Σκοπευτικό στο Κυνήγι

Γεράσιμε πολύ πρόσφατα αγόρασα το Browning Β725. Όταν πήγα στην ΜΕΤΠΛΑΣΤ για να διαλέξω συγκεκριμένο κομμάτι είδα και την έκδοση Hunter και την αντίστοιχη σκοπευτηρίου. Καθαρά εμφανισιακά συνήθως τα σκοπευτικά είναι πιο απλά και ως εκ τούτου λιγότερο όμορφα, πάντα κατά την άποψη μου. Με σκοπευτικό δεν έχω τουφεκίσει ποτέ, έχω διαβάσει όμως ότι η ρύθμιση της κλίσης της κάνης είναι διαφορετική, βλέπεις περισσότερη ρίγα και άρα σημαδεύεις διαφορετικά. Εμένα δεν θα με βόλευε κάτι τέτοιο, αλλά δεν βρίσκω κάποιον άλλο λόγο για να μην χρησιμοποιήσει κάποιος σκοπευτικό στο κυνήγι του. Το όπλο είναι όπως το αυτοκίνητο είναι όπως η γυναίκα, το θέμα είναι να αρέσει σε σένα. Είναι προσφανές ότι δεν έχω κοιτάξει καν για τα σκοπευτικά οπότε μπορεί και να λέω βλακείες, πάντως εγώ δύσκολα να διάλεγα σκοπευτικό για το κυνήγι μου.
 
Αν ειχα τη δυνατοτητα να αγορασω ενα Γερασιμε... πιστευω οτι σε καρτερακια και "μαλακα" κυνηγια θα το χρησιμοποιουσα...
Τωρα δεν θα το επαιρνα και στον Εβρο σε δυσκολα κυνηγια αλλα γενικα... ναι θα το χρησιμοποιουσα..
(Δεν χρειαζεται να πω οτι θα "δουλευα" μονο λιγα γραμμαρια, για ευνοητους λογους)
 
Εγω παιδιά του αλλάζω τα φώτα..Δεν το λυπάμαι καθόλου..είτε περπατητό είτε καρτέρι αν θέλω θα το πάρω..Και σήμερα που πήγα με τον Πανούτσο για τσίχλα το σκοπευτικό πήρα..Ντάξει δεν λέω χρήσιμη η τρίτη τουφεκιά αλλά το δίκαννο είναι δίκαννο.. ;)
 
για 2 χρόνια κυνηγούσα με 1 browning gts σκοπευτικό γυρισμένο στα μέτρα μου(όπως πάντα)
είναι ότι καλύτερο έχω κυνηγήσει μέσα από τα πολλά όπλα που είχα στην κατοχή μου
το πούλησα γιατί μου φανερώθηκε επικονδυλίτιδα και λόγω βάρους του με κούραζε και πονούσα
το έχει πάρει κολλητός μου ο οποίος μετά από 6 χρόνια ακόμη με ρωτά γιατί το πούλησα :)

θέλω λοιπόν να πώ κι εγώ ότι ένα σκοπευτικό δίκαννο είναι καλύτερο από ένα κυνηγετικό αν μπορείς να αντέξεις η να συνηθήσεις το βάρος του
είναι πιο σταθερό ανεβαίνει πιο εύκολα και στις τραβέρσες είναι τρέλλα
θεωρώ ότι είναι και πιο στιβαρά κατασκευασμένο από ένα κυνηγετικό και στα μεταλλικά και στα ξύλινα μέρη
στο καρτέρι είναι δύναμη
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Μάκη.Έχω ένα beretta 682 sporting και μπορώ να πώ οτι είναι πάρα πολύ καλό και με ωραία σκοτώματα,πιο πιασάρικο σε σχέση με το κυνηγετικό αλλά βέβαια και πιο βαρύ !!!!!
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Μάκη.Έχω ένα beretta 682 sporting και μπορώ να πώ οτι είναι πάρα πολύ καλό και με ωραία σκοτώματα,πιο πιασάρικο σε σχέση με το κυνηγετικό αλλά βέβαια και πιο βαρύ !!!!!
το gts το έχει ο Στέλιος από Μαραθώνα ;)
 
Και γω με σκοπευτικο οπλο παω στο κυνηγι. Πιο βαρυ σιγουρα, αλλα επειδη κανω κυριως καρτερια, δε με πειραζει. Το χω περπατησει αρκετα ομως, χωρις επισης να εχω δει ιδιαιτερο προβλημα
 
Έχω μια ντουλάπα Beretta έπρεπε να γράψεις... ειδικά τώρα που έσπρωξες τις Beneles, έγινες Μπερετακιας και στις καραμπίνες :)

Νάτα -νάτα αρχίσαμε!!!!!! Δεν έσπρωξα όλες τις benelli απλώς αυτές που δημιουργούν το πρόβλημα!!!! Έμαθα ότι το Γενάρη η benelli θα κυκλοφορήσει δίκαννο!!!!!! Αν ξέρει κάποιος κάτι, να ενημερώσει.
 
