Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )

Αιτωλοακαρνανια είμαι εγώ πέφτω λίγο μακριά
Θα ψάξω κάποιος θα φτιάχνει αλλά ήθελα να ξέρω αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από επιδιόρθωση
1) να σου βάλει φρέσκια σόλα, να μην την έχει καιρό δηλαδή
2) να το κολλήσει ίσια και με καλή κόλλα(να μη θες ζυγοστάθμιση μετά) ούτε να σου ξεκολλήσει
3) να το αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν το φορέσεις
 
1) να σου βάλει φρέσκια σόλα, να μην την έχει καιρό δηλαδή
2) να το κολλήσει ίσια και με καλή κόλλα(να μη θες ζυγοστάθμιση μετά) ούτε να σου ξεκολλήσει
3) να το αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν το φορέσεις
Το θέμα είναι Κωστή ότι τώρα μίλησα με έναν φίλο που σκέφτεται να στείλει κάτι meidl Αθήνα για την ίδια δουλειά του είπαν 80 ευρώ και καμιά 20αρια ευρώ μεταφορικά
Αν είναι τόσο δεν συμφέρει θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και στο τέλος θα πάω για καινούργια δεν τα πολυσυμπαθησα κιόλας αυτά τα παπούτσια είναι η αλήθεια
 
Το θέμα είναι Κωστή ότι τώρα μίλησα με έναν φίλο που σκέφτεται να στείλει κάτι meidl Αθήνα για την ίδια δουλειά του είπαν 80 ευρώ και καμιά 20αρια ευρώ μεταφορικά
Αν είναι τόσο δεν συμφέρει θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και στο τέλος θα πάω για καινούργια δεν τα πολυσυμπαθησα κιόλας αυτά τα παπούτσια είναι η αλήθεια
Όταν έφτιαξα τα δικά μου lowa Tibet πρίν 5-6 χρόνια είχαν κοστίσει 70 ευρώ ,αλλά είναι με τη περιφερειακή κάλυψη , μποτάκια που σήμερα με έκπτωση τα πωλούν 230 ευρώ . Χωρίς μεταφορικά γιατί μένω Αθήνα -Μενιδι.Αν δεν έχεις τσαγκαραδικο που να ασχολείται με σόλες vibram κοντά στο σπίτι σου ,δεν σε συμφέρει γιατί γύρω στα 100-130 παίρνεις καινούργια . Μέχρι 40 θα τα έφτιαχνα.Ποια μποτάκια είναι;
 
Last edited:
Όταν έφτιαξα τα δικά μου lowa Tibet πρίν 5-6 χρόνια είχαν κοστίσει 70 ευρώ ,αλλά είναι με τη περιφερειακή κάλυψη , μποτάκια που σήμερα με έκπτωση τα πωλούν 230 ευρώ . Χωρίς μεταφορικά γιατί μένω Αθήνα -Μενιδι.Αν δεν έχεις τσαγκαραδικο που να ασχολείται με σόλες vibram κοντά στο σπίτι σου ,δεν σε συμφέρει γιατί γύρω στα 100-130 παίρνεις καινούργια . Μέχρι 40 θα τα έφτιαχνα.Ποια μποτάκια είναι;
50-60 πάει η σόλα η vibram και 10-15 η περιφερειακή κάλυψη
 
Εμένα είναι σχεδόν άθικτα και μου άνοιξε η σόλα χωρίς πολύ χρήση
Τώρα είμαι σε δίλημμα εάν αξίζει να τα φτιάξω ή να πάω σε καινούργιο και να τελειώνω View attachment 26671View attachment 26672
αυτό το άρβυλο βγαίνει σε διάφορες μάρκες
ακριβώς το ίδιο το δικό μου ήταν parforce και άλλαξα τη σόλα με 30 ευρώ
δεν ήταν βέβαια vibram αλλά μια σόλα άλλης εταιρείας γερμανικής ίδιων προδιαγραφών
πλέον υπάρχουν πολλές σόλες και πολλοί τσαγκάρηδες αλλάζουν σόλες σε άρβυλα ψάξτο λίγο
 
Δεν είναι τίποτα σπουδαία γιαυτό το ψάχνω αν αξίζει View attachment 26685
Μάλλον δεν σε συμφέρει και κρίμα γιατί το πάνω μέρος δεν δείχνει να έχει ζημιά .Από το Σκρουτζ παίρνεις καινούργια της ίδιας κατηγορίας τιμής σε grisport ,lytos,garsport ,orizo κλπ 80-110ευρω
 
Όταν έφτιαξα τα δικά μου , στο τσαγκαραδικο εξπρές μου έδωσαν και εγγύηση 6 μήνες αν θυμάμαι καλά.
Που έλεγε τι? αυτή η εγγύηση...
Για πες και πόσο σου πήγε η όλη διαδικασία...
Γιατί στο ΤΣΑΓΚΑΡΑΔΙΚΟ EXPRES νομίζουν ότι είναι καρδιοχειρουργοί και χρεώνουν μεταμόσχευση και όχι αντικατάσταση σολας..
 
