Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Όλοι πλέον κουβαλάμε κινητό..... φωτογραφία της Ακκο..... και τέλος. Από το σύστημα μπορούν να ελέγξουν που ανήκει το συγκεκριμένο όπλο και μέχρι πότε είναι σε ισχύ η άδεια κατοχής..... όπως και τα σκυλιά που έχουμε τσιπαρει....
 
Μουτρομενος είσαι? Τι σου κάνανε?
τον εβγαλαν φωτο για δημοσιο έγγραφο, θέλει κι άλλο λόγο;

...δεν έχω χειρότερο απ' το να πρέπει να βγάλω τέτοιες φωτό, αλλά έχω βρει κολπάκι και ζητάω να μου εκτυπώσουν καμιά 30αριά τη φορά -που φτουράνε για 7-8 χρόνια :D
 
Βλέπω ότι δεν αναγράφεται το μήκος της κάννης.Το συμπληρωσες μήπως στην άδεια αγοράς;
Οχι Παναγιώτη.
Η μητέρα απο Ρόδο?
Ναι Γιώργη. Από ενα χωριουδάκι νότια. Ίστριος λέγεται.
 
Ακριβώς αυτό!Πχ αναφέρει πάνω αρ.κλειστρου στο χαρτί.Η beretta έχει αριθμό αλλά στο τμήμα από την αρχή που το πήγα δεν το έγραψαν.
Αν ποτέ χρειαστείς κλείστρο όμως, νομίζω δεν θα χρειάζεσαι άδεια αγοράς για να το αλλάξεις. Καλό αυτό. Εμένα το γράφει.
 
Last edited:
Αν ποτέ χρειαστείς κλείστρο όμως, νομίζω δεν θα χρειάζεσαι άδεια αγοράς για να το αλλάξεις. Καλό αυτό. Εμένα το γράφει.
Για αγορά κλείστρου (από έμπορο) χρειάζεσαι ούτως ή άλλως άδεια αγοράς, ακόμα κι αν δεν έχει αριθμό. ...
Αυτό ισχύει σίγουρα από παλιά, πριν ακόμα γίνει η τελευταία τροποποίηση του νόμου, που απαιτεί να έχουν και τα κλείστρα αριθμό.
Είχα πάρει πριν χρόνια (δε θυμάμαι πότε, σίγουρα πάνω από 10) τηλ. τον Κύργια για κάποια ανταλλακτικά για τη Mossberg, (για να τά'χω ρεζέρβα, όταν σταμάτησε να παράγεται το μοντέλο 9200), και στην κουβέντα ρώτησα από περιέργεια και για κλείστρο, και μου είπε ότι ήθελε άδεια αγοράς γιατί θεωρείται "ουσιώδες μέρος του όπλου".
 
Για αγορά κλείστρου (από έμπορο) χρειάζεσαι ούτως ή άλλως άδεια αγοράς, ακόμα κι αν δεν έχει αριθμό. ...
Αυτό ισχύει σίγουρα από παλιά, πριν ακόμα γίνει η τελευταία τροποποίηση του νόμου, που απαιτεί να έχουν και τα κλείστρα αριθμό.
Είχα πάρει πριν χρόνια (δε θυμάμαι πότε, σίγουρα πάνω από 10) τηλ. τον Κύργια για κάποια ανταλλακτικά για τη Mossberg, (για να τά'χω ρεζέρβα, όταν σταμάτησε να παράγεται το μοντέλο 9200), και στην κουβέντα ρώτησα από περιέργεια και για κλείστρο, και μου είπε ότι ήθελε άδεια αγοράς γιατί θεωρείται "ουσιώδες μέρος του όπλου".
Είχα την εντύπωση ότι το κλείστρο εφόσον δεν αναγράφεται ο αριθμός του στην ακκο θα μπορούσε να αγοραστεί έτσι. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 
Ρε Κωστή μην τα βγάζεις τα στοιχεία σου έτσι φόρα-παρτίδα, κυκλοφορούν πολλοί παράξενοι εκεί έξω και δεν ξέρεις πως μπορεί να τα χρησιμοποιήσουν
Παντελή τωρα ειναι ολα καταχωρημενα ηλεκτρονικά και θελει και κωδικους ενιοτε. Μονο οι αριθμοι των τραπ. λογαριασμων και καρτων ειναι επικίνδυνο να σου παρουν. Εδω οταν αρχισαν να χρησιμοποιουνται καρτες για συναλλαγες, σου εκανε ταυτοπροσωπεια μεχρι και ο ταμιας του σουπερ μαρκετ.
 
Για αγορά κλείστρου (από έμπορο) χρειάζεσαι ούτως ή άλλως άδεια αγοράς, ακόμα κι αν δεν έχει αριθμό. ...
Αυτό ισχύει σίγουρα από παλιά, πριν ακόμα γίνει η τελευταία τροποποίηση του νόμου, που απαιτεί να έχουν και τα κλείστρα αριθμό.
Είχα πάρει πριν χρόνια (δε θυμάμαι πότε, σίγουρα πάνω από 10) τηλ. τον Κύργια για κάποια ανταλλακτικά για τη Mossberg, (για να τά'χω ρεζέρβα, όταν σταμάτησε να παράγεται το μοντέλο 9200), και στην κουβέντα ρώτησα από περιέργεια και για κλείστρο, και μου είπε ότι ήθελε άδεια αγοράς γιατί θεωρείται "ουσιώδες μέρος του όπλου".
Καννη, κλειστρο και νομιζω και μηχανισμος σκανδαλης θελουν αδεια για να αγοραστουν.
 
Παντελή τωρα ειναι ολα καταχωρημενα ηλεκτρονικά και θελει και κωδικους ενιοτε. Μονο οι αριθμοι των τραπ. λογαριασμων και καρτων ειναι επικίνδυνο να σου παρουν. Εδω οταν αρχισαν να χρησιμοποιουνται καρτες για συναλλαγες, σου εκανε ταυτοπροσωπεια μεχρι και ο ταμιας του σουπερ μαρκετ.
Μην τα βγάζεις φόρα παρτίδα τα στοιχεία σου ... δίκιο έχει ο Παντελής
 
Μην τα βγάζεις φόρα παρτίδα τα στοιχεία σου ... δίκιο έχει ο Παντελής
Βασίλη οτι γραφει τα εχω ηδη βγαλει στο φορουμ (και αλλου). Μονο ο αρ ταυτ. ειναι νεο, η οποια ειναι στρατιωτικη και παει πακετο με αριθμο μητρωου και βαθμο.
Εχει και διευθυνση. Οποιος θελει κερναω καφε. Ανοιχτη προσκληση για ολα τα μελη του φορουμ.
 
Βασίλη οτι γραφει τα εχω ηδη βγαλει στο φορουμ (και αλλου). Μονο ο αρ ταυτ. ειναι νεο, η οποια ειναι στρατιωτικη και παει πακετο με αριθμο μητρωου και βαθμο.
Εχει και διευθυνση. Οποιος θελει κερναω καφε. Ανοιχτη προσκληση για ολα τα μελη του φορουμ.
Έλα αύριο να φάμε έναν μεζέ.
 
Βασίλη οτι γραφει τα εχω ηδη βγαλει στο φορουμ (και αλλου). Μονο ο αρ ταυτ. ειναι νεο, η οποια ειναι στρατιωτικη και παει πακετο με αριθμο μητρωου και βαθμο.
Εχει και διευθυνση. Οποιος θελει κερναω καφε. Ανοιχτη προσκληση για ολα τα μελη του φορουμ.
Είσαι ότι πρέπει για να πάρει κάποιος δάνειο στο όνομα σου....να νοικιάσει ένα σπίτι και να κρύβει όπλα και ναρκωτικά.... ή ένα αυτοκίνητο και να κάνει λαθροδιακινηση και κλοπές..... άκου τι σου είπαν και διέγραψε τη φωτογραφία
 
Είσαι ότι πρέπει για να πάρει κάποιος δάνειο στο όνομα σου....να νοικιάσει ένα σπίτι και να κρύβει όπλα και ναρκωτικά.... ή ένα αυτοκίνητο και να κάνει λαθροδιακινηση και κλοπές..... άκου τι σου είπαν και διέγραψε τη φωτογραφία
Βασίλη ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον φίλε ειλικρινά, αλλά δε θεωρώ ότι διατρέχω κάποιο κίνδυνο. Εξάλλου αυτό είναι ένα έγγραφο που το επιδεικνύεις πχ. στο θηροφύλακα, στον οπλουργό, σ' αυτόν που θα πουλήσεις το όπλο.....
ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, αριθμοί τραπεζικών λογαριασμών, ναι είναι επικίνδυνο.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και όλων των άλλων συναδέλφων.
 
Back
Top