Άρβυλα ( Αγορά )

Τα Lapponia τα φερμάρω και εγώ , αλλά διστάζω ... μήπως βγουν πολύ light τελικά ... ειδικά στη σόλα που είναι πολύ μαλακή και ευλύγιστη και θα περνάνε οι ανωμαλίες του εδάφους στο πόδι και είναι κουραστικά για πολύωρα περπατητά ... επίσης διάβασα ότι δεν έχουν καθόλου Μονωση για το κρύο , uninsulate τα θεωρεί η Crispy ....
 
Τα Lapponia τα φερμάρω και εγώ , αλλά διστάζω ... μήπως βγουν πολύ light τελικά ... ειδικά στη σόλα που είναι πολύ μαλακή και ευλύγιστη και θα περνάνε οι ανωμαλίες του εδάφους στο πόδι και είναι κουραστικά για πολύωρα περπατητά ... επίσης διάβασα ότι δεν έχουν καθόλου Μονωση για το κρύο , uninsulate τα θεωρεί η Crispy ....
Αν τα θέλεις και για καρτέρι το χειμώνα σίγουρα δεν κάνουν! Για την σόλα αν εννοείς επειδή έχει αυτό το αφρώδη υλικό εγώ προσωπικά με τα paradiso που έχουν παρόμοια σόλα δεν είχα κάποιο θέμα στην αντοχή ή την αίσθηση των ανωμαλιών στο πόδι! Είναι όμως σχετικά σκληρά και με κουράζουν γι'αυτό κοιτάω κάποιο από τα παραπάνω... Αν και νομίζω ότι τα aku είμαι αρκετά ποιο σκληρά από τα crispy
 
Καλησπέρα! Θέλω γνώμες για ελαφρύ μποτακι για χρήση σε μαλακό έδαφος ποιο πολύ για ορτυκι βασικά! Crispy lapponia ή aku slope?
Δες και τα Lowa Renegade, είναι αρκετά ελαφριά 690 γραμ. σε Νο46, με μέτρια θερμική μόνωση. Τρεις μέρες στην έναρξη στα ορτύκια ήταν πολύ ξεκούραστα και ούτε σταγόνα υγρασία από τα τριφύλλια.
 
Ψάχνοντας πληροφορίες και reviews για τα Lapponia , έπεφτα συνέχεια πάνω στα Crispi Nevada ...για τα οποία όλοι συμφωνούν ότι είναι διαχρονικά από τα καλύτερα μποτάκια που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ ... αλλά απαιτείται και μεγαλύτερο budget :):)
 
Καλησπέρα! Θέλω γνώμες για ελαφρύ μποτακι για χρήση σε μαλακό έδαφος ποιο πολύ για ορτυκι βασικά! Crispy lapponia ή aku slope?
Εξαιρετικά αρβύλα τα aku με μόνο ένα μείον η σόλα τους στην λάσπη κάνει τακούνι με το παραμικρό κατά τα άλλα πλήρως αδιάβροχο ζεστό και ελαφρύ.....
 
Τα Lapponia τα φερμάρω και εγώ , αλλά διστάζω ... μήπως βγουν πολύ light τελικά ... ειδικά στη σόλα που είναι πολύ μαλακή και ευλύγιστη και θα περνάνε οι ανωμαλίες του εδάφους στο πόδι και είναι κουραστικά για πολύωρα περπατητά ... επίσης διάβασα ότι δεν έχουν καθόλου Μονωση για το κρύο , uninsulate τα θεωρεί η Crispy ....
Μένιο τα Aku τα εχεις ακόμη ;
 
Μένιο τα Aku τα εχεις ακόμη ;
Δημήτρη, μετά από 6-7χρόνια χρήσης ξεκόλλησε η σόλα σε 2-3 σημεία περιμετρικά ... και έχει φθαρεί και από κάτω αρκετά επίσης ... αλλά το υπόλοιπο παπούτσι βράχος , γερές ραφές, αδιαβροχοποίηση κάργα ....
οπότε το σκέφτομαι είτε για ένα ρεκτιφιέ σόλας στον Αγάπιο είτε για αγορά νέου βασικού αρβύλου, προς Crispi μεριά ...
Θέλω κάτι πιό εύκαμπτο από το Zenith αλλά όχι τόσο μαλακό όσο το Lapponia χαχα:rolleyes:
Στη λίστα επιθυμιών εκτόα από τα Lapponia παίζουν και τα AKU SuperAlp και τα Crispi Nevada... να περνάει και η ώρα ψάχνοντας ...
 
Ψάχνοντας πληροφορίες και reviews για τα Lapponia , έπεφτα συνέχεια πάνω στα Crispi Nevada ...για τα οποία όλοι συμφωνούν ότι είναι διαχρονικά από τα καλύτερα μποτάκια που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ ... αλλά απαιτείται και μεγαλύτερο budget :):)
Lapponia evo n44 625gr και αντίστοιχα Nevada n44 930gr :eek: μολις τα ζυγισα απλά απαγορευτικό το βάρος τους για πέρδικα ίσως από τα καλύτερα αλλά για χαλαρή χρήση είναι και πολύ σκληρό όπως το βλέπω..
 
Δημήτρη, μετά από 6-7χρόνια χρήσης ξεκόλλησε η σόλα σε 2-3 σημεία περιμετρικά ... και έχει φθαρεί και από κάτω αρκετά επίσης ... αλλά το υπόλοιπο παπούτσι βράχος , γερές ραφές, αδιαβροχοποίηση κάργα ....
οπότε το σκέφτομαι είτε για ένα ρεκτιφιέ σόλας στον Αγάπιο είτε για αγορά νέου βασικού αρβύλου, προς Crispi μεριά ...
Θέλω κάτι πιό εύκαμπτο από το Zenith αλλά όχι τόσο μαλακό όσο το Lapponia χαχα:rolleyes:
Στη λίστα επιθυμιών εκτόα από τα Lapponia παίζουν και τα AKU SuperAlp και τα Crispi Nevada... να περνάει και η ώρα ψάχνοντας ...
Εγω πέρυσι μετα απο 5 χρονια χρησης άλλαξα σόλες. Το δέρμα αντέχει οπως και η αδιαβροχοποίηση .Οποτε συνεχιζουμε .... ;)
 
Δημήτρη, μετά από 6-7χρόνια χρήσης ξεκόλλησε η σόλα σε 2-3 σημεία περιμετρικά ... και έχει φθαρεί και από κάτω αρκετά επίσης ... αλλά το υπόλοιπο παπούτσι βράχος , γερές ραφές, αδιαβροχοποίηση κάργα ....
οπότε το σκέφτομαι είτε για ένα ρεκτιφιέ σόλας στον Αγάπιο είτε για αγορά νέου βασικού αρβύλου, προς Crispi μεριά ...
Θέλω κάτι πιό εύκαμπτο από το Zenith αλλά όχι τόσο μαλακό όσο το Lapponia χαχα:rolleyes:
Στη λίστα επιθυμιών εκτόα από τα Lapponia παίζουν και τα AKU SuperAlp και τα Crispi Nevada... να περνάει και η ώρα ψάχνοντας ...
Τα δύο στο τέλος που αναφέρεις δεν είναι πιο ευκαμπτα από τα zenith ,τα zenith σε γενικές γραμμές τα λες και μαλακά για μποτάκια .
 
Lapponia evo n44 625gr και αντίστοιχα Nevada n44 930gr :eek: μολις τα ζυγισα απλά απαγορευτικό το βάρος τους για πέρδικα ίσως από τα καλύτερα αλλά για χαλαρή χρήση είναι και πολύ σκληρό όπως το βλέπω..
Από περιέργεια ζύγισα τα Zenith ... χωρίς σκόνες λάσπες κλπ μιας και τα είχα πλύνει τέλος της σαιζόν , 850 gr το 45 νούμερο ... με πλήρη σόλα περνάει χαλαρά τα 900 gr !!!! o_Oo_O
 
Από περιέργεια ζύγισα τα Zenith ... χωρίς σκόνες λάσπες κλπ μιας και τα είχα πλύνει τέλος της σαιζόν , 850 gr το 45 νούμερο ... με πλήρη σόλα περνάει χαλαρά τα 900 gr !!!! o_Oo_O
Γυμναζεις και τα ποδαράκια σου Μένιο μου. Δε σε πήραν και τα χρόνια νεο παιδί. .yel.
Εμενα πάντως δε με ενοχλεί καθόλου το βαρος και οταν θαρθει η ώρα για αγορά ,μετα απο τέτοια συμπεριφορά ,παλι τέτοια θα ναι. ;)
 
Γυμναζεις και τα ποδαράκια σου Μένιο μου. Δε σε πήραν και τα χρόνια νεο παιδί. .yel.
Εμενα πάντως δε με ενοχλεί καθόλου το βαρος και οταν θαρθει η ώρα για αγορά ,μετα απο τέτοια συμπεριφορά ,παλι τέτοια θα ναι. ;)
Ναι, πάρε τα κακομουτσουνα πάλι! .yelling.
 
Μήτσο , για πέρδικα και τσίχλα τα βρήκαμε , είναι ξεκάθαρα τα πράγματα ...

Για εκείνα τα σπάνια μπλε πουλιά που κυνηγάς εσυ , ποιο είναι το βέλτιστο άρβυλο ??? .yel..yel.
Μα το Aku Zenith .yelling.
Κοίτα Μένιο , απευθύνομαι σε σένα για να τα ακούνε και οι παραπανω.
Άλλωστε εσυ τα ευχές ενα χρόνο όταν τα πηρα και σε εμπιστεύτηκα .
Το Zenιth ειναι ενα μποτάκι που σε καλύπτει στα περισσότερα κυνήγια.Ούτε μποτάκια του ελαιώνα ειναι ούτε του γρασιδιου. Χέστηκα αν ειναι βαρύ αφου δε με ενοχλεί όπως ειπα και πιο πριν.Γερο δέρμα ,νερο δεν βάζει μετά απο 6 χρόνια και τα εχω ταλαιπωρήσει πάρα πολύ, περιμετρικά λάστιχο που εμενα με βολέψει πολυ στα πετρώδη εδαφη και προπάντων την εφαρμογή που εχει στο πόδι μου δεν την βρήκα σε άλλα πόλη ακριβότερα. Τωρα αν του Κωστάκη δεν του αρεσουν ας πάει να πάρει τίποτα φωσφόριζέ αθλητικά ..sarcastic.
Σίγουρα δεν είναι μποτάκι για κάποιον που αποκλειστικά κυνηγάει πέρδικα σε πολύ βραχώδη μερη με κοφτά βράχια κι αυτο μόνο γιατι δεν εχει την κατάλληλη σόλα.
 
Back
Top