάβι;
 
Εσύ έχεις άλλον σκύλο ή θα τον δώσεις και θα πάρεις κουτάβι;
Θυλικο σκέφτομαι κουτάβι δεν είχα σκυλα ποτέ.. αυτον εχω μόνο αλλα αν δεν βρω ετσι θα χάσω την σεζόν.. τι να πω ας κάνω μια προσπάθεια.. χρόνος για παλι από την αρχή είναι πολύ λίγος.. αλλα αν δεν στρώσει αυτός θα είναι μια χρονιά χωρίς αποτέλεσμα.. ρίσκο είναι.
 
Θυλικο σκέφτομαι κουτάβι δεν είχα σκυλα ποτέ.. αυτον εχω μόνο αλλα αν δεν βρω ετσι θα χάσω την σεζόν.. τι να πω ας κάνω μια προσπάθεια.. χρόνος για παλι από την αρχή είναι πολύ λίγος.. αλλα αν δεν στρώσει αυτός θα είναι μια χρονιά χωρίς αποτέλεσμα.. ρίσκο είναι.
Δεν είναι καθόλου ρίσκο
Από την στιγμή που κάνει αυτά που λες ο σκύλος για δύο χρονών αρσενικός είναι θετικότατος
Και από τα δύο χρόνια το φετινό χαμένο μην το ξεχνάς αυτό απλά θέλει χρόνο να πήξει το μυαλό του
Κάνε υπομονή γιατί το πιθανότερο είναι αν τον δώσεις μετά να το μετανιώσεις μιλάω εκ πείρας
 
ωραια σκυλια.
γραψτε και καμμια γενεαλογια αν υπαρχη πετιγκρι.
βγαινουν ωραιες συζητησειςffff
Φίλε μου σεττερα δυστυχώς δεν έχει πεντιγκρι ο σκύλος μου! Αλλά είναι από τα σκυλιά ενός φίλου στον Έβρο που είναι πολύ παθιασμένος κυνηγός και έχει αυτά τα ζώα πολλά χρόνια με πάρα μα πάρα πολλά κυνήγια στο ενεργητικό τους!
 
.......... Αλλά είναι από τα σκυλιά ενός φίλου στον Έβρο που είναι πολύ παθιασμένος κυνηγός και έχει αυτά τα ζώα πολλά χρόνια με πάρα μα πάρα πολλά κυνήγια στο ενεργητικό τους!
Μολις ειπες πρακτικα και κυνηγετικα το καλυτερο πεντιγκρι
 
Back
Top