Ένδυση

Το AliExpress ειναι η "λιανική" βιοτεχνιών κι εργοστασίων απο τα βάθη της Ασίας.... Το παν λοιπον ειναι τι προδιαγραφές γράφει (οχι τι προτείνουν αυτοι ως χρήση αλλα οι πραγματικές αναγραφόμενες προδιαγραφές σε ύφασμα, επένδυση, μεμβράνες κλπ).
Ούτε τις προδιαγραφές που αναγράφουν δεν πιστεύω από αυτούς ...
 
Ούτε τις προδιαγραφές που αναγράφουν δεν πιστεύω από αυτούς ...
Και καλά κάνεις. Ωστόσο, αυτοί θα δώσουν αυτές τις προδιαγραφές στην Χ επώνυμη εταιρία, θα βάλει και το logo της πάνω και μετά θα το πληρώσουμε 5-10 φορές πάνω. Φυσικά, θα "εχεις να κάνεις" με τον επώνυμο επαγγελματία και όχι τον ανώνυμο Ασιάτη από τα βάθη της εκεί ηπείρου. Αλλά η αγορά τους είναι τεράστια με αποτέλεσμα να στρέφονται όλοι (επαγγελματίες και μη) προς τα εκεί.
 
Σχετικά με την Κίνα και το Aliexpress εγώ έχω αγοράσει γάντια μοτοκρος γνωστής εταιρείας, που τα κατασκευάζει κάπου εκεί στην Ασία και αυτά που μου ήρθαν ήταν αυθεντικά και στο ένα πέμπτο της τιμής. Το ξέρω με σιγουριά γιατί επειδή αργούσαν πολύ, έκαναν 2 μήνες να έρθουν, πήγα και ξαναγόρασα τα ίδια από ελληνικό μαγαζί γιατί τα χρειαζόμουνα και δεν μπορούσα να περιμένω. 45 ευρώ στην Ελλάδα, 9 ευρώ από Aliexpress. Ακριβώς τα ίδια, με τις ίδιες ετικέτες από το ίδιο εργοστάσιο.

Τώρα βέβαια με τις χρεώσεις των τελωνίων έχω σταματήσει τις αγορές από Κίνα.
Ξέρει κανένας τί ισχύει τώρα; Πληρώνεις τελωνείο για όλες τις αγορές ή πάνω από ένα ποσό;
 
Ένας φίλος πάντως αγόρασε εσώρουχα κινέζικα 100% βαμβακερά έγραφε η ταμπέλα και το σύγκαμα πήγε σύννεφο.
Μετά έψαχνε για δερματολόγο.

Δεν λέω ότι όλα είναι σκάρτα ... απλά το παίζεις λιγάκι στα ζάρια.
 
Ένας φίλος πάντως αγόρασε εσώρουχα κινέζικα 100% βαμβακερά έγραφε η ταμπέλα και το σύγκαμα πήγε σύννεφο.
Μετά έψαχνε για δερματολόγο.

Δεν λέω ότι όλα είναι σκάρτα ... απλά το παίζεις λιγάκι στα ζάρια.
Εμένα ένας φίλος μου πήρε προφυλακτικά, τώρα είναι με 3 παιδιά!!!
 
Σχετικά με την Κίνα και το Aliexpress εγώ έχω αγοράσει γάντια μοτοκρος γνωστής εταιρείας, που τα κατασκευάζει κάπου εκεί στην Ασία και αυτά που μου ήρθαν ήταν αυθεντικά και στο ένα πέμπτο της τιμής. Το ξέρω με σιγουριά γιατί επειδή αργούσαν πολύ, έκαναν 2 μήνες να έρθουν, πήγα και ξαναγόρασα τα ίδια από ελληνικό μαγαζί γιατί τα χρειαζόμουνα και δεν μπορούσα να περιμένω. 45 ευρώ στην Ελλάδα, 9 ευρώ από Aliexpress. Ακριβώς τα ίδια, με τις ίδιες ετικέτες από το ίδιο εργοστάσιο.

Τώρα βέβαια με τις χρεώσεις των τελωνίων έχω σταματήσει τις αγορές από Κίνα.
Ξέρει κανένας τί ισχύει τώρα; Πληρώνεις τελωνείο για όλες τις αγορές ή πάνω από ένα ποσό;
Από αλι σε κάποια περιλαμβάνεται ο φόρος οπότε δεν πληρώνεις τίποτα
Πλέον γλιτώνεις το 15€ του εκτελωνισμου από όσο ξέρω απλά αν δεν περιέχεται ο ΦΠΑ στο χρεώνουν εδώ και πονάει λίγο αχχαχχα
 
Σχετικά με την Κίνα και το Aliexpress εγώ έχω αγοράσει γάντια μοτοκρος γνωστής εταιρείας, που τα κατασκευάζει κάπου εκεί στην Ασία και αυτά που μου ήρθαν ήταν αυθεντικά και στο ένα πέμπτο της τιμής. Το ξέρω με σιγουριά γιατί επειδή αργούσαν πολύ, έκαναν 2 μήνες να έρθουν, πήγα και ξαναγόρασα τα ίδια από ελληνικό μαγαζί γιατί τα χρειαζόμουνα και δεν μπορούσα να περιμένω. 45 ευρώ στην Ελλάδα, 9 ευρώ από Aliexpress. Ακριβώς τα ίδια, με τις ίδιες ετικέτες από το ίδιο εργοστάσιο.

Τώρα βέβαια με τις χρεώσεις των τελωνίων έχω σταματήσει τις αγορές από Κίνα.
Ξέρει κανένας τί ισχύει τώρα; Πληρώνεις τελωνείο για όλες τις αγορές ή πάνω από ένα ποσό;
Τελωνείο για αγορές πανω απο 150€.
Για αγορές μέχρι τα 150 υπάρχει ΦΠΑ 24% ο οποίος ενσωματώνεται τοσο στο ebay αλλ;a και στο aliexpress ,με το δεύτερο να χρειάζεται λιγη παραπάνω προσοχή;)
 
Back
Top