Άρβυλα ( Αγορά )

Περπατητο μεσα σε λάσπες εκανα και χωραφια με πολυ υγρασία σε χορτάρια και βάλανε τα Lytos (για κανα 3ωρο)
Kαλως ηρθες Γιωργο!Δεν ξέρω αν όντως υπάρχουν άρβυλα 100% στεγανά..
Σίγουρα όμως το άρβυλο για τέτοιες συνθήκες δεν ενδείκνυται..γαλότσα κ μάλιστα ψηλή..
 
Kαλως ηρθες Γιωργο!Δεν ξέρω αν όντως υπάρχουν άρβυλα 100% στεγανά..
Σίγουρα όμως το άρβυλο για τέτοιες συνθήκες δεν ενδείκνυται..γαλότσα κ μάλιστα ψηλή..

Καλος σας βρίκα

Οπότε άρβυλα μόνο στην αρχή της σεζόν και οταν δεν εχει υγρασίες και λάσπες ?
Θσ τα κάνω ενα τεστ με γκέτες αυτές τισ μέρες που εχει πολύ υγρασία
Κάνω αρκετά χλμ και τα ποδιά με γαλότσα υποφέρουν...
 
Καλησπέρα

Μόλις πήρα τα παρακάτω άρβυλα μετα απο αλλαγή των Lytos Pizol 14 σε γνωστο κυνηγομαγαζο. Σε λιγότερο απο ενα χρονο μου πήραν νερά τα Lytos με 5-6 εξόδους
http://www.lomer.it/en-UK/bormio-pro-stx.php

Τα έβαλα για δοκιμή και μου φάνηκαν ¨σκληρά¨. Πιστεύω να μαλακώσουν με το περπάτημα.
Γνώμες? Τα εχει δουλέψει κάνεις ?
Εχουν τη μεμβράνη symbatex που ειχαν τα πρωτα μου crispi που πηρα το 2000. Έβαλαν υγρασια (οχι νερο ) μετα απο 2-3 χρονια κυριως στην Κωπαιδα στο βρεγμένο τριφύλι και σε λάσπες ψηλές αλλα δεν με ενοχλούσε , τα ειχα 7-8 χρονια πολυ ευχαριστημένος. Τωρα εχω τα mendl himalaya , goretex. , 8 χρηση και 2 απο αλλαγη σόλας , τωρα τελευταια το ενα πανω απο το μεγαλο δάκτυλο σαν να νοτίζει. Χαχα τα χρησιμοποιω σαν γαλότσες κυριολεκτικα. Αλλα ειναι σκληρά .....Β/C στην κλίμακα της Mendel και τα ανετα για περπάτημα ειναι τα Β , οπως μου φαινονται και τα δικα σου lomer
Προσπάθησε. να μη μπει ποτε νερο απο μεσα (απο πανω) , βάλε γκέτες κλπ., ουτε χώματα γιατι με τον ιδρώτα χαλάνε τη μεμβράνη. Στέγνωμα μακρυα απο θέρμανση και ηλιο. Μονο κερί για αρβύλα μια φορα το χρονο στο τελος της σεζόν για αποθήκευση
 
Για όποιον σκέφτεται να τα αγοράσει αναφέρω μετα απο ενα μικρο τεστ 3-4 χλμ περπατητο αρχικά σε χωματόδρομο και μετα σε χωράφια με ελιές ηταν φοβερά και φυσικά δεν βάλανε νερα(με γκετα παντα).
Είναι λιγο σκληρά αλλα πιστεύω με το καιρό θα μαλακώσουν λιγο. Ίσως λόγω της σόλας να ειναι ετσι λήγω ακαμτα αλλα αυτο ειναι καλο μάλλον γιατι σου κρατάει το πόδι καλά
 
