Πλαγιόκαννο

Είχα την μπεκατσιας την παλια όμως που έβγαινε μόνο 61 πόντους.
Οι πιο καινούριες βγαίνουν και 66cm.

Πολύ ωραίο όπλο, πολύ καλό ζύγισμα για καραμπίνα και από την μάνα της 3σφαιρη.

Πολύ ελαφριά όμως 2700γρ. και δεν ήταν για πάνω από 34γρ.

Την έδωσα για να πάρω ένα όπλο για όλα τα κυνήγια.
Αν είναι μόνο για ορτύκι μπεκάτσα πέρδικα είναι καλή επιλογή.
Αν την θες για όλα τα κυνήγια θα σε κουράσει.

Μου κάνει εντύπωση που δεν την έχουν οι λαγαδες.
 
Είχα την μπεκατσιας την παλια όμως που έβγαινε μόνο 61 πόντους.
Οι πιο καινούριες βγαίνουν και 66cm.

Πολύ ωραίο όπλο, πολύ καλό ζύγισμα για καραμπίνα και από την μάνα της 3σφαιρη.

Πολύ ελαφριά όμως 2700γρ. και δεν ήταν για πάνω από 34γρ.

Την έδωσα για να πάρω ένα όπλο για όλα τα κυνήγια.
Αν είναι μόνο για ορτύκι μπεκάτσα πέρδικα είναι καλή επιλογή.
Αν την θες για όλα τα κυνήγια θα σε κουράσει.

Μου κάνει εντύπωση που δεν την έχουν οι λαγαδες.
Ο λαγάς που κυνηγάει στη ρίζα αλλά και στα όρη ρίχνει 36 γραμμάρια και 40-42.Απλό είναι.
 
Αυτό είναι!!!!Με αυτόματους εξωλκεις γιατί έτσι που βγαίνουν τα πουλιά με απλούς θα σου ανεβάσει την πίεση!!!
Οι αυτόματοι εξολκείς στην..πατρίδα τους...
Παμπάλαια τακτική που "γεννήθηκε" από τα καρτέρια με δύο δίκαννα κ βοηθό γεμιστή...
Εκεί ναι υπάρχει μια χρησιμότητα....
 
Οι αυτόματοι εξολκείς στην..πατρίδα τους...
Παμπάλαια τακτική που "γεννήθηκε" από τα καρτέρια με δύο δίκαννα κ βοηθό γεμιστή...
Εκεί ναι υπάρχει μια χρησιμότητα....
Ενώ εδώ που τα απογευματινά έγιναν του 10-15λεπτου,δεν έχουν καμία!🙂
 
Μια χαρά είναι το κοντό!!! Δε του λείπει τίποτα!!!
Το λιγοστό της βάρος να προσέξει μόνο...
Τη γυροφερνα κάποτε κ εγώ,δε τη πήρα γιατί στα 2700 κλώτσαγε σα τσινιάρικο μουλάρι!
Εγω ριχνω 38 γραμ. και δεν κλωτσαει . Δικα μου ομως
 
Ενώ εδώ που τα απογευματινά έγιναν του 10-15λεπτου,δεν έχουν καμία!🙂
Για εμενα ποτέ δεν είχαν...

Η για να το πω ποιο σωστά ποτέ δεν αισθάνθηκα μειονεκτικά κρατώντας ένα πλαγιοκαννό με απλούς εξολκεις...
Ας έχει όσα πουλιά θέλει, είτε είναι καρτέρι είτε περπατητό...

Σε κάθε περιπτωση παντοτε θα υπάρχουν πουλιά που θα φευγουν ατουφεκιστα...
Αλλά πραγματα μετράνε..
 
Για εμενα ποτέ δεν είχαν...

Η για να το πω ποιο σωστά ποτέ δεν αισθάνθηκα μειονεκτικά κρατώντας ένα πλαγιοκαννό με απλούς εξολκεις...
Ας έχει όσα πουλιά θέλει, είτε είναι καρτέρι είτε περπατητό...

Σε κάθε περιπτωση παντοτε θα υπάρχουν πουλιά που θα φευγουν ατουφεκιστα...
Αλλά πραγματα μετράνε..
Με 9€ το κουτί και με της καινούριες αυξήσεις. Που έρχονται του χρόνου θα περνάνε πολλά ατουφεκιστα😂😂
 
Καλησπέρα παιδιά γνωρίζετε ποίο πλαγιοκαννο είναι αυτό??
View attachment 85828View attachment 85829View attachment 85830View attachment 85831View attachment 85832
Οι σφραγίδες μου μοιάζουν για γερμανικές προ 2ου παγκοσμίου ( EDIT : εκκλησία από ότι καταλαβαίνω και τα γράμματα S , U). Και εμένα για simson μου μοιάζει. Και τα γράμματα στην δεύτερη φωτό είναι γερμανικά (stahl = ατσάλι).
 
Σαν το simson μου μοιαζει
Οι σφραγίδες μου μοιάζουν για γερμανικές προ 2ου παγκοσμίου ( EDIT : εκκλησία από ότι καταλαβαίνω και τα γράμματα S , U). Και εμένα για simson μου μοιάζει. Και τα γράμματα στην δεύτερη φωτό είναι γερμανικά (stahl = ατσάλι).
Δλδ ακριβό όπλο πόσο μπορεί να κοστίζει αυτό?
 
Για εμενα ποτέ δεν είχαν...

Η για να το πω ποιο σωστά ποτέ δεν αισθάνθηκα μειονεκτικά κρατώντας ένα πλαγιοκαννό με απλούς εξολκεις...
Ας έχει όσα πουλιά θέλει, είτε είναι καρτέρι είτε περπατητό...

Σε κάθε περιπτωση παντοτε θα υπάρχουν πουλιά που θα φευγουν ατουφεκιστα...
Αλλά πραγματα μετράνε..
Τάσο, έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν καις το καρτέρι,όταν πάω για τσίχλες το γουστάρω πολύ το πλάγιο, όταν περνάν όλες μαζί, είμαι τελείως ανεστιτος μέχρι να γεμίσω, και όσες περνάν ατουφεκιστες, τους ραντεβού αύριο καρδούλες. ;)
 
Δλδ ακριβό όπλο πόσο μπορεί να κοστίζει αυτό?
Το πόσο θα το πουλήσεις εξαρτάται ποιος θα το αγοράσει. Θέλει πολύ συμμάζεμα για να πιάσει ένα σεβαστό ποσό. Τιμές θα ακούσεις πολλές αλλά δε πιστεύω να ξεπεράσει καμιά τα 400 ευρώ. Θέλει πολύ περιποίηση δυστυχώς. (προσωπική πάντα γνώμη)
 
Ηταν, στην κατασταση που βρισκεται οχι.
Το πόσο θα το πουλήσεις εξαρτάται ποιος θα το αγοράσει. Θέλει πολύ συμμάζεμα για να πιάσει ένα σεβαστό ποσό. Τιμές θα ακούσεις πολλές αλλά δε πιστεύω να ξεπεράσει καμιά τα 400 ευρώ. Θέλει πολύ περιποίηση δυστυχώς. (προσωπική πάντα γνώμη)
Είναι στον θείο της γυναίκας αυτό πρώτη φορά το βλέπω αυτός στην ντουλάπα το έχει δεν είναι κυνηγός...Σαν όπλο είναι καλό αξίζει??Δλδ ταβάνι είναι το 400 ρι??Και αν ήταν σε καλή κατάσταση πόσο θα άξιζε??
 
Αν είναι έτσι εξωτερικά που με ένα ποτισμένο με λαδακι πανί θα μπορούσε να γυαλιζε ,πως είναι εσωτερικά;
Σε πολύ καλή κατάσταση είναι μέσα και έξω απλά θέλει καλό καθάρισμα και τα ξύλα συγουρα ανανέωση δεν έχει ρίξει φυσίγγια πολλά
 
Back
Top