Shore jigging

Είπαμε όμως αυτό που χρειάζεται είναι επαφή με την θάλασσα και πολύς χρόνος.
Όταν γεννήθηκε ο μικρός για αρκετά χρόνια τα είχα παρατήσει.

Πέρσι μου έσπασε τα νεύρα γιατί βγάζαμε σε ένα μέρος αβέρτα μεγάλα μελανούρια και αυτός ήθελε να πάμε για LRF να πιάνει πέρκες και χάνους .sarcastic.
Πιστεύω μεγαλώνει τώρα, μπας και πιάσουμε κανένα σοβαρό ψάρι ... πάντως τον έχω εκπαιδεύσει καλά σε διάφορα είδη ψαριών
DSCN0945.JPG
Image0804.jpg
20160611_132908.jpg
TONOS.jpg
IMG_0852.JPG
 
Last edited:
Μπράβο Βασίλη για τον εξοπλισμό σου αλλά περισσότερο για την παρέα σου στο ψάρεμα. Μεγάλη υπόθεση να μυήσουμε τα παιδιά μας στο ψάρεμα και το κυνήγι. Γενικά το μικρόβιο της φύσης και της θάλασσας.
 
Εγώ έχω δύο γιούς 16 και 14 οι οποίοι είναι και κυνηγοί αλλά και ψαράδες , σε φάση που κάποιες φορές θυσιάζουν μια βόλτα με φίλους τους για κυνήγι η ψάρεμα. Δυνατό παρεάκι ,το χαίρομαι πολύ όταν έρχονται. Το ψάρεμα δεν το χάνουν με τίποτα αφού έχουν τον δικό τους εξοπλισμό και είναι ενεργοί, στο κυνήγι όσο μεγαλώνουν θέλουν ρόλο κι εκεί, δεν αρκούνται πλέον να είναι σκύλοι επαναφοράς χαχα ,εκεί τους είπα απλά υπομονή και όσο μπορώ σε ειδικούς χώρους κάνουν την εξάσκηση τους. Θα πρέπει να αλλάξει κι αυτό ο νόμος πια των 18+, ας μπορούν οι νέοι να βγάζουν άδεια κυνηγιού έστω στα 17, με όρο την επίβλεψη γονέα και μαθήματα σε σκοπευτήριο, για μέτρα αφαλείας, σωστή χρήση λειόκανου κτλ .Όπως έχει γίνει και για το δίπλωμα οδήγησης πλέον στα 17
 
Δυστυχώς την Κυριακή σε ψάρεμα shore jigging βγάλαμε και στο νησί μου λαγοκεφαλο. Ένα ψάρι 4300 . Πρώτη φορά που βγάλαμε τέτοιο ψάρι. Μέχρι πέρσι δεν είχε αναφερθεί από κάποιον γνωστό μου τέτοιο ψάρι. Φέτος από την άνοιξη έχουν βγάλει τέτοια ψάρια και μάλιστα σε μεγάλα μεγέθη
 
Δυστυχώς την Κυριακή σε ψάρεμα shore jigging βγάλαμε και στο νησί μου λαγοκεφαλο. Ένα ψάρι 4300 . Πρώτη φορά που βγάλαμε τέτοιο ψάρι. Μέχρι πέρσι δεν είχε αναφερθεί από κάποιον γνωστό μου τέτοιο ψάρι. Φέτος από την άνοιξη έχουν βγάλει τέτοια ψάρια και μάλιστα σε μεγάλα μεγέθη
Όποιος βγάλει χταπόδι θα γίνεται εξώφυλλο μου φαίνεται από εδώ και πέρα.
 
Τα ψάρια θα πλησιάσουν τις ακτές τον Νοέμβριο ακόμα οι παραγαδιαρηδες παίρνουν ψάρια μόνο στις 70 όργιες η χρονιά έχει μείνει πίσω
Ας έρθουν φίλε όποτε θέλουν,το Νοέμβριο κυνηγώ την Πέρδικα και δε μπαίνει σε σύγκριση με καμιά συναγρίδα ;)
 
Ας έρθουν φίλε όποτε θέλουν,το Νοέμβριο κυνηγώ την Πέρδικα και δε μπαίνει σε σύγκριση με καμιά συναγρίδα ;)
Τα ίδια και εγω μόλις ανοίξει η άδεια του λαγού δεν ξανά ασχολούμαι με ψαρέματα αν και από όταν ψαρευα επαγγελματικά είχα διαπιστώσει ότι οι καλύτερες ψαριες γινοντε φθινόπωρο αρχές χειμωνα
 
Κατι εγινε σημερα...
5 παλαμιδες 2 ατομα...
Χτυπησαν και αλλες 2-3,αλλα δεν καρφωθηκαν...

Μας χαλασε και το ψαρεμα μια φωκια που ηρθε και εκοβε βολτες τριγυρω...

Το κοπαδι ηταν απλωμενο και κυνηγουσε για κανα μισαωρο,απο τις 06:30 εως τις 07:00 και κατι περιπου...

20230712_065638.jpg


20230712_065644.jpg


20230712_070211.jpg


20230712_065649.jpg
 
Back
Top