Άρβυλα ( Αγορά )

Προσωπικά θεωρώ πως καλό είναι να υπάρχει μια μεμβράνη στο μποτάκι αλλά θεωρώ πως μετά από κάποια χιλιόμετρα και χρήση ή μεμβράνη "κομματιάζεται "και κάποια στιγμή παύει να κάνει σωστά τη δουλειά της...πόσο μάλλον αν έχει και αρκετό γαζί δηλ αρκετές τρύπες...
Η μεμβράνη φοριέται σαν ανάποδη κάλτσα στο οποιδήποτε παπούτσι, μποτάκι , άρβυλο μετά τη κατασκευή-συρραφή του υποδήματος οπότε και δεν υπάρχουν τρύπες απο γαζιά. Προσοχή θέλει μετά την αγορά στο στέγνωμα μακριά απο πηγές θερμότητας και εαν χρειαστεί επέμβαση απο τσαγκάρη ή κολλάει την οποιοδήποτε ζημιά ή με την αφαίρεση της σόλας μετακινεί τη μεμβράνη για να μπορέσει να γαζώσει χωρις να τη τρυπήσει και κατα συνέπεια τη καταστρέψει..
 
Ας γράψω τις ενυπωσεις για τα Lytos Paiko, νο 46 βάρος 622 γρ.
14/12 τα φόρεσα πρώτη φορά και απο τοτε δεν εχω ξαναφορεσει γαλοτσα.
Τις δυο πρώτες μερες ηταν σκληρά και άβολα αλλα μέρα με η μερα μαλακωναν. Τωρα πλέον είναι άνετα και δεν με κουράζουν στα πολυωρα περπατητα. Νερό δεν έχουν βαλει, ακομα και συα δυο ολοημερα στην Ήπειρο, περασα μεσα απο πολλη νερό στα ποτάμια, σταγόνα δεν εβαλαν, εχω βαλει πατους της school για έξτρα άνεση. Ακομα δεν τα έχω περάσει με κάποιο λίπος μιας και είναι αρκετά μαλακά. Άποψη απο αλλο μποτακι δεν εχω μιας και είναι το πρώτο που αγόρασα.
 
Χτες φόρεσα το Kenetrek Hard Scrabble Black για 12 ώρες.

Όχι στο βουνό σε βόλτα.

Πολύ άνετο και καλοφτιαγμένο αρβυλο.

ποτέ δεν έχω νιώσει πιο άνετα σε αρβυλο που το φοράω για πρώτη φορά.

Το λάτρεψα!!!

εγώ τους έβαλα και πάτους σιλικόνης και πραγματικά τα νιώθεις σαν να φοράς αθλητικά. πολύ στιβαρό αρβυλο για hard-core καταστάσεις
 
εγώ τους έβαλα και πάτους σιλικόνης και πραγματικά τα νιώθεις σαν να φοράς αθλητικά. πολύ στιβαρό αρβυλο για hard-core καταστάσεις
Βρήκα τους πατους του οκ αλλά δεν τους τσέκαρα σε σκληρή χρήση.

Αν χρειαστεί άλλο πάτο φυσικά και θα αλλαχτεί.
 
Βρήκα τους πατους του οκ αλλά δεν τους τσέκαρα σε σκληρή χρήση.

Αν χρειαστεί άλλο πάτο φυσικά και θα αλλαχτεί.

τους είχα αγοράσει για άλλο παπούτσι και τελικά δεν τους χρησιμοποίησα, οπότε υπήρχαν καινούργιοι και μπήκαν στο κενετρεκ
 
Προσωπικά θεωρώ πως καλό είναι να υπάρχει μια μεμβράνη στο μποτάκι αλλά θεωρώ πως μετά από κάποια χιλιόμετρα και χρήση ή μεμβράνη "κομματιάζεται "και κάποια στιγμή παύει να κάνει σωστά τη δουλειά της...πόσο μάλλον αν έχει και αρκετό γαζί δηλ αρκετές τρύπες...
Η μεμβράνη gore tex άδικα έχει τέτοια φήμη.

Εγώ χρησιμοποιώ κάποια χρόνια τώρα αρβύλα της fitwell σε πραγματικά σκληρή χρήση.

Ουδέποτε μπήκε νερό σε αντίθεση με την μεμβράνη gore tex.

Η μεμβράνη των fitwell λέγεται EVENT® Strati.
 
Η διπλή ραφή στα Meindl
diploRacimo.jpg
Όπου:
Lederbrandsohle: εσωτερική δερμάτινη σόλα
Einstechnaht: (Πρώτη) Ραφή δέρματος (και φοδραρίσματος) του παπουτσιού με την εσωτερική δερμάτινη σόλα.
Doppelnaht: (Δεύτερη) Ραφή δέρματος (και φοδραρίσματος) του παπουτσιού με την εξωτερική σόλα.

Πηγή: δες εδώ.
ΥΓ: Σήμερα παρήγγειλλα ένα ζευγάρι Mendl Perfekt - παραλαβή στις 3 Μαρτίου!!!
 
Last edited:
Η διπλή ραφή στα Meindl
View attachment 64870
Όπου:
Lederbrandsohle: εσωτερική δερμάτινη σόλα
Einstechnaht: (Πρώτη) Ραφή δέρματος (και φοδραρίσματος) του παπουτσιού με την εσωτερική δερμάτινη σόλα.
Doppelnaht: (Δεύτερη) Ραφή δέρματος (και φοδραρίσματος) του παπουτσιού με την εξωτερική σόλα.

