Άρβυλα ( Αγορά )

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Mε γεια και καλοφόρετα! Να τα λιώσεις πολλές φορές στο περπατητό για τα καρτέρια και το σκυλιά καβάλα στο λαγό. Πρόσεχε μόνο το μπροστά μέρος που δεν έχει προστατευτική ενίσχυση, δεν νομίζω ότι μπορεί να χαλάσει αλλιώς αυτό το παπούτσι σε πετρωτό έδαφος...
Ευχαριστώ να σαι καλά φίλε μου. Για λαγό προορίζεται το συγκεκριμενο. Όντως δεν έχει προστασία περιμετρικά αλλά σε αποζημιώνει το ποσό ελαφρύ ειναι.

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
View attachment 15530

Εγώ χτύπησα αυτά πριν κάνα μηνα. Δεν φεύγω από aku εγω. Πριν είχα τα ζενίθ. Τα slope τώρα πολύ ελαφριά αλλά σκληρή η σόλα τους. Τα θέλω για πέτρα βέβαια
Μεγια φίλε μου καλοφορετο επειδή έχω το ίδιο και εγώ και οι κολλητοι μου τα έχουν 6 χρόνια το μόνο αρνητικό είναι ότι κάνει τακούνι στην λάσπη κατά αλλά είναι άψογο.....

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Μεγια φίλε μου καλοφορετο επειδή έχω το ίδιο και εγώ και οι κολλητοι μου τα έχουν 6 χρόνια το μόνο αρνητικό είναι ότι κάνει τακούνι στην λάσπη κατά αλλά είναι άψογο.....
Να σαι καλά φίλε μου. Που να βρούμε να πατήσουμε λάσπη εμείς εδώ κάτω .sarcastic. ξέρα καταραμενη....

Περιοχή
Σκυδρα
Καλησπέρα...έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις μποτάκια αδιαβροχα-στεγανα......σμρ που είχα πάει για ορτύκι με μποτάκι καινούριο κ υποτίθεται αδιάβροχο 100% κ φερματινο..περιττό να σας πω τι έγινε μέσα στα τριφύλλια το πρωί που ήταν μέσα στο νερό.δν υπάρχει περίπτωση αυτή η κωλο υγρασΙΑ να Μν περάσει το παπούτσι...απ' την άλλη το φιλαράκι με βαλίτσες ήταν κύριος...

Όνομα
Greg
Καλησπέρα...έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις μποτάκια αδιαβροχα-στεγανα......σμρ που είχα πάει για ορτύκι με μποτάκι καινούριο κ υποτίθεται αδιάβροχο 100% κ φερματινο..περιττό να σας πω τι έγινε μέσα στα τριφύλλια το πρωί που ήταν μέσα στο νερό.δν υπάρχει περίπτωση αυτή η κωλο υγρασΙΑ να Μν περάσει το παπούτσι...απ' την άλλη το φιλαράκι με βαλίτσες ήταν κύριος...
Συνάδελφε μήπως το νερό πέρασε από πάνω από το παντελόνι προς τα κάτω αν το τριφύλλι ήταν ψηλό; μπήκε σίγουρα από τα δάχτυλα και το κουντεπιέ;

γιατί στα δικά μου κάποια φορά είχα δει νερό και τελικά τα άρβυλα ήταν στεγανά, τα παπάριασα σε λεκάνη με νερό, έκατσα σε ποτάμι και δεν είδα νερό, από αλλού είχε γίνει η εισροή... Εκεί δεν φταίει το άρβυλο...

Όνομα
Βασίλης
Αν είναι ποιοτικό το παπούτσι μήπως πήρε νερά από πάνω; Εγλυφε από το παντελόνι και πήρε νερά; Βάλε εφημερίδες μέσα στο παπούτσι να τραβήξουν την υγρασία.... δοκίμασε να φορέσεις γκέτες σε τέτοια μέρη. Αλλιώς γαλοτσα...

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Χρήστος
Συνάδελφε μήπως το νερό πέρασε από πάνω από το παντελόνι προς τα κάτω αν το τριφύλλι ήταν ψηλό; μπήκε σίγουρα από τα δάχτυλα και το κουντεπιέ;

γιατί στα δικά μου κάποια φορά είχα δει νερό και τελικά τα άρβυλα ήταν στεγανά, τα παπάριασα σε λεκάνη με νερό, έκατσα σε ποτάμι και δεν είδα νερό, από αλλού είχε γίνει η εισροή... Εκεί δεν φταίει το άρβυλο...
+1

Περιοχή
Σκυδρα

Αγαπητέ φίλε κ εγώ αν τα βρέξω με λάστιχο δν θα βάλουν νερό καθόλου...αλλά αν μπω μέσα σε υγρασία κ περπατήσω λίγο από δω λίγο από κει θα βάλει...μπορεί ο τέως να πήρε από το παντελόνι δν λέω...αλλά η κάλτσα ήταν μούσκεμα όταν το βγαλα..οπότε δν μπόρεσα να καταλάβω αν πήρε αποκλειστικά από πάνω....την μόνη αμφιβολία που έχω όσων αφορά γενικά τα παπούτσια είναι ότι δν ξέρω κατά πόσο θα έβαζαν παπούτσια επιπέδου 250,€ κ πάνω..γτ δν έχω πάρει ποτε..αλλά ο σσυγκυνηγος που έχει δοκιμάσει κ μάρκες meidl κλπ κ αυτός τα ίδια Μ λέει...

Αγαπητέ φίλε κ εγώ αν τα βρέξω με λάστιχο δν θα βάλουν νερό καθόλου...αλλά αν μπω μέσα σε υγρασία κ περπατήσω λίγο από δω λίγο από κει θα βάλει...μπορεί ο τέως να πήρε από το παντελόνι δν λέω...αλλά η κάλτσα ήταν μούσκεμα όταν το βγαλα..οπότε δν μπόρεσα να καταλάβω αν πήρε αποκλειστικά από πάνω....την μόνη αμφιβολία που έχω όσων αφορά γενικά τα παπούτσια είναι ότι δν ξέρω κατά πόσο θα έβαζαν παπούτσια επιπέδου 250,€ κ πάνω..γτ δν έχω πάρει ποτε..αλλά ο σσυγκυνηγος που έχει δοκιμάσει κ μάρκες meidl κλπ κ αυτός τα ίδια Μ λέει...
Και εγώ το έχω πάθει. Τα σύγχρονα αρβυλάκια είναι κοντά και δεν προστατεύουν από την υγρασία στα ψηλά χόρτα. Βρέχεται το μπατζάκι και μετά βρέχεται η κάλτσα και έτσι περνάει η υγρασία μέσα και τελικά το πόδι γίνεται μούσκεμα.
Στο ίδιο τερρέν όταν έβαλα αρβύλα Ελληνικού Στρατού που είναι πιο ψηλή και έβαλα το μπαντζάκι μέσα στην αρβύλα δεν πέρασε καθόλου υγρασία.
Τα δε αρβυλάκια δεν είχαν απλά βραχεί λίγο μέσα αλλά είχαν γίνει μούσκεμα τόσο πολύ που έκαναν 2 ημέρες να στεγνώσουν.
Αν είσαι με τέτοια κοντά αρβυλάκια η χρήση γκέτας νομίζω είναι υποχρεωτική

Last edited:
Όνομα
Greg
Συνάδελφε περπατάω μέσα σε βρεγμένα χορτάρια και αυλάκια με νερό όποτε είμαι στο χωριό για αγροτικές δουλειές ή κάνω περπατητό για κάμποσες ώρες (πάνω από 2-3 συνεχόμενα και κλείνω 12ωρα φορώντας τα) κάθε φορά και με ένα άρβηλο σχετικά χαμηλής χρηματικής κατηγορίας και δεν έχω δει νερά έως τώρα εφόσον είναι λίγο πιο κάτω από τον αστράγαλο το νερό ή το χορτάρι ή έχω γκέτες αν είναι πιο ψηλό.

Τι να σου πω... ειδικά για τα ακόμα πιο υψηλής χρηματικής κατηγορίας παπούτσια μου κάνει εντύπωση να έχουν τέτοιο έντονο πρόβλημα, αλλά δεν το αποκλείω καθώς δεν έχω καθόλου εμπειρία από τα πιο ακριβά... Άλλοι συνάδελφοι σίγουρα θα καταθέσουν και άλλες πολύ πιο διαφωτιστικές εμπειρίες και απόψεις από τη δική μου...

Last edited:
Όνομα
Λευτερης
Ότι και να πάρεις κάποια στιγμή και πλέον σχετικά γρήγορα θα πάρουν νερό ,τα πρωτα μου meindl island τα είχα πάρει το 1994 μετά από 3 4 5 χρόνια σταγόνα μέσα δεν πέρναγε ,από εκεί και μετά ότι και εάν αγόρασα και ακριβά όλα πήραν νερό πολύ γρήγορα ,πλέον πια αρχίζω να πιστεύω ότι οι μεμβράνες που βάζουν έχουν ρίξει την ποιότητα τους .

Περιοχή
ΑΤΤΙΚΗ - ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ
Όνομα
Μένιος
Χαχα .. Γι αυτό και έδωσα τα Zenith για service στον Αγάπιο... με 55€ θα είναι σαν καινούργια ...

Τον ρωτάω αξίζει το ρεκτιφιέ ?? Και μου λέει τρελός είσαι φίλε, τα παπούτσια είναι σαν καινούργια , με νέα σόλα θα βγάλουν χαλαρά αλλά 5 χρόνια υπηρεσία :D

Ευκαιρίας δοθείσης δοκίμασα και τα Crispi Lapponia και τα βρήκα σούπερ ... όσο μαλακα και ελαφριά τα ήθελα ... προς το παρόν μπήκαν στο wish List :D:D

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Χαχα .. Γι αυτό και έδωσα τα Zenith για service στον Αγάπιο... με 55€ θα είναι σαν καινούργια ...

Τον ρωτάω αξίζει το ρεκτιφιέ ?? Και μου λέει τρελός είσαι φίλε, τα παπούτσια είναι σαν καινούργια , με νέα σόλα θα βγάλουν χαλαρά αλλά 5 χρόνια υπηρεσία :D

Ευκαιρίας δοθείσης δοκίμασα και τα Crispi Lapponia και τα βρήκα σούπερ ... όσο μαλακα και ελαφριά τα ήθελα ... προς το παρόν μπήκαν στο wish List :D:D
Μενιο η καινούργια σόλα που βάζει σ αυτά , δεν γλιστράει καθόλου.Το κακο ειναι οτι εχει ενα πελμα μεγαλο πίσω προς το τακούνι ,που ενω για εδαφη νορμάλ ειναι πολύ καλό ,στα κοφτερα βραχεία δεν αντέχει και κοβεται λιγο .Αλλα κανένα πρόβλημα .