Άρβυλα ( Αγορά )

Είπα να πάρω ορειβατικά μποτάκια παντός καιρού και τερέν (είχα μόνο χιονιού) και θέλησα να αξιοποιήσω λίγο την ορειβατική μου εμπειρία. Έτσι επέλεξα gore tex και vibram στον στάνταρ εξοπλισμό και κατέληξα σε μία μάρκα που σέβομαι, τη "The North Face". Συγκεκριμένα πήρα αυτά χθες https://www.skroutz.gr/s/14354070/The-North-Face-Hedgehog-Hike-II-MID-GTX-Tarmac-T92YB44DD.html στα €112, που φαίνονται πολλά υποσχόμενα σε λογική τιμή (δεδομένων και των εκπτώσεων). Περισσότερα σχόλια μετά την πρώτη εξόρμηση μαζί τους, το προσεχές Σάββατο.

Να τα ευχαριστηθείς, φαίνονται πολύ ωραία!
 
Είπα να πάρω ορειβατικά μποτάκια παντός καιρού και τερέν (είχα μόνο χιονιού) και θέλησα να αξιοποιήσω λίγο την ορειβατική μου εμπειρία. Έτσι επέλεξα gore tex και vibram στον στάνταρ εξοπλισμό και κατέληξα σε μία μάρκα που σέβομαι, τη "The North Face". Συγκεκριμένα πήρα αυτά χθες https://www.skroutz.gr/s/14354070/The-North-Face-Hedgehog-Hike-II-MID-GTX-Tarmac-T92YB44DD.html στα €112, που φαίνονται πολλά υποσχόμενα σε λογική τιμή (δεδομένων και των εκπτώσεων). Περισσότερα σχόλια μετά την πρώτη εξόρμηση μαζί τους, το προσεχές Σάββατο.
Καλοφόρετα!
 
Βάλε το χέρι στην τσέπη θείο , πάρε καινούργια .sarcastic..bye.
Για αγορα πήγαινα αλλά με φρεναρε προς το παρόν.Τα δέρματα είναι καλά και δεν έχουν βάλει ακόμη νερό.Αν ειναι για ενα 50ρικο ,μπορεί να τα φτιάξω και ας τα έχω για δεύτερα.Η και για τις αναβάσεις στα Τζουμέρκα που κάνω καλοκαίρι και Πάσχα.
Αρκει να μην μου κλατάρει τελείως το...." μπαλάκι στο ψαλίδι." .yel.
 
Ευχαριστώ παιδιά! Βγάζει ωραία πράγματα αυτή η μάρκα αλλά είναι λίγο ακριβή γμτ..
Στα 112 ευρώ που τα πήρες φαίνεται φυσιολογική τιμή για γκόρτεξ και βιμπραμ σόλα.
Περισσότερο κοστίζουν τα κυνηγητικά μποράκια στα κυνηγητικά μαγαζιά.
 
.... Στο mcarthur Glen έχει σε έκπτωση μερικες φορές

Και μπουφαν απιστευτα

Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτό το McArthur Glen και μου βάζεις ιδέες τώρα. Τίποτα άλλο, ακτός από North Face, κυνηγητικού ενδιαφέροντος έχει;
 
Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτό το McArthur Glen και μου βάζεις ιδέες τώρα. Τίποτα άλλο, ακτός από North Face, κυνηγητικού ενδιαφέροντος έχει;
Λιγα πράγματα...
Μόνο ρούχα ορειβασίας.

Columbia North face oneil τέτοια
.
Columbia αΜα πας πάρε τα φλις σε ζακέτα η γιλέκο τα έχω πολλά χρόνια δεν καταλαβενουν παναγια και πραγματικά αναπνεον .

Πήρα και μια ζακετα northface από 100 την είχε 50 αλλά την βάζω καθημερινά τρομερη αισθηση ! Και πολύ ζεστή
 
Ευχαριστώ πολύ. Κάποια στιγμή θα πάω.
Αυτό που με χαλάει με τα ρούχα ορειβασίας είναι τα γελοία χρώματα που βγαίνουν. Μπλε, γαλάζια, κόκκινα, πράσινα ανοιχτά και άλλα τέτοια. Εγώ μόνο χακί ή σκούρο καφέ αγοράζω.
 
