Αγγλικό Σέττερ

Θα έχω πρόβλημα που είναι μικρό;
Το κουτάβι πρέπει να θηλάζει μέχρι 40 ημερών. Μετά έτσι και αλλιώς επειδή θα βγάλει δόντια θα πονάει την μάνα του και θα το διώχνει εκείνη. Είναι καλό να μείνει μέχρι 2 μηνών με την μητέρα του γιατί εκείνες τις εβδομάδες τα κουτάβια δέχονται τα πρώτα εκπαιδευτικά μαθήματα από την μητέρα τους. Γι' αυτό τον λόγο είναι πολύ σημαντικό και για την ψυχολογική τους εξέλιξη να μείνουν μαζί της μέχρι να γίνουν 2 μηνών. Βιβλιογραφικά όλα αυτά καθώς δεν είχα ποτέ σκύλα που έκανε κουτάβια.
 
Δεν τον γνωρίζω το παλικάρι, σήμερα μίλησα μαζί του. Οι γονείς είναι κι οι δυο σεττερ, καλα στο κυνηγι. Βιάζεται να τα δώσει για να μην πληρώσει τα εμβολια μου είπε. Αυτά γνωρίζω
Κατι δεν μου παει καλα Σαββα...Βιαζεται λεει να τα δωσει.fff....Σου ειναι και αγνωστος.fff.... Πως ξερεις οτι ειναι καλοι οι γονεις στο κυνηγι;Για το pedigree του ξερεις τπτ;Ξερεις αν οι προηγουμενες γενιες κυνηγησαν;Αν ναι ποσο;Δεν σημαινει οτι ενα σκυλι που ειναι κυνηγετικης ρατσας θα κυνηγησει κιολας..Δεν κυνηγανε ολα τα κυνηγοσκυλα(φυσικα μιλαω για σωστο τροπο κυνηγιου και οχι για φερμοσκυλα που μια φερμαρουν,10 προγκανε,κανουν οτι τους κατεβει κλπ...)Ενα κουταβι,κατα 99% θα γινει τοσο καλο οσο και οι προγονοι του..Εχει αποδειχτει στην πραξη αυτο..Κανονικα επρεπε να δεις τους γονεις στο κυνηγι πολλες φορες πριν αποφασισεις να το παρεις εφοσον μιλαμε για ερασιτεχνη εκτροφεα....Πχ αν μιλαγαμε για τα ποιντερ του Πετροχειλου ( που ειναι επαγγελματιας και παιζει να εχει τα καλυτερα στην Ευρωπη) θα σου ελεγα παρτο με κλειστα ματια με τετοιους προγονους που ειχε, Κιρκη,Κοναν,Ασσο,Κουμπιτ κλπ, μιλαμε για γενιες 20 χρονων καθαροαιμα ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ,πρωταθλητες σε αγωνες ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ και οχι ΑΓΩΝΟΣΚΥΛΑ)...Σε συμβουλευω να μην την παθεις σαν εμενα..Επαθα μικρος και εμαθα:(..Εχει δικιο ο Χρηστος πιο πανω..Ειναι παρα πολλα τα ερωτηματα που πρεπει να απαντησουμε πριν αγορασουμε κουταβι...Στην θεση σου δεν θα το επαιρνα συμφωνα με τις εμπειριες που απεκτησα..Υπαρχει ομως και η πιθανοτητα να σου "βγει" καλο το σκυλι...Παιζεις με τις πιθανοτητες ομως;;;
 
Last edited:
παραείναι μικρό! σκέψου ότι σε γνωστά εκτροφεία του εξωτερικού, δεν σε αφήνουν να το πάρεις πριν τους 2 μήνες. Γνώμη μου είναι να μην βιαστείς. Καλύτερα να μείνεις χωρίς σκύλο, παρά με σκύλο που δεν σου κάνει ή που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ο σκύλος δεν είναι μόνο για φέτος! είναι για πολλά χρόνια! καλύτερα να είσαι σίγουρος για το κουτάβι! ειδικά στην επιλογή κουταβιού δεν πρέπει να είμαστε ούτε ενθουσιώδεις, ούτε παρορμητικοί!

