Ένδυση

Όταν κινείσαι,χρειάζεσαι ισοθερμικό.
Όταν είσαι σταθερός,πχ.καρτέρι χρειάζεσαι θερμοεσωρουχο.

Αντιγράφω,κάτι πολύ χρήσιμο.

1. Ισοθερμικό:Ειναι αυτο που κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία του σωματος μας,και ας ειναι διαφορετικη απο αυτη του περιβάλλοντος.Το ισοθερμικό είναι φτιαγμένο για να κάνει το σώμα να ΜΗΝ ιδρώνει.Για να κάνει σωστά την δουλειά του,το ισοθερμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα,και παντα να εφαρμοζει με τετοιο τροπο ωστε να μην σακουλιάζει!Προσοχη:Απλα να εφαρμοζει,οχι να μην μπορουμε να αναπνευσουμε!!
Σε ότι αφορά τα ισοθερμικα τα ρούχα (άρα και το σώμα μας), είναι υλικά που διαπνέουν (αποβάλλουν υγρασία του ιδρώτα) και ΔΕΝ συγκρατούν την εσωτερική θερμοκρασία (αυτή που παράγουμε στην καταπόνηση) αλλά την αποβάλλουν. Επιτρέπει στο σώμα μας λοιπον να αναπνέει,και με το που ανέβει η θερμοκρασία δεν ιδρώνει,γιατι πολυ απλα διοχετέυεται η θερμότητα προς τα εξω και να μην συσσωρεύεται μεσα μας,με αποτελεσμα να μην κρυώνουμε.Με αυτο τον τροπο,σε κρατάει ζεστό.Με λιγα λογια ειναι κατάλληλα για ανθρώπους που καταβάλλουν προσπάθεια,ενώ ταυτόχρονα αποζητούν την προστασία από το κρύο. Σκιέρ, ορειβάτες, πεζοπόροι, δρομείς, ποδηλάτες κλπ τα χρειάζονται ως εσωτερικό στρώμα προστασίας. Αναλόγως του περιβάλλοντος,το είδος της άσκησης και των συνθηκών, επιλέγουν αντίστοιχα εξωτερικά στρώματα.Αυτα ισχυουν για τα ισοθερμικα και τιποτα παραπανω!!

2. Θερμοεσώρουχο: κάτι που συγκρατεί την εσωτερική θερμοκρασία και ΔΕΝ την αποβάλλει.! Κατάλληλο για ανθρώπους που θέλουν προστασία από τις εξωτερικές συνθήκες, ενώ είναι ακίνητοι. Σκοποί στο στρατό, αναβάτες μηχανών κλπ. Σαφώς πρεπει να αναπνέουν και αυτα τα υλικά για να μην προκαλλούν την απολύτως ανεπιθύμητη εφίδρωση.

Στην πρωτη περιπτωση λοιπον,συνανταμε ρουχα συνηθως συνθετικα,αρκετα λεπτα,ωστε να εφαρμοζουν αρκετα καλα στο σωμα μας,ασχετως του σωματοτυπου του καθενος!Εδω θα πρεπει να ξαναπουμε κατι το οποιο δεν πρεπει σε καμμια των περιπτωσεων να ξεχναμε!Προσοχη στα βαμβακερα!Ενω στην αρχη μας δινουν την αισθηση του ζεστου,στην πορεια ποτιζουν με αποτελεσμα μετα απο καποια ωρα,να κρυωνουμε εκ των εσω...Ασε που παλι εξαιτιας αυτου,η μυρωδια τους δεν ειναι και οτι καλυτερο...



Στη 2η κατηγορία βρίσκουμε ρούχα οχι τοσο εφαρμοστά,σαφως πιο χοντρά από τα πρώτα σε ύφανση αλλα και λίγο βαρύτερα.Ειναι συνήθως συνθετικά κι αυτά,με ίδια στην ουσια υλικά, αλλά άλλη ύφανση - κατασκευή,οπως ειναι συνήθως τα λεπτά fleece.Τα κορυφαία του είδους είναι βέβαια 100% μάλλινα (merino) πολύ λεπτά, ειδικής ύφανσης κι ασφαλώς πανάκριβα. Να υπολογισετε σχεδόν διπλη τιμή από τα συνθετικά...

Eδω μπορειτε να διαβασετε μερικα χρησιμα πραγματα σε οτι αφορα το μαλλι merino!

