Άρβυλα ( Αγορά )

για την ακρίβεια: 1220γρ Δες εδώ
Πολύ βαρύ ρε αγορίνα για πέρδικα δεν είναι? Ποιος θα βγάλει διήμερο κυνήγι με τόσο βάρος; ναι οκ ένα παπούτσι βαρύ σαφέστατα θα είναι πιο σκληρό τράχηλο αλλά να μπορείς να το πας.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά εδώ στην Γερμανία βάζω πάντα στα άρβυλα πάτους με κανέλλα Κεϋλάνης, δηλ. εμπεριέχουν το μπαχαρικό κανέλλα! Και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μύκητες ή μυρωδιές. Αλλά και οι απλοί παλιομοδήτικοι, όχι πλαστικοί, πάτοι, μπορούν να ψεκαστούν στην μεριά που ακουμπά το πόδι με κανέλλα Κεϋλάνης - είναι πιο σκούρα στο χρώμα από την απλή κανέλλα που υπάρχει στα σουπερμάρκετ.
 
Πολύ βαρύ ρε αγορίνα για πέρδικα δεν είναι? Ποιος θα βγάλει διήμερο κυνήγι με τόσο βάρος; ναι οκ ένα παπούτσι βαρύ σαφέστατα θα είναι πιο σκληρό τράχηλο αλλά να μπορείς να το πας.
Όντως, δεν κάνει για πέρδικα, αλλά για αίγαγρο στον Ψηλορείτη ;)
 
Πολύ βαρύ ρε αγορίνα για πέρδικα δεν είναι? Ποιος θα βγάλει διήμερο κυνήγι με τόσο βάρος; ναι οκ ένα παπούτσι βαρύ σαφέστατα θα είναι πιο σκληρό τράχηλο αλλά να μπορείς να το πας.
Και σκέψου ότι το βάρος που δίνουν συνήθως είναι σε μικρό νούμερο 41 42, σε νούμερο 44 45 46 θα είναι πάνω από 1,5 κιλό
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά εδώ στην Γερμανία βάζω πάντα στα άρβυλα πάτους με κανέλλα Κεϋλάνης, δηλ. εμπεριέχουν το μπαχαρικό κανέλλα! Και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μύκητες ή μυρωδιές. Αλλά και οι απλοί παλιομοδήτικοι, όχι πλαστικοί, πάτοι, μπορούν να ψεκαστούν στην μεριά που ακουμπά το πόδι με κανέλλα Κεϋλάνης - είναι πιο σκούρα στο χρώμα από την απλή κανέλλα που υπάρχει στα σουπερμάρκετ.
1623317582087.png
Παράδειγμα πάτου με κανέλλα (από πάνω προς τα κάτω): 100% βαμβακι, γέμιση με σκόνη κανέλλας (εδώ έχουν βάλει Cassia-κανέλλα), πυρήνας κυτταρίνης, μαλακή μεσαία σόλα (σιλικόνη?), αντιολισθητική τσόχα.
 
Το meindl kibo φαίνεται πολύ δυνατό από όσα βλέπω στην σελίδα της......στην meindlusa έχει ένα που ονομάζεται comfort fit Hunter εξίσου καλό δείχνει
Φόρεσέ τα πριν τα πάρεις και άσε το internet ;)
Σε κανένα 5άρι χρόνια θα περπατάς σαν και εμένα χωρίς σόλες στο βουνό.
Ξεκόλλησαν και οι 2 την ίδια μέρα.
Πόσο γκαντέμης μπορεί να είμαι ;
 
Φόρεσέ τα πριν τα πάρεις και άσε το internet ;)
Σε κανένα 5άρι χρόνια θα περπατάς σαν και εμένα χωρίς σόλες στο βουνό.
Ξεκόλλησαν και οι 2 την ίδια μέρα.
Πόσο γκαντέμης μπορεί να είμαι ;
Έχει ο πατέρας μου τα Himalaya 12 χρόνια τον πήγαν και μετά φύγανε οι πάτοι τα ξανασολιασε και όλα καλά.....σαν άρβυλα θεωρώ τα καλύτερα από άποψη δερμάτων και συνολικής κατασκευής πάσχει στην μεσοσολα που στα 6-7 χρόνια βαριά θέλει αλλαγμα λόγο σαπισματος ......
 
Καλησπερα μαγκες... Μια βοηθεια θελω σχετικα με τα αρβυλα. Κυνηγαω λαγο περδικα αποκλειστικα σε βουνο με πετρες βραχους και χαλικια, ολισθηρο εδαφος λογω τις υπερβοσκισης για οσους καταλαβαινουν( εχει ξερασει το χωμα πετρες). ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι αρβυλα να μου βγαλει 3 χρονακια γιατι δε λεει καθε χρονο να αγοραζω καινουργια φθηνα (σχετικα). αυτα ομως που βλεπω στην αγορα (meindl , hanwag) εχουν σολες με αφρους και ιστοριες για αγριους. Ξερει καποιος κανενα μοντελο απο τις παραπανω μαρκες ή και καμια αλλη καλη μαρκα να εχουν σκληροτραχηλη σολα που να αντεχει; επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
Αν εισαι κατω απο 80-85 κιλα παρε ενα meindl vacuum k εισαι οκ.
Αν εισαι βαρυς πας σε κατηγορια C.
Κανενα μοντελο δεν θα σε βγαλει 3 χρονια συστηματικο κυνηγι σε πετρωδη εδαφη
 
Το meindl kibo φαίνεται πολύ δυνατό από όσα βλέπω στην σελίδα της......στην meindlusa έχει ένα που ονομάζεται comfort fit Hunter εξίσου καλό δείχνει
Νομίζω το άρβυλο πρέπει να ταιριάζει στον σωματότυπο (και τον χαρακτήρα) του κυνηγού, καθώς και στον κυνηγότοπο και τον τρόπο κυνηγιού. Αλλά πρωταρχικά και στο βαλάντιό του - δηλ. πόσα είναι διαθέσιμος να ξωδέψει για αγορά και συντήρηση!
 
View attachment 27902Εγώ παιδιά αυτά εδώ πήρα θα δείξουν την αντοχή τους στην πέρδικα αν μας αφήσουν φέτος....Μου είπε ένας φίλος να τα πάρω και θα τον θυμηθώ μου λέει για να δούμε :)
Καλοφόρετα φίλε, μακάρι να σου κάνουν όλα τα γούστα !
 
Back
Top