Άρβυλα ( Αγορά )

Αυτά Μάκη τα slope με λάστιχο περιμετρικά φοράω το χειμώνα στην πόλη εδώ και 9 χρόνια.
Ελαφριά και μου έρχονται τέλεια.
Τις γιορτές δοκίμασα τα τελευταία μοντέλα της AKU και κατέληξα σαν τον Γερασιμο στα conero. Πιστεύω είναι πολύ καλά για τον βράχο και τα βαριά φορτία. Τα περπατάω καθημερινές 3-4 χιλιομετρα να στρωσουν στο ποδι ώστε αν πάω στο νησί να είμαι ετοιμοπολεμος. Παρατήρησα και ότι διατηρούν καλή θερμοκρασία στον πάγο.

8786_AKU_CONERO%20NBK%20GTX_050_.jpg

Το συγκεκριμένο μοντέλο πιστεύω δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα crispi και τα meindl και είναι φτιαγμένο στην Ιταλία.
μια ένσταση έχω μόνο ως προς την σόλα η οποία χάνει γρήγορα την ελαστικότητα της και στραβώνει ανάλογα με το βάρος και τον τροπο που περπατάει κάποιος
σ εμένα που είμαι υπέρβαρος έχει συμβεί όπως και σ ένα φίλο χωρίς βέβαια να είναι μη λειτουργικά
τα άλλα 2 που αναφέρεις έχουν αεροσολα αν θυμάμαι καλά αλλά και λίγο ακριβά
 
μια ένσταση έχω μόνο ως προς την σόλα η οποία χάνει γρήγορα την ελαστικότητα της και στραβώνει ανάλογα με το βάρος και τον τροπο που περπατάει κάποιος
σ εμένα που είμαι υπέρβαρος έχει συμβεί όπως και σ ένα φίλο χωρίς βέβαια να είναι μη λειτουργικά
τα άλλα 2 που αναφέρεις έχουν αεροσολα αν θυμάμαι καλά αλλά και λίγο ακριβά
Τα τρία μοντελλα που εχω φορέσει τα τελευταία 15 χρόνια δεν παρουσίασαν κάτι τέτοιο.
Ή εγώ πρέπει να πάρω κιλά ή εσύ να χάσεις .xm.
 
Εγώ έχω τις meidl vacuum mfs ευχαριστημένος γενικά, το μόνο παράπονο είναι λίγο βαριές στην αρχη αλλά μέχρι να τις συνηθίσεις μετά δεν σου φαίνεται. Τεσταρισμενες στο νησί σε σκληρό τεραιν κυνήγι περδικας, καθημερινά τσίχλα μέχρι δίπλα στη θάλασσα για βραδινό στα καλαμαρια, αδιαβροχες γερή κατασκευή καλό κράτημα ακόμα και το πρωί που είναι όλα μουσκεμα από την υγρασία. Από την χρήση φαγωθηκε σε μικρά σημεία το λάστιχο που έχουν περιμετρικά αλλά όχι τίποτα σοβαρό.


images
 
Κωνσταντίνε αν φάνε πολύ νερό μπενει μέσα?
Ρωτάω γιατί πολλά άρβυλα διαφημίζονται σαν 100%αδιαβροχα άλλα μόλις μπουν σε βρεγμένα χόρτα τότε κοκκορος..
 
Κωνσταντίνε αν φάνε πολύ νερό μπενει μέσα?
Ρωτάω γιατί πολλά άρβυλα διαφημίζονται σαν 100%αδιαβροχα άλλα μόλις μπουν σε βρεγμένα χόρτα τότε κοκκορος..
Τάσο έφαγα τρεις βροχές καλές στην κορφή του βουνού και δεν υπήρχε τίποτα γύρω για να σταλιασω μιλάμε παπι, η τρίτη και καλύτερη δεν έβλεπα την τύφλα μου στο βουνό χοχλαστο που λέμε στο νησί το έριχνε το νερό, σε καμία από της τρεις δεν πέρασε ούτε σταγόνα μέσα ακόμα και από πέρασμα από βρεγμένα χόρτα τίποτα.
 
Στυλίδα πριν περίπου 8-9 χρόνια φοράω τα meindl anden
έχει τσίχλες καρτέρι αλλά έχω ταλαιπωρηθεί(λόγω των πολλών κυνηγών) να βρώ μέρος να κάτσω με ορατότητα λίγο καθαρό απόμακρο κ.λ.π......βλέπω οτι τα πουλιά περνάνε πάνω από 1 ρυάκι με 10-15 πόντους ύψος νερό και 60-70 πλάτος
πήγα και κάθησα εκεί πάνω από 3μιση ώρες...δεν έβαλαν σταγόνα νερό και ούτε πάγωσα καθόλου :)
 
το μόνο παράπονο είναι λίγο βαριές
Τα αρβυλα αντοχής δεν γίνεται να είναι ελαφριά. Ακόμα πιο βαριά είναι τα καθαρά ορειβατικα.
αν φάνε πολύ νερό μπενει μέσα?
Ούτε για πλάκα. Το καλο το πράμα και γιαυτό το πληρώνεις.
 
Από την χρήση φαγωθηκε σε μικρά σημεία το λάστιχο που έχουν περιμετρικά αλλά όχι τίποτα σοβαρό.

Οι προεξοχες που βλέπω μπροστά είναι για ορειβασία.
Αν όμως σκονταφτεις μπορείς να τις αφαιρέσεις με ταινειολειαντηρα.
 
