Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )







καλημερα στην παρεα. εχω τα δυο παραπανω προιοντα στα χερια μου, και θα ηθελα την γνωμη σας, για το αν καποιο απο αυτα ειναι καταληλο για να το χρεισημοποιησω για τα μποτακια μου τα οποια ειναι τα aku zenith 2.
δετρερων αν γνωριζει καποιος, απο ποτε (τα μποτακια ειναι καινουργια) μπορεις να κανεις χρηση τετοιων προιοντων,και την ακριβης διαδικασια. οπως και καθε ποτε τα χρεισημοποιεις. ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 
Καλησπέρα Γιάννη. Χρησιμοποιώ το δεύτερο εδώ και κάποια χρονια, το λίπος φώκιας, το οποίο φυσικά δεν είναι λίπος φώκιας, αλλά λίπος Σολωμού (φαίνεται και από τη μυρωδιά άλλωστε). Εγώ τα αρβύλα τα χρησιμοποιώ σε κυνήγι και αγροτικές δουλειές οπότε έχουν μεγαλύτερη ταλαιπωρεία και ανάγκη για ενυδάτωση. Τα περνάω κάθε δύο μήνες με το λίπος. Αν είναι μόνο για για κυνήγι νομίζω 3-4 φορές το χρόνο είναι αρκετό. Πρώτα ζεσταίνω λίγο το λίπος και με μια παλια οδοντοβουρτσα το απλώνω στο δέρμα. Το αφήνω αρκετή ώρα και έρχομαι με μια στεγνή καθαρή βούρτσα σαν του λουστρου και περνάω όλο το Αρβυλο.
 
Χρησιμοποιώ το δεύτερο εδώ και κάποια χρονια, το λίπος φώκιας, το οποίο φυσικά δεν είναι λίπος φώκιας, αλλά λίπος Σολωμού (φαίνεται και από τη μυρωδιά άλλωστε)...
Φίλε μου χάλασες τη φαντασίωση. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι έβαζα λίπος φώκιας. Αν και είχα μία υποψία ότι επειδή απαγορεύεται το κυνήγι φώκιας ίσως να μην είναι από φώκια τελικά, αλλά περισσότερο δεν το σκεφτόμουν γιατί αισθανόμουν ωραία με τη φαντασίωση.
Η εταιρεία λέει:

Φυσικό λίπος φώκιας το οποίο θρέφει και μαλακώνει τα υποδήματα από λείο δέρμα. Προστατεύει τα υποδήματα σχηματίζοντας μια ελαφρά μεμβράνη, απωθώντας την υγρασία και το νερό της βροχής. Ιδανικό για υποδήματα αθλητισμού, ορειβασίας, αρβύλες και αμερικάνικου τύπου
ΦΥΣΙΚΟ ΛΙΠΟΣ ΦΩΚΙΑΣ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΠΟΙΗΣΗΣ THE SEAL PELEKAN 100ML.
Αδιαβροχοποιεί, τρέφει και μαλακώνει τα υποδήματα από λείο δέρμα.
Ιδανικό για τα υποδήματα αθλητισμού και ορειβασίας, υποδήματα αμερικάνικου τύπου κτλ.
Απλώστε με ένα μαλακό πανί.
Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά. Μην καταπίνετε.
  • Λίπος φώκιας για την περιποίηση των αρβυλών σας με σκοπό την προστασία τους από την φθορά.
  • Το φυσικό λίπος φώκιας τρέφει, μαλακώνει και συντηρεί όλα τα λεία δέρματα.
  • Προστατεύει τα υποδήματα σχηματίζοντας μια ελαφρά μεμβράνη.
  • Απωθεί την υγρασία και το νερό από την βροχή.
  • Διατηρεί το δέρμα μαλακό και εύπλαστο. Ιδανικό για αρβύλες, ορειβατικά, αθλητικά, ποδοσφαιρικά, casual, κ.α.
  • Τρόπος χρήσης:
  • Αλείψτε με μια βούρτσα ή ένα πανί σε στεγνά και καθαρά υποδήματα.
  • Αφήστε 10 λεπτά να απορροφήσει το λίπος.
  • Βουρτσίστε τα υπολείμματα.
 
Καλησπέρα Γιάννη. Χρησιμοποιώ το δεύτερο εδώ και κάποια χρονια, το λίπος φώκιας, το οποίο φυσικά δεν είναι λίπος φώκιας, αλλά λίπος Σολωμού (φαίνεται και από τη μυρωδιά άλλωστε). Εγώ τα αρβύλα τα χρησιμοποιώ σε κυνήγι και αγροτικές δουλειές οπότε έχουν μεγαλύτερη ταλαιπωρεία και ανάγκη για ενυδάτωση. Τα περνάω κάθε δύο μήνες με το λίπος. Αν είναι μόνο για για κυνήγι νομίζω 3-4 φορές το χρόνο είναι αρκετό. Πρώτα ζεσταίνω λίγο το λίπος και με μια παλια οδοντοβουρτσα το απλώνω στο δέρμα. Το αφήνω αρκετή ώρα και έρχομαι με μια στεγνή καθαρή βούρτσα σαν του λουστρου και περνάω όλο το Αρβυλο.