Υ.Γ. με πρόλαβε ο Θοδωρής που τα είπε πιο αναλυτικά!
 
Το κουτάβι πρέπει να θηλάζει μέχρι 40 ημερών. Μετά έτσι και αλλιώς επειδή θα βγάλει δόντια θα πονάει την μάνα του και θα το διώχνει εκείνη. Είναι καλό να μείνει μέχρι 2 μηνών με την μητέρα του γιατί εκείνες τις εβδομάδες τα κουτάβια δέχονται τα πρώτα εκπαιδευτικά μαθήματα από την μητέρα τους. Γι' αυτό τον λόγο είναι πολύ σημαντικό και για την ψυχολογική τους εξέλιξη να μείνουν μαζί της μέχρι να γίνουν 2 μηνών. Βιβλιογραφικά όλα αυτά καθώς δεν είχα ποτέ σκύλα που έκανε κουτάβια.
Για την ακρίβεια μου είπε οτι είναι 35 ημερών και ήδη άρχισε και τα δίνει τροφη. Πέρα από αυτό, του είπα ότι θα πάω και δεν το βρίσκω σωστό να μην πάω. Κι ένας ακόμη λογος ειναι πως είμαι ενθουσιασμενος! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι αστέρι. Έχω και την κόρη μου που της υποσχέθηκα εδώ και καιρό να της πάρω ένα σκυλακι κι έτσι θα έχει κι αυτή την χαρά της κι εγώ τον σύντροφο στο κυνήγι (πρώτα ο Θεός)
 
παραείναι μικρό! σκέψου ότι σε γνωστά εκτροφεία του εξωτερικού, δεν σε αφήνουν να το πάρεις πριν τους 2 μήνες. Γνώμη μου είναι να μην βιαστείς. Καλύτερα να μείνεις χωρίς σκύλο, παρά με σκύλο που δεν σου κάνει ή που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ο σκύλος δεν είναι μόνο για φέτος! είναι για πολλά χρόνια! καλύτερα να είσαι σίγουρος για το κουτάβι! ειδικά στην επιλογή κουταβιού δεν πρέπει να είμαστε ούτε ενθουσιώδεις, ούτε παρορμητικοί!

Υ.Γ. με πρόλαβε ο Θοδωρής που τα είπε πιο αναλυτικά!
Ωχ, λέτε δηλαδή να του πω να περιμένει;
 
Παιδιά αφού είναι τσαμπέ ας μην βγει και καλό κυνηγόσκυλο, αρκεί να το έχει στο μυαλό του ο κύριος Σάββας αυτό και σε περίπτωση που δεν του κάνει, να το σεβαστεί σαν να ήταν το καλύτερο σκυλί (έτσι κι αλλιώς πρακτικά λέει ότι θα είναι και σκυλί συντροφιάς). Για μένα το μόνο πρόβλημα είναι το ηλικιακό... Όπως λέει και ο Βασίλης πηγαίνετε σε τρεις βδομάδες να πάρετε αυτό που θα διαλέξετε τώρα ;)
 
Παιδιά αφού είναι τσαμπέ ας μην βγει και καλό κυνηγόσκυλο, αρκεί να το έχει στο μυαλό του ο κύριος Σάββας αυτό και σε περίπτωση που δεν του κάνει, να το σεβαστεί σαν να ήταν το καλύτερο σκυλί (έτσι κι αλλιώς πρακτικά λέει ότι θα είναι και σκυλί συντροφιάς). Για μένα το μόνο πρόβλημα είναι το ηλικιακό... Όπως λέει και ο Βασίλης πηγαίνετε σε τρεις βδομάδες να πάρετε αυτό που θα διαλέξετε τώρα ;)
Αν δεν βγει καλο τι θα γινει;Θα το κρατησει ο ανθρωπος και θα παρει αλλο για κυνηγι;Αν εχει την οικονομικη δυνατοτητα και τον χωρο οκ...Παω πασο...
 
