Shore jigging

Σήμερα ήρθα αντιμέτωπος με το μεγαλύτερο μαγιάτικο που θα είχα βγάλει αν δεν έσπαγε το παράμαλλο την τελευταία στιγμή πριν το καρφώσει ο φίλος μου.. έκανε ένα τελευταίο κεφάλι προς τα κάτω και τελος. Μια μάχη κοντά στο 20 λεπτό , με πολύ κούραση και με το σετ να δείχνει τα πραγματικά του όρια.το ψάρι όπως το είδα και επειδή έχω βγάλει αντίστοιχο στο ψαροτούφεκο ήταν γύρω στα 15-20 κιλά. IMG_20230409_132601.jpgIMG_20230730_085931.jpgομορφα μέρη αλλά και δύσκολα για αυτους που μπορούμε να πηγαίνουμε.
 
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξενερα την ώρα που το έχεις μπροστά σου να σού κόβεται το παραμαλο.
Όντως..αλλά και πάλι ,αφού καθίσαμε σε ένα βράχο να συζητήσουμε με το φίλο μου,δε θα καταφέρναμε να το βγάλουμε... πολύ το ύψος στο συγκεκριμένο σημείο που χτύπησε και αρκετό το βάρος του..δε ξέρω..στο τέλος γελαγαμε γιατί είχαμε κοντά 3-4 χιλιόμετρα ανάβαση για να φτάσουμε στο αμάξι σε δύσκολο σχετικά σημείο..ίσως και να ήταν καλύτερα που έφυγε!
 
Προχθές έχασα κι εγώ ένα μαγιάτικο, κοντά στα 5 κιλά το υπολόγιζα, καθώς ήρθε κι ετριψε δίπλα μου ( είχε άσχημο βυθό).
Σήμερα το απόγευμα πήγα σε πιο άγρια μέρη και στις τελευταίες βολές μιας και είχε νύχτωσει χτύπησε η βασίλισσα!
Καλή μάχη και τελικά ήρθε κοντά μου.
Χτύπησε σε σιλικόνη την οποία και διέλυσε.
 

Attachments

  • IMG_20230730_224211.jpg
    IMG_20230730_224211.jpg
    167,3 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20230730_224202.jpg
    IMG_20230730_224202.jpg
    118,9 KB · Προβολές: 46
  • DSC02314.JPG
    DSC02314.JPG
    349,1 KB · Προβολές: 47
Σήμερα ήρθα αντιμέτωπος με το μεγαλύτερο μαγιάτικο που θα είχα βγάλει αν δεν έσπαγε το παράμαλλο την τελευταία στιγμή πριν το καρφώσει ο φίλος μου.. έκανε ένα τελευταίο κεφάλι προς τα κάτω και τελος. Μια μάχη κοντά στο 20 λεπτό , με πολύ κούραση και με το σετ να δείχνει τα πραγματικά του όρια.το ψάρι όπως το είδα και επειδή έχω βγάλει αντίστοιχο στο ψαροτούφεκο ήταν γύρω στα 15-20 κιλά. View attachment 75813View attachment 75814ομορφα μέρη αλλά και δύσκολα για αυτους που μπορούμε να πηγαίνουμε.
Καλημερα Μανο.
Θες να μας πεις τι σετ ειχες,ειδος κομπου κλπ?
 
Majorcraft ceana 30-80 ,daiwa bg, νήμα daiwa 8χ ,παράμαλλο seaguar fxr 50 , κόμπος fg , αγκίστρια owner και πλάνος κινέζικος σαρδελα
Ενταξει ο κομπος,αλλα για μενα,εφοσον υπαρχουν τετοια μεγεθη,πηγαινε σε PR.
Τωρα απο θεμα καλαμιου,θες ενα heavy set,ενα τυπου 70-150 πχ με παραμαλλο,οχι μικροτερο απο 60αρι...
Το παραμαλλο εσπασε ή πηγε το ψαρι κοντα σε βραχο και το εκοψε με την τριβη???Ρωταω,γιατι ανεφερες οτι το ειδες...
 
Ενταξει ο κομπος,αλλα για μενα,εφοσον υπαρχουν τετοια μεγεθη,πηγαινε σε PR.
Τωρα απο θεμα καλαμιου,θες ενα heavy set,ενα τυπου 70-150 πχ με παραμαλλο,οχι μικροτερο απο 60αρι...
Το παραμαλλο εσπασε ή πηγε το ψαρι κοντα σε βραχο και το εκοψε με την τριβη???Ρωταω,γιατι ανεφερες οτι το ειδες...
Κοίταξε, τέτοια μήνα δεν έχω δει τόσο μεγάλο και σε αυτό το σημείο.. συνήθως τα πετυχαίναμε αρχές Ιουνίου μεγάλα μαγιάτικα και σε άλλα μέρη και όχι κάθε χρόνο... Το θέμα είναι ότι έτριβε συνέχεια.. οπότε ότι και να κάνεις..αν θέλει να κοπεί ,θα κοπεί. Το ψάρι ξενερησε και μέχρι να κατέβει ο φίλος μου να το πιάσει,έκανε ένα τελευταίο κεφάλι,τριφτηκε και έσπασε
 