κανει δηλαδη για για τα aku zenith 2
 
κανει δηλαδη για για τα aku zenith 2
Ναι Γιαννη ,παρομοιο χρησιμοποιω στα Aku 7 χρονια τωρα.
Χρηση λίπους αναλογα τη χρήση που κανεις στα μποτάκια αλλα πανω απο 2 με 3 φορες δεν χρειάζεται .
Λιωστο λιγο με ενα σεσουαρ και με πανακι η σφουγγαρακι περασετα. Εννοείται οτι εχει προηγηθεί πλυσιμο και καθάρισμα με βούρτσα και φυσικό στέγνωμα
 
Φίλε μου χάλασες τη φαντασίωση. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι έβαζα λίπος φώκιας. Αν και είχα μία υποψία ότι επειδή απαγορεύεται το κυνήγι φώκιας ίσως να μην είναι από φώκια τελικά, αλλά περισσότερο δεν το σκεφτόμουν γιατί αισθανόμουν ωραία με τη φαντασίωση.
Η εταιρεία λέει:
Αυτό που έβαλε ο Γιάννης είναι Σολωμού, κάποια άλλα είναι από γουρούνι, αλλά η πλειοψηφία είναι από ψάρι. Το όνομα λίπος φώκιας έμεινε λόγω ιστορίας και όχι γιατί αντανακλα τα τωρινά του χαρακτηριστικά...
 
Κάποτε που πήγα στον Αγάπιο να αγοράσω έναν εξωλκέα για να βγάζω τις γαλότσες, είδα το συγκεκριμένο λίπος το οποίο χρησιμοποιούσα και εγώ, λέω δώσε μου και ένα τέτοιο, μου απαντά δεν είναι Φώκιας!, και από τι είναι? Από Σολωμό! Και μου έδωσε αυτό, ΛΙΠΟΣ SAPHIR OURALINE 250ML το οποίο είναι από χοίρο και μπορώ να πώ πώς είναι καλύτερο!.
 
Παιδιά τα φώτα σας λίγο...

Αν θέλουμε να βάλουμε βερνίκι στα αρβυλα αλλά και λίπος φωκιας.

Πρώτα μπαίνει το βερνίκι ή δεν έχει σημάδια η σειρα;
 
Αν θέλουμε να βάλουμε βερνίκι στα αρβυλα αλλά και λίπος φωκιας.

Πρώτα μπαίνει το βερνίκι ή δεν έχει σημάδια η σειρα;
Εγώ το λίπος το βάζω πάντα τελευταίο.

Να πω την αλήθεια όμως, επειδή τις αρβύλες τις έχω για κυνήγι και όχι για αναφορά στο Λόχο, βερνίκι βάζω μία φορά το χρόνο μόνο όταν έχει τελειώσει η σεζόν. Ενδιάμεσα απλά τις καθαρίζω και μετά λίπος για αδιαβροχοποίηση.
 
Καλημερα...Ρε παιδια υπαρχει καποιος αξιολογος απο Αθηνα για αλλαγη vibram ή γενικα να μου πει αν αξιζει να αλλαξω τις σολες εκτος απ τον Αγαπιο??
Ζάχαρης Ευάγγελος στα άνω Λιόσια 69441-13651! Πολύ καλός επαγγελματίας και γρήγορος! Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος!
 
Χρησιμοποιει καποιος το προιον αυτο
Εαν ναι μπορει να μου πει πως το εφαρμοζει;

Ρωταω ωιατι μου τελειωσε η κρεμα και κου εδωσε αυτο ο πωλητης
Το εβαζα ως εχει και υο απλωνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Προχτες ψαχνωντας κατι ειδα οτι συνειστουν να απλωνεται σε ελαφρως ζεσταμενο αρβυλο
Μεχρι και στον φουρνο ειδα βιντεο να τα βαζουμ τα αρβυλα

Καλα αυτο δεν θα χαλασει τα αρβυλα;
Οποιαδηποτε μορφης αφυσικης ζεστης και στεγνωματος γνωριζω οτι χαλαει τα αρβυλα αυτα

