Άδεια κυνηγιού 2021-2022

Τι θα κάνετε με την φετινή άδεια κυνηγιού;

  • Θα βγάλω κανονικά τον Αύγουστο

    Votes: 78 71,6%
  • Δεν θα βγάλω φέτος άδεια

    Votes: 5 4,6%
  • Θα περιμένω να έρθει Οκτώβρης-Νοέμβρης και αν κλείσει το κυνήγι λόγω κορονοϊού δεν θα βγάλω άδεια

    Votes: 18 16,5%
  • Άλλο

    Votes: 8 7,3%

  • Total voters
    109
  • Poll closed .
Θα βγάλω κανονικά όπως πάντα τον Αύγουστο, αν και αρχίζω το κυνήγι στα τέλη του Οκτώμβρη για τα τσιχλόνια.
Όλοι πρέπει να βγάλουμε άδειες γιατί περιμένουν να δουν μείωση και να συνεχίσουν τη δράση....τους. Βλεποντας σταθερό ή στην καλύτερη περίπτωση αυξημένο αριθμό αδειών διαπιστώνουν ότι μας εκλ@#$@#σαν μια μάντρα απίδια :cool: .terror.
 
Θα προσπαθήσω να βγάλω άδεια κυνηγίου διά του Δασαρχείου. Εάν δεν το καταφέρω δε θα βγάλω άδεια. Συγκεκριμένα πάντως στον ΚΣ Ερέτριας δεν ξαναδινω ούτε τον πυρετό μου. Και επειδή είναι ο κωλονομος με την μόνιμη κατοικία για να εξασφαλίζουν στα μαγαζάκια τους πελατεία, θα πάρουν....την ευχή μου...
Εάν δε, δω και τίποτα περίεργα στη ρυθμιστική (βλ κόψιμο τρυγονιου) δε θα ψαχτω να βγάλω ούτε δια δασαρχείου.
Πριν πέσετε να με φάτε :) και να με κρίνετε, σκεφτείτε τι κάνατε όλα αυτά τα χρόνια για το παραδοσιακό κυνήγι και την πατρίδα για να κουνήσετε το δάχτυλο. Εγώ είμαι ένας νέος που βλέπω το μέλλον μου σαν πολίτης και σαν κυνηγός σε αυτή τη χώρα προδιαγεγραμμένα απ-αισιο.
Αυτά, φιλικά :)
 
Ας ήμαστε καλά και πρώτα ο θεός εννοείται θα βγάλω άδεια...δν ξέρω αν θα είναι στην έναρξη ή στο 1ο πενθήμερο του σεπτέμβρη ,αλλά η άδεια θα βγει ΚΑΝΟΝΙΚΑ κ με το νόμο...κόντρα στην κόντρα πρέπει να πάμε κύριοι....
 
Πάντα φίλοι μου είστε ειλικρινείς και φίλοι του κυνηγιού.
Αυτό δεν είναι πάντα καλό.

Καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου επειδή μας παρακολουθεί κόσμος να πιεζαμε λίγο με τη στάση μας.

Άμα από τώρα βγαίνουμε όλοι και λέμε θα βγάλουμε άδεια, είναι σαν να λέμε κάντε μας ότι θέλετε και δεν τρέχει τίποτα.

Ας τη βγάζατε την άδεια όταν θα έρθει η ώρα....το καταλαβαίνω.....

Αλλά όχι να το δηλώνουμε με χαρά από τώρα μετά από όλο αυτό που μας έκαναν.

Το λέω φιλικά και κυρίως το λέω σκεπτόμενος ότι πρέπει να πιέζουμε και να διεκδικούμε.

Και ο Άγιος φοβερά θέλει...
 
Πάντα φίλοι μου είστε ειλικρινείς και φίλοι του κυνηγιού.
Αυτό δεν είναι πάντα καλό.

Καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου επειδή μας παρακολουθεί κόσμος να πιεζαμε λίγο με τη στάση μας.

Άμα από τώρα βγαίνουμε όλοι και λέμε θα βγάλουμε άδεια, είναι σαν να λέμε κάντε μας ότι θέλετε και δεν τρέχει τίποτα.

Ας τη βγάζατε την άδεια όταν θα έρθει η ώρα....το καταλαβαίνω.....

Αλλά όχι να το δηλώνουμε με χαρά από τώρα μετά από όλο αυτό που μας έκαναν.

Το λέω φιλικά και κυρίως το λέω σκεπτόμενος ότι πρέπει να πιέζουμε και να διεκδικούμε.

Και ο Άγιος φοβερά θέλει...
Μπορεί να σημαίνει ότι δεν θα δεχτούμε τίποτα άλλο από μια φυσιολογική κυνηγετική χρονιά.
 
Μπορεί να σημαίνει ότι δεν θα δεχτούμε τίποτα άλλο από μια φυσιολογική κυνηγετική χρονιά.
Όπως είδες...κάνουν ότι θέλουν.
Κάνε κι εσύ αυτό που θέλεις όμως μην τους δίνουμε και αέρα.

Αν δεν γκρινιάζουμε...αν δεν διαμαρτυρηθούμε...αν βγάλουμε όλοι κανονικά μετά από τέτοια κοροϊδία και το δηλώνουμε και από τώρα είναι σαν να τους λέμε να μας κάνουν το ίδιο.

Εγώ καταλαβαίνω το συνάδελφο που θα βγάλει άδεια.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να το πει από τώρα.

Μας βλέπουν.
Πείτε θα δούμε...
Είναι αρκετό.

Ελπίζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω.
 
Όπως είδες...κάνουν ότι θέλουν.
Κάνε κι εσύ αυτό που θέλεις όμως μην τους δίνουμε και αέρα.

Αν δεν γκρινιάζουμε...αν δεν διαμαρτυρηθούμε...αν βγάλουμε όλοι κανονικά μετά από τέτοια κοροϊδία και το δηλώνουμε και από τώρα είναι σαν να τους λέμε να μας κάνουν το ίδιο.

Εγώ καταλαβαίνω το συνάδελφο που θα βγάλει άδεια.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να το πει από τώρα.

Μας βλέπουν.
Πείτε θα δούμε...
Είναι αρκετό.

Ελπίζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω.
Φίλε Στέλιο οι κανόνες που γίνεται το κυνήγι στην Ελλάδα υπάρχουν και ισχύουν ,οπότε πληρώνω και απαιτώ ,δεν απαιτώ για να πληρώσω.
 
Όπως είδες...κάνουν ότι θέλουν.
Κάνε κι εσύ αυτό που θέλεις όμως μην τους δίνουμε και αέρα.

Αν δεν γκρινιάζουμε...αν δεν διαμαρτυρηθούμε...αν βγάλουμε όλοι κανονικά μετά από τέτοια κοροϊδία και το δηλώνουμε και από τώρα είναι σαν να τους λέμε να μας κάνουν το ίδιο.

Εγώ καταλαβαίνω το συνάδελφο που θα βγάλει άδεια.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να το πει από τώρα.

Μας βλέπουν.
Πείτε θα δούμε...
Είναι αρκετό.

Ελπίζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω.
just-because-youre-8lu6rf.jpg
 
Φίλε Στέλιο οι κανόνες που γίνεται το κυνήγι στην Ελλάδα υπάρχουν και ισχύουν ,οπότε πληρώνω και απαιτώ ,δεν απαιτώ για να πληρώσω.
Μα ακριβώς αυτό λέω.
Ότι εμείς πέρυσι πληρώσαμε.

Και δεν είναι μόνο αυτό....
Είναι ότι δεν είχαν δίκιο γι αυτό που έκαναν.

Ξέρουμε όλοι πως γίνεται το κυνήγι.
Ξέρουμε ότι δεν υπάρχει συνωστισμός και ιός στα βουνά.

Θέλω να πω ότι δεν ξεχνώ ότι πλήρωσα και ναι αφού πλήρωσα πρώτα φυσικό είναι να απαιτώ μετά αλλά....κυρίως απαιτώ κάτι που να είναι δίκαιο.

Και δεν ήταν δίκαιο.

Όταν λοιπόν όλοι οι συνάδελφοι πατήσουν θα βγάλω άδεια και το σχολιάσουν σαν να μην έγινε τίποτα το βλέπουν πολλά μάτια.

Ποιος θα τους εμποδίσει να κάνουν το ιδιο;

Ξέρω...Πόσο θέλουμε όλοι να βγάλουνε άδεια.
Το ίδιο κι εγώ διότι είμαι και τη ένας από σας.

Όχι όμως ρε παιδιά σαν να μη συμβαίνει τίποτα ενώ σε όλες τις άλλες χώρες κυνηγούσαν.

Όχι όταν μας γράφουν έτσι σαν να είμαστε τίποτα.

Ας κάνουμε κάποιους έστω να καρδιοχτυπησουν για να μάθουν να ενεργούν καλύτερα.

Κάντε τους να καταλάβουν ότι δεν έχουμε υπογράψει συμβόλαιο ότι θα βγάζουμε άδεια όπως και να χει.

Όσο και να το αγαπάμε το κυνήγι είμαστε σκεπτομενοι άνθρωποι που δεν μας αρέσει να μας κοροϊδεύουν και να μας λένε ανέκδοτα άνθρωποι του γραφείου με τη γραβάτα για το αντικείμενο μας.
 
Ειναι δηλαδη ωραιο να μπαίνουν διάφοροι αναλγητοι εδώ που δεν μας εκπροσώπησαν όπως μας άξιζε και να βλέπουν 75% θα βγάλουν αδεια;

Θα γελάνε και θα λένε ότι καλώς έμειναν αραχτοί.

Με λίγα λόγια συνάδελφε αν θέλεις βγάλε άδεια.

Όμως μην τους το κάνεις εύκολο.
Γκρίνιαξε.....απείλησε πως δε θα βγάλεις.

Κάποιοι θα χάσουν τον ύπνο τους.
Όπως τον έχασες κι εσύ.
 
Μα ακριβώς αυτό λέω.
Ότι εμείς πέρυσι πληρώσαμε.

Και δεν είναι μόνο αυτό....
Είναι ότι δεν είχαν δίκιο γι αυτό που έκαναν.

Ξέρουμε όλοι πως γίνεται το κυνήγι.
Ξέρουμε ότι δεν υπάρχει συνωστισμός και ιός στα βουνά.

Θέλω να πω ότι δεν ξεχνώ ότι πλήρωσα και ναι αφού πλήρωσα πρώτα φυσικό είναι να απαιτώ μετά αλλά....κυρίως απαιτώ κάτι που να είναι δίκαιο.

Και δεν ήταν δίκαιο.

Όταν λοιπόν όλοι οι συνάδελφοι πατήσουν θα βγάλω άδεια και το σχολιάσουν σαν να μην έγινε τίποτα το βλέπουν πολλά μάτια.

Ποιος θα τους εμποδίσει να κάνουν το ιδιο;

Ξέρω...Πόσο θέλουμε όλοι να βγάλουνε άδεια.
Το ίδιο κι εγώ διότι είμαι και τη ένας από σας.

Όχι όμως ρε παιδιά σαν να μη συμβαίνει τίποτα ενώ σε όλες τις άλλες χώρες κυνηγούσαν.

Όχι όταν μας γράφουν έτσι σαν να είμαστε τίποτα.

Ας κάνουμε κάποιους έστω να καρδιοχτυπησουν για να μάθουν να ενεργούν καλύτερα.

Κάντε τους να καταλάβουν ότι δεν έχουμε υπογράψει συμβόλαιο ότι θα βγάζουμε άδεια όπως και να χει.

Όσο και να το αγαπάμε το κυνήγι είμαστε σκεπτομενοι άνθρωποι που δεν μας αρέσει να μας κοροϊδεύουν και να μας λένε ανέκδοτα άνθρωποι του γραφείου με τη γραβάτα για το αντικείμενο μας.
Στέλιο δεν θα χολοσκάσουν αν έχουν λιγότερα έσοδα από τις άδειες, προκειμένου να πετύχουν οι γνωστοί αντικυνηγοί τον στόχο τους.
Καίγονται όμως για τα ψηφαλάκια! Και όσο πιο πολλοί είμαστε (και το δείχνουμε) τόσο πιο πολύ καίγονται...
 
Παιδιά τους αντικυνηγους δεν τους ενδιαφέρουν τα λεφτά της άδειας ,αυτοί θέλουν να μην βγάλουμε άδειες και να τελειώσει από εμάς.Οσο για τους οικολόγους και το πράσινο ταμείο τα παίρνουν και με ήλιο και με βροχή.
 
Παιδιά όσο εμείς προσφέρουμε τόσο πολύ στην οικονομία της χώρας με το ζεστό χρήμα που ρίχνουμε στην αγορα οι ψευτοοικολογοι οι πράσινοι κτλ θα τρώνε την σκόνη μας.

Εξάλλου κι εμείς οικολογοι και πρασινοι είμαστε απλώς δεν είμαστε ψευτο....

Είναι όμως και κάτι άλλοι κύριοι της κσε είναι και κάτι κυνηγετικοι σύλλογοι αλλά και άλλοι που τους νοιάζει και τους παρανοιαζει τι θα κάνουμε και τι άδειες θα βγουν.

Είναι και κάτι μαγαζιά κυνηγιου που δεν αντέδρασαν όπως θα έπρεπε....

Ταΐζουμε πολύ κόσμο και κάνεις δεν μας έχει σεβασμό.

Για να ξυπνάμε...
 
Όλοι βγαίναν έξω και πήγαιναν όπου ήθελαν.

Οι μόνοι που πλήρωσαν και μπορούσε να πιστοποιηθεί το που πάνε είμασταν εμείς.
Ε....Και μας έκλεισαν εμάς και οοοολοι οι άλλοι πήγαιναν ελεύθερα στο άθλημα τους.

Είναι δίκαιο;

Αν είχαν δίκιο θα χειροκροτούσα.

Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που αλλάζουν την ώρα της ανάστασης.

9 η ώρα δεν κολλάει.
12 κολλαει.

Δηλαδή πράγματα τρελά.
 
Back
Top