Άρβυλα ( Αγορά )

Εχει καποιος αποψη γι αυτο το μποτακι για ελαφρια χρηση και αν μπορω να το βρω Αθηνα να του ριξω μια ματια απο κοντα?

https://www.nimrod.gr/el/mega-menu/...a-arvyla/orizo-1401-hunt-chestnut-detail.html
Δεν το ξερω καθολου! Γιατι δεν πας σε κατι δοκιμασμενο σε αυτα τα λεφτα? Οπως lytos pizol? (Απλα λεω την γνωμη μου να γινεται κουβεντα.....sarcastic.)!!
 
Γιατί δεν πας σε κάτι πιο οικονομικό...;; Να φανταστώ πως τα θες για το κυνήγι....π.χ. Εγώ πέρισυ πήρα αυτά από το Δήμα (στα 65€ βέβαια) και δν το μετάνιωσα....
Αδιάβροχο μεν (όχι 100% όμως)....
Πολύ ζεστό ακόμη και σε -6 που το φόρεσα φέτος με απλές στρατιωτικές κάλτσες, δν πάγωσαν τα πόδια μου....
Ελαφρύ σχετικά παπούτσι και αρκετά στιβαρό ως τν αστράγαλο που βοηθά να μη γυρίσεις κανένα πόδι...Δεν γλυστράει σχεδόν καθόλου.....Όσες φορές ανέβεικά μέρος (αρκετά πρανές) π.χ βαθιές γράνες....ανέβηκα αααάνετα χωρίς παντηλίκια..... .sarcastic. .sarcastic.

https://www.outdooraction.gr/adiabroxa-mpotakia-grisport-13316-kafe.html
 
Καλησπέρα ρε παιδιά...ήρθε η ώρα φέτος να πάρω καινούριο παπούτσι...θέλω τη γνώμη σας...θέλω να είναι οπωσδήποτε αδιάβροχο γτ το προηγούμενο έλεγε goretex klp αλλά μετά τοχρονο ύστερα από μισάωρο περπάτημα Μ έβαζε όλη την υγρασία από το γρασίδι μέσα...κ να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ...αυτά τα δύο έχω θέσει ως βασικές προϋποθέσεις....
 
Εχει καποιος αποψη γι αυτο το μποτακι για ελαφρια χρηση και αν μπορω να το βρω Αθηνα να του ριξω μια ματια απο κοντα?

https://www.nimrod.gr/el/mega-menu/...a-arvyla/orizo-1401-hunt-chestnut-detail.html
Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω...το έχω δει βέβαια.....στεγανο αποκλείεται να είναι. Σ αυτά τα χρήματα θα σ πρότεινα κ γω το lytos pizol....το έχω κ είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος για τα χρήματα π έδωσα. Αδιάβροχο μέχρι κάποιο βαθμό αλλά οχι στεγανό!
 
Καλησπέρα ρε παιδιά...ήρθε η ώρα φέτος να πάρω καινούριο παπούτσι...θέλω τη γνώμη σας...θέλω να είναι οπωσδήποτε αδιάβροχο γτ το προηγούμενο έλεγε goretex klp αλλά μετά τοχρονο ύστερα από μισάωρο περπάτημα Μ έβαζε όλη την υγρασία από το γρασίδι μέσα...κ να είναι όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ...αυτά τα δύο έχω θέσει ως βασικές προϋποθέσεις....
Αυτα που σου προτεινε και ο Παυλος
 
Γιατί δεν πας σε κάτι πιο οικονομικό...;; Να φανταστώ πως τα θες για το κυνήγι....π.χ. Εγώ πέρισυ πήρα αυτά από το Δήμα (στα 65€ βέβαια) και δν το μετάνιωσα....
Αδιάβροχο μεν (όχι 100% όμως)....
Πολύ ζεστό ακόμη και σε -6 που το φόρεσα φέτος με απλές στρατιωτικές κάλτσες, δν πάγωσαν τα πόδια μου....
Ελαφρύ σχετικά παπούτσι και αρκετά στιβαρό ως τν αστράγαλο που βοηθά να μη γυρίσεις κανένα πόδι...Δεν γλυστράει σχεδόν καθόλου.....Όσες φορές ανέβεικά μέρος (αρκετά πρανές) π.χ βαθιές γράνες....ανέβηκα αααάνετα χωρίς παντηλίκια..... .sarcastic. .sarcastic.

