Λαγός

Ξερεις οι λαγοι εχουν και μυτη και ενστικτο.Ετσι και μυρισουν ντουφεκαλευρη
σαλεπι,σκαρπινι πανε σαν στραβοι πανω τους για να γλυτωσουν. .sarcastic. .sarcastic.
Αλλα αυτο το αλλαζω καρτερι μου θυμιζει τον Μητσο που εχει σκουληκια ο
κ@λος του.Τον βαζεις σε ενα καρτερι και αλλαζει βουνο...Ευτυχως δεν κολλαει
αυτο το πραμα!!Αρρωστια μεγαλη λεμε!!
 
Last edited:
Πάντος σήμερα που ρώτησα 2 λαγάδες
(με καλά λαγόσκυλα) και πολύ καλοί κυνηγοί, μου είπαν πως ο λαγός τους έσουρε...μάλιστα ο ένας την σήκωσε 2 φορές...ίσως η ξηρασία να παίζει σημαντικό ρόλο.

Τι ντορό να πάρουν με τέτοια υγρασία Κώστα. Τουλάχιστον στο γουρούνι περιμένουν τις βροχές πως και πως.
 
View attachment 16129

Ο Σταμάτης είναι μπαρουτι όπως είπε και ο φίλος Άλεξ .sarcastic. μετά το κυνήγι έκανα ένα ερωτικό 12ωρο στο μαγαζί .sarcastic. στα του κυνηγιού τώρα η μέρα δεν πήγε καλά. Σηκώσαμε 4 λαγούς και δεν καταφέραμε να βαρεσουμε κανέναν. Η θεά Άρτεμις όμως μας δικαίωσε στο τέλος και ο 5ος μας ακολούθησε. Χαΐ λάιτ της ημέρας ο πατέρας μου που άλλαξε 2 φορές καρτέρι και τις δυο πέρασε εκεί που καθόταν πριν. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του φόρουμ που βγήκαν και το χάρηκαν
Μπράβο στην ...περίπολο.
Ένας στο τσουκάλι και οι άλλοι 4 κάβα.
Που θα πάνε;
Η περίπολος θα τους ...γιαχνίσει .big smile.
 
Ζήσαμε άλλη μια όμορφη έναρξη του κυνηγίου του λαγού.

Με τα απογευματινά σχέδια και προετοιμασίες, την ανυπομονησία που μετατρέπει το βραδινό ύπνο σε ένα συνεχές στριφογυρισμα με κοίταγμα στο ρολόι και την διαρκή έκφραση "ακόμα 12 είναι; ", με το ξύπνημα, το γρήγορο ντύσιμο, το τρέξιμο να μην πιάσουν το μέρος, τις ιστορίες από το θείο για κυνήγια και σκυλιά άλλων εποχών, το άρωμα και το θρόισμα του ελατοδασους, τα σκυλιά πίσω στο κασονι τους να γρυλλιζουν και να ανυπομονούν...

Και η ώρα έρχεται πια, τα σκυλιά ξεκουμπωνονται από τις αλυσίδες, τα τσοκανια χτυπάνε όλο και πιο δυνατά, οι πρώτες αραιές μπασες φωνές γίνονται συνεχείς ψιλές, μετά μακρόσυρτο κλαμα...

Η ασφάλεια βγαίνει από το όπλο, οι παλμοί ανεβαίνουν, και το βλέμμα σκαναρει ποτέ αριστερα και πότε δεξιά μήπως σκάσει ο αυτιάς...




Tελικα πάρα την μανιασμενη καταδίωξη των σκυλιων, ο λαγός δεν έπεσε στα κάτω, ούτε στα πάνω καρτερια, έκανε 2-3 παράλληλα πέρα δώθε στις πλεύρες και πήρε μια ευθεία και χαθηκε μαζί με τα σκυλιά... Λογικά αρσενικός μεγάλος λαγος που "εξυπηρετούσε" πολλές λαγινες της περιοχης και των γύρω βουνών και ήξερε όλα τα γύρω μερη και πως να γλιτώσει το κεφάλι του... Άξιζε να ζήσει...

Αλλά ακόμα και έτσι χορτάσαμε εικόνες, και φυσικά θα κρατήσω περισσότερο του θείου μου. Στα 77 του χρόνια συνεχίζει να κυνηγά λαγό 60 χρόνια ανελλιπώς και με την ίδια αγάπη για το θήραμα και τα σκυλιά, χωρίς να τον νοιάζει ο εξοπλισμός, τα νούμερα... Χωρίς ηλεκτρονικά, μόνο ενα περαστο σακίδιακι, καθημερινά ρούχα και παπούτσια, το όπλο στον ώμο και το νου του διαρκώς στις σκύλες, που με γλυκόλογα, σφυρίγματα και παροτρινσεις ξέρει να τις οδηγει στο λαγό... Μια εικόνα των βουνών που τείνει να εκλείψει...



Και να φανταστω ουτε συζητηση για κοντηνη φοτο .
 
Την περίοδο της καραντίνας που έκανα πεζοπορία/ορειβασια σε ένα σημείο είχα σηκώσει τρεις φορές ένα λαγό.

50 μέτρα μια ακτίνα γύρω γύρω.

Και μια που δούλευα σήμερα το πρωί και δεν πήγα πουθενά το σ.κ. σκέφτομαι να πάω να τον γυρεψω.

90% όμως θα κερδίσει η κούραση και δεν θα πάω.

Υπάρχει όμως και ένα 10% και ποτέ δεν ξέρει κανείς.
 
Last edited:
Την περίοδο της καραντίνας που έκανα πεζοπορία/ορειβασια σε ένα σημείο είχα σηκώσει τρεις φορές ένα λαγό.

50 μέτρα μια ακτίνα γύρω γύρω.

Και μια που δούλευα σήμερα το πρωί και δεν πήγα πουθενά το σ.κ. σκέφτομαι να πάω να τον γυρεψω.

90% όμως θα κερδίσει η κούραση και δεν θα πάω.

Υπάρχει όμως και ένα 10% και ποτέ δεν ξέρει κανείς.
Τελικά πήγα και έψαξα για κάνα 20λεπτο αλλά τζίφος.

Βέβαια ξέρω ότι στην έναρξη ήταν εκεί οι 300 συνάδελφοι και ο Λεωνίδας.

Οπότε ο λαγος μπορεί να είναι ήδη στον άλλο κόσμο.

Μπορεί....
 
56-BE19-DF-7-AE2-474-B-A923-87-C68-C591985.jpg
 
Back
Top