Cal.20

Ντίνο και οι υπόλοιποι βέβαια έχω μια απορία ? Ποιά η διαφορά πάντα σε cal 20 μεταξύ του 686 silver pigeon l, και του 690 εκτός από τα ξύλα και τα σκαλίσματα υπάρχει κάτι άλλο. Στο δωδεκαρι υπάρχει καννες, τσοκς αλλά στο εικοσαρι δεν μπορώ να βρω κάτι.
Εχω την εντύπωση οτι ειναι οι steelium κάννες με τον διευρυμένο αυλό του εικοσαριου. Οπως κ στις κατηγορίες των 12cal.
 
Από τον ορισμό προκύπτει ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός του διαμετρήματος τόσο πιό μικρή είναι η διάμετρος της κάννης. Για παράδειγμα, από μιά λίβρα μολύβδου μπορούμε να φτιάξουμε 12 μπάλες με διάμετρο 18.5χιλ και βάρος 38γραμ. για το διαμέτρημα 12. Ομοίως, από την ίδια ποσότητα μολύβδου, μπορούμε να φτιάξουμε 20 μπάλες με διάμετρο 15.6χιλ και βάρος 23γραμ. για το διαμέτρημα 20.
 
21123127_455915704803420_1487334634_o.jpg

Μετα απο 2 σαιζον απραξιας
 
Από τον ορισμό προκύπτει ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός του διαμετρήματος τόσο πιό μικρή είναι η διάμετρος της κάννης. Για παράδειγμα, από μιά λίβρα μολύβδου μπορούμε να φτιάξουμε 12 μπάλες με διάμετρο 18.5χιλ και βάρος 38γραμ. για το διαμέτρημα 12. Ομοίως, από την ίδια ποσότητα μολύβδου, μπορούμε να φτιάξουμε 20 μπάλες με διάμετρο 15.6χιλ και βάρος 23γραμ. για το διαμέτρημα 20.
Αυτος ο πινακας ακολουθει την Αγγλικη εκτιμηση και τροπο μετρησης,Και μαλλον αυτη η μετρηση καθιερωθηκε.Στο δικο μου [berreta 687]και οι δυο αυλοι ειναι 15,9 ενω σε browning 525 ενος φιλου 15,6.
 
Απόλαυση φίλε, τα Navarro πως σου φάνηκαν τα έχεις δοκιμάσει σε αλλά κυνηγια.
Αγορασα 6 κουτια το 2015 και χθες εριξα 2 φυσιγγια .δεν εχω γνωμη, τουλαχιστον δεν κλωτσανε η απο την τρελα μου δε το καταλαβα.
 
Εχθές η 20άρα μου έδωσε ρεσιτάλ στα τρυγόνια σε χέρια φίλου που την έριξε από περιέργεια και ενθουσιάστηκε.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον να την έχει ρίξει και να μου αναφέρει μισό ελάττωμα!
Γιατί δεν υπάρχει, Γιωργάρα βαλε και καμία φώτο φίλε.
 
Εχθές η 20άρα μου έδωσε ρεσιτάλ στα τρυγόνια σε χέρια φίλου που την έριξε από περιέργεια και ενθουσιάστηκε.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον να την έχει ρίξει και να μου αναφέρει μισό ελάττωμα!
Γιώργο αφού το έχεις στρώσει το όπλο...έχει γράψει θήραματα στα χέρια σου και πλέον πάει μόνη της!
 
Κάθε φορά που θέλω να γράψω για την Benelli και κατ επέκταση για το διαμέτρημα 20 φοβάμαι μην χαρακτηριστώ γραφικός.:D
Σήμερα πήρα πέντε τρυγόνια κεραυνοβολημένα σε αποστάσεις από 25 μέχρι 36-37 μέτρα το πιο μακρινό.
Είναι εντυπωσιακή η εικόνα όταν το θήραμα δέχεται την τουφεκιά!
Είναι η τρίτη χρονιά που χρησιμοποιώ το όπλο και αν θυμάμαι καλά έχω 2 ή 3 τραυματισμένα θηράματα!:)
Τώρα όσον αφορά το Kicks LM που έχω σχεδόν μόνιμα επάνω βιδωμένο πραγματικά κεντάει.Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει 20άρι Benelli.;)
Φυσίγγια σήμερα έριξα τα Navaro σε νούμερο 9.Πολύ καλό φυσίγγι θανατηφόρο θα έλεγα αλλά ''ματώνω'' με κάθε κουτί που παίρνω. (9,5 Ευρώ το κουτί .buy. .buy buy.)
Τέλος θα το ξανά πω...αυτό το διαμέτρημα δεν συγχωρεί το παραμικρό σκοπευτικό σφάλμα!!! (το έχω καταλάβει απόλυτα όλον αυτόν τον καιρό);)
 
Back
Top