Άρβυλα ( Αγορά )

Έχω και με outdry μεμβράνη που λες και όντως επιβεβαιώνω ότι είναι αδιάβροχα, αλλά επιφυλάσσομαι διότι τις έχω μόνο δύο χρόνια και δεν τις έχω χρησιμοποιήσει πολύ.
View attachment 16892
Ωραίος!!!
Στην Αμερική αν δεις κυκλοφορούν αρκετά με την συγκεκριμένη μεμβράνη προς τα εδώ όχι γιατί άγνωστο!!!
 
Γραφω μονο και μονο επειδη αναφέρεστε σε μποτάκια 250 και 300€ ,με πλαστικα κλπ τα οποια δεν αξιζουν.
Το εχω ξαναγραψει οτι εχω τα Aku zenith, 6 ακριβώς χρόνια . Στα 5 ακριβώς άλλαξα σόλα γιατί είχε ξεκολήσει εμπρός και κόπηκε.
Μποτάκια που τα έχω σκίσει στην ταλαιπωρία ,το δέρμα ακόμη γερό,ταλαιπωρημενο καπως αλλα γερό, με το προστευτικο γύρω απ ολο το παπούτσι να εχει παίξει το ρόλο του και η μεμβράνη ακόμη άψογη ακόμη και σε μέρες με πολυ βροχή , Ολα αυτά με155€ και συνεχίζουμε
Οτι υπάρχουν υπερβολές ειναι σίγουρο ,οπως αλλωστε σε ολα τα κυνηγητικα αξεσουάρ .Δεν εχει πολλά κυνήγια και ξοδεύουμε για να φτιαχτουμε μερικές φορές.
Και εγώ για Aku με βλέπω όταν ξαναπάρω μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για αυτά τα μποτάκια
 
Πες τα ρε θηρίο?
https://www.must-dive.gr/index.php?route=product/product&product_id=66547
Το ένα που θυμάμαι αυτό το άλλο δεν θυμάμαι που το είχα δει
Το παραπάνω το έχει δημοσιεύσει και μέλος του φόρουμ παλαιότερα....
Βρήκα και αυτά αλλά δεν είναι αυτά που είχα δει χεχεχε
https://www.outdoorlife.gr/rvyla-sportsman
 
https://www.must-dive.gr/index.php?route=product/product&product_id=66547
Το ένα που θυμάμαι αυτό το άλλο δεν θυμάμαι που το είχα δει
Το παραπάνω το έχει δημοσιεύσει και μέλος του φόρουμ παλαιότερα....
Βρήκα και αυτά αλλά δεν είναι αυτά που είχα δει χεχεχε
https://www.outdoorlife.gr/rvyla-sportsman
H σύγκριση είναι για τις μεμβράνες σε μπουφάν αλλά και στα παπούτσια ισχύει το ίδιο αν το ψάξετε λίγο παραπάνω. Το αποτέλεσμα είναι ότι η goretex υπερέχει.

https://norwaygeographical.com/outd...is said to,Extreme to withstand heavy raining.
 
H σύγκριση είναι για τις μεμβράνες σε μπουφάν αλλά και στα παπούτσια ισχύει το ίδιο αν το ψάξετε λίγο παραπάνω. Το αποτέλεσμα είναι ότι η goretex υπερέχει.

https://norwaygeographical.com/outdry-vs-gore-tex-technology/#:~:text=Waterproof Rating&text=OutDry Extreme is said to,Extreme to withstand heavy raining.
Διαβάζοντας το άρθρο που παρέθεσες Βασίλη δε συμπαραίνω ότι η Goretex υπερέχει.
Είναι λίγο καλύτερη η αδιαβροχοποίηση στη Goretex, αλλά το άρθρο λέει ότι και η Outdry είναι πλήρως αδιάβροχη.
Είναι λίγο καλύτερη η breathability στη Goretex.
Η Goretex έχει ανάγκη όμως από regular maintenance για να διατηρήσει τις ιδιότητές της, ενώ η Outdry δεν έχει ανάγκη καμία maintenance κατά συνέπεια σε αυτό το σημείο υπερτερει η Outdry.
Εμένα καθαρή ισοπαλία μου φαίνεται και μάλλον θα προτιμούσα την Outdry διαβάζοντας αυτό το άρθρο.

Which One Is Better?
It is a matter of expectations and requirements. Both fabrics come with similar qualities, but Gore-Tex clearly has the upper hand in terms of both breathability and weather-resistance.

In long-term wear, it also fares quite well as the material is very durable. However, it requires regular maintenance in order to upkeep the breathability and quality of performance.

This is not an issue with OutDry Extreme, as it comes as a fully waterproof fabric and will remain so for as long you’ll use it. It is much more environmentally friendly, too, so it would be the better option in that regard.

Price-wise, neither falls under the “affordable” category as they range upwards of $200, with Gore-Tex being the more expensive of the two.
 
Διαβάζοντας το άρθρο που παρέθεσες Βασίλη δε συμπαραίνω ότι η Goretex υπερέχει.
Είναι λίγο καλύτερη η αδιαβροχοποίηση στη Goretex, αλλά το άρθρο λέει ότι και η Outdry είναι πλήρως αδιάβροχη.
Είναι λίγο καλύτερη η breathability στη Goretex.
Η Goretex έχει ανάγκη όμως από regular maintenance για να διατηρήσει τις ιδιότητές της, ενώ η Outdry δεν έχει ανάγκη καμία maintenance κατά συνέπεια σε αυτό το σημείο υπερτερει η Outdry.
Εμένα καθαρή ισοπαλία μου φαίνεται και μάλλον θα προτιμούσα την Outdry διαβάζοντας αυτό το άρθρο.
Εγώ το αντίθετο θα διάλεγα. Είναι και τι ψάχνει ο καθένας.
 
Το σωστό μποτάκι το εκτιμάς μόνο στο βουνό ... σε κυνήγι πέρδικας , στην ορειβασία κλπ
Να μην γλιστράει στα βράχια και να κρατάει γερά τον αστράγαλο στα επικλινή εδάφη και στις σαρες που κατρακυλούν οι πέτρες ... όταν ένα γλιστρημα δεν σημαίνει μόνο λάσπη όπως στην τσίχλα αλλά πολλά περισσότερα ...
Στην Κυρακατικη εξόρμηση μπορεί να μην μας βγήκαν οι πέρδικες όπως περιμέναμε, τουλάχιστον δοκίμασα με επιτυχία τις νέες σόλες του Αγάπιου στα δικά μου AKU και ήταν σαν καινούργια ....



 
Last edited:
Ηρθαν επιτελους και τα δικα μου μποτακια..νταξει ηξερα οτι τα Aku ειναι πολυ ανετα αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα να πω την αληθεια..πολυ ελαφρυ το slope και φαινεται καλη κατασκευη..τωρα μενει να του βρω το δεσιμο για το ποδι μου και να ξεκινησουν τα test drive νς δω τι ψαρια πιανει
20201010_183457.jpg
 
Ηρθαν επιτελους και τα δικα μου μποτακια..νταξει ηξερα οτι τα Aku ειναι πολυ ανετα αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα να πω την αληθεια..πολυ ελαφρυ το slope και φαινεται καλη κατασκευη..τωρα μενει να του βρω το δεσιμο για το ποδι μου και να ξεκινησουν τα test drive νς δω τι ψαρια πιανει
View attachment 17093
Καλοφόρετα και ξεκούραστα για τα πόδια και τα γόνατα.
 
Ηρθαν επιτελους και τα δικα μου μποτακια..νταξει ηξερα οτι τα Aku ειναι πολυ ανετα αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα να πω την αληθεια..πολυ ελαφρυ το slope και φαινεται καλη κατασκευη..τωρα μενει να του βρω το δεσιμο για το ποδι μου και να ξεκινησουν τα test drive νς δω τι ψαρια πιανει
View attachment 17093
Με γεια! Αναμένουμε εντυπώσεις από το test drive!
 
Ηρθαν επιτελους και τα δικα μου μποτακια..νταξει ηξερα οτι τα Aku ειναι πολυ ανετα αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα να πω την αληθεια..πολυ ελαφρυ το slope και φαινεται καλη κατασκευη..τωρα μενει να του βρω το δεσιμο για το ποδι μου και να ξεκινησουν τα test drive νς δω τι ψαρια πιανει
View attachment 17093
Καλορίζικα και καλοφορετα φίλε μου έχω τα ίδια δεν θα σε απογοητεύσουν σε κανένα τομέα!!!!!
 
Καλοφορετα Μιλτο
Καλοφόρετα και ξεκούραστα για τα πόδια και τα γόνατα.
Με γεια! Αναμένουμε εντυπώσεις από το test drive!
Καλορίζικα και καλοφορετα φίλε μου έχω τα ίδια δεν θα σε απογοητεύσουν σε κανένα τομέα!!!!!
Να στε καλα παιδια..θα δοκιμαστουν λογικα απο βδομαδα
 
Καλοριζικα κ καλοφορετα Μιλτιαδη..
θα πεσει γερο τεσταρισμα εχουν να οργωσουν τα βουνα της Ιθακης....
Να σαι καλα Τασο..εχουν να φανε πετρα με το κουταλι..πιστυεω γεροι να μαστε θα πατησουν και λιγο Κεφαλονιτικο εδαφος μαλλον φετος
Μίλτο καλοφόρετα και με καλες βόλτες στα βουνά.
Φέτος εκτός από τα καραβανιστηκα (haix κυρίως) λέω να πάω ή σε aku ή lowa.
Ας προχωρήσει λίγο ο χειμωνας και βλέπουμε.
Να σαι καλα φιλε..κοιτα να βρεις αυτο που σου καθεται καλα στο ποδι και δεν σε κουραζει..αν πας σε καταστημα και ειναι ο πωλητης γνωστης πες του κιολας να σου δειξει δεσιμο κορδονιων..θα μου πεις κουφο αλλα απο το κλασσικο δεσιμο που ξερουμε υπαρχει και αυτο που ειναι το πιο βολικο για το σχημα του ποδιου μας
 
Όντως παιζει ρολο το δέσιμο.
Έχω βρει δύο είδη δεσιματος που με βοηθάνε αλλά κυρίως είναι για ψηλά αρβύλα με τρύπες.
Όχι με γάντζου όπως είναι τα ορειβατικα ή κυνηγετικα..
Δεν εχει μεγαλη διαφορα με τους γατζους ή τα απλα..δεν το πιστευα αλλα οταν μου παν για δεσιμο στο ποδι μου και το δοκιμασα επαθα πλακα ποσο ανετα γινοντε τα παπουτσια
 
Ηρθαν επιτελους και τα δικα μου μποτακια..νταξει ηξερα οτι τα Aku ειναι πολυ ανετα αλλα τοσο πολυ δεν το περιμενα να πω την αληθεια..πολυ ελαφρυ το slope και φαινεται καλη κατασκευη..τωρα μενει να του βρω το δεσιμο για το ποδι μου και να ξεκινησουν τα test drive νς δω τι ψαρια πιανει
View attachment 17093
Με το καλό σου εύχομαι να τα λιώσεις. Αν και λίγο δύσκολο. Τα έχω από το 2005 τους άλλαξα σόλες το 2017 και ακόμα αντέχουν. Και έχουν δει πολύ χρήση. Όχι αστεία.
 
Back
Top