Πηγή: δες εδώ.
ΥΓ: Σήμερα παρήγγειλλα ένα ζευγάρι Mendl Perfekt - παραλαβή στις 3 Μαρτίου!!!
Έριξα μια ματιά στο αρβυλο που αγόρασες.

Εμφανισιακά πάντως τα σπάει.
Για τα υπόλοιπα τώρα θα περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις όταν το χρησιμοποιήσεις.
 
Έριξα μια ματιά στο αρβυλο που αγόρασες.

Εμφανισιακά πάντως τα σπάει.
Για τα υπόλοιπα τώρα θα περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις όταν το χρησιμοποιήσεις.
Γιά να μην περιμένεις μέχρι τον Μάρτιο, δες εδώ - τα Perfekt τα είχα από το 1998 μέχρι το 2015. Γενικά είναι βαρύ και "δύσκολο" άρβυλο, αλλά με την δέουσα περιποίηση κρατάει δεκαετίες. Αν στην αρχή το φοράς μιά-δυό εβδομάδες συνεχώς, μετά μόλις αποθεραπευθούν οι κάλοι στα δάχτυλα, οι φουσκάλες στα πέλματα και οι εκδορές στην φτέρνα και τον τένοντά της, θα ταιριάζει στο πόδι σαν κάλτσα και ούτε που θα το καταλαβαίνεις πλέον..big smile.

Φέτος είναι και η τελευταία χρονιά που ισχύει η πενταετής άδεια μου για κυνήγι στην Γερμανία και σκέφτομαι να τα φορώ στα γερμανικά δάση και βουνά με αδιάβροχες γκέτες μαζί, π.χ. σαν αυτές. Από χρόνου θα τα δοκιμάσω στον Χελμό και τον Ερύμανθο:cool:
 
Γιά να μην περιμένεις μέχρι τον Μάρτιο, δες εδώ - τα Perfekt τα είχα από το 1998 μέχρι το 2015. Γενικά είναι βαρύ και "δύσκολο" άρβυλο, αλλά με την δέουσα περιποίηση κρατάει δεκαετίες. Αν στην αρχή το φοράς μιά-δυό εβδομάδες συνεχώς, μετά μόλις αποθεραπευθούν οι κάλοι στα δάχτυλα, οι φουσκάλες στα πέλματα και οι εκδορές στην φτέρνα και τον τένοντά της, θα ταιριάζει στο πόδι σαν κάλτσα και ούτε που θα το καταλαβαίνεις πλέον..big smile.

Φέτος είναι και η τελευταία χρονιά που ισχύει η πενταετής άδεια μου για κυνήγι στην Γερμανία και σκέφτομαι να τα φορώ στα γερμανικά δάση και βουνά με αδιάβροχες γκέτες μαζί, π.χ. σαν αυτές. Από χρόνου θα τα δοκιμάσω στον Χελμό και τον Ερύμανθο:cool:
Για να τα αγοράζεις ξανά κάτι σημαίνει αυτό...

Ελπίζω να μην το κάνεις για να σου θυμίζουν την πρώην σου!!!

Χαχαχα
 
Ένας εύκολος τρόπος να καθαρίζεις τα άρβυλα από τις λάσπες .Αν υπάρχει αυλή τα πράγματα είναι πιο άνετα.Εργαλειο πατέντα, με μια μεγάλη πρόκα και ένα κομμάτι από παλιό στυλιαρι για λαβή , βγάζει εύκολα το χώμα που είναι κολλημένο ανάμεσα στα τακάκια της τραχτερωτης σόλας και μετά τρίψιμο με μια βούρτσα χαλιών και νερό.Στεγνωμα στη σκιά.IMG_20230116_105932.jpgIMG_20230116_110814.jpg
 
Ένας εύκολος τρόπος να καθαρίζεις τα άρβυλα από τις λάσπες .Αν υπάρχει αυλή τα πράγματα είναι πιο άνετα.Εργαλειο πατέντα, με μια μεγάλη πρόκα και ένα κομμάτι από παλιό στυλιαρι για λαβή , βγάζει εύκολα το χώμα που είναι κολλημένο ανάμεσα στα τακάκια της τραχτερωτης σόλας και μετά τρίψιμο με μια βούρτσα χαλιών και νερό.Στεγνωμα στη σκιά.View attachment 65052View attachment 65053
Υπάρχει και ευκολότερος....τα αφήνεις να ξεραθεί η λάσπη και η επόμενη έξοδος γίνεται σε πουρνάρια ή πέτρα..... γυαλί γίνονται
 
Υπάρχει και ευκολότερος....τα αφήνεις να ξεραθεί η λάσπη και η επόμενη έξοδος γίνεται σε πουρνάρια ή πέτρα..... γυαλί γίνονται
Αν τα φοράς στον κυνηγοτοπο ,αν τα φοράς από το σπίτι θα γεμίσεις όλο τον τόπο κομματάκια ξερής λάσπης.
 
Αν τα φοράς στον κυνηγοτοπο ,αν τα φοράς από το σπίτι θα γεμίσεις όλο τον τόπο κομματάκια ξερής λάσπης.
Συμφωνώ..... εγώ τα μποτάκια τα φοράω στο βουνό.... οδηγώ με αθλητικά και τα μποτάκια τα αφήνω εκτός σπιτιού
 
Back
Top