παραείναι μικρό! σκέψου ότι σε γνωστά εκτροφεία του εξωτερικού, δεν σε αφήνουν να το πάρεις πριν τους 2 μήνες. Γνώμη μου είναι να μην βιαστείς. Καλύτερα να μείνεις χωρίς σκύλο, παρά με σκύλο που δεν σου κάνει ή που θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ο σκύλος δεν είναι μόνο για φέτος! είναι για πολλά χρόνια! καλύτερα να είσαι σίγουρος για το κουτάβι! ειδικά στην επιλογή κουταβιού δεν πρέπει να είμαστε ούτε ενθουσιώδεις, ούτε παρορμητικοί!

Υ.Γ. με πρόλαβε ο Θοδωρής που τα είπε πιο αναλυτικά!
Ο Θοδωρής έχει σε όλα δικιο...
Αμα παθαινεις,μαθαινεις με τον ασχημο τροπο:(..Γι αυτο ειπα και στον Βασιλη,τι θα γινει αν δεν βγει καλο...
 
Last edited:
Ωχ, λέτε δηλαδή να του πω να περιμένει;
Το σκυλι ειναι καλο να το παιρνουμε στις 9 εβδομαδες περιπου..Τοτε το "απορριπτει" η μανα του και ψαχνει να "γατζωθει" αλλου,να βρει αλλου αγαπη και συντροφια..Ειναι η καταλληλοτερη ηλικια για να δεθει με το καινουριο του αφεντικο..
Υ.Γ:Καλο ειναι με τα κουταβακια να παιρναμε οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο,ειδικα στην αρχη και να τα εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερο στην αγκαλια μας..Ακομα και στην βολτα,αντι να τα εχουμε στο λουρακι(εννοειται οτι τους μαθαινουμε και το λουρι ταυτοχρονα)...Θα μας το ανταποδωσουν πολλαπλασια αργοτερα;)
 
Ειπα Θοδωρη να το σεβαστει! Να σκεφτει το ενδεχομενο κακης επιλογης! Ακομη και απο καλους γονεις μπορει το σκυλι να μην βγει καλο! Θες γενικα για γενιες να το ψαξεις! Μπορει να σου βγαλει κουσουρια παρελθοντων γενεων, βλ "αταβισμος"
 
θα πω κατι άσχετο με το κυνηγι, αλλά σχετικό με την συμβίωσή μας με τον σκύλο. ένα από τα μαθήματα που παίρνει το κουτάβι από την μαμά του είναι το θέμα της καθαριότητας. Εκεί που κοιμόμαστε και καθόμαστε, δεν λερωνουμε! αυτό το μαθαίνει από την μαμά του! Την γνώση αυτή θα την χρησιμοποιήσει Όταν το σπίτι μας γίνει και σπίτι του και δεν θα λερώνει. οταν ενηλικιωθεί θα περιμένει να βγει έξω για την ανάγκη του. κάτι απλό, μη κυνηγετικό, αλλά εξίσου σημαντικό για την συμβίωσή μας...
 