https://www.outdooraction.gr/adiabroxa-mpotakia-grisport-13316-kafe.html
Εγώ έχω δυο χρόνια αυτά (της ίδιας εταιρείας, και ίδιας τιμής) και ούτε εγώ το μετάνιωσα. ;) Τα έχω στο χωριό και τα φοράω όταν είμαι εκεί, χειμώνα-καλοκαίρι, στις αγροτικές δουλειές και στο κυνήγι. Με απλές στρατιωτικές κάλτσες κι εγώ!!! Και έχω παρατηρήσει ότι και σ'αυτά ισχύουν όλα αυτά που γράφεις, κι όσα αναφέρονται στην περιγραφή του προϊόντος (να μην τα ξαναγράφω) !!! Είμαι πολύ ευχαριστημένος. :)
Εντάξει, δεν είναι για τη μαδάρα ...(αλλά το λέει, ότι δεν κάνουν για πολύ πετρώδη εδάφη), αλλά εμένα για τη χρήση που κάνω με κάλυψαν πλήρως. Μέχρι τώρα δεν έχουν πάθει τίποτα, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν ακόμη, αλλά ότι πάθουν θα φταίω εγώ που δεν τους έχω κάνει ποτέ έστω μια στοιχειώδη συντήρηση του δέρματος ! .yel.
https://www.outdooraction.gr/oribatika-mpotakia-grisport-10242-brown.html
 
Εγώ έχω δυο χρόνια αυτά (της ίδιας εταιρείας, και ίδιας τιμής) και ούτε εγώ το μετάνιωσα. ;) Τα έχω στο χωριό και τα φοράω όταν είμαι εκεί, χειμώνα-καλοκαίρι, στις αγροτικές δουλειές και στο κυνήγι. Με απλές στρατιωτικές κάλτσες κι εγώ!!! Και έχω παρατηρήσει ότι και σ'αυτά ισχύουν όλα αυτά που γράφεις, κι όσα αναφέρονται στην περιγραφή του προϊόντος (να μην τα ξαναγράφω) !!! Είμαι πολύ ευχαριστημένος. :)
Εντάξει, δεν είναι για τη μαδάρα ...(αλλά το λέει, ότι δεν κάνουν για πολύ πετρώδη εδάφη), αλλά εμένα για τη χρήση που κάνω με κάλυψαν πλήρως. Μέχρι τώρα δεν έχουν πάθει τίποτα, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν ακόμη, αλλά ότι πάθουν θα φταίω εγώ που δεν τους έχω κάνει ποτέ έστω μια στοιχειώδη συντήρηση του δέρματος ! .yel.
https://www.outdooraction.gr/oribatika-mpotakia-grisport-10242-brown.html
Εγω αυτα τα εχω παρει για τον πατερα που μπαινει παγανα και εκλεισαν τον 2ο χρονο ζωης και πηγαινουν για τον 3ο χρονο χωρις να εχουν παθει τπτ....να σημειωσω οτι τα περναω με κερι μια φορα το μηνα τουλαχιστον...
 
Αυτα που σου προτεινε και ο Παυλος
Σε αυτήν την τιμή υπάρχουν πολλές επιλογές και Meindl, Härkila.....
Να σας πω, έχω και Meindl και ενα PL Max5 HP Grip-Trek Boo που θα το δοκιμάσω φέτος αλλά έκπληξη μου έκανε ένα που πήρα από το Admiral σε προσφορά για 30€ τον Ιανουάριο. Και στην βροχή που το περπάτησα και στης ελιές που το έχω ταλαιπωρήσει μέχρι και σήμερα που δούλευα με το χορτοκοπτικό σε λίγο δύσβατο έδαφος είναι τέλειο.
 