Τα αρβυλα αντοχής δεν γίνεται να είναι ελαφριά. Ακόμα πιο βαριά είναι τα καθαρά ορειβατικα.

Ούτε για πλάκα. Το καλο το πράμα και γιαυτό το πληρώνεις.
Συνφωνω Γιάννη ,την έχω πατήσει με άρβυλα άλλης γνωστής εταιρίας τρεις μέρες ήταν η ζωή τους στο βουνο και δεν ήταν και φτηνές € 150 είχα σκάσει θυμάμαι τοτε.
 
Καλησπερα στην ομορφη παρεα,θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την αγορα αρβυλων.Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μοντελα αν σας ειναι ευκολο παρουσιαστε μου + και - και ποιο θα επιλεγατε πρωτο Salomon 4d gtx και δευτερο AKU conero Nbk gtx.
 
τα salomon τα έχω με έχουν βολέψει αρκετά ,, είνα σχετικά ελαφρύ άνετο δεν γλυστράει αλλά δεν είνα αδιάβροχο,, θα προτιμούσα την 2η επιλογή
Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου,να σε ρωτησω κατι,σε περιπτωση που τους κανουμε εξοντωτικη χρηση(δηλαδη σε λασπες,βροχες,βατα και εργασιες οπως μαζεμα ελιων,τρεξιμο σε αμμο) υπαρχει περιπτωση να τα διατηρουμε εμφανισιακα καλα?Υπαρχει καταλληλος τροπος πλησης τετοιων υποδυματων?
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου,να σε ρωτησω κατι,σε περιπτωση που τους κανουμε εξοντωτικη χρηση(δηλαδη σε λασπες,βροχες,βατα και εργασιες οπως μαζεμα ελιων,τρεξιμο σε αμμο) υπαρχει περιπτωση να τα διατηρουμε εμφανισιακα καλα?Υπαρχει καταλληλος τροπος πλησης τετοιων υποδυματων?
Καθαριζεις το δέρμα με μαλακη βουρτσα σε τρέχουμενο νερό, τα αφήνεις να στεγνωσουν σε σκιά μακριά από φωτιά και ζεστα, τα περνάς με ειδικό λίπος φωκιας για δερματα με το χέρι ποτε ποτε.
http://trazeras.gr/index.php/ypodisi/katharistika-gialistika/lifok-detail.html
http://www.shop.takounistar.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=13&lang=el
 
Καθαριζεις το δέρμα με μαλακη βουρτσα σε τρέχουμενο νερό, τα αφήνεις να στεγνωσουν σε σκιά μακριά από φωτιά και ζεστα, τα περνάς με ειδικό λίπος φωκιας για δερματα με το χέρι ποτε ποτε.
http://trazeras.gr/index.php/ypodisi/katharistika-gialistika/lifok-detail.html
http://www.shop.takounistar.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=13&lang=el
Σε ευχαριστω για την απαντηση,εχεις να προσθεσεις μηπως κατι για την αντοχη των αρβυλων αυτων?
 
τα AKU που πήρα πέρυσι περασμένα 4 φορές με αλοιφή περιποίησης και 3 με σπρέυ αδιαβροχοποίησης άνοιξαν εκεί που αρχίζουν τα δάκτυλα το δεξί εξωτερικά το αριστερό εσωτερικά
αυτό συνέβη μετά την σόλα που στράβωσε και μου γυρίζει το πόδι κάποιες φορές
δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ
http://www.survival.gr/arvyla_aku_slope_gore-tex_88885095-p-509.html
 
τα AKU που πήρα πέρυσι περασμένα 4 φορές με αλοιφή περιποίησης και 3 με σπρέυ αδιαβροχοποίησης άνοιξαν εκεί που αρχίζουν τα δάκτυλα το δεξί εξωτερικά το αριστερό εσωτερικά
αυτό συνέβη μετά την σόλα που στράβωσε και μου γυρίζει το πόδι κάποιες φορές
δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ
http://www.survival.gr/arvyla_aku_slope_gore-tex_88885095-p-509.html
Αυτά Μάκη με λάστιχο περιμετρικά τα φοράω στην πόλη 8-9 χρόνια χωρίς πρόβλημα.
Τα συγκεκριμένα δεν έχει χρειαστεί να τα περάσω με λίπος γιατί είναι nubuck το δέρμα τους.
Αυτό με την σόλα που στραβωσε πρώτη φορά το ακούω.Μετα από πόσο καιρό συνεβηκε;
Προφανώς είναι κακοτεχνια γιατί δεν νομίζω να τα ζορισες σε κανένα περδικοβουνι ούτε θα κουβαλουσες βάρη.
 
Αυτά Μάκη με λάστιχο περιμετρικά τα φοράω στην πόλη 8-9 χρόνια χωρίς πρόβλημα.
Τα συγκεκριμένα δεν έχει χρειαστεί να τα περάσω με λίπος γιατί είναι nubuck το δέρμα τους.
Αυτό με την σόλα που στραβωσε πρώτη φορά το ακούω.
Προφανώς κακοτεχνια γιατί δεν νομίζω να τα ζορισες σε κανένα περδικοβουνι.
όχι βρε Γιάννη στη δουλειά τα φοράω το χειμώνα και κυνήγι εναλλάξ με κάποια dolomite που είναι καινούργια ακόμα με την ίδια χρήση σχεδόν
το μαγαζί που τα πήρα είναι φίλος θυμάται την αγορά και προσφέρθηκε να μου δώσει άλλα με την τιμή που είναι στο τιμ.αγοράς
 
  • Like
Reactions: jnp
Back
Top