Άρβυλα ( Αγορά )

Καλησπερα μαγκες... Μια βοηθεια θελω σχετικα με τα αρβυλα. Κυνηγαω λαγο περδικα αποκλειστικα σε βουνο με πετρες βραχους και χαλικια, ολισθηρο εδαφος λογω τις υπερβοσκισης για οσους καταλαβαινουν( εχει ξερασει το χωμα πετρες). ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι αρβυλα να μου βγαλει 3 χρονακια γιατι δε λεει καθε χρονο να αγοραζω καινουργια φθηνα (σχετικα). αυτα ομως που βλεπω στην αγορα (meindl , hanwag) εχουν σολες με αφρους και ιστοριες για αγριους. Ξερει καποιος κανενα μοντελο απο τις παραπανω μαρκες ή και καμια αλλη καλη μαρκα να εχουν σκληροτραχηλη σολα που να αντεχει; επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
Νομίζω χρειάζεσαι ένα μποτάκι που
  1. να σου στηρίζει τον αστράγαλο
  2. να έχει προστατευτικό γύρω από το δέρμα και πάνω από την σόλα για να μην καταστραφεί αμέσως από τις πέτρες.
Για Meindl θα σου έλεγα να δείς το Meindl Glockner MFS (βάρος 0,95κιλά / παπούτσι) ή αν είσαι λίγο σκληροτράχηλος και περιποιείσαι τα παπουτσια σου τακτικά, το Meindl Perfekt (βάρος 1,2κιλά / παπούτσι), το οποίο δεν έχει προστατευτικό αλλά πολύ χοντρό και σκληρό δέρμα. Ακριβά είναι και τα δύο, αλλά την πρώτη επισκευή θα την κάνεις μετα από 8-10 χρόνια. Προβληματικό θα είναι το πρώτο δίμηνο, μέχρι να πάρουν τα αρβυλα το σχήμα των ποδιών σου.

Δες μια επιλογή που έκανα εδώ
 
Αυτα που λες για σολες με αφρους και τετοια εχουν ημερομηνια ληξεως ακομα και στην ντουλαπα να τα εχεις Την εχω πατησει 2 φορες
Ακριβώς φιλε μου... Την έχει πάθει και ο πατέρας μου με αρβύλα τα οποια ηταν στο ραφι του μαγαζιου χρονια... Γι'αυτό τα θελω πιο απλα και δυνατά
 
Νομίζω χρειάζεσαι ένα μποτάκι που
  1. να σου στηρίζει τον αστράγαλο
  2. να έχει προστατευτικό γύρω από το δέρμα και πάνω από την σόλα για να μην καταστραφεί αμέσως από τις πέτρες.
Για Meindl θα σου έλεγα να δείς το Meindl Glockner MFS (βάρος 0,95κιλά / παπούτσι) ή αν είσαι λίγο σκληροτράχηλος και περιποιείσαι τα παπουτσια σου τακτικά, το Meindl Perfekt (βάρος 1,2κιλά / παπούτσι), το οποίο δεν έχει προστατευτικό αλλά πολύ χοντρό και σκληρό δέρμα. Ακριβά είναι και τα δύο, αλλά την πρώτη επισκευή θα την κάνεις μετα από 8-10 χρόνια. Προβληματικό θα είναι το πρώτο δίμηνο, μέχρι να πάρουν τα αρβυλα το σχήμα των ποδιών σου.

Δες μια επιλογή που έκανα εδώ
Ευχαριστώ για τον χρονο σου συναδελφε! Ακριβως οπως τα λες εγω παιρνω κάτι ενισχυμένα της grisport ομως επειδη δε με λες και επιμελή με τη φροντίδα τους καθε χρονο θέλω αλλα... Ετυχε να φορέσω κατι meindl μια φορα και επαθα την πλάκα μου....καμια σχεση ειδικά στο θεμα κραδασμων και στο νερο... Ομως με προβληματίζει αυτο το στυλ με τους μεσοπατους μην παθω καμια νιλα και παει τσαμπα το 300αρι. Προφανώς αναγραφουν πιστεύω ημερομηνία ληξης η οποια για να εισαι σίγουρος πρεπει να πηγαίνει παρεα με την ημερομηνία κατασκευης...(το ραφι κανει κακο) σε ευχαριστώ και παλι
 
επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
Λίγο πιο πάνω ο Κωστής @free ανέβασε τις διαφορές, όπως το περιγράφεις εσύ χρειάζεσαι τουλάχιστον B ή καλύτερα B/C. Όσο ανεβαίνεις κατηγορία γίνεται πιό σκληρό και άκαμπτο-και πιό βαρύ, άρα τα αντικραδασμικά και οι μεσόπατοι είναι απαραίτητοι.
Προφανώς αναγραφουν πιστεύω ημερομηνία ληξης
Τα Meindl στο κουτί γράφουν ημερομηνία παραγωγής, όχι λήξης. Λένε 10 αλλά εσύ υπολόγιζε 6-7 χρόνια για να είσαι σίγουρος.

1623307820984.png
 
Λίγο πιο πάνω ο Κωστής @free ανέβασε τις διαφορές, όπως το περιγράφεις εσύ χρειάζεσαι τουλάχιστον B ή καλύτερα B/C. Όσο ανεβαίνεις κατηγορία γίνεται πιό σκληρό και άκαμπτο-και πιό βαρύ, άρα τα αντικραδασμικά και οι μεσόπατοι είναι απαραίτητοι.

Τα Meindl στο κουτί γράφουν ημερομηνία παραγωγής, όχι λήξης. Λένε 10 αλλά εσύ υπολόγιζε 6-7 χρόνια για να είσαι σίγουρος.

View attachment 27894
Τα AKY γράφουν κάπου γιατί από όσο κοίταξα στο κουτί τους δεν γράφει....
 
Καλησπερα μαγκες... Μια βοηθεια θελω σχετικα με τα αρβυλα. Κυνηγαω λαγο περδικα αποκλειστικα σε βουνο με πετρες βραχους και χαλικια, ολισθηρο εδαφος λογω τις υπερβοσκισης για οσους καταλαβαινουν( εχει ξερασει το χωμα πετρες). ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι αρβυλα να μου βγαλει 3 χρονακια γιατι δε λεει καθε χρονο να αγοραζω καινουργια φθηνα (σχετικα). αυτα ομως που βλεπω στην αγορα (meindl , hanwag) εχουν σολες με αφρους και ιστοριες για αγριους. Ξερει καποιος κανενα μοντελο απο τις παραπανω μαρκες ή και καμια αλλη καλη μαρκα να εχουν σκληροτραχηλη σολα που να αντεχει; επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
το αφρώδες υλικό είναι παλιά τεχνολογία
σήμερα πάμε σε μεσόσολα με κυψέλες αέρα κτλ
έχουμε γράψει σε παλιότερα ποστ τις διαφορές και τα μοντέλα που έχουν το ένα και το άλλο υλικό

γενικά θα πρότεινα κατηγορία β(μεσαία σκληρότητα) με περιμετρική κάλυψη από λάστιχο γύρω γύρω, μεσόσολα όχι με αφρωδες υλικό
τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου(δέρμα ή κορντούρα κτλ)
 
Νομίζω χρειάζεσαι ένα μποτάκι που
  1. να σου στηρίζει τον αστράγαλο
  2. να έχει προστατευτικό γύρω από το δέρμα και πάνω από την σόλα για να μην καταστραφεί αμέσως από τις πέτρες.
Για Meindl θα σου έλεγα να δείς το Meindl Glockner MFS (βάρος 0,95κιλά / παπούτσι) ή αν είσαι λίγο σκληροτράχηλος και περιποιείσαι τα παπουτσια σου τακτικά, το Meindl Perfekt (βάρος 1,2κιλά / παπούτσι), το οποίο δεν έχει προστατευτικό αλλά πολύ χοντρό και σκληρό δέρμα. Ακριβά είναι και τα δύο, αλλά την πρώτη επισκευή θα την κάνεις μετα από 8-10 χρόνια. Προβληματικό θα είναι το πρώτο δίμηνο, μέχρι να πάρουν τα αρβυλα το σχήμα των ποδιών σου.

Δες μια επιλογή που έκανα εδώ
συνάδελφε με αυτά τα άρβυλα πας κυνήγι?
τα έχεις δηλαδή? τα φοράς?
 
View attachment 27902Εγώ παιδιά αυτά εδώ πήρα θα δείξουν την αντοχή τους στην πέρδικα αν μας αφήσουν φέτος....Μου είπε ένας φίλος να τα πάρω και θα τον θυμηθώ μου λέει για να δούμε :)
ωραία φαίνονται
καλορίζικα
ποιό μοντέλο είναι αυτό και από που τα πήρες?
 
συνάδελφε με αυτά τα άρβυλα πας κυνήγι?
τα έχεις δηλαδή? τα φοράς?
Δες εδώ. Τότε - για σήμερα δεν ξέρω - τα Perfekt δεν νομίζω να είχαν αφρώδη υλικά ή αντικραδασμικά.

Σήμερα, μιά και τα κυνήγια μου είναι λιγοστά (το κυνήγι άρχισε ήδη στην 1η Απρίλη στη Γερμανία) και επειδή η κυρίως περιοχή που πάω για κυνήγι (βορειο-ανατολική Γερμανία) είναι επίπεδη σαν λαγάνα χωρίς πέτρες και βράχους αλλά με δάση, ποτάμια, λίμνες και λάσπη, χρησιμοποιώ συνήθως γαλότσες (Muck Boots) ή άρβυλα Meindl Bergel, τα οποία είναι φτηνότερα και ελαφρύτερα από τα Perfekt. Αν έμενα στην νοτια Γερμανία, ή κάπου γύρω από τις Αλπεις, όπως παλιά, θα είχα σίγουρα τα Perfekt. Στην Ελλάδα, όπου οι ετήσιες κυνηγετικές μου εξορμήσεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα των χεριών - εκτός βέβαια της περασμένης χρονιάς - στην Πελοπόννησο, χρησιμοποιώ άρβυλα του ελληνικού στρατού.
 
View attachment 27902Εγώ παιδιά αυτά εδώ πήρα θα δείξουν την αντοχή τους στην πέρδικα αν μας αφήσουν φέτος....Μου είπε ένας φίλος να τα πάρω και θα τον θυμηθώ μου λέει για να δούμε :)

Να κάνεις αναβάθμηση σε 5G, αλλοιώς δεν θα μπορείς να μιλάς με τον Bill Gates:D
Καλοφόρετα!
 
Καλησπερα μαγκες... Μια βοηθεια θελω σχετικα με τα αρβυλα. Κυνηγαω λαγο περδικα αποκλειστικα σε βουνο με πετρες βραχους και χαλικια, ολισθηρο εδαφος λογω τις υπερβοσκισης για οσους καταλαβαινουν( εχει ξερασει το χωμα πετρες). ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι αρβυλα να μου βγαλει 3 χρονακια γιατι δε λεει καθε χρονο να αγοραζω καινουργια φθηνα (σχετικα). αυτα ομως που βλεπω στην αγορα (meindl , hanwag) εχουν σολες με αφρους και ιστοριες για αγριους. Ξερει καποιος κανενα μοντελο απο τις παραπανω μαρκες ή και καμια αλλη καλη μαρκα να εχουν σκληροτραχηλη σολα που να αντεχει; επισης τι ειναι η κατηγορια β και γ στις σολες; ευχαριστω εκ των προτερων...
Λευτερη
Στα εδαφη που λες για καθημερινη χρηση χωρις καμια φροντιδα και να πανε τρια χρονια μονο ελληνικη αρβυλα η καποιο αλλο με σκετη σολα βουνου και χοντρο δερμα
Οτι αλλο παρεις δυο τινα θα συμβιυν
Η θα λιωσεις νωριτερα την σολα η θα μπαζει νερα-

εντω μεταξυ επειδη τα ξερω τα εδαφη αυτα εγω επειδη θελω και την ανεση επιλεγω

σολα βουνου

Μετριο σε αξια αρβυλο

Κανω συντηρηση 3 φορες το χρονο
Δεν ειναι κατι το δυσκολο 10-15 λεπτα θελει καθε φορα
 
Λευτερη
Στα εδαφη που λες για καθημερινη χρηση χωρις καμια φροντιδα και να πανε τρια χρονια μονο ελληνικη αρβυλα η καποιο αλλο με σκετη σολα βουνου και χοντρο δερμα
Οτι αλλο παρεις δυο τινα θα συμβιυν
Η θα λιωσεις νωριτερα την σολα η θα μπαζει νερα-

εντω μεταξυ επειδη τα ξερω τα εδαφη αυτα εγω επειδη θελω και την ανεση επιλεγω

σολα βουνου

Μετριο σε αξια αρβυλο

Κανω συντηρηση 3 φορες το χρονο
Δεν ειναι κατι το δυσκολο 10-15 λεπτα θελει καθε φορα
ποιά είναι αυτά τα άρβυλα μπορείς να μας πεις?
και τι είναι η σόλα βουνού?
 
ποιά είναι αυτά τα άρβυλα μπορείς να μας πεις?
και τι είναι η σόλα βουνού?
Οι ελληνικές εταιρίες Duetto/Aeropelma και Πύργος φτιάχνουν άρβυλα για τον ελληνικό στρατό και για κάποιες βρεταννικές στρατιωτικές ομάδες(!). Δες εδώ και εδώ
 
Αλλά τα κανονικά άρβυλα του ΕΣ τα φτιάχνει το 700ΣΕ στον Πειραιά (Δραπετσώνα /Κερατσινι), παλιά το έλεγαν ΚΟΠΗ.

ΥΓ: Εκεί δούλεψε η μητέρα μου για καμμιά δεκαριά χρόνια την εποχή της δικτατορίας / μεταπολίτευσης. Ξύπναγε από τις 4 το πρωί για να προλαβει στις 5:30 το καμιόνι του στρατού που μάζευε τους εργάτες/τις εργάτριες από την στάση "Βλάχου" (Κουκουβάουνες / Νεα Φιλαδέλφεια) για να τους παεί στην ΚΟΠΗ. Και αν δεν προλάβαινε το καμιόνι, τότε έπεφτε ποδαράτο μέχρι τον Ηλεκτρικό (λεωφορεία πέρναγαν όποτε γούσταρε ο οδηγός) και μετά πάλι ποδαράτο από τον σταθμό ΗΣΑΠ του Πειραιά μέχρι την ΚΟΠΗ. ...
 
ποιά είναι αυτά τα άρβυλα μπορείς να μας πεις?
και τι είναι η σόλα βουνού?
Η vibram εχει σολες αναλογα το εδαφος
Ορολογιες δεν ξερω να σου πω αλλα αν ψαξεις θα δεις οτι εχει σολα που την ονομαζει βουνου
Δεν ειναι η συνηθισμενη που εχουν τα τρεκκινγκ αρβυλα αλλα ειναι με πιο βαθιες εγκοπες και ´αναποδά´ κρατηματα
Του στρατου σιγιυρα τα ξερεις
Για τα υπολοιπα που ρωτας , μιλαω για τα αρβυλα στυλ τιμπερλαντ
Χοντρο δερμα πανω σκετα και σκετη σκληρη σολα
Δεν εχουν καμια σχεση σε ανεση με αυτα λεμε με αφρωσες υλικο κλπ
Αλλα ειναι πολυ ανθεκτικα
Σπυ βαζω παραδειγματα τι εννοω
Περισσοτερο δεν μπορω να σε βοηθησω
 

Attachments

  • A06D219F-6118-46F6-92BA-227D1FB6FD7E.png
    A06D219F-6118-46F6-92BA-227D1FB6FD7E.png
    893,1 KB · Προβολές: 7
  • F02E96FE-9094-4BB9-A30F-7326AD0C2142.png
    F02E96FE-9094-4BB9-A30F-7326AD0C2142.png
    1,4 MB · Προβολές: 7
  • 89E1FCCA-861D-4A75-80B5-433CCE73A92A.png
    89E1FCCA-861D-4A75-80B5-433CCE73A92A.png
    1,3 MB · Προβολές: 7
Νομίζω χρειάζεσαι ένα μποτάκι που
  1. να σου στηρίζει τον αστράγαλο
  2. να έχει προστατευτικό γύρω από το δέρμα και πάνω από την σόλα για να μην καταστραφεί αμέσως από τις πέτρες.
Για Meindl θα σου έλεγα να δείς το Meindl Glockner MFS (βάρος 0,95κιλά / παπούτσι) ή αν είσαι λίγο σκληροτράχηλος και περιποιείσαι τα παπουτσια σου τακτικά, το Meindl Perfekt (βάρος 1,2κιλά / παπούτσι), το οποίο δεν έχει προστατευτικό αλλά πολύ χοντρό και σκληρό δέρμα. Ακριβά είναι και τα δύο, αλλά την πρώτη επισκευή θα την κάνεις μετα από 8-10 χρόνια. Προβληματικό θα είναι το πρώτο δίμηνο, μέχρι να πάρουν τα αρβυλα το σχήμα των ποδιών σου.

Δες μια επιλογή που έκανα εδώ
1,2 κιλά το μποτάκι?
 
Back
Top