Κοίταξε, τέτοια μήνα δεν έχω δει τόσο μεγάλο και σε αυτό το σημείο.. συνήθως τα πετυχαίναμε αρχές Ιουνίου μεγάλα μαγιάτικα και σε άλλα μέρη και όχι κάθε χρόνο... Το θέμα είναι ότι έτριβε συνέχεια.. οπότε ότι και να κάνεις..αν θέλει να κοπεί ,θα κοπεί. Το ψάρι ξενερησε και μέχρι να κατέβει ο φίλος μου να το πιάσει,έκανε ένα τελευταίο κεφάλι,τριφτηκε και έσπασε
Ναι,καταλαβα.
Απλα αυτο να εχεις του νου σου.Στο shore jigging,μια φορα θα σου τυχει το τροπαιο.
Ανεβα σε παραμαλλο,εφοσον εχει τοσα βραχια εκει...Παιξε με 65αρι,να εχει μεγαλυτερες αντοχες και δυναμη...
 
Ναι,καταλαβα.
Απλα αυτο να εχεις του νου σου.Στο shore jigging,μια φορα θα σου τυχει το τροπαιο.
Ανεβα σε παραμαλλο,εφοσον εχει τοσα βραχια εκει...Παιξε με 65αρι,να εχει μεγαλυτερες αντοχες και δυναμη...
Έχεις δίκιο,αλλά πίστεψέ με,δε το έχω ανάγκη.. δε το θέλω τόσο μεγάλο ψάρι.. εμείς είμαστε για τα 3-4-5 κιλά ψάρια να τρώμε εμείς και η οικογένεια μας. Έπιασα στη ζωή μου 19 κιλά μαγιάτικο 17-18 χρονών στο ψαροτούφεκο, πλέον με καίει να βγάλω καμιά 2 κιλά στείρα να τη κάνω σούπα!
 
Έχεις δίκιο,αλλά πίστεψέ με,δε το έχω ανάγκη.. δε το θέλω τόσο μεγάλο ψάρι.. εμείς είμαστε για τα 3-4-5 κιλά ψάρια να τρώμε εμείς και η οικογένεια μας. Έπιασα στη ζωή μου 19 κιλά μαγιάτικο 17-18 χρονών στο ψαροτούφεκο, πλέον με καίει να βγάλω καμιά 2 κιλά στείρα να τη κάνω σούπα!
Ναι ρε συ Μανο,αλλα στημ τελικη ψαρεμα κανεις.Γιατι να το αφησεις να χαθει???
Αλλα τεσπα,οπως αισθανεσαι και αγαπας,γουστα ειναι αυτα.Κανεις οτι σε ικανοποιει...
 
Ναι ρε συ Μανο,αλλα στημ τελικη ψαρεμα κανεις.Γιατι να το αφησεις να χαθει???
Αλλα τεσπα,οπως αισθανεσαι και αγαπας,γουστα ειναι αυτα.Κανεις οτι σε ικανοποιει...
Μα δε θα το άφηνα, θα το έβγαζα, κάνεις τόσο κόπο,θα το αφήσεις; Όχι βέβαια,θα του αλλάξω τα φώτα..αλλά η προτίμηση μου δε είναι αυτά τα ψάρια που θα σου τύχουν μια φορά στα δέκα χρόνια και αν...δεν ένιωσα ποτέ ότι χρειάζομαι πάνω από 50 αρι παράμαλλο γιατί μέχρι στιγμής ήμουν ικανοποιημένος. Για παράδειγμα αν πηγαίνεις για λρφ επικεντρώνεσαι σε συγκεκριμένα ψάρια.. επειδή υπάρχει περίπτωση να σου χτυπήσει συναγρίδα μια στα δέκα χρόνια και αν ..δεν ανεβάζεις το παράμαλλο σε μεγαλύτερα μεγέθη...τώρα αν κάτσει η μπίλια στη ρουλέτα και το βγάλεις με μικρότερο εξοπλισμό ,είσαι ακόμα περισσότερο χαρούμενος γιατί οι πιθανότητες είναι από την αρχή μικρές!
 
Majorcraft ceana 30-80 ,daiwa bg, νήμα daiwa 8χ ,παράμαλλο seaguar fxr 50 , κόμπος fg , αγκίστρια owner και πλάνος κινέζικος σαρδελα
"Ελαφρυ" σετ που το κάνει ακόμα πιο απολαυστικό να φέρεις ένα τέτοιο ψάρι.
Daiwa bg=Το καλύτερο μοτέρ για τα λεφτά του πραγματικά.Δεν υπάρχει κάτι καλυτερο
 
Back
Top