Άρβυλα ( Αγορά )

Σε πέτρα κυνηγάω σχεδόν όλη τη σεζόν... λιώνω ένα ζευγάρι αρβύλα το χρόνο.
Η vibram έχει τις καλύτερες σόλες.
Φτάνει να διαλέξεις το σωστό σχέδιο και την σωστή σκληρότητα ανάλογα για την χρήση.
Στην βρεγμένη πέτρα "μωσαϊκό" όλα γλιστράνε.
Λιώνεις τη vibram σε ένα χρόνο??Με αυτή την σολα κατέβασα κάποτε ένα φίλο μου στην πλάτη από το βουνό με σπασμένο πεταλο.Οι στρατιωτικές δεν γλιστράνε καθόλου
 
Για οικονομικό μποτάκι θα πηγαίνατε σε grisport η Lytos;

Εγώ ψηφίζω LYTOS. 3 χρόνια κυνήγι και χωράφια και δεν έχουν ούτε ξήλωματα ούτε νερά μέσα. Καταπονειται όμως πολύ το δέρμα στα βάτα και η σόλα στις πολύ κοφτερες πέτρες. Από άνεση, κάνω άνετα όλο το αερόβιο πρόγραμμα μου με αύτα αν μου το ζητησουν. Ελαφριά και μαλακά. Τα φοράω 12ωρα και ούτε το πόδι ιδρώνει ούτε κρυωνει καλοκαίρι και χειμώνα αντίστοιχα. Μιλάω για τα Vermio.
Δεν έχω γνώμη για τα grisport η για τα άλλα LYTOS. Tο hunter μου φαίνεται πολύ ωραίο και στιβαρό από τα LYTOS επίσης....
 
View attachment 15530

Εγώ χτύπησα αυτά πριν κάνα μηνα. Δεν φεύγω από aku εγω. Πριν είχα τα ζενίθ. Τα slope τώρα πολύ ελαφριά αλλά σκληρή η σόλα τους. Τα θέλω για πέτρα βέβαια
Mε γεια και καλοφόρετα! Να τα λιώσεις πολλές φορές στο περπατητό για τα καρτέρια και το σκυλιά καβάλα στο λαγό. Πρόσεχε μόνο το μπροστά μέρος που δεν έχει προστατευτική ενίσχυση, δεν νομίζω ότι μπορεί να χαλάσει αλλιώς αυτό το παπούτσι σε πετρωτό έδαφος...
 
Mε γεια και καλοφόρετα! Να τα λιώσεις πολλές φορές στο περπατητό για τα καρτέρια και το σκυλιά καβάλα στο λαγό. Πρόσεχε μόνο το μπροστά μέρος που δεν έχει προστατευτική ενίσχυση, δεν νομίζω ότι μπορεί να χαλάσει αλλιώς αυτό το παπούτσι σε πετρωτό έδαφος...

Ευχαριστώ να σαι καλά φίλε μου. Για λαγό προορίζεται το συγκεκριμενο. Όντως δεν έχει προστασία περιμετρικά αλλά σε αποζημιώνει το ποσό ελαφρύ ειναι.
 
View attachment 15530

Εγώ χτύπησα αυτά πριν κάνα μηνα. Δεν φεύγω από aku εγω. Πριν είχα τα ζενίθ. Τα slope τώρα πολύ ελαφριά αλλά σκληρή η σόλα τους. Τα θέλω για πέτρα βέβαια
Μεγια φίλε μου καλοφορετο επειδή έχω το ίδιο και εγώ και οι κολλητοι μου τα έχουν 6 χρόνια το μόνο αρνητικό είναι ότι κάνει τακούνι στην λάσπη κατά αλλά είναι άψογο.....
 
Μεγια φίλε μου καλοφορετο επειδή έχω το ίδιο και εγώ και οι κολλητοι μου τα έχουν 6 χρόνια το μόνο αρνητικό είναι ότι κάνει τακούνι στην λάσπη κατά αλλά είναι άψογο.....

Να σαι καλά φίλε μου. Που να βρούμε να πατήσουμε λάσπη εμείς εδώ κάτω .sarcastic. ξέρα καταραμενη....
 
Καλησπέρα...έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις μποτάκια αδιαβροχα-στεγανα......σμρ που είχα πάει για ορτύκι με μποτάκι καινούριο κ υποτίθεται αδιάβροχο 100% κ φερματινο..περιττό να σας πω τι έγινε μέσα στα τριφύλλια το πρωί που ήταν μέσα στο νερό.δν υπάρχει περίπτωση αυτή η κωλο υγρασΙΑ να Μν περάσει το παπούτσι...απ' την άλλη το φιλαράκι με βαλίτσες ήταν κύριος...
 
Καλησπέρα...έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις μποτάκια αδιαβροχα-στεγανα......σμρ που είχα πάει για ορτύκι με μποτάκι καινούριο κ υποτίθεται αδιάβροχο 100% κ φερματινο..περιττό να σας πω τι έγινε μέσα στα τριφύλλια το πρωί που ήταν μέσα στο νερό.δν υπάρχει περίπτωση αυτή η κωλο υγρασΙΑ να Μν περάσει το παπούτσι...απ' την άλλη το φιλαράκι με βαλίτσες ήταν κύριος...
Συνάδελφε μήπως το νερό πέρασε από πάνω από το παντελόνι προς τα κάτω αν το τριφύλλι ήταν ψηλό; μπήκε σίγουρα από τα δάχτυλα και το κουντεπιέ;

γιατί στα δικά μου κάποια φορά είχα δει νερό και τελικά τα άρβυλα ήταν στεγανά, τα παπάριασα σε λεκάνη με νερό, έκατσα σε ποτάμι και δεν είδα νερό, από αλλού είχε γίνει η εισροή... Εκεί δεν φταίει το άρβυλο...
 
Καλησπέρα...έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις μποτάκια αδιαβροχα-στεγανα......σμρ που είχα πάει για ορτύκι με μποτάκι καινούριο κ υποτίθεται αδιάβροχο 100% κ φερματινο..περιττό να σας πω τι έγινε μέσα στα τριφύλλια το πρωί που ήταν μέσα στο νερό.δν υπάρχει περίπτωση αυτή η κωλο υγρασΙΑ να Μν περάσει το παπούτσι...απ' την άλλη το φιλαράκι με βαλίτσες ήταν κύριος...
Αν είναι ποιοτικό το παπούτσι μήπως πήρε νερά από πάνω; Εγλυφε από το παντελόνι και πήρε νερά; Βάλε εφημερίδες μέσα στο παπούτσι να τραβήξουν την υγρασία.... δοκίμασε να φορέσεις γκέτες σε τέτοια μέρη. Αλλιώς γαλοτσα...
 
Συνάδελφε μήπως το νερό πέρασε από πάνω από το παντελόνι προς τα κάτω αν το τριφύλλι ήταν ψηλό; μπήκε σίγουρα από τα δάχτυλα και το κουντεπιέ;

γιατί στα δικά μου κάποια φορά είχα δει νερό και τελικά τα άρβυλα ήταν στεγανά, τα παπάριασα σε λεκάνη με νερό, έκατσα σε ποτάμι και δεν είδα νερό, από αλλού είχε γίνει η εισροή... Εκεί δεν φταίει το άρβυλο...
+1
 
Back
Top