Παρακαλω τις αποψεις σας ειδικα οσοι το χρησιμοποιειται

Ευχαριστω
 

Attachments

  • C9520EF6-8565-474C-8668-8FB983C046D1.jpeg
    C9520EF6-8565-474C-8668-8FB983C046D1.jpeg
    282,3 KB · Προβολές: 23
  • 1ACD373F-F289-407A-B036-A3E170FCF4A0.png
    1ACD373F-F289-407A-B036-A3E170FCF4A0.png
    249,8 KB · Προβολές: 23
στο ενδιάμεσο επειδή θα εμένα χωρίς αρβυλα και μετά από προτροπή φίλου που υον είχε δοκιμάσει έστειλα τα crispi μου στο τσαγκαραδικο ο Γιώργος στο Ίλιον όντως είναι κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές που είχα σχολιάσει αρβυλα και δε τα ξαναβαλα στο κυνήγι,ούτε βαρυναν ούτε άλλαξε τ καλούπι μου έβαλε και καινούργια κορδόνια και ήταν πάρα πολύ καλός και εξυπηρετικός ο Λευτέρης, τα χω βάλει 2 φορές θα σας πω εν καιρώ εντυπώσεις
 

Attachments

  • IMG-0019ca4e491364071fdf2bd5eefa35af-V.jpg
    IMG-0019ca4e491364071fdf2bd5eefa35af-V.jpg
    207,1 KB · Προβολές: 70
  • IMG-45939e237f73f856064b1098f0814826-V.jpg
    IMG-45939e237f73f856064b1098f0814826-V.jpg
    215,4 KB · Προβολές: 70
  • IMG-ca1ec8ecce94a54ca55678de28529b1e-V.jpg
    IMG-ca1ec8ecce94a54ca55678de28529b1e-V.jpg
    243,8 KB · Προβολές: 66
  • IMG-24d6f7818d1e51806403a62590fdd1d1-V.jpg
    IMG-24d6f7818d1e51806403a62590fdd1d1-V.jpg
    241,8 KB · Προβολές: 70
στο ενδιάμεσο επειδή θα εμένα χωρίς αρβυλα και μετά από προτροπή φίλου που υον είχε δοκιμάσει έστειλα τα crispi μου στο τσαγκαραδικο ο Γιώργος στο Ίλιον όντως είναι κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές που είχα σχολιάσει αρβυλα και δε τα ξαναβαλα στο κυνήγι,ούτε βαρυναν ούτε άλλαξε τ καλούπι μου έβαλε και καινούργια κορδόνια και ήταν πάρα πολύ καλός και εξυπηρετικός ο Λευτέρης, τα χω βάλει 2 φορές θα σας πω εν καιρώ εντυπώσεις
Καινούργια τα έκανε!

Πόσο πήγε η δουλειά κανένα 70αρι;
 
60 και 10 μεταφορικά η κουριερ 5κ5 με δικό τ κωδικό.
το πιο σημαντικό στελιο είναι ότι δεν άλλαξαν φόρμα και δεν βαρυναν
Η δουλειά φαίνεται πολύ καλή.

Έχω σολιασει πολλές φορές και δεν άλλαξαν φόρμα ποτέ Ούτε είδα τρελή διαφορά σε βάρος.

Έτσι που τα βλέπω και με τη συγκεκριμένη σολα πιστεύω ότι θα τα ευχαριστηθείς σαν καινούργια αν και εφόσον έχει γίνει καλή δουλειά στο περιφερειακό λάστιχο.

Έτσι που το βλέπω δείχνει άριστη δουλειά.
 
Χρησιμοποιει καποιος το προιον αυτο
Εαν ναι μπορει να μου πει πως το εφαρμοζει;

Ρωταω ωιατι μου τελειωσε η κρεμα και κου εδωσε αυτο ο πωλητης
Το εβαζα ως εχει και υο απλωνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Προχτες ψαχνωντας κατι ειδα οτι συνειστουν να απλωνεται σε ελαφρως ζεσταμενο αρβυλο
Μεχρι και στον φουρνο ειδα βιντεο να τα βαζουμ τα αρβυλα

Καλα αυτο δεν θα χαλασει τα αρβυλα;
Οποιαδηποτε μορφης αφυσικης ζεστης και στεγνωματος γνωριζω οτι χαλαει τα αρβυλα αυτα

Παρακαλω τις αποψεις σας ειδικα οσοι το χρησιμοποιειται

Ευχαριστω
Το έχω δοκιμάσει πρίν από κάμποσα χρόνια σε άρβυλα που δυστυχώς μετά πετάχτηκαν και πρόσφατα σε ένα άλλο ζευγάρι φτηνά και απλά που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.
Η επάλειψη γίνεται μετά από ζέσταμα του δέρματος με σεσουάρ μαλλιών ώστε να απορροφηθεί καλύτερα.
Σκουραίνουν το χρώμα σε όλα τα δέρματα.
Από προστασία τώρα - οι δοκιμές θα δείξουν μάλλον.
 
Back
Top