Εν ολίγοις, εμείς στις μοτοσυκλέτες χρειαζόμαστε τα δεύτερα.Θερμοεσώρουχα.
Θυμίζω: βρισκόμαστε σε ψυχρό περιβάλλον για πολύ ώρα, κινούμαστε με μεγάλη ταχύτητα και είμαστε ακίνητοι πάνω στη μηχανή!!
Ο ορειβάτης, όταν περπατάει φοράει τα πρώτα. Όταν φτάσει στο bivouac του, κι αφού στήσει σκηνάκια κλπ, αλλάζει και βάζει τα δεύτερα.Αντίστοιχα ο μοτο - κροσάς κι ο εντουράς, θέλουν τα πρώτα.Αν πάει κάποιος σε ένα κατάστημα ορειβατικών ειδών και πει τι θέλει ακριβώς, θα τον καθοδηγήσουν. Όλες οι μάρκες έχουν καλές προτάσεις και οι τιμές δε διαφέρουν πολύ, πλην προσφορών βέβαια. Και σε είδη μοτό θα βρούμε πράγματα,αν και η γκάμα είναι πιο περιορισμένη συνήθως.
 
Γνώμη μου είναι, ότι στην πέρδικα, δεν χρειαζεσαι ισοθερμικό, από άποψη ζεστασιάς μιλάω. Η κίνηση στο βουνό, δεν σε αφήνει να κρυώσεις, μετά το πρώτο τέταρτο. Αν θες για τον ιδρώτα, μπορείς να βρεις και απλά ρούχα αναπνέοντα.
Αυτο το έχω σκεφτεί και εγω αλλα ειναι το πρωτο μισάωρο η αν κάτσεις λιγο για ξεκούραση και εχει κρυο δεν αργείς να κρυώσεις
 
Είχα βρει σε μια αποθήκη Καρδίτσα....πουλόβερ γερμανικού στρατού,φουλ μαλλινο-θεοβαρο 38€ δεν το πήρα....μεγάλη παπάρια‼️
Εχω τετοιο το ειχα παρει καινουργιο, το φορεσα φετος στα πολλα τα κρυα ,δεν καταλαβα κρυο. Πολυ καλο το ειχα βρει σε μαγαζι με στρατιωτικα ειδη
 
Νομίζω υπάρχουν και φθηνότερα που κάνουν δουλειά...Είχα πάρει ένα όταν πήγα κάποτε στην Κορέα για μια παραλαβή.Το 2016 νομίζω 35 ευρώ (περίπου) , ισοθερμικό πάνω κάτω, και ήταν καλό...ακόμα το έχω...
Εμείς... δεν πάμε στην Κορέα!....:D:D:D
 
Μια χαρά ρε‼️τι κ αν είναι μαιμος❓
Μάιμος καλά θα ήταν ... αυτός είναι γορίλας ...
Δεν είναι απαραίτητα κακό ... απλά το παίζεις με την ποιότητα των υφασμάτων.
Άμα λαμπαδιάζει το μπλέφαρο και η καρακούκλα δεν λέει αχαχαχαχ (άγνωστες λέξεις ή τις ξέρεις ???)

Μ' αρέσει που είχαν φωτό με zoom στο σήμα ....

Αυτοί οι κινέζοι δεν παίζονται στην αντιγραφή

1648672424531.png
 
Last edited:
Το AliExpress ειναι η "λιανική" βιοτεχνιών κι εργοστασίων απο τα βάθη της Ασίας.... Συνήθως ειναι ευτελή προϊόντα ή χαμηλών προδιαγραφών. Ωστόσο, αν ελέγξεις προδιαγραφές και σου κάνουν για αυτο που το θες το προϊόν, θα παρεις αυτο που βλέπεις. Υπάρχουν εταιρείες γνωστές σε καθε χώρο που παραγγελνουν απο Alibaba -η αντίστοιχη χονδρική- και με το λογότυπο τους θα το εισάγουν και θα το πάρουμε ως επώνυμο. Το παν λοιπον ειναι τι προδιαγραφές γράφει (οχι τι προτείνουν αυτοι ως χρήση αλλα οι πραγματικές αναγραφόμενες προδιαγραφές σε ύφασμα, επένδυση, μεμβράνες κλπ).
 
Back
Top