Που έλεγε τι? αυτή η εγγύηση...
Για πες και πόσο σου πήγε η όλη διαδικασία...
Γιατί στο ΤΣΑΓΚΑΡΑΔΙΚΟ EXPRES νομίζουν ότι είναι καρδιοχειρουργοί και χρεώνουν μεταμόσχευση και όχι αντικατάσταση σολας..
6 μήνες εγγύηση για την επισκευή, 70 ευρώ μου κόστισε σόλα με περιφερειακή κάλυψη .22/02/2016 η επισκευή και αντέχουν ακόμα.IMG_20210506_113851.jpgIMG_20210506_113907.jpg
 
70€ είναι ελαφρώς τσιμπημενη η τιμή υπάρχουν και μαγαζιά που για την ίδια δουλειά και με τα ίδια υλικά με 50€ αντε 55€ σου της κάνουν... κατέβασαν πάντως λίγο την τιμή πάλι καλά... γιατί παλιότερα ζήταγε από 90€ και 120€ και ορισμένες φορές ακόμα περισσότερα όπου σε έβρισκε... όσο για τα καρτελακια είναι το παραμύθι για να ανεβάσει το κοστολόγιο
 
70€ είναι ελαφρώς τσιμπημενη η τιμή υπάρχουν και μαγαζιά που για την ίδια δουλειά και με τα ίδια υλικά με 50€ αντε 55€ σου της κάνουν... κατέβασαν πάντως λίγο την τιμή πάλι καλά... γιατί παλιότερα ζήταγε από 90€ και 120€ και ορισμένες φορές ακόμα περισσότερα όπου σε έβρισκε... όσο για τα καρτελακια είναι το παραμύθι για να ανεβάσει το κοστολόγιο
Πριν 5 χρόνια τώρα τι τιμές έχουν δεν ξέρω , τότε είχε γίνει παρουσίαση στο έθνος κυνήγι και πήγα.Σημερα θα υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός , πάντως η δουλειά τους ήταν καλή.Φιλοι που έχουν κάνει ανάλογη επισκευή σε μποτάκια τους, ας γράψουν που , πόσο και αν έμειναν ευχαριστημένοι.
 
https://www.facebook.com/Takouni94
Φίλε ρώτα κι εδώ για τιμή , εγώ έμεινα ευχαριστημένος από τη δουλειά , δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει . Είχα αλλάξει και στο μαγαζί που λέτε πιο πάνω στο Περιστέρι , στον τρίτο χρόνο ξεκόλλησαν . Το θέμα είναι οτι τα παπούτσια σου δεν είναι ακριβά και μάλλον δεν αξίζει η επισκευή τους .
 
Ρε παιδια εχω τα lytos pizol 2-15 κ παρατηρησα μετα απο δυο χρονια αποχης απο κυνηγι ενω γατζωναν κ ουτε γλυστρουσα σε βραχια κ ας ηταν βρεγμενα τωρα γλυστραω πολυ ευκολα...Κ δεν ειναι πολυ περπατημενα γενικα...Τι φταιει?Απο κατω ειναι σαν καινουρια η σολα
 
Συνάδελφε η πάροδος του χρόνου σε συνδυασμό με τις συνθήκες αποθήκευσης προφανώς οδήγησαν στο να χάσει η σόλα την ελαστικότητα της και πιθανότατα να έχει και μια "γυαλωμενη" οψη....

Αν αυτο είναι μόνο επιφανειακό, αν τα περπατήσεις αρκετα σε τραχύ έδαφος και φύγει αυτή η επιφανειακή σκληραδα και αποκαλυφθεί το πιο μαλακό εσωτερικό θα βελτιωθούν. Κάποιος συνάδελφος παλιά ανέφερε ότι φρεζαρισε τη σολα από κάτω και έλυσε παρόμοιο πρόβλημα.

Αν όλη η σόλα μέχρι μεσα έχει γίνει μπετο δεν ξέρω αν υπάρχει σωτηρία.
 
Back
Top