Εγω παντως στο 725 του πινω το αιμα κανονικα κ με το νομο... Τι περπατητα, τι βροχες, τι Εβρους, τι λασπες σε ολα μεσα ειναι κ θα συνεχισει να ειναι οσο μου κανει τα κεφια...
ΑΡκετα πιο βαρυ, για πιο ηπιες κινησεις αλλα με πολυ καλη σταθεροτητα κ σιγουρια στις πολυ μακρινες βολες...
Περα απο το βαρος του, το μονο μειονεκτημα που καταλογιζω στο σκοπευτικο κ θεωρω παρα πολυ σηαμντικη ειναι η φαρδια ριγα που ειδικα στο κυνηγι των μικροτερων θηραματων μου φαινεται οτι στερει την εικονα του θηαρματος...
Μανο, το θεμα ριγας ειναι καθαρα θεμα μετρων, ιδια σκοπευουμε με ολα τα οπλα, οι σκοπευτες πολλες φορες χρησιμοποιουν διαφορετικες
 
Νάτα -νάτα αρχίσαμε!!!!!! Δεν έσπρωξα όλες τις benelli απλώς αυτές που δημιουργούν το πρόβλημα!!!! Έμαθα ότι το Γενάρη η benelli θα κυκλοφορήσει δίκαννο!!!!!! Αν ξέρει κάποιος κάτι, να ενημερώσει.
H Βεnelli θα κυκλοφορησει το Γεναρη στην Αμερικη το αλληλεπιθετο μοντελλο 828 U. Εχει ηδη δοκιμαστει εκτενως και παλι στην Αμερικη. Αυτο που εχει διαρευσει μεχρι τωρα ειναι οτι το οπλο θα εχει πρωτοποριακα κλειδια. Τιποτα αλλο. Περιμενουμε να δουμε.
 
Ναι ρε παιδια συμφωνω με ολους που τους αλλαζετε τα φωτα... και εγω το ιδιο θα εκανα...
Αλλο να εχεις σκοπευτικο 2.500 ευρω και αλλο 15.000 ευρω... Δεν τα πονας το ιδιο....
 
Ναι ρε παιδια συμφωνω με ολους που τους αλλαζετε τα φωτα... και εγω το ιδιο θα εκανα...
Αλλο να εχεις σκοπευτικο 2.500 ευρω και αλλο 15.000 ευρω... Δεν τα πονας το ιδιο....

Αντώνη μεγάλη κουβέντα ανοίγεις τώρα.Πολλές μα πολλές φορές το σκοπευτικό των 2500 με 3000 ευρώ είναι πολύ πιο αξιόπιστο ,σε διαρκή καταπόνηση. σε σχέση με το εργαλείο των 15 και 20 χιλιάδων ευρώ. Μεγάλο σχολείο για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα είναι το κυνήγι που διοργανώνω στην Νότιο Αφρική για φτερωτά θηράματα.Εκεί έχω δεί πολλά πράγματα και έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου για αυτην την κατηγορία των όπλων.
 
Καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι αν και δεν εχω δει το εργο με τα ματια μου... Ισως να μας ελεγες καποια στιγμη αργοτερα, αν αξιζει να καταπονεις ενα σκοπευτικο στο κυνηγι... ή απλα παιρνεις ενα κυνηγετικο και τελειωνεις...
 
Last edited:
Aντωνη, το δικο μου δε κανει τοσα. κανει βαρια 2500€, αν και το αποκτησα δινοντας μερος αυτων των χρηματων. Η αξιοπιστια του ειναι δεδομενη, οποτε ποιος ο λογος να μη το λιωσω; Ειναι μαθηματικως βεβαιον οτι δεν θα προλαβω να ριξω οσα φυσιγγια χρειαζονται ωστε να αχρηστευθει ενα τετοιο οπλο.

Αν αυτη τη στιγμη ειχα τη δυνατοτητα θα αγοραζα ενα δευτερο ομοιο.
 
Aντωνη, το δικο μου δε κανει τοσα. κανει βαρια 2500€, αν και το αποκτησα δινοντας μερος αυτων των χρηματων. Η αξιοπιστια του ειναι δεδομενη, οποτε ποιος ο λογος να μη το λιωσω; Ειναι μαθηματικως βεβαιον οτι δεν θα προλαβω να ριξω οσα φυσιγγια χρειαζονται ωστε να αχρηστευθει ενα τετοιο οπλο.

Αν αυτη τη στιγμη ειχα τη δυνατοτητα θα αγοραζα ενα δευτερο ομοιο.
Η αξιοπιστια δηλαδη δεν ειναι δεδομενη σε ενα κυνηγετικο? Με ενα κυνηγετικο δεν πας σκοπευτηριο? Μηπως τελικα επιλεγουμε με βαση τι μας αρεσει περισσοτερο και οχι με το που το χρησιμοποιουμε? Καποιος αξιολογος ανθρωπος του χωρου, γνωστος σε ολους σας, μου ειχε πει πως τα σκοπευτικα με πιο βαριες γομωσεις αργοτερα ισως παρουσιασουν προβληματα κενων στα κλειδια... "να κουνησουν" οπως ειχε αναφερει...
Δεν το παιζω εξυπνος με αυτο το post απλα μου αρεσει να μαθαινω και πολυ πιθανον αργοτερα να βοηθηθω στην επιλογη για αγορα ενος τετοιου οπλου...
 
Δε θεωρω οτι τα κυνηγετικα οπλα (μιλω για δικανα τωρα) εχουν μειωμενη αξιοπιστια. Απλα νομιζω οτι καποια σκοπευτικα οπλα ειναι φτιαγμενα με γνωμονα τις πολλες βολες σε συντομο χρονικο διαστημα και βαθος χρονου. Εννοειται οτι μια σοβαρη βιομηχανια προσεχει εξισου την αξιοπιστια των προιοντων που εχουν το ονομα της.
 
Δε θεωρω οτι τα κυνηγετικα οπλα (μιλω για δικανα τωρα) εχουν μειωμενη αξιοπιστια. Απλα νομιζω οτι καποια σκοπευτικα οπλα ειναι φτιαγμενα με γνωμονα τις πολλες βολες σε συντομο χρονικο διαστημα και βαθος χρονου.

+1
Συνηθως ενα σκοπυετικο ειναι φτιαγμενο για να ριχνει σε ενα χρονο οσα φυσιγγια θα ριξει ενα κυνηγετικο σε ολη του τη ζωη...
 
Back
Top