Ευχαριστώ πολύ. Κάποια στιγμή θα πάω.
Αυτό που με χαλάει με τα ρούχα ορειβασίας είναι τα γελοία χρώματα που βγαίνουν. Μπλε, γαλάζια, κόκκινα, πράσινα ανοιχτά και άλλα τέτοια. Εγώ μόνο χακί ή σκούρο καφέ αγοράζω.
Αξίζει μία βόλτα σε ορειβατικά μαγαζιά πάντως (The Wall, Alpamayo κλπ). Το κοινό που αγοράζει είναι ευρύτερο άρα και οι τιμές καλύτερες. Σε πολλές περιπτώσεις η ποιότητα είναι επίσης καλύτερη. Για τα χρώματα συμφωνώ ότι, παρόλο που είναι απαραίτητα στην ορειβασία, δεν βοηθούν στο κυνήγι. Βέβαια στο περπατητό νομίζω δεν έχει μεγάλη διαφορά. Παρατήρησα ότι με πορτοκαλί γιλέκο που φοράω στρίβουν και τα τσώνια και τα περιστέρια! Άρα πόσο χειρότερα να γίνουν τα πράγματα! :)
 
Πριν λίγες μέρες αγόρασα απο τον Διαμαντη τα παρακάτω αρβύλα.σημερα έγινε ένα γερό test drive.πολυ νερό στα χωράφια και λάσπη.περπατησα και κάμπο και βουνό.φοβερα αρβύλα,ελαφριά ,με καλη σόλα,άνετα και αδιάβροχα καθως μπήκα σε 2-3 ποταμάκια και δεν πέρασε ίχνος νερού.να ευχαριστήσω και από εδώ τον Διαμαντη για την άψογη συναλλαγή που είχαμε.τετοιοι άνθρωποι κοσμούν το forum.
DUW5QHi.jpg
 
καλημερεςξερει κανεις τα συκγεκριμενα;
https://www.epapoutsia.gr/mpotakia-pezoporias-millet-bouthan-gtx-gore-tex-mig1153-almond-2183.html

επιδη εχω βαρεθει να δινω καθε σεζον 250νταρες
θελω να περνω ενα αρβιλο κοντα στα 200 το πολυ και τα συκγεκριμενα μου φενονται στο ματη καλα
χωρις ραφες οπου ειναι το μεγαλο μειον για μενα στα αρβυλα και μεγαλο προστατευτικο γυρο γυρο
το ειχαν κατεβασει και στα 200 αλλα το ξαναανεβασαν..

το εχει παρει να το δοκημασει κανεις;
ευχαριστο πολυ.
 
Πριν λίγες μέρες αγόρασα απο τον Διαμαντη τα παρακάτω αρβύλα.σημερα έγινε ένα γερό test drive.πολυ νερό στα χωράφια και λάσπη.περπατησα και κάμπο και βουνό.φοβερα αρβύλα,ελαφριά ,με καλη σόλα,άνετα και αδιάβροχα καθως μπήκα σε 2-3 ποταμάκια και δεν πέρασε ίχνος νερού.να ευχαριστήσω και από εδώ τον Διαμαντη για την άψογη συναλλαγή που είχαμε.τετοιοι άνθρωποι κοσμούν το forum.
DUW5QHi.jpg
Να'σαι πάντα καλά Γιαννη, να τα κατευχαριστηθείς!!!!
Στο ειπα οτι ειναι καλα και η κατάσταση τους άριστη. Εμένα δεν με βόλεψαν πάντως, πάθαινα κράμπες και πήρα απο τον Αλέξη τα παρακάτω, τα οποία ειναι πιο ελαφρυα και ειναι ακόμα στο κουτί τους...
http://hikearth.gr/product_info.php?manufacturers_id=43&products_id=798
 
Πριν λίγες μέρες αγόρασα απο τον Διαμαντη τα παρακάτω αρβύλα.σημερα έγινε ένα γερό test drive.πολυ νερό στα χωράφια και λάσπη.περπατησα και κάμπο και βουνό.φοβερα αρβύλα,ελαφριά ,με καλη σόλα,άνετα και αδιάβροχα καθως μπήκα σε 2-3 ποταμάκια και δεν πέρασε ίχνος νερού.να ευχαριστήσω και από εδώ τον Διαμαντη για την άψογη συναλλαγή που είχαμε.τετοιοι άνθρωποι κοσμούν το forum.
DUW5QHi.jpg
Μαλλον σε αυτα θα καταλειξω
 
Back
Top