Δεν τον γνωρίζω το παλικάρι, σήμερα μίλησα μαζί του. Οι γονείς είναι κι οι δυο σεττερ, καλα στο κυνηγι. Βιάζεται να τα δώσει για να μην πληρώσει τα εμβολια μου είπε. Αυτά γνωρίζω
Για την ακρίβεια μου είπε οτι είναι 35 ημερών και ήδη άρχισε και τα δίνει τροφη. Πέρα από αυτό, του είπα ότι θα πάω και δεν το βρίσκω σωστό να μην πάω. Κι ένας ακόμη λογος ειναι πως είμαι ενθουσιασμενος! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι αστέρι. Έχω και την κόρη μου που της υποσχέθηκα εδώ και καιρό να της πάρω ένα σκυλακι κι έτσι θα έχει κι αυτή την χαρά της κι εγώ τον σύντροφο στο κυνήγι (πρώτα ο Θεός)
Σε ψιλομπερδεψαμε λίγο αλλά όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά, το καλύτερο είναι να πάρεις το κουτάβι όταν θα έχει απογαλακτιστει πλήρως για πόλους λόγους πρώτον έχει αναπτυχθεί σωστά και έχει πάρει όλα τα αντισώματα από το γάλα τής μητέρας, ο απογαλακτισμός έρχεται φυσιολογικά αφού έχουν μεγαλώσει δόντια και νύχια του κουταβιού και τραυματίζουν τους μαστούς της μητέρας.
Όπως είπε ο Θοδωρής πάντα διαλέγουμε κουτάβι από καλές κυνηγετικές γραμμές με χαρτία καθαροαιμιας και γονείς που έχουμε δει και γνωρίζουμε ότι είναι στα στάνταρ της φυλής και καλοί κυνηγετικά βέβαια δεν είναι τίποτα σίγουρο αλλά είναι μια καλή βάση.
Ο γνωστός σου όπως περιγράφεις παραπάνω γιατί όμως έκανε αυτή την γέννα? θέλει να ξεφορτωθεί τα κουτάβια το συντομότερο για να μην πληρώσει τα εμβόλια και ποιός ό λόγος λοιπόν που ζευγαρωσε και σίγουρα δεν θα έχει δηλώσει και την γέννα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην βιαστείς στην επιλογή σου μπορεί να συμφέρει οικονομικά αλλά το θέμα δεν είναι η αγορά αλλά η μετέπειτα συντήρηση του και να σκεφτείς ότι θα είναι ο σύντροφος σου για τουλάχιστον 10χρονια.
 
Ειπα Θοδωρη να το σεβαστει! Να σκεφτει το ενδεχομενο κακης επιλογης! Ακομη και απο καλους γονεις μπορει το σκυλι να μην βγει καλο! Θες γενικα για γενιες να το ψαξεις! Μπορει να σου βγαλει κουσουρια παρελθοντων γενεων, βλ "αταβισμος"
Το ιδιο λεμε Βασιλη..Γι αυτο προσπαθω να τον προλαβω,να μην κανει μια αγορα που μπορει να του βγει "πατατα"...Οσο αναφορα το αν εχει κυνηγετικες γραμμες γενιες πισω του,ειναι πολυ δυσκολο να μην κυνηγησει το σκυλι,τουλαχιστον σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο..
 
Αγαπητέ Σάββα καλοί μου φίλοι
Διάβασα με προσοχή όλα τα μνμ σας και θα πω τι θα έκανα εγώ:
Θα πήγαινα λοιπόν να δω τα κουτάβια και το πρώτο που θα πρόσεχα θα ήταν το νοικοκυριό που θα έβλεπα
Αν έβλεπα τσαντίρι κι εγκατάλειψη ευγενικά θα αποχωρούσα
Αν έβλεπα νοικοκύρη θα διάλεγα ενα κουτάβι χωρίς προγναθισμό η υπογναθισμό χωρίς κάποια ομφαλοκήλη θα το έπαιρνα και θα του έδινα την αγάπη που χρειάζεται μια ψυχούλα
Όλα θα πάνε καλά πιστεύω αν κάνουμε τα παραπάνω βασικά
Το καλύτερο σκυλί μου το πήρα 22 ημερών γιατί πήγα να το κλείσω σ ένα μερακλή παππού στο Μαρούσι αλλά ο γιός μου 4 ετών τότε το πήρε μέσα απο τα άλλα κουτάβια κάθησε στην εξώπορτα και έλεγε 《φύγαμε φύγαμε》
Κυνήγησε άριστα 12 χρόνια και πέθανε 14 χρονών από γεράματα δίνοντας μου άπειρες κυνηγητικές συγκινήσεις και οικογενειακές χαρές σε όλους μας
Αγάπη φροντίδα ασχολία θέλουν αυτές οι ψυχούλες :)
 
