Άδεια κυνηγιού 2021-2022

Τι θα κάνετε με την φετινή άδεια κυνηγιού;

  • Θα βγάλω κανονικά τον Αύγουστο

    Votes: 78 71,6%
  • Δεν θα βγάλω φέτος άδεια

    Votes: 5 4,6%
  • Θα περιμένω να έρθει Οκτώβρης-Νοέμβρης και αν κλείσει το κυνήγι λόγω κορονοϊού δεν θα βγάλω άδεια

    Votes: 18 16,5%
  • Άλλο

    Votes: 8 7,3%

  • Total voters
    109
  • Poll closed .
Να εδώ σας τα λέει το παιδί.
Απάντησε στο δημοσιογράφο ότι όποιος θέλει θα βάζει στο αμάξι ένα καλάμι και θα λέει πάω για ψάρεμα.

Με τους κυνηγούς όμως που δεν γίνεται αυτό διότι έχουμε άδεια για όπλο και για κυνήγι το έκανε γαργάρα.


Βγάλε άδεια εσύ μετά ενώ στα λέει ο κύριος όπως θέλει...
 
Ο Χαρδαλιας είναι ένας τύπος άσχετος με το θέμα του κυνηγιού και ο Χατζηνικολάου είναι και αυτός άσχετος και αυτοί οι δύο προσπαθούν να κάνουν μία σχετική συζήτηση αυτό πώς ς μπορεί να γίνει απορώ. Ο Χαρδαλιάς λέει ότι θα μπορούσε να πάρει ο καθένας ένα καλάμι και να πάει για ψάρεμα και όλοι τότε θα ήταν στους δρόμους άμα υπήρχε για άδεια ψαρέματος ερασιτεχνική και είχε πληρώσει αυτός που ασχολείται με το ψάρεμα 100 130 160 ευρώ Ναι να πάει Γιατί να μην πάει. Δεν τον ρώτησε ο Χατζηνικολάου όμως τα λεφτά του κόσμου που πλήρωσαν για το κυνήγι τι θα γίνουν θα τα πάρουν πίσω με κάποιο τρόπο. Όμως ξέρει ο χατζηνικολαου ότι για να πας για κυνήγι πρέπει να πληρώνεις.
 
Άδειες κανονικότατα.....!!! Πληρώνουμε και απαιτούμε έτσι πάει.....όποιος δεν μπορεί να βγάλει άδεια σεβαστό δεν το συζητάμε καθόλου. Όποιος όμως δεν θέλει να βγάλει από αντίδραση....λάθος δρόμο επιλέγει. Η χαρά των αντικυνηγων.....
 
Να εδώ σας τα λέει το παιδί.
Απάντησε στο δημοσιογράφο ότι όποιος θέλει θα βάζει στο αμάξι ένα καλάμι και θα λέει πάω για ψάρεμα.

Με τους κυνηγούς όμως που δεν γίνεται αυτό διότι έχουμε άδεια για όπλο και για κυνήγι το έκανε γαργάρα.


Βγάλε άδεια εσύ μετά ενώ στα λέει ο κύριος όπως θέλει...
Το δούλεμα δεν έχει ούτε αρχή , μα ούτε και τέλος , είναι απεχτος ο τύπος .
 
Μην ψάχνετε για δικαιολογίες όσο τους δίνεται η ευκαιρία θα πετσοκοβουν το κυνήγι είτε από αντικυνηγετικο μένος είτε γιατί κάποια στιγμή θα ωθήσουν τα πράγματα προς ρεζερβοποιηση του κυνηγιού. Εγώ προσωπικά τα περισσότερα ΣΚ που ήταν κλειστό το κυνήγι ήμουν στην Ερμού και στις πλατείες, φυσικά και το γνωρίζει αυτό ο Χαρδαλιας γι αυτό είχαμε 6 μήνες εγκλεισμό γιατί στην ουσία κάνεις δεν καθόταν μέσα. Εάν δεν υπάρξει κινητοποίηση από εμάς τα ίδια θα συζητάμε και του χρόνου
 
Να εδώ σας τα λέει το παιδί.
Απάντησε στο δημοσιογράφο ότι όποιος θέλει θα βάζει στο αμάξι ένα καλάμι και θα λέει πάω για ψάρεμα.

Με τους κυνηγούς όμως που δεν γίνεται αυτό διότι έχουμε άδεια για όπλο και για κυνήγι το έκανε γαργάρα.


Βγάλε άδεια εσύ μετά ενώ στα λέει ο κύριος όπως θέλει...
Αυτά ειναι απόνερα της δημοσιογραφίας και της πολιτικής και το μόνο που τους αξίζει είναι η όδευση προς τον βιολογικό καθαρισμό της Ψυττάλειας.
 
Last edited:
Καλημερα.. 46 συναπτα ετη βγαζω την αδεια συνεχεια. Και τοτε που υπηρετουσα μου την εβγαζε ο συγχωρεμενος ο πατερας μου.. Παντα στο συλλογο.. Μεσα απο αυτον, οσο μπορω, συμμετεχοντας, προσπαθω να βοηθησω να καλυτερευσουν τα πραγματα, οσο μπορω.. την υγεια μας να εχουμε... Εστω και αν επιτραπει να κυνηγαμε μια φορα το μηνα. Το κυνηγι ειναι η απολαυση της φυσης, οχι η καρπωση, ειναι τροπος ζωης...
 
Έχω να βγάλω άδεια 2 χρόνια λόγω εργασίας στο εξωτερικό και φέτος θα την βγάλω κανονικά. Η άδεια δεν είναι μόνο για να μπορούμε να κυνηγάμε νομίμως αλλά καλύπτει τα έξοδα της θηροφυλακής, των συλλόγων και της ασφάλισης μας! Επίσης, στο πολιτικό κομμάτι θεωρώ σωστό να δείξουμε ότι μετά από μια τέτοια αδικία που περάσαμε πέρυσι, είμαστε ακόμα πολλοί και έτοιμοι να στηρίξουμε το κυνήγι. Θεωρώ ηττοπάθεια να φοβάμαι να πω δημόσια κάτι που δεν είναι παράνομο. Καλή συνέχεια σε όλους.
 
Εμενα δε μου ερεσε καθολου αυτη η ερωτηση στη παρουσα φαση που μονον καποιοι αρωστημενοι τρελαμενοι σαν εμενα και ολους που απαντησανε θετικα ελπιζω να κανω λαθος και να εγινε για να προλαβουμε καπιες καταστασεις και οχι για να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας ενα μπραβο στο Στελιο τα ειπε οπως πρεπει! Αλλα και να κλεισουν οι κυνηγετικοι συλλογοι θυροφυλαξη και δασοπροστασια θα κανει το δασαρχειο δεν θελω να κλεισουν μια χαρα ξυγηθηκανε τα παλικαρια της θυροφυλακης αλλα μη το περνανε και σαν απειλη χωρις εμας και χωρις εμας και που ειστε δηλαδη τοσο καιρο μονο για χοροεσπεριδες και καταπολεμηση κορακοειδων αν δωσει κανας φυσεκια τζαμπα να καψουνε με τα φιλαρακια τους αιντε τωρα
 
Να εδώ σας τα λέει το παιδί.
Απάντησε στο δημοσιογράφο ότι όποιος θέλει θα βάζει στο αμάξι ένα καλάμι και θα λέει πάω για ψάρεμα.

Με τους κυνηγούς όμως που δεν γίνεται αυτό διότι έχουμε άδεια για όπλο και για κυνήγι το έκανε γαργάρα.


Βγάλε άδεια εσύ μετά ενώ στα λέει ο κύριος όπως θέλει...
Μην πυροβολειτε τον ηλιθιο...sorry για το of topic αλλα δεν αντεξα
 
Όταν έπεσαν οι άδειες από 250000 στις 180000 βγήκε κανένας από το κράτος τη ΚΣΕ τους συλλόγους να αναζητήσει γιατί έγινε αυτό ,να κάνει κάτι για να αναστρέψει τον κατήφορο , έπιασε κάποιος να ρωτήσει τον συνάδελφο κυνηγό γιατί δεν ανανεώνει την άδεια του; Φέτος θα βγεί η ρυθμιστική και δεν πάμε να βγάλουμε άδειες στην ώρα μας ,του χρόνου γιατί να βιαστεί το κράτος να την βγάλει; Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον από την έναρξη μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου η καί 1η Οκτωβρίου να βγούνε κάποιοι και να πουν ότι η σεζόν να αρχίζει από τότε.
 
Φυσικά και θα βγάλω άδεια στο δασαρχείο όπως κάθε χρόνο από το 2014. Μόλις βγει η ρυθμιστική και τα σχετικά ΦΕΚ.
Και φέτος θα μου κοστίσει μόνο 10 ευρώ!!! με τα νέα οικονομικά δεδομένα.
 
Εγώ βγάζω στον κυνηγετικο σύλλογο Γυθειου γιατί γνωρίζω προσωπικά τα παιδιά και τι δουλειά κάνουν και μπράβο τους και εκεί θα συνεχίσω. Μια απορία έχω όμως γράφουν μερικοί ότι θα βγάζω άδεια στο δασαρχείο με τα μισά λεφτά η με 20 Ευρω κτλ ισχύει αυτό?και αν ισχύει τότε πως το 99% βγάζει άδεια στο σύλλογο μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Για παράδειγμα λέω εάν πας στο δασαρχείο θα πληρώσεις την ασφάλεια σου μόνος σου και δεν νομίζω να'ναι 10 ευρώ που είναι στο σύλλογο πχ.Οποιος έχει βγάλει ας μας διαφωτίσει.
 
Εγώ βγάζω στον κυνηγετικο σύλλογο Γυθειου γιατί γνωρίζω προσωπικά τα παιδιά και τι δουλειά κάνουν και μπράβο τους και εκεί θα συνεχίσω. Μια απορία έχω όμως γράφουν μερικοί ότι θα βγάζω άδεια στο δασαρχείο με τα μισά λεφτά η με 20 Ευρω κτλ ισχύει αυτό?και αν ισχύει τότε πως το 99% βγάζει άδεια στο σύλλογο μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Για παράδειγμα λέω εάν πας στο δασαρχείο θα πληρώσεις την ασφάλεια σου μόνος σου και δεν νομίζω να'ναι 10 ευρώ που είναι στο σύλλογο πχ.Οποιος έχει βγάλει ας μας διαφωτίσει.
και στο δασαρχείο πας με ομαδικό ασφαλιστήριο από ανεξάρτητο κσ που είναι ακριβώς το ίδιο με του συνεργαζόμενου κσ
κοστίζει γύρω στα 3-5 ευρώ
πληρώνεις και μια ετήσια συνδρομή άλλα 5 ευρώ
σύνολο 10
τα υπόλοιπα, που είναι τα παράβολα(18 ευρώ) και το κόστος της άδειας , χαρίζονται για φέτος σε όσους είχαν βγάλει άδεια πέρυσι
 
Εγώ βγάζω στον κυνηγετικο σύλλογο Γυθειου γιατί γνωρίζω προσωπικά τα παιδιά και τι δουλειά κάνουν και μπράβο τους και εκεί θα συνεχίσω. Μια απορία έχω όμως γράφουν μερικοί ότι θα βγάζω άδεια στο δασαρχείο με τα μισά λεφτά η με 20 Ευρω κτλ ισχύει αυτό?και αν ισχύει τότε πως το 99% βγάζει άδεια στο σύλλογο μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Για παράδειγμα λέω εάν πας στο δασαρχείο θα πληρώσεις την ασφάλεια σου μόνος σου και δεν νομίζω να'ναι 10 ευρώ που είναι στο σύλλογο πχ.Οποιος έχει βγάλει ας μας διαφωτίσει.
μπορείς να κάνεις και ατομικό ασφαλιστήριο αν θες με κόστος 30 ευρώ, αλλά σχεδόν κανείς δεν το κάνει, επειδή κοστίζει φτηνότερα στον ανεξάρτητο κσ
τα έχουμε γράψει αναλυτικά στο φορουμ αυτά
όσοι είχαν βγάλει άδεια σε συνεργαζόμενο κσ πέρυσι, θα ανανεώσουν φέτος πληρώνοντας μόνο τακτικές και έκτακτες εισφορές και ασφάλεια που κατά μέσο όρο θα είναι 90-100 ευρώ
 
Έχουν ειπωθεί πολλες απόψεις για το αν θα βγάλουμε, δεν θα βγάλουμε, αν πρεπει να το λέμε, να το κρύβουμε, να απαιτούμε, να αδιαφορούμε κτλ...

Τα πράγματα είναι απλά... Όταν κάποιος θέλει να δει κάτι να καταρρέει χαίρεται δίπλα αν δει ότι αυτό γκρεμίζεται από μόνο του. Ο μόνος τρόπος να τον κάνεις να το ξανάσκεφτεί είναι όταν ρίχνει τη σφυριά και ο τοίχος μένει ανέγγιχτος και το σφυρί του γύρισε στο κεφάλι...

Ο σκοπος τους είναι η κατάργηση του κυνηγίου ξεκάθαρα. Έχουν ισοπέδωσε αλλά και άλλα πράγματα με μεγαλύτερη μαζικοτητα, νομίζεται θα ανησυχησουν η θα προβληματιστουν αν μειωθουμε ξαφνικά; θα χαρούν αφάνταστα!

Όσο είμαστε πολλοί και το δείχνουμε εμφατικά θα τους δυσκολέψουμε πολύ, αλλιώς θα περάσουν εύκολα προς τα έξω ότι σταματάνε κάτι που απασχολει πια μια χούφτα γραφικών...

Εγώ λέω, άδεια όλοι και ΔΕΝ ΞΕΧΝΏ...
 
Back
Top