Άρβυλα ( Αγορά )

Εγώ έχω το τζάκετ της εταιρείας το thermo armour pro max 5 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος φαίνεται μια σοβαρή εταιρία με ποιοτικά προϊόντα γι'αυτό και το πρότεινα.....πιο από τα δύο έχεις το απλό η με το thinsulate???
Το απλό φίλε μου εδώ στην Κρήτη δεν κάνει ιδιαίτερα κρύο (είμαι και θερμός άντρας ) . Όπως ανέφερα μία δοκιμή θα μας πείσει ;)
 
Το απλό φίλε μου εδώ στην Κρήτη δεν κάνει ιδιαίτερα κρύο (είμαι και θερμός άντρας ) . Όπως ανέφερα μία δοκιμή θα μας πείσει ;)
Χαχαχα ωραίος περιμένω εντυπώσεις σου γιατί ψαχνομαι και εγώ σκέφτομαι για το comfort fit hunter να μου το φέρουν βέβαια είναι λίγο τσιμπιμενα αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορεί κάτι τέτοιο εδώ.....
https://meindlusa.com/
 
Last edited:
Χαχαχα ωραίος περιμένω εντυπώσεις σου γιατί ψαχνομαι και εγώ σκέφτομαι για το comfort fit hunter να μου το φέρουν βέβαια είναι λίγο τσιμπιμενα αλλά δεν νομίζω να κυκλοφορεί κάτι τέτοιο εδώ.....
https://meindlusa.com/
Τα πρώτα Τέλη μάλλον είναι τα Alaska στην Ευρωπαϊκή αγορά, εισαγωγέας ήταν ο cabelas δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι? Έφερνε όμως μποτάκια meindl made in Germany αλλά και αλλά cabelas by meindl made in Slovenia που ήταν ποιο ελαφριά αλλά όχι μονοκοματο δέρμα με πολλές ραφές όπως το τρίτο στην φωτογραφια.
 
Τα πρώτα Τέλη μάλλον είναι τα Alaska στην Ευρωπαϊκή αγορά, εισαγωγέας ήταν ο cabelas δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι? Έφερνε όμως μποτάκια meindl made in Germany αλλά και αλλά cabelas by meindl made in Slovenia που ήταν ποιο ελαφριά αλλά όχι μονοκοματο δέρμα με πολλές ραφές όπως το τρίτο στην φωτογραφια.
Το δεύτερο λέω Κωνσταντίνε δεν είναι το Αλάσκα τα άλλαξε όλα γιατί τα έσπασα meindl με Cabela's μετά από πολλές δεκαετίες συνεργασίας διότι η Cabela's πλέον ανήκει στην basspro.......το comfort fit Hunter μου αρέσει και όχι το extreme ...... έχει και ένα με 400 μόνωση φθηνό made in vietnam
 
Η Beretta έβγαλε ένα καινούριο άρβυλο, το Beretta setter gtx και με έχει τρελάνει. Πήγα και το είδα πριν λίγο από κοντά, δεν είναι βαρύ και μου έκατσε ακριβώς στο πόδι σε Νο 45. Βέβαια θέλω 46 με χοντρή κάλτσα ,το οποίο θα παραγγελθεί από τον Παρδαλάκη, γιατί δεν μπορώ σαν ιδιώτης να πάρω από την Αισχύλου.
Η τιμή που το δίνουν λιανικής, είναι στα 154€ και ο μόνος ενδοιασμός μου είναι για την σόλα του,που είναι μεσαίου τύπου(ημίσκληρη),μην φαγωθεί γρήγορα σε πετρώδη,είμαι και 130 κιλά,γιατί τώρα κυκλοφόρησε και δεν είναι δοκιμασμένο.
Από την άλλη σκέφτομαι έχω κάτι Lytos Pizol 2-15, δύο χρόνια τώρα και δεν έχουν πάθει τίποτα και τα φοράω συνέχεια και δεν θα κρατήσουν τα Beretta;
20190716130438_beretta_setter_gtx.jpegST015L0108085G_CLOSEUP1.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Μποτάκι Beretta Setter GTX ιδανικό για περπατητό κυνήγι, πεζοπορία στο βουνό κ.α.

Διαθέτει:
  • Μεμβράνη GORE-TEX που παρέχει αδιαβροχοποίηση και αναπνοή.
  • Σόλα Vibram σχεδιασμένη για σταθερότητα και άνεση, ανθεκτική και έτοιμη να αντιμετωπίσει κάθε μορφή εδάφους.
  • Τεχνολογία Ortholite που προσφέρει άνετη και ελαφριά κατασκευή, διαχείριση υγρασίας με υψηλό επίπεδο αναπνοής και με αποσπώμενο πάτο.
  • Με περιφερειακό υλικό PU και επιπλέον κομμάτια TPU (Μπροστά και Πίσω) για μεγαλύτερη και αποτελεσματικότερη προστασία στα σημεία φθοράς.
  • 'Υψος παπουτσιού 15 εκ.
 
Last edited:
Είναι πράγματικά πολύ ωραίο μποτάκι,
Το eshop της Beretta το δίνει 139, είναι μικρή διαφορά και αν σου κάνει μία έκπτωση το κατάστημα εδώ θα έρθει το ίδιο...
http://estore.beretta.com/en-eu/setter-gtx/st015l0108/
To ξέρω, έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα από εκεί...,αλλά θα τα πάρω από εδώ, σε πολύ καλή τιμή
 
Κατόπιν επικοινωνίας με τον δ/ντή πωλήσεων της beretta Hellas, για να μάθω εάν το Beretta Setter GTX είναι για πετρώδη εδάφη και την μη σύστασή του για σκληρά εδάφη, αν και μου άρεσε πολύ σαν άρβυλο, απέσυρα το ενδιαφέρον.

Του Παρδαλάκη φέραν εχθές ένα νέο άρβυλο, το Meindl Peru GTX, που φαίνεται πολύ καλό, αλλά δεν έχει περιμετρικό λάστιχο για έξτρα προστασία. Είναι αυτό :
79576-Meindl-M-Peru-Brown.jpg


Αλλά μάλλον θα πάω γι'αυτό που είναι πολύ καλό και έχει τις προδιαγραφές που θέλω:
- LYTOS HUNTER FAS OX 48

-100% Αδιάβροχο δερμάτινο άρβυλο με διαπνέουσα μεμβράνη.
-Περιφερειακή προστασία για μέγιστη αντοχή.
-Εσωτερικός πάτος Ortholite. Ιδανικό για σκληρά εδάφη.

45259184_1082589431902262_2295652997440471040_o.jpg45335653_1082589565235582_5186996067387834368_o.jpg45292115_1082589625235576_5334769562577534976_o.jpg
 
Κατόπιν επικοινωνίας με τον δ/ντή πωλήσεων της beretta Hellas, για να μάθω εάν το Beretta Setter GTX είναι για πετρώδη εδάφη και την μη σύστασή του για σκληρά εδάφη, αν και μου άρεσε πολύ σαν άρβυλο, απέσυρα το ενδιαφέρον.

Του Παρδαλάκη φέραν εχθές ένα νέο άρβυλο, το Meindl Peru GTX, που φαίνεται πολύ καλό, αλλά δεν έχει περιμετρικό λάστιχο για έξτρα προστασία. Είναι αυτό :
View attachment 2470


Αλλά μάλλον θα πάω γι'αυτό που είναι πολύ καλό και έχει τις προδιαγραφές που θέλω:
-HUNTER FAS OX 48

100% Αδιάβροχο δερμάτινο άρβυλο με διαπνέουσα μεμβράνη.
Περιφερειακή προστασία για μέγιστη αντοχή.
Εσωτερικός πάτος Ortholite. Ιδανικό για σκληρά εδάφη.

View attachment 2471View attachment 2472View attachment 2473
αυτη την μεμβρανη την εχεις ξαναδουλεψει?
 
αυτη την μεμβρανη την εχεις ξαναδουλεψει?
Όχι,αλλά δεν έχει ακουστεί παράπονο. Δεν τα θέλω για πολύ νερό και πολύ λάσπη.
Για την έναρξη σε ορτύκι σε βουνό τα θέλω.
Εχω πάρει και αυτά, τα οποία είναι Α/Β κατηγορίας και δεν έχω φορέσει ακόμη:
20180912155704_meindl_kapstadt_gtx_3047_31.jpeg


Για νερά και λάσπες,έχω πάρει tiw DEMAR UNIVERSAL 241 ,οι οποίες είναι "πούπουλο" αυτές,
universal_dispan-1600x1600.jpg
 
Όχι,αλλά δεν έχει ακουστεί παράπονο. Δεν τα θέλω για πολύ νερό και πολύ λάσπη.
Για την έναρξη σε ορτύκι σε βουνό τα θέλω.
Εχω πάρει και αυτά, τα οποία είναι Α/Β κατηγορίας και δεν έχω φορέσει ακόμη:
View attachment 2474


Για νερά και λάσπες,έχω πάρει tiw DEMAR UNIVERSAL 241 ,οι οποίες είναι "πούπουλο" αυτές,
View attachment 2475
αφου τα θες μονο για ορτυκι γιατι δεν φορας τα meindl που ειναι και αφορετα,μια χαρα ειναι.
 
Το απόγευμα τελικά, πήρα τα Lytos hunter fas ox 48 orange, απο τον Παρδαλάκη, σε πολυ καλή τιμή.
Έναρξη θα κάνω μετα απο προτροπή του Αλέξη, με τα Meindl kapstand gtx, τα οποία ειναι πολύ ελαφριά και διαπνεων.
Καλοφόρετα Διαμαντή .shake hands., πολύ ωραία περιμένω εντυπώσεις ;)
 
Το απόγευμα τελικά, πήρα τα Lytos hunter fas ox 48 orange, απο τον Παρδαλάκη, σε πολυ καλή τιμή.
Έναρξη θα κάνω μετα απο προτροπή του Αλέξη, με τα Meindl kapstand gtx, τα οποία ειναι πολύ ελαφριά και διαπνεων.
Καλοφόρετα φίλε Διαμαντή τα πατούμενα!!!!
 
Ευχαριστω πολυ φίλοι μου.
Επειδή χω πρόβλημα με τα πόδια και δεν μπορώ τα βαριά και σκληρά αρβυλα, αυτό δεν με ενοχλεί που το πάτησα και η σόλα του ειναι άκαμπτη.
Στο Νο 46 που το ζυγισαμε στην ζυγαριά του καταστήματος, έδειξε 896γρ. Τα υπόλοιπα όταν δοκιμαστεί στο τεραιν....
 
Το απόγευμα τελικά, πήρα τα Lytos hunter fas ox 48 orange, απο τον Παρδαλάκη, σε πολυ καλή τιμή.
Έναρξη θα κάνω μετα απο προτροπή του Αλέξη, με τα Meindl kapstand gtx, τα οποία ειναι πολύ ελαφριά και διαπνεων.
Διαμαντή καλοφόρετα !
 
Το απόγευμα τελικά, πήρα τα Lytos hunter fas ox 48 orange, απο τον Παρδαλάκη, σε πολυ καλή τιμή.
Έναρξη θα κάνω μετα απο προτροπή του Αλέξη, με τα Meindl kapstand gtx, τα οποία ειναι πολύ ελαφριά και διαπνεων.
Καλορίζικα και καλοφόρετα ....
 
Back
Top