bLVBqHMfqrVlQZ3q2
Καλησπέρα σε όλους, ειχα αρκετα τρεχαματα και δεν μπορεσα να βρω χρόνο για να ενημερωσω. Διάβασα προσεκτικα όλα τα σχολια και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Λίγα λόγια για να μην κουραζω. Να ας αναφερθώ στο σχόλιο του Μάκη ότι το πρώτο πραγμα που προσεξα ήταν το σπίτι, το νοικοκυριο. Προσεγμένο σε καλο βαθμό. Για το σκυλάκι, και οι 2 γονείς σεττερ. Κι αυτό, όπως και τα υπόλοιπα ήταν πολύ δραστήρια. Το πηρα, τον ευχαρίστησα με ένα μικρό δωράκι και μετά χαζέψα με τον μικρό!
Η δε κόρη μου πήρε τέτοια χαρά που αναγκάστηκα να βάλω πάνα. Δεν την ξαναείδα τόσο χαρούμενη.
Ο μικρός έγινε μέλος πλέον της οικογένειας. Την Τετάρτη θα τον πάω στον κτηνιατρο για συμβουλές και ότι άλλο πρέπει να γίνει.
Και το όνομα αυτού: Σπιθας

HooVNOPbg2YvH72d2
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους, ειχα αρκετα τρεχαματα και δεν μπορεσα να βρω χρόνο για να ενημερωσω. Διάβασα προσεκτικα όλα τα σχολια και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Λίγα λόγια για να μην κουραζω. Να ας αναφερθώ στο σχόλιο του Μάκη ότι το πρώτο πραγμα που προσεξα ήταν το σπίτι, το νοικοκυριο. Προσεγμένο σε καλο βαθμό. Για το σκυλάκι, και οι 2 γονείς σεττερ. Κι αυτό, όπως και τα υπόλοιπα ήταν πολύ δραστήρια. Το πηρα, τον ευχαρίστησα με ένα μικρό δωράκι και μετά χαζέψα με τον μικρό!
Η δε κόρη μου πήρε τέτοια χαρά που αναγκάστηκα να βάλω πάνα. Δεν την ξαναείδα τόσο χαρούμενη.
Ο μικρός έγινε μέλος πλέον της οικογένειας. Την Τετάρτη θα τον πάω στον κτηνιατρο για συμβουλές και ότι άλλο πρέπει να γίνει.
Και το όνομα αυτού: Σπιθας

HooVNOPbg2YvH72d2
Να σου ζήσει! Καλοτυχο και να σου χαρίσει ευχάριστες στιγμές στο βουνό και στο σπίτι! :)
 
Καλησπέρα σε όλους, ειχα αρκετα τρεχαματα και δεν μπορεσα να βρω χρόνο για να ενημερωσω. Διάβασα προσεκτικα όλα τα σχολια και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Λίγα λόγια για να μην κουραζω. Να ας αναφερθώ στο σχόλιο του Μάκη ότι το πρώτο πραγμα που προσεξα ήταν το σπίτι, το νοικοκυριο. Προσεγμένο σε καλο βαθμό. Για το σκυλάκι, και οι 2 γονείς σεττερ. Κι αυτό, όπως και τα υπόλοιπα ήταν πολύ δραστήρια. Το πηρα, τον ευχαρίστησα με ένα μικρό δωράκι και μετά χαζέψα με τον μικρό!
Η δε κόρη μου πήρε τέτοια χαρά που αναγκάστηκα να βάλω πάνα. Δεν την ξαναείδα τόσο χαρούμενη.
Ο μικρός έγινε μέλος πλέον της οικογένειας. Την Τετάρτη θα τον πάω στον κτηνιατρο για συμβουλές και ότι άλλο πρέπει να γίνει.
Και το όνομα αυτού: Σπιθας

HooVNOPbg2YvH72d2
Καλορίζικος ο Σπίθας λοιπόν! Εύχομαι να περάσετε πολλά-πολλά συντροφικά χρόνια!

Υ.Γ. Η φωτό δε φαίνεται...
 
Back
Top