Αυτο μπορω να πω οτι μ αρεσει αρκετα Στελιο και με τιμη σουπερ!! Οτι κ να παρω δεν θα φαει πολλα ζορια παντως! Ειναι τοσο ελαφρυ οσο αναγραφει?
Πανάλφρο !!! ξεχνάς ότι το φοράς. Και μαλακό (εύκαμπτη σόλα), άνετο, και δεν γλυστράει καθόλου !!!
 
Πολύ σημαντικός τομέας το "πατουμενο"... Με γνώμονα λοιπόν το είδος κυνηγιού που κάνει ο καθίς πρέπει να παίρνει και την απόφαση. Σαφώς και το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά πολλές φορές το φτηνό μας βγαίνει πιο ακριβό. Lytos pizol μια σεζόν, στα εκπαιδευτικά της επομένης με άφησε. Aigle altavio δύο σεζόν μετά κόπων και βασάνων. Crispi lapponia τρεις και κάτι. Τώρα έχω τα meindl vakuum. Δύο σεζόν και είναι σε άψογη κατάσταση. Κάνω περίπου 55-60 εξόδους για λαγό-μπεκάτσα. Αυτά.
 
Last edited:
Ειχα για χρονια meindl colorado, τα ελιωσα στην κυριολεξια! Αυτη τη στιγμη κ να μου τα χαριζαν δεν θα τα επαιρνα λογο βαρους! Πλεον εχω αναγκη ελαφρυ παπουτσι και για να βρεις πολυ καλο κ ελαφρυ για το κυνηγι ειναι λιγο δυσκολο. Εχω αλλαξει αποψη για τα μποτακια κυνηγιου και κοιταω μονο οικονομικα με οσο το δυνατον καλυτερο πατημα! Στα δυσκολα κ δεν μιλαω για περδικα, θα υπαρχει παντα για μενα ενα ζευγαρι γαλοτσες aigle!
 
Παύλο τα ΑΚU από βάρος που παίζουν;
Βάρος Υποδήματος (gram)600 - 699
Δημήτρη αν πατήσεις πάνω στο AKU Conero στο μήνυμα του Παύλου σε πάει απευθείας στην σελίδα και μπορείς να τα διαβάσεις αναλυτικά.
 
Εγώ έχω δυο χρόνια αυτά (της ίδιας εταιρείας, και ίδιας τιμής) και ούτε εγώ το μετάνιωσα. ;) Τα έχω στο χωριό και τα φοράω όταν είμαι εκεί, χειμώνα-καλοκαίρι, στις αγροτικές δουλειές και στο κυνήγι. Με απλές στρατιωτικές κάλτσες κι εγώ!!! Και έχω παρατηρήσει ότι και σ'αυτά ισχύουν όλα αυτά που γράφεις, κι όσα αναφέρονται στην περιγραφή του προϊόντος (να μην τα ξαναγράφω) !!! Είμαι πολύ ευχαριστημένος. :)
Εντάξει, δεν είναι για τη μαδάρα ...(αλλά το λέει, ότι δεν κάνουν για πολύ πετρώδη εδάφη), αλλά εμένα για τη χρήση που κάνω με κάλυψαν πλήρως. Μέχρι τώρα δεν έχουν πάθει τίποτα, δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν ακόμη, αλλά ότι πάθουν θα φταίω εγώ που δεν τους έχω κάνει ποτέ έστω μια στοιχειώδη συντήρηση του δέρματος ! .yel.
https://www.outdooraction.gr/oribatika-mpotakia-grisport-10242-brown.html
Στελιο αυτα εχω και γω και πανε για τριτη χρονια..και πολυ ανετα ειναι και δεν μου βαζουν καθολου νερο σε συνθηκες με τρελη υγρασια και πολλες βροχες..και τα εδαφη που τα παταω ειναι πετρωδη με πουρναρια οτι χειροτερο δηλαδη για ενα παπουτσι
 
Back
Top