Εχουν τη μεμβράνη symbatex που ειχαν τα πρωτα μου crispi που πηρα το 2000. Έβαλαν υγρασια (οχι νερο ) μετα απο 2-3 χρονια κυριως στην Κωπαιδα στο βρεγμένο τριφύλι και σε λάσπες ψηλές αλλα δεν με ενοχλούσε , τα ειχα 7-8 χρονια πολυ ευχαριστημένος. Τωρα εχω τα mendl himalaya , goretex. , 8 χρηση και 2 απο αλλαγη σόλας , τωρα τελευταια το ενα πανω απο το μεγαλο δάκτυλο σαν να νοτίζει. Χαχα τα χρησιμοποιω σαν γαλότσες κυριολεκτικα. Αλλα ειναι σκληρά .....Β/C στην κλίμακα της Mendel και τα ανετα για περπάτημα ειναι τα Β , οπως μου φαινονται και τα δικα σου lomer
Προσπάθησε. να μη μπει ποτε νερο απο μεσα (απο πανω) , βάλε γκέτες κλπ., ουτε χώματα γιατι με τον ιδρώτα χαλάνε τη μεμβράνη. Στέγνωμα μακρυα απο θέρμανση και ηλιο. Μονο κερί για αρβύλα μια φορα το χρονο στο τελος της σεζόν για αποθήκευση


Δεν βρίσκω τι κλίμακα ειναι αλλα μάλλον Β όπως είπες και εσυ. Θα τα προσέξω να μην πάρουν νερο απο επάνω και χαλασει καμια μεμβράνη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές να εισαι καλα.
Να παρω wax να τα περναω ή κανα σπρει ?
 
Δεν βρίσκω τι κλίμακα ειναι αλλα μάλλον Β όπως είπες και εσυ. Θα τα προσέξω να μην πάρουν νερο απο επάνω και χαλασει καμια μεμβράνη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές να εισαι καλα.
Να παρω wax να τα περναω ή κανα σπρει ?
Με 4,5€ παίρνεις αυτό https://www.touris.eu/product/1960/g-wax-80gr-krema-adiabr.ypod.-grns- και τελείωσες...
 
Δεν βρίσκω τι κλίμακα ειναι αλλα μάλλον Β όπως είπες και εσυ. Θα τα προσέξω να μην πάρουν νερο απο επάνω και χαλασει καμια μεμβράνη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές να εισαι καλα.
Να παρω wax να τα περναω ή κανα σπρει ?
Εχουν τη μεμβράνη symbatex που ειχαν τα πρωτα μου crispi που πηρα το 2000. Έβαλαν υγρασια (οχι νερο ) μετα απο 2-3 χρονια κυριως στην Κωπαιδα στο βρεγμένο τριφύλι και σε λάσπες ψηλές αλλα δεν με ενοχλούσε , τα ειχα 7-8 χρονια πολυ ευχαριστημένος. Τωρα εχω τα mendl himalaya , goretex. , 8 χρηση και 2 απο αλλαγη σόλας , τωρα τελευταια το ενα πανω απο το μεγαλο δάκτυλο σαν να νοτίζει. Χαχα τα χρησιμοποιω σαν γαλότσες κυριολεκτικα. Αλλα ειναι σκληρά .....Β/C στην κλίμακα της Mendel και τα ανετα για περπάτημα ειναι τα Β , οπως μου φαινονται και τα δικα σου lomer
Προσπάθησε. να μη μπει ποτε νερο απο μεσα (απο πανω) , βάλε γκέτες κλπ., ουτε χώματα γιατι με τον ιδρώτα χαλάνε τη μεμβράνη. Στέγνωμα μακρυα απο θέρμανση και ηλιο. Μονο κερί για αρβύλα μια φορα το χρονο στο τελος της σεζόν για αποθήκευση
Καλα τα mendl himalaia για βουνο με βραχια αλλα κουραστικα λιγο μετα απο πολυωρο κυνηγι και αντεχουν χρονια αν τα προσεχεις
 
Με τα MEINDL τα SOFTLINE εχω βολευτη 590 γραμ δεν με κουραζουν καθολου το πρωτο ζευγαρι μου κρατησε 3 χρονια και το δευτερο το ιδιο τωρα μπαζουνε απο παντου
Εχω το ίδιο φιλε μου,τα πήρα πρόσφατα απο φίλο φορεμένα ώρες, αλλα τα χω για ρεζέρβα. Τα δοκίμασα και σου κρατάνε πολυ καλα το πόδι. Μόλις τα έβαλα και τα έδεσα, νόμιζα οτι ειχα το πόδι σε καλούπι. Τόσο καλα κρατάει το πόδι...
Ενα απο τα πιο ελαφρυα αρβύλα της Meindl.
Τα συντηρουσες σωστά στα τρία αυτά χρόνια;
 
Εχω το ίδιο φιλε μου,τα πήρα πρόσφατα απο φίλο φορεμένα ώρες, αλλα τα χω για ρεζέρβα. Τα δοκίμασα και σου κρατάνε πολυ καλα το πόδι. Μόλις τα έβαλα και τα έδεσα, νόμιζα οτι ειχα το πόδι σε καλούπι. Τόσο καλα κρατάει το πόδι...
Ενα απο τα πιο ελαφρυα αρβύλα της Meindl.
Τα συντηρουσες σωστά στα τρία αυτά χρόνια;
Εχω αυτα με τη GORGURA τιποτα δεν τους εκανα μονο τα στεγνωνα φυσιολογικα οοχι στο τζακι ουτε σε σωμα καλοριφερ,Εχει βγαλει και με μονοκοματο δερμα αλλα ειναι ποιο βαρια
 
Σπρέι παιδιά βοηθαει πολύ ... Το g96 που πήρα παρα πολυ καλό. Και γραφει πάνω ότι δεν δημιουργεί προβλημα στις μεμβράνες . Με πιεστικό ρίχνω στα meindl island δεν περναει τίποτα δεύτερη χρονια αλλά άμα τα δεις νομιζεις είναι 5η

Κάποια στιγμη όλα μπαζουν
 
Δεν βρίσκω τι κλίμακα ειναι αλλα μάλλον Β όπως είπες και εσυ. Θα τα προσέξω να μην πάρουν νερο απο επάνω και χαλασει καμια μεμβράνη. Ευχαριστώ για τις συμβουλές να εισαι καλα.
Να παρω wax να τα περναω ή κανα σπρει ?
Μόνο wax. Τα σπρέι ειναι για αλλου τύπου δέρματα ανώμαλα οπως το καστορι. Αλλα και τιποτα να μη βαλεις μια χαρα θα ειναι , οπως ειπα πριν μονο στο τελος της σεζόν τα περναω
 
Καλησπερα οτι και να λεμε το καλο μποτακι ειναι απαρετητο ,Κυνηγησα χθες 3 ωρες μπεκατσα σε πολυ ευκολο μπεκατσοτοπι με κατι αμερικανικα μποτακια σαν γαλοτσα απο τα κορδονια και κατω 1νουμερο μεγαλυτερα φορεσα διπλη καλτσα και πηγα ετσι για να βγαλω το σκυλο ποιο πολυ ,Το απογευμα με πονουσαν τα ποδια μου τρελαθηκα ασε που με χτηπησαν και στη μεση Σημερα ειμαι μια χαρα ,Αλλα αλλες μερες παω ολοημερο στα αλπικα με καλο μποτακι και τα ποδια δεν πονανε
 
5η χρονιά τα aku zenith και δεν ξερω τι ειναι υγρασια στο πόδι Ακομη και με βροχή.
Μονο 3 φορες το χρόνο με λιπος και τιποτα αλλο.
Δημητρη ποιο λίπος και που το βρίσκουμε; Ποια η διαδικασια της εφαρμογής του;
 
Back
Top