Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Βασίλη ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον φίλε ειλικρινά, αλλά δε θεωρώ ότι διατρέχω κάποιο κίνδυνο. Εξάλλου αυτό είναι ένα έγγραφο που το επιδεικνύεις πχ. στο θηροφύλακα, στον οπλουργό, σ' αυτόν που θα πουλήσεις το όπλο.....
ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, αριθμοί τραπεζικών λογαριασμών, ναι είναι επικίνδυνο.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και όλων των άλλων συναδέλφων.
Εσύ ξέρεις..... αλλά δε θα δείξουν αυτό το έγγραφο.....τα πλήρη στοιχεία σου θα χρησιμοποιηθούν.... τέλος πάντων όπως νομίζεις.....
 
ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, αριθμοί τραπεζικών λογαριασμών, ναι είναι επικίνδυνο.
Μα μόνο αυτά που δεν έχεις δείξει ακόμη. Όλα τα άλλα τα έχεις δείξει. Και φωτογραφία έχεις βάλει και τηλέφωνο και η διεύθυνση σου με τα στοιχεία και ονόματα γονιών σου και αριθμό ταυτότητας και ημερομηνία γέννησης. 'Ολα μαζί αυτά είναι αρκετά για να σου κάνουν τεράστια ζημιά. Άσε που με αυτά τα στοιχεια ίσως μπορεί κάποιος να βρει και τα υπόλοιπα στοιχεία σου και να σε ξετινάξει. Πλέον που πολλές συναλλαγές γίνονται μέσω τηλεφώνου με απλή επιβεβαίωση στοιχείων είναι πολύ εύκολο να σε βάλει κάποιος σε μπελάδες. Εγώ θα πρότεινα να τα σβίσεις όσο γίνεται γρηγορότερα. Φίλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά.
 
Φίλε τη μετατροπή να τη βάλεις φωτό ανά στάδια να πάρουμε μάτι.
Αυτό θα γίνει σίγουρα ,θα πω και στον χειρουργό να τραβήξει καποιες φωτο αν δεν είμαι μπροστά .
Προέχει να βρούμε κάποιο καλομεταχειρισμενο ίδιας χρονολογίας πρώτα.
 
Απ το '20, ψυχίατρος και παθολόγος.
Ευχαριστώ πολύ ! Τελευταία φορά που πήγα ήταν το 2017 για αυτό είχα μείνει στον έναν γιατρό
Κάθε χρόνο κάτι αλλάζει. Του χρόνου μπορεί να ζητάνε και εξετάσεις αίματος, ούρων και κοπράνων.
 
Ευχαριστώ πολύ ! Τελευταία φορά που πήγα ήταν το 2017 για αυτό είχα μείνει στον έναν γιατρό
Παλαιότερα,πριν λίγα μόνο χρόνια,γίνονταν δεκτή και μόνο γνωμάτευση παθολόγου ότι είσαι υγιής.Από το 2020 όμως,αν δεν απατώμαι,επιβλήθηκε ΚΑΙ γνωμάτευση ψυχιάτρου:η επίσημη εκδοχή είναι .think.επειδή έγιναν πολλά εγκλήματα με λειόκαννα και θέλουν να είναι κατά το δυνατόν πιο σίγουροι ότι ο κάτοχος όπλου είναι ψυχικά υγιής...
 
Και το χαρτί του ψυχιάτρου με την γνωμάτευση ,θα πρέπει να μπει σε φάκελο ,να κλειστεί απ τον ίδιο τον γιατρό και εν συνεχεία θα ανοιχτεί στην αστυνομία ώστε να διαβαστεί και να αρχειοθετηθεί στον φάκελο του υποψηφίου-κατόχου.
 
Και το χαρτί του ψυχιάτρου με την γνωμάτευση ,θα πρέπει να μπει σε φάκελο ,να κλειστεί απ τον ίδιο τον γιατρό και εν συνεχεία θα ανοιχτεί στην αστυνομία ώστε να διαβαστεί και να αρχειοθετηθεί στον φάκελο του υποψηφίου-κατόχου.
Το ίδιο(αυτό με τον κλειστό φάκελο και σφραγίδα μάλιστα του γιατρού πάνω στο κλείσιμο) μου το ζητούσαν και όταν απαιτούνταν ΜΟΝΟ χαρτί παθολόγου...
 
Το ίδιο(αυτό με τον κλειστό φάκελο και σφραγίδα μάλιστα του γιατρού πάνω στο κλείσιμο) μου το ζητούσαν και όταν απαιτούνταν ΜΟΝΟ χαρτί παθολόγου...
Ποτέ δεν μου ζητήθηκε(παλαιότερα σε ανανεώσεις και αγορές) το χαρτί του παθολόγου σε κλειστό φάκελο, πάντα χύμα το πήγαινα. Μόνο τώρα που προστέθηκε και ο ψυχίατρος μου το ζήτησαν σε αυτή την μορφή και μόνο για τον ψυχίατρο
 
Ποτέ δεν μου ζητήθηκε(παλαιότερα σε ανανεώσεις και αγορές) το χαρτί του παθολόγου σε κλειστό φάκελο, πάντα χύμα το πήγαινα. Μόνο τώρα που προστέθηκε και ο ψυχίατρος μου το ζήτησαν σε αυτή την μορφή και μόνο για τον ψυχίατρο
Tι να πω,ίσως εξαρτάται εν μέρει και από το προσωπικό της Ασφάλειας.Τι να λέμε τώρα,ψάξε να βρεις...
 
Tι να πω,ίσως εξαρτάται εν μέρει και από το προσωπικό της Ασφάλειας.Τι να λέμε τώρα,ψάξε να βρεις...
Ναι σίγουρα παίζει ρόλο το προσωπικό ,το έχω καταλάβει και σε άλλα θέματα. Άλλοι ιδιαίτερα σχολαστικοί και άλλοι ιδιαίτερα χαλαροί.
 
Last edited:
Για να αγοράσεις ένα όπλο μεταχειρισμένο από ιδιώτη : ο αγοραστής πρέπει να έχει άδεια αγοράς .Ο πωλητής τι πρέπει να έχει εκτός από την άδεια κατοχής; Μήπως μια υπεύθυνη δήλωση ότι σου πουλάει το τάδε όπλο (μάρκα μοντέλο αριθμούς ) στην τιμή τάδε; Κάτι άλλο; Μήπως ο πωλητής πρέπει να έχει βγάλει άδεια πώλησης στην αστυνομία; Οποίος ξέρει και έκανε πρόσφατα αγορά γιατί τα αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο.
 
Back
Top