Άρβυλα ( Αγορά )

Το ξερω και γω απο τον Μαυρογιαννη ειχα παρει τα diotto beccaccia και μου το χε πει για το σολιασμα..μπορει να τα βαλω και αυτα στα υποψιν μου
Να τα βάλεις.

Αν δεν ήμουν σίγουρος δε θα στο έλεγα.

Απίστευτης αντοχής και άνεσης το αρβυλο αυτό.

Δε μιλώ για τη σολα....Αλλά για το δέρμα του αρβυλου και για το περιμετρικό λάστιχο.

Ή σόλα αλλάζει εύκολα και με ένα 50ρικο.

Είναι σκληρό στην αρχή.

5-10 βόλτες και είναι σούπερ αίσθηση.

Έχω ήδη σολιασα το spinone.

Εννοώ τα έχω δοκιμάσει και κατοπιν λέω με σιγουριά τη γνώμη μου.

 
Τα lytos vermio, όπως είπα και στο post για την επιδιόρθωση, φαίνεται πως μετά από 3 χρόνια συνεχούς φορέματος σε κάθε αντιξοη ολοήμερη αποστολή αρχίζουν να βγάζουν φθορές... Παραμένουν αδιάβροχα και η κόλληση σε όλες τις ραφές που έγινε θα τα διατηρήσει έτσι.

Αλλά, επειδή δεν θέλω σε κανένα κυνήγι στα αλπικα η σε πολλά νερά να έχω δυσάρεστα, ενώ είχα λάβει ειδοποίηση είπα να είμαι καλυμμένος.

Έτσι βρήκα τα ίδια σε καλή προσφορά στο hobbi και τα παράγγειλα. Επειδή το γεγονός ότι ψαχνόμουν για αρβύλα το έπιασε και η συμβία μου, πήγε παράλληλα και αυτή και μου πήρε τα aku superalp nobuk gore tex... Πολύ ωραίο και στιβαρό αρβυλο, αλλά δεν θα το βάλω σε χωράφια, θα μείνει για το κυνήγι...

Έτσι ενώ είχα ξεμείνει με 1 ζευγάρι σκισμένα αρβύλα πριν 5 μερες, με τις επιδιόρθωσεις και τις αγορές βρέθηκα τώρα με 3 ζευγάρια... Ας είναι... Ευχάριστος πλεονασμός...

View attachment 16732

Καλοφορετα και τα δυο. Σου εύχομαι να τα χαρείς. Περιμένω εντυπώσεις από το superalp
 
Στο ψαξιμο παλι και γω για αρβυλακια μιας και τα diotto τα εδωσα και επειδη εκατσε και το θεμα με τα ποδια μου ψαχνω ελαφρυ αρβυλο αλλα με σολα που θα μου αντεχει στην πετρα και το πουρναρι που εχουμε εδω στο νησι..σε μαρκα εχω κατασταλαξει στα Aku απλα ειμαι αναμεσα στα zenith και τα conero..θα πηγαινα ανετα και σε crispi lapponia αλλα με 1 μηνα κυνηγι θα γυρναγα στο σπιτι ξυπολιτος..για δωστε καμια γνωμη παιδια πιο απ τα 2;

Εγώ θα διάλεγα το conero. To zenith το είχα και άντεξε 4 χρόνια αλλά από τα πρώτα κυνήγια μου έφυγαν κομματάκια μικρά απ' την σόλα
 
Εγώ θα διάλεγα το conero. To zenith το είχα και άντεξε 4 χρόνια αλλά από τα πρώτα κυνήγια μου έφυγαν κομματάκια μικρά απ' την σόλα
Αυτο μου πε και στο τηλ ο πωλητης..οτι μπορει να μου φυγουν λιγα κομματια απο τα πλαινα της σολας και με εκανε πισω..θα επερνα τα crispi lapponia που ξερω οτι ειναι παναλαφρα αλλα ενας φιλος εδω που τα εχει εβγαλε 2 χρονιες με το ζορι και πολυ προσεκτικο περπατημα..εγω ειμαι λιγο πιο ατσαλος στο πατημα
 
Αυτο μου πε και στο τηλ ο πωλητης..οτι μπορει να μου φυγουν λιγα κομματια απο τα πλαινα της σολας και με εκανε πισω..θα επερνα τα crispi lapponia που ξερω οτι ειναι παναλαφρα αλλα ενας φιλος εδω που τα εχει εβγαλε 2 χρονιες με το ζορι και πολυ προσεκτικο περπατημα..εγω ειμαι λιγο πιο ατσαλος στο πατημα
Πάρε τα conero μου κάνουν ποιο πολύ για πέτρα. Εγώ φέτος ήμουν ανάμεσα στα conero και τα slope. Και πήρα τα slope σαν ποιο ελαφριά
 
Πάρε τα conero μου κάνουν ποιο πολύ για πέτρα. Εγώ φέτος ήμουν ανάμεσα στα conero και τα slope. Και πήρα τα slope σαν ποιο ελαφριά
Μου προτειναν και το slope σαν το πιο light της εταιριας..για πες εντυπωσεις απο αυτο;
 
Μου προτειναν και το slope σαν το πιο light της εταιριας..για πες εντυπωσεις απο αυτο;
Πολύ καλό φίλε ελαφρύ βολικό λίγο σκληρή σόλα η περισσότεροι γουρούναδες εδώ αυτό φοράνε.....δες και το Beretta setter που έχει περιμετρικά ενίσχυση για πετρα το θεωρώ πιο καλό και σε βάρος είναι περίπου στα ίδια με το slope......
 
Πολύ καλό φίλε ελαφρύ βολικό λίγο σκληρή σόλα η περισσότεροι γουρούναδες εδώ αυτό φοράνε.....δες και το Beretta setter που έχει περιμετρικά ενίσχυση για πετρα το θεωρώ πιο καλό και σε βάρος είναι περίπου στα ίδια με το slope......
Η σολα δεν με πολυπειραζει Τελη βασικα ειναι αναγκαιο κακο στην πετρα..το βαρος και το ποσο ευκαμπτο ειναι με ενδιαφερει πιο πολυ για να μην σπασω τελειως τα ποδια μου
 
Μου προτειναν και το slope σαν το πιο light της εταιριας..για πες εντυπωσεις απο αυτο;
Και εγώ για αυτό τα πήρα. Όπως είπε και ο φίλος είναι λίγο σκληρή η σόλα τους. Αλλά είναι πολύ ελαφριά. Και εγώ σε πέτρα τα φοράω. Πολύ ικανοποιημένος
 
τα περασα με spray να μην ξεραθεί το δερμα χωρις να τα εχω φορεσει αλλα λυπάμαι λιγο να τα βαλω στις λασπες
View attachment 16873
Γι' αυτό τα πήρες για να τα ευχαριστηθείς.Στην αρχή και εγώ ό,τι είναι καινούριο το λυπάμαι,αλλά άμα τα φορέσεις μετά τα ξεχνάς όλα.Είναι μέχρι να γίνει η αρχή..yel.
 
Aυτό το μποτακι τόβαλα να βρέχεται φορώντας το στην ακροθαλασσιά ,τόχω 2 χρόνια
σόλα που δέν χρειάζεται συστάσεις και στοιχίζει πολύ πιό φθηνά απ'αυτά που διαβάζω ότι
δίνετε ρε παιδιά .Ιταλικό γνήσιο μποτάκι και πολύ -πολύ ζεστό ...
 
Aυτό το μποτακι τόβαλα να βρέχεται φορώντας το στην ακροθαλασσιά ,τόχω 2 χρόνια
σόλα που δέν χρειάζεται συστάσεις και στοιχίζει πολύ πιό φθηνά απ'αυτά που διαβάζω ότι
δίνετε ρε παιδιά .Ιταλικό γνήσιο μποτάκι και πολύ -πολύ ζεστό ...
Το είχα και εγώ και δύο ξαδέρφια μου φίλε στο 6 μηνο έπαιρναν νερό στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι η αντοχή του τίποτα άλλο....
 
Το είχα και εγώ και δύο ξαδέρφια μου φίλε στο 6 μηνο έπαιρναν νερό στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι η αντοχή του τίποτα άλλο....
Aπο ποιό σημείο? 100% αδιάβροχες είναι μόνο οι γαλότσες φίλε .Μόλις έφευγε πίσω η θάλασσα -κυματάκι αυτό στέγνωνε αμέσως φίλε αφήνωντας ενδείξεις φοβερής στεγανοποίησης .
 
Aπο ποιό σημείο? 100% αδιάβροχες είναι μόνο οι γαλότσες φίλε .Μόλις έφευγε πίσω η θάλασσα -κυματάκι αυτό στέγνωνε αμέσως φίλε αφήνωντας ενδείξεις φοβερής στεγανοποίησης .
Δεν γνωρίζω από έμπαινε πάντως μούσκεμα τα πόδια ακόμα και στην πρωινή υγρασία ούτε καν νερό αντίστοιχα και όσους γνωρίζω αλλά εντάξει στα λεφτά του δεν περίμενα κάτι καλύτερο πόσο μάλλον όταν δεν έχει goretex.... Αλλά αντοχή αρκετή χειμώνα-κυνηγι καλοκαίρι- αγροτικές εργασίες με έβγαλε 5 χρόνια
 
Aυτό το μποτακι τόβαλα να βρέχεται φορώντας το στην ακροθαλασσιά ,τόχω 2 χρόνια
σόλα που δέν χρειάζεται συστάσεις και στοιχίζει πολύ πιό φθηνά απ'αυτά που διαβάζω ότι
δίνετε ρε παιδιά .Ιταλικό γνήσιο μποτάκι και πολύ -πολύ ζεστό ...
Το εχουν 2 φιλοι εδω στο νησι και ειναι ευχαριστημενοι απο θεμα κρατηματος..απο αδιαβροχοποιηση στην αρχη κομπλε αλλα με το περπατημα στην πετρα εγινε ρεταλια το παπουτσι
 
Aπο ποιό σημείο? 100% αδιάβροχες είναι μόνο οι γαλότσες φίλε .Μόλις έφευγε πίσω η θάλασσα -κυματάκι αυτό στέγνωνε αμέσως φίλε αφήνωντας ενδείξεις φοβερής στεγανοποίησης .
Λαμπη υπαρχουν και στεγανα αρβυλα..πχ τα diotto beccaccia που ειχα ηταν στεγανα..τα ξεπλενα με το λαστιχο φορεμενα παταγα μεσα σε γκιολες γεματες νερο και δεν περναγε ιχνος υγρασιας στο ποδι..ακομα και στον ιανο που εκανε περασμα απο το νησι τα φοραγα στο δρομο που ηταν πλημμυρισμενος και δεν ενιωθα τιποτα
 
Back
Top