Άρβυλα ( Αγορά )

Για τα αρβύλα Zaberlan τι γνώμη έχετε τα έχει κάποιος συνάδελφος .
Κωσταντινε έχω αυτά τωρα και 2-3 χρόνια.γερα αρβύλα ,καλη κατασκευή,αλλα βαριά αρκετά.τα είχα πάρει 110€.
Ήταν φοβερή τιμή για αυτό τα πήρα.πιστευω τα Meindl είναι ανώτερα.
W8ND8FJ.jpg
 
Κωσταντινε έχω αυτά τωρα και 2-3 χρόνια.γερα αρβύλα ,καλη κατασκευή,αλλα βαριά αρκετά.τα είχα πάρει 110€.
Ήταν φοβερή τιμή για αυτό τα πήρα.πιστευω τα Meindl είναι ανώτερα.
W8ND8FJ.jpg
Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση, ένα φιλαράκι είναι Αθήνα και ρώτησε γι'αυτή την μάρκα αλλά δεν είχα ιδέα . Τα meindl κορυφαία αλλά βαριά ειδικά το ΣΚ στα περδικοβουνια το αισθάνεσαι .
 
Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση, ένα φιλαράκι είναι Αθήνα και ρώτησε γι'αυτή την μάρκα αλλά δεν είχα ιδέα . Τα meindl κορυφαία αλλά βαριά ειδικά το ΣΚ στα περδικοβουνια το αισθάνεσαι .
Εγω επαιρνα τα meindil τα softlain με κορντουρα και κορατεξ 590 γραμ και περναγα 3 χρονια τωρα δεν το βγαζει αυτο το μοντελο τα βγαζει με δερμα 700 γραμ και το βρισκω εδω 230 ευρω
 
Εγω επαιρνα τα meindil τα softlain με κορντουρα και κορατεξ 590 γραμ και περναγα 3 χρονια τωρα δεν το βγαζει αυτο το μοντελο τα βγαζει με δερμα 700 γραμ και το βρισκω εδω 230 ευρω
Εχω και τα ιμαλαια αλλα ειναι 800 γραμ στη περδικα στο ολημερο με κουραζουν
 
Για τα αρβύλα Zaberlan τι γνώμη έχετε τα έχει κάποιος συνάδελφος .
η Zaberlan βγαζει και ενα μοντελο με δερμα πολυ καλο
πολυ στηβαρο και αυτο που μας εκανε εδω κατω εντηποση στα κοφτερα βραχια οταν πατας δεν τα καταλαβενεις..
 
Παιδιά έχω εδώ και τρία χρόνια τα crispi skarven paradiso , πιο πριν είχα τα meindl idland pro, με τα κρίσπι έχω βρει την υγεία μου . Πολύ πιο ελαφρύ και ανθεκτικό αρβυλο . Και δεν ιδρώνει το πόδι μου όπως με τα μειντλ . Το χρησιμοποιώ σε Πέρδικα μπεκατσα
 
Εχω και τα ιμαλαια αλλα ειναι 800 γραμ στη περδικα στο ολημερο με κουραζουν
Αυτό είναι το κακο με τα meindl ειδικά σε αυτό το κυνήγι γίνονται κουραστικά.
η Zaberlan βγαζει και ενα μοντελο με δερμα πολυ καλο
πολυ στηβαρο και αυτο που μας εκανε εδω κατω εντηποση στα κοφτερα βραχια οταν πατας δεν τα καταλαβενεις..
Ευχαριστώ Ανδρέα μήπως θυμάσαι μοντέλο για κάτι τέτοιο ψάχνεται .
 
Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση, ένα φιλαράκι είναι Αθήνα και ρώτησε γι'αυτή την μάρκα αλλά δεν είχα ιδέα . Τα meindl κορυφαία αλλά βαριά ειδικά το ΣΚ στα περδικοβουνια το αισθάνεσαι .
Κωνσταντινε για περδικα παρε salomon ελαφρυ ,γερο,και αδιαβροχο με ωραιο κρατημα στα βραχια.
 
Εγώ έχω τ meindl vakuum κι δεν μου αρέσουν καθόλου . Βαριά κι κουραστικά .
Μεγάλη μούφα αυτα τα παπούτσια δυο χρονια τα φόρεσα εκτός ότι έσκισε το δέρμα μπροστά φέτος πήραν και νερά. Πολυ σκληρά και κουράστηκα παπούτσια, άρχηστα για περπατητο κυνηγι ειδικά για πέρδικα μπεκατσα.
 
Μεγάλη μούφα αυτα τα παπούτσια δυο χρονια τα φόρεσα εκτός ότι έσκισε το δέρμα μπροστά φέτος πήραν και νερά. Πολυ σκληρά και κουράστηκα παπούτσια, άρχηστα για περπατητο κυνηγι ειδικά για πέρδικα μπεκατσα.
Εγω για μπεκατσα δεν ειχα προβλημα,στην περδικα ηταν πολυ βαρια.
 
Σαλομον δεν βγαζουν 2 κυνήγια στην πετρα ίσως κάποια μοντέλα τους αλλά δεν είναι αυτή η δουλεια τους.(έχω σαλομον)
Εδώ ένα κρισπ δεν θυμάμαι ποιο..... τιμή 160 σε μια σεζόν αν τα πέταγα στον δρόμο δεν τα επερνε ούτε αστεγος.
 
Επειδή το άρβυλο είναι ίσως το σημαντικότερο στοιχείο του εξοπλισμου μας και μετά από αποτυχημενες αγορες, κατέληξα στο συμπερασμα ότι αν δεν κάνεις πολύ λάιτ κυνηγια (ελάχιστο περπάτημα,ομαλά εδάφη και καλές καιρικες συνθηκες) τότε για να πεις ότι έχεις ένα σοβαρό παπούτσι στα πόδια σου που πραγματικά θα σου προσφέρει αυτά που χρειαζεσαι, θα πρέπει να είναι όλο δερματινο με εσωτερική μεμβράνη gore tex και περιμετρική μεμβράνη καοτσουκ.
Από εκεί και πέρα βλέπεις ποιο βάρος σε βολευει καλύτερα και αντίστοιχα πόσο σκληρή σόλα χρειάζεσαι.
 
Καλημερα οχι και βαρυ το vakuum ρε παιδια οπως εχω ξαναγραψει τα τελευταια 15 χρονια μονο meindl βαζω με εξαιρεση 2 ζευγαρια raichle που ειχα παρει απο τ κομινη τοτε που δεν υπαρχουν εχω χαλασει αν θυμαμαι καλα 3 burma και 2 vakuum ειναι στιβαρα αρβυλα οχι ελαφρια ολα παιδια εξαρτονται απο τα εδαφη πυ κυνηγα ο καθενας μας εδω στα μερη μας η πετρα δε παιζει αμα ακουω κατι τα χω 5 χρονια 6 χρονια δεν το αμφισβητω αλλα εδω τετοια δεν υπαρχουν απο ανθρωπους που κυνηγανε σιγουρα σεμαλακαεδαφη και μονο μπεκατσα σε δασος η σε καμπο θα κρατησουν ,ειναι ακριβα αλλα το δεσιμο που κανουν στο ποδι δε παιζεται εχω ακουσει καλα λογια και για τα crispi που ειναι και πιο ελαφρια δε τα χω δοκιμασει ομως,επισης πιζτευω παιζει ρολο και τ βαρος καθε ανθρωπου οσο πιο βαρυς τοσο καταπονουνται οι σολες
Στις περιπτωσεις των αρβυλων οτι πληρωσεις παιρνεις δοκιμασα και grisport των90-100 ουτε τις μισεςεξοδους στην περδικα δε βγαλανε γινοταν φλατ απο κατω μια φορα ειχα παρει και κατι ακυ και στο τριτο κυνηγι γιναν σλικ
 
https://www.ionex.gr/index.php?act=viewProd&productId=2134
JWJLaoT.png

Ένα αρβύλο που αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ κατα την γνώμη μου ειναι το παραπάνω! Στα 100€ περιπου! Το δουλεύουμε τωρα και 3-4 χρόνια και έχουμε πάθει πλακα.ειναι άνετο και ελαφρύ.δεν κάνει για βράχια κοφτερά,αλλά οπουδήποτε άλλου ειναι φοβερό.
 
Back
Top