Shore jigging

Τα ψάρια που μας φεύγουν, είτε κομμένα παράμαλα-νήματα είτε κόμποι κλπ. και έχουν καρφωμένα πάνω τους τέτοια μεγάλα αγκίστρια ή σαλαγκιές , καταφέρνουν τελικά και τα βγάζουν από πάνω τους?
Λένε πολλοί πως ναι, τρίβονται στα βράχια και τα βγάζουν αλλά εμείς πολλές φορές χρησιμοποιουμαι ακόμη και πενσα για να τα βγάλουμε.
Τι μπορεί να συμβαίνει?
Έχω ακούσει περιπτώσεις που βρέθηκαν παλιά αγκίστρια σε ψάρια
 
Αυτό φυσικά δεν αφορά μονο το shore αλλα καθε τεχνική κ κάθε ειδος ψαριού..

Εξαρταται από το "εργαλειο"..
Ένα αγκιστρι στο χείλος του ψαριού δεν του δημιουργεί προβλημα κ κάποια στιγμή θα σκουριάσει(τα μη ανοξείδωτα έχουν αυτό το πλεονεκτημα) κ θα πεσει....

Η κατάποση αγκιστριου κ ακόμα χειρότερα σαλαγκιας πιστευω πως δυσκολευει τα πραγματα, συν ότι μπορει να δημιουργήσει κ κάποια μόλυνση στο στομάχι του ψαριου...

Ωστόσο έχουν βρεθεί μέσα σε ψάρια σαπισμενα αγκιστρια...
Εχω βρει παλιό παραγαδισιο μέσα σε μεγάλο μουγγρι αλλά αυτο ειδος δεν χαμπαριάζει...

Ψάρια που έχουν "μπουκώσει" minnow(συνηθισμενο) είναι καταδικασμένα....
Αλλα κ εξωτερικά να έχει πιαστει σε περίπτωση που παει να τριφτει σε κάβους, σχοινιά,κλπ για να το αποβάλλει είναι πιθανον να πιαστει κάποια σαλαγκια κ να μείνει εκει εγκλωβισμένο..
Το ιδια κ χειρότερα μπορεί να συμβουν σε ψάρια που πηραν μαζί τους πολυαγκιστρα....

Οπως κ να έχει...
Καλυτερα να μας ξαγκιστρωνεται το ψάρι κ να το χάνουμε παρα να μας κόβει..
Μπορουμε να μειώσουμε τις πιθανότητες για κάτι τέτοιο αλλά δυστηχως δεν μπορουμε να τις εξαλείψουμε....
 
Αυτό φυσικά δεν αφορά μονο το shore αλλα καθε τεχνική κ κάθε ειδος ψαριού..

Εξαρταται από το "εργαλειο"..
Ένα αγκιστρι στο χείλος του ψαριού δεν του δημιουργεί προβλημα κ κάποια στιγμή θα σκουριάσει(τα μη ανοξείδωτα έχουν αυτό το πλεονεκτημα) κ θα πεσει....

Η κατάποση αγκιστριου κ ακόμα χειρότερα σαλαγκιας πιστευω πως δυσκολευει τα πραγματα, συν ότι μπορει να δημιουργήσει κ κάποια μόλυνση στο στομάχι του ψαριου...

Ωστόσο έχουν βρεθεί μέσα σε ψάρια σαπισμενα αγκιστρια...
Εχω βρει παλιό παραγαδισιο μέσα σε μεγάλο μουγγρι αλλά αυτο ειδος δεν χαμπαριάζει...

Ψάρια που έχουν "μπουκώσει" minnow(συνηθισμενο) είναι καταδικασμένα....
Αλλα κ εξωτερικά να έχει πιαστει σε περίπτωση που παει να τριφτει σε κάβους, σχοινιά,κλπ για να το αποβάλλει είναι πιθανον να πιαστει κάποια σαλαγκια κ να μείνει εκει εγκλωβισμένο..
Το ιδια κ χειρότερα μπορεί να συμβουν σε ψάρια που πηραν μαζί τους πολυαγκιστρα....

Οπως κ να έχει...
Καλυτερα να μας ξαγκιστρωνεται το ψάρι κ να το χάνουμε παρα να μας κόβει..
Μπορουμε να μειώσουμε τις πιθανότητες για κάτι τέτοιο αλλά δυστηχως δεν μπορουμε να τις εξαλείψουμε....
Όπως τα λες Τάσο. Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι καταδικασμένο, σε όλων των ειδών τα ψαρέματα.
 
Πρωινό ψάρεμα στο ίδιο σημείο που έχασα το μαγιάτικο.
Επανάληψη του ίδιου σκηνικού, με μικρότερο αυτή τη φορά. Όταν κατάλαβε πως ερχόταν στην ξηρά ανάπτυξε τέτοια ταχύτητα που δεν το προλάβαινα με τίποτα. Κατάλαβα το τρίψιμο στα βράχια αλλά αυτή τη φορά στάθηκα τυχερός, αφού βρήκε στο παραμαλο και αυτό άντεξε.
Δίδαγμα, σε τέτοια κομμάτια , με βράχους για κοψίματα, μεγαλύτερα παραμαλα τόσο σε μήκος όσο και σε διατομή.
Ακολούθησε και ο λουτσος στον ίδιο ακριβώς πλάνο, pregio slash 100gr
Γενικότερα πάντως στη Μάνη και στα δικά μου ψαρέματα φέτος είχε ενδιαφέρον.
Αυτό που ευχαριστήθηκα περισσότερο ήταν ότι το απολαμβανα! Σηκωνομουν το πρωί και το πολύ σε 30' έφτανα σε σημεία με 30-40 μέτρα βάθος. Ψαρευα μέχρι να ζεσταθώ ,ανεξάρτητου αποτελέσματος και μετά μαζευόμουν. Το απόγευμα και αν είχα όρεξη πάλι δοκίμαζα την τύχη μου. Χωρίς βιασύνες, έξοδα, κούραση κλπ. , Όλα όσα έχει η πρωτεύουσα....
 

Attachments

  • DSC02321.JPG
    DSC02321.JPG
    429,2 KB · Προβολές: 51
  • DSC02319.JPG
    DSC02319.JPG
    211,9 KB · Προβολές: 51
  • 215943_174.jpg
    215943_174.jpg
    621,5 KB · Προβολές: 51
Τα ψάρια που μας φεύγουν, είτε κομμένα παράμαλα-νήματα είτε κόμποι κλπ. και έχουν καρφωμένα πάνω τους τέτοια μεγάλα αγκίστρια ή σαλαγκιές , καταφέρνουν τελικά και τα βγάζουν από πάνω τους?
Λένε πολλοί πως ναι, τρίβονται στα βράχια και τα βγάζουν αλλά εμείς πολλές φορές χρησιμοποιουμαι ακόμη και πενσα για να τα βγάλουμε.
Τι μπορεί να συμβαίνει?
εαν τα ψαρια μας κοψουν και ειναι μαζι και ο πλανος τοτε με χτυπηματα του σοματος με κεφαλι δεξια αριστερα μετα απο καμια 10 αρια μερες και λογο βαρους και αντισταση απο τον πλανο η τρυπα οπου εχει περασει το αγγιστρι μεγαλονει και ετσι το αγγιστρι φεβγει...
εχει γυνει μελετη σε αυτο το κοματι και 9 στις10 περιπτοσεις ