Άδεια κυνηγιού 2021-2022

Τι θα κάνετε με την φετινή άδεια κυνηγιού;

  • Θα βγάλω κανονικά τον Αύγουστο

    Votes: 78 71,6%
  • Δεν θα βγάλω φέτος άδεια

    Votes: 5 4,6%
  • Θα περιμένω να έρθει Οκτώβρης-Νοέμβρης και αν κλείσει το κυνήγι λόγω κορονοϊού δεν θα βγάλω άδεια

    Votes: 18 16,5%
  • Άλλο

    Votes: 8 7,3%

  • Total voters
    109
  • Poll closed .
Ο καθένας λέει φυσικά την άποψή του και είναι σεβαστές όλες και έτσι πρέπει.
Εγώ θα βγάλω βέβαια άδεια , αλλά σε μη συνεργαζόμενο , και η λογική είναι όχι ότι θέλω να εξαφανιστούν οι σύλλογοι αλλά ότι πρέπει να αλλάξουν εκ βόθρων ( που έλεγε και η μαντάμ Σουσού ).
Και θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι να κοπεί το παραδάκι που ρέει άφθονο στην τσέπη μερικών οπορτουνιστών που έχουν μυριστεί τζάμπα φαΐ και έχουν φτιάξει το έργο μια χαρά.
Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να αλλάξει αυτό το σάπιο σύστημα της Κ.Σ.Ε. , είμαι ανοιχτός σε προτάσεις .
Και επίσης πιστεύω ότι μόνο αν υπάρξει μία συντονισμένη δράση υπάρχει περίπτωση να δούμε άσπρη μέρα.

λέω εγώ τώρα......

υ.γ. και επειδή θεωρώ ότι η επιλογή μου δεν αντιπροσωπεύεται επαρκώς από τα ερωτήματα , ψήφισα " άλλο ".
 
Εμενα δε μου ερεσε καθολου αυτη η ερωτηση στη παρουσα φαση που μονον καποιοι αρωστημενοι τρελαμενοι σαν εμενα και ολους που απαντησανε θετικα ελπιζω να κανω λαθος και να εγινε για να προλαβουμε καπιες καταστασεις και οχι για να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας ενα μπραβο στο Στελιο τα ειπε οπως πρεπει! Αλλα και να κλεισουν οι κυνηγετικοι συλλογοι θυροφυλαξη και δασοπροστασια θα κανει το δασαρχειο δεν θελω να κλεισουν μια χαρα ξυγηθηκανε τα παλικαρια της θυροφυλακης αλλα μη το περνανε και σαν απειλη χωρις εμας και χωρις εμας και που ειστε δηλαδη τοσο καιρο μονο για χοροεσπεριδες και καταπολεμηση κορακοειδων αν δωσει κανας φυσεκια τζαμπα να καψουνε με τα φιλαρακια τους αιντε τωρα
Χαίρομαι που έστω και ένας κατάλαβε το σκεπτικό μου!

Εξάλλου εγώ δε διαφωνώ με τους συναδέλφους που θα βγάλουν άδεια.

Αντιθέτως τους καταλαβαίνω.

Εγώ είπα μόνο ότι ως τότε που θα βγουν οι άδειες ας φερθούμε πιο έξυπνα.

Κι όποιος κατάλαβε...κατάλαβε....
 
Κακά τα ψέματα και ούτε είναι καλό να λέμε ψέματα μεταξύ μας... Την απαγόρευση αυτοί που την ένιωσαν στο πετσί τους ήταν οι κυνηγοί από την Αθήνα κατά κύριο λόγο όλοι οι υπόλοιποι στην επαρχία είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο το κάνανε το κυνήγι τους. Εγώ θα ρωτήσω ένα πράγμα.. από αυτούς που ήταν στα βουνά την περίοδο που ήταν η απαγόρευση πόσες φορές είδαν θηροφυλακή.. και εας μου πει ένας πόσες παραβάσεις διαπιστωσαν για παράνομο κυνήγι εν καιρό απαγόρευσης αυτή την περίοδο.
 
Κακά τα ψέματα και ούτε είναι καλό να λέμε ψέματα μεταξύ μας... Την απαγόρευση αυτοί που την ένιωσαν στο πετσί τους ήταν οι κυνηγοί από την Αθήνα κατά κύριο λόγο όλοι οι υπόλοιποι στην επαρχία είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο το κάνανε το κυνήγι τους. Εγώ θα ρωτήσω ένα πράγμα.. από αυτούς που ήταν στα βουνά την περίοδο που ήταν η απαγόρευση πόσες φορές είδαν θηροφυλακή.. και εας μου πει ένας πόσες παραβάσεις διαπιστωσαν για παράνομο κυνήγι εν καιρό απαγόρευσης αυτή την περίοδο.
Βρε εδώ εγώ κυνηγαω με άδεια από τα 18 και είμαι 43 και από μικρό παιδάκι με τον παππού δίπλα του και μια φορά έχω δει θηροφυλακη και αυτή εγώ σταμάτησα να τον χαιρετήσω μέσα από το αμάξι σε αμάξι και αυτός, και ο τρόμπας μου λέει αντε μιας και μου μίλησες ας σου κάνω έναν έλεγχο, η πονηραδα και η κουτοπονηρια του μαλάκα, σου λέει για να σταματήσει ξεκάρφωμα θα είναι, πείρε τα τέτοια μου και έφυγε.
 
Βρε εδώ εγώ κυνηγαω με άδεια από τα 18 και είμαι 43 και από μικρό παιδάκι με τον παππού δίπλα του και μια φορά έχω δει θηροφυλακη και αυτή εγώ σταμάτησα να τον χαιρετήσω μέσα από το αμάξι σε αμάξι και αυτός, και ο τρόμπας μου λέει αντε μιας και μου μίλησες ας σου κάνω έναν έλεγχο, η πονηραδα και η κουτοπονηρια του μαλάκα, σου λέει για να σταματήσει ξεκάρφωμα θα είναι, πείρε τα τέτοια μου και έφυγε.
Το έχω πάθει και εγώ χαχα..
 
Το έχω πάθει και εγώ χαχα..
Μα τον τρόμπα μετά από πέρδικες όλο το πρωί μέχρι της 2 η ώρα, ξεκούραση φαΐ και άλλο ένα τρίωρο το απόγευμα, στο αμάξι μέσα ξεθεωμενος να με πιάνουν κράμπες και ο τρόμπας να θέλει να ελέγξει και το πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου, τα νεύρα τσαντάλια.
 
Την απαγόρευση αυτοί που την ένιωσαν στο πετσί τους ήταν οι κυνηγοί από την Αθήνα κατά κύριο λόγο όλοι οι υπόλοιποι στην επαρχία είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο το κάνανε το κυνήγι τους.
δεν ισχύει αυτό συνάδελφε , εκτός αν εννοείς επαρχία το χωριουδάκι στο βουνό ψηλά εκεί , που κυνηγάνε έτσι και αλλιώς χωρίς άδειες αιώνες τώρα.
σου λέω ότι η πλειοψηφία των κυνηγών των επαρχιακών πόλεων δεν βγήκαν.
οκ. υπάρχουν και οι "άλλοι" , οι οποίοι όμως πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν .
 
Μα τον τρόμπα μετά από πέρδικες όλο το πρωί μέχρι της 2 η ώρα, ξεκούραση φαΐ και άλλο ένα τρίωρο το απόγευμα, στο αμάξι μέσα ξεθεωμενος να με πιάνουν κράμπες και ο τρόμπας να θέλει να ελέγξει και το πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου, τα νεύρα τσαντάλια.
έπρεπε να του πεις " άκου να σου πω , εγώ είμαι σκηταδόρος μην ξεθαρρεύεσαι "...... .yel. .yel. .yel.
 
Επειδή δεν γνωρίζω μπορεί κάποιος να μας πει τίς δράσεις των ανεξάρτητων συλλόγων ,αν έχουν συμετοχή στο πρόγραμμα Άρτεμις ,στις μελέτες για την επάρκεια των θηραμάτων προϋπόθεση έκδοσης της ρυθμιστικής , κάτι άλλο.
 
Επειδή δεν γνωρίζω μπορεί κάποιος να μας πει τίς δράσεις των ανεξάρτητων συλλόγων ,αν έχουν συμετοχή στο πρόγραμμα Άρτεμις ,στις μελέτες για την επάρκεια των θηραμάτων προϋπόθεση έκδοσης της ρυθμιστικής , κάτι άλλο.
Ενω οι εξαρτομενοι σκωτονοντε αχαχαχαχαχαχ
 
Ενω οι εξαρτομενοι σκωτονοντε αχαχαχαχαχαχ
Εγώ ερώτηση έκανα ,αν σκοτώνονται η τα ξύνουν δεν ξέρω ,οι σύλλογοι είμαστε εμείς ,πάμε στις συνελεύσεις,εκλογες, γίνεται ανάλυση εσόδων -εξοδων , προτάσεις ,η στο σύλλογο εμφανιζομαστε μια φορά το χρόνο για την άδεια και μετά κάνουμε κριτική.
 
Άδεια θα βγάλω... το που θα βγάλω είναι το θέμα και πρέπει να ανησυχεί την ηγεσία μας (ΞΕ).

Όσο για το τι θα δουν οι πολιτικάντες μας και τι θα καταλάβουν από το εύρημα της μικρής αυτής δημοσκόπησης δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει.
Άλλωστε είμαστε πολυ λίγοι εδώ μέσα σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των κυνηγών της χώρας.
Και ναι δεν ντρέπομαι να το πω πως θα ψάχνω για παρασυλλογο και ας κινδυνεύει η θηροφυλακη.
Ας μην έκαναν τους πληροφοριοδότες της αστυνομίας φέτος να παίρνουν τηλ για να έρθουν να σου κόψουν πρόστιμο (το 300αρι) γιατί αυτοί δεν μπορούσαν αφού δεν είχαν τέτοια εντολή και κάλυψη από κανένα φεκ.
Μετά συνέχισε την βόλτα σου αφού το κυνήγι δεν απαγορεύτηκε φέτος αλλά η μετακίνηση.
Ας μπουν στα δασαρχεία να μην μας κοστίζουν άμεσα αλλά έμμεσα.
Και πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει ο τρόπος εκδοσης άδειας όπως και να αποδεσμευτεί η θηροφυλακη από τους συλλόγους και τις ομοσπονδίες.
Οι σύλλογοι και όλο αυτό είναι μόνο για ψήφους και για κοπαδιασμα και πρόσκληση σε βουλευτές ή παρατάξεις.
Ξερετε τι γινόταν στις επίσημες εκδηλώσεις χορούς κτλ τόσα χρόνια.
Δεν αλλάζει αυτό.
Ήταν ολοφάνερο φέτος με την μη αντίδραση της ΞΕ.
 
Βρε εδώ εγώ κυνηγαω με άδεια από τα 18 και είμαι 43 και από μικρό παιδάκι με τον παππού δίπλα του και μια φορά έχω δει θηροφυλακη και αυτή εγώ σταμάτησα να τον χαιρετήσω μέσα από το αμάξι σε αμάξι και αυτός, και ο τρόμπας μου λέει αντε μιας και μου μίλησες ας σου κάνω έναν έλεγχο, η πονηραδα και η κουτοπονηρια του μαλάκα, σου λέει για να σταματήσει ξεκάρφωμα θα είναι, πείρε τα τέτοια μου και έφυγε.
Εγω καθε χρονο εχω 2/3 φορες ελενχο...μια στα μπασηματα της κυχλας πιυ ξερουν τα ποστα που παμε .και αλλες δυο οταν φευγουμε απο το καρτερι κυχλας και εχει πιαση νυχτα
 
Κακά τα ψέματα και ούτε είναι καλό να λέμε ψέματα μεταξύ μας... Την απαγόρευση αυτοί που την ένιωσαν στο πετσί τους ήταν οι κυνηγοί από την Αθήνα κατά κύριο λόγο όλοι οι υπόλοιποι στην επαρχία είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο το κάνανε το κυνήγι τους. Εγώ θα ρωτήσω ένα πράγμα.. από αυτούς που ήταν στα βουνά την περίοδο που ήταν η απαγόρευση πόσες φορές είδαν θηροφυλακή.. και εας μου πει ένας πόσες παραβάσεις διαπιστωσαν για παράνομο κυνήγι εν καιρό απαγόρευσης αυτή την περίοδο.
Όχι συνάδελφε δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου:
μένω επαρχία και μπορώ να πάω για τσίχλες που κυνηγάω, με τα πόδια (αλλά και με το αμάξι από τους backstreets-που λέμε και στο χωριό) κι εκεί που πάω, είναι όλοι γνωστοί και λέμε μια καλημέρα και δεν θα με κάρφωναν, αλλά δεν πήγα συνάδελφε γιατί δεν θέλω ο καθένας να μας πιάνει στο στόμα του και να λέει "τους ξέρουμε τι κατσαπλιάδες είναι οι κυνηγοί, κυνηγούν παρά τη ρητή απαγόρευση γιατί τέτοιοι είναι".

Όπως δεν πάω για πέρδικες στο απαγορευμένο, ούτε πηγαίνω καρτέρι μπεκάτσας κι ας ξέρω ότι μπορώ να το κάνω χωρίς να με πιάσουν.

Και τηρώ τους νόμους του κυνηγιού αλλά και τους άγραφους κανόνες του, από μονος μου χωρίς να χρειάζομαι κάποιον από πάνω μου να μου τους επιβάλλει και να τον φοβάμαι.

Γιατί έχω την πεποίθηση ότι ο κυνηγός πρέπει να έχει μια λεβεντιά και σεβασμό απέναντι στη φύση, στο θήραμα και στον εαυτό του.

Ώστε να έχουμε το ηθικό ανάστημα να σταθούμε απέναντι σε οποιονδήποτε, χωρίς να απολογούμαστε και χωρίς να ντρεπόμαστε για αυτό που είμαστε.

(συνάδελφε stamatdi δεν τα λέω επί προσωπικού, ούτε κάνω κήρυγμα σε κανέναν, ούτε το παίζω υπεράνω γιατί κι εμένα με θύμωσε η άδικη και εμπαθής απαγόρευση.)
 
Άδεια θα βγάλω... το που θα βγάλω είναι το θέμα και πρέπει να ανησυχεί την ηγεσία μας (ΞΕ).

Όσο για το τι θα δουν οι πολιτικάντες μας και τι θα καταλάβουν από το εύρημα της μικρής αυτής δημοσκόπησης δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει.
Άλλωστε είμαστε πολυ λίγοι εδώ μέσα σε σχέση με τον συνολικό αριθμό των κυνηγών της χώρας.
Και ναι δεν ντρέπομαι να το πω πως θα ψάχνω για παρασυλλογο και ας κινδυνεύει η θηροφυλακη.
Ας μην έκαναν τους πληροφοριοδότες της αστυνομίας φέτος να παίρνουν τηλ για να έρθουν να σου κόψουν πρόστιμο (το 300αρι) γιατί αυτοί δεν μπορούσαν αφού δεν είχαν τέτοια εντολή και κάλυψη από κανένα φεκ.
Μετά συνέχισε την βόλτα σου αφού το κυνήγι δεν απαγορεύτηκε φέτος αλλά η μετακίνηση.
Ας μπουν στα δασαρχεία να μην μας κοστίζουν άμεσα αλλά έμμεσα.
Και πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει ο τρόπος εκδοσης άδειας όπως και να αποδεσμευτεί η θηροφυλακη από τους συλλόγους και τις ομοσπονδίες.
Οι σύλλογοι και όλο αυτό είναι μόνο για ψήφους και για κοπαδιασμα και πρόσκληση σε βουλευτές ή παρατάξεις.
Ξερετε τι γινόταν στις επίσημες εκδηλώσεις χορούς κτλ τόσα χρόνια.
Δεν αλλάζει αυτό.
Ήταν ολοφάνερο φέτος με την μη αντίδραση της ΞΕ.
Δεν είμαστε καθόλου λίγοι.

Αν ψηφίζαμε εδώ όλοι το δείγμα θα ήταν αντιπροσωπευε την πραγματικότητα.

Και 75% θα βγάλω άδεια δεν είναι καλό κατά τη γνώμη μου.

Καλό θα ήταν αυτό το ποσοστό αφου τους τριξουμε τα δόντια.

Κάποιοι συνάδελφοι κι εγώ μέσα θα προσπαθήσουμε...

Όμως σέβομαι όλους τους συναδέλφους και τη γνώμη τους.
 
Όχι συνάδελφε δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου:
μένω επαρχία και μπορώ να πάω για τσίχλες που κυνηγάω, με τα πόδια (αλλά και με το αμάξι από τους backstreets-που λέμε και στο χωριό) κι εκεί που πάω, είναι όλοι γνωστοί και λέμε μια καλημέρα και δεν θα με κάρφωναν, αλλά δεν πήγα συνάδελφε γιατί δεν θέλω ο καθένας να μας πιάνει στο στόμα του και να λέει "τους ξέρουμε τι κατσαπλιάδες είναι οι κυνηγοί, κυνηγούν παρά τη ρητή απαγόρευση γιατί τέτοιοι είναι".

Όπως δεν πάω για πέρδικες στο απαγορευμένο, ούτε πηγαίνω καρτέρι μπεκάτσας κι ας ξέρω ότι μπορώ να το κάνω χωρίς να με πιάσουν.

Και τηρώ τους νόμους του κυνηγιού αλλά και τους άγραφους κανόνες του, από μονος μου χωρίς να χρειάζομαι κάποιον από πάνω μου να μου τους επιβάλλει και να τον φοβάμαι.

Γιατί έχω την πεποίθηση ότι ο κυνηγός πρέπει να έχει μια λεβεντιά και σεβασμό απέναντι στη φύση, στο θήραμα και στον εαυτό του.

Ώστε να έχουμε το ηθικό ανάστημα να σταθούμε απέναντι σε οποιονδήποτε, χωρίς να απολογούμαστε και χωρίς να ντρεπόμαστε για αυτό που είμαστε.

(συνάδελφε stamatdi δεν τα λέω επί προσωπικού, ούτε κάνω κήρυγμα σε κανέναν, ούτε το παίζω υπεράνω γιατί κι εμένα με θύμωσε η άδικη και εμπαθής απαγόρευση.)
Και τους συναδέλφους που έκατσαν μέσα πρέπει να σεβόμαστε.
Δεν γυρνάνε και δεν πρέπει να γυρνάνε όλα γύρω από τον εαυτό μας.

Αλλά έτσι είμαστε έτσι φερομαστε έτσι ψηφίζουμε και γι αυτό πιάσαμε πάτο παντού.

Και κάτι άλλο...Εγώ και άλλοι πολλοί πάμε στο κυνήγι για να είμαστε και να νιώθουμε ελεύθεροι.

Άμα είναι να ειμαι στην τσιλια και στην τσίτα μη με δουν και μη μ ακούσουν και μη με καρφωσουν να γαμηθει και το κυνήγι και το καλό του.

Άσε που άμα γίνει κανένα ατύχημα έμπλεξες.

Να σκεφτόμαστε παιδιά τα πάντα.

Μην χτυπήσει κάνεις κανένα ενώ απαγορεύεται το κυνήγι και μετά που θα πάει φυλακή να κάνει πως δεν ήξερε.

Μετά μεσα δεν θα περνάνε οι εξυπνάδες ότι εγώ πήγα και στα φρυδια μου.
 
Μα τον τρόμπα μετά από πέρδικες όλο το πρωί μέχρι της 2 η ώρα, ξεκούραση φαΐ και άλλο ένα τρίωρο το απόγευμα, στο αμάξι μέσα ξεθεωμενος να με πιάνουν κράμπες και ο τρόμπας να θέλει να ελέγξει και το πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου, τα νεύρα τσαντάλια.
Έτσι και εγώ περίπου είμαι για τσίχλες δεν έχει τπτ και μαδάω ένα κοτσίφα στο αμάξι σταματά ένα τζιπ δίπλα μου κοιτάω θηροφυλακη πόσα χτύπησες μου λέει και με βλέπει ότι έχω φτάσει εκείνη την ώρα και κρατώ ένα πουλί χώρις γιλέκο οκ τώρα τι του λές αυτό λέω εντάξει άντε να κάνω και το έλεγχο τώρα άνοιξε αμάξι και τέτοια οκ όλα καλά είσαι ο πρώτος που έλεγχο και η ώρα ήταν δώδεκα χαχα.
 
Έτσι και εγώ περίπου είμαι για τσίχλες δεν έχει τπτ και μαδάω ένα κοτσίφα στο αμάξι σταματά ένα τζιπ δίπλα μου κοιτάω θηροφυλακη πόσα χτύπησες μου λέει και με βλέπει ότι έχω φτάσει εκείνη την ώρα και κρατώ ένα πουλί χώρις γιλέκο οκ τώρα τι του λές αυτό λέω εντάξει άντε να κάνω και το έλεγχο τώρα άνοιξε αμάξι και τέτοια οκ όλα καλά είσαι ο πρώτος που έλεγχο και η ώρα ήταν δώδεκα χαχα.
Ο γνωστός Ράμπο της περιοχής ο Τ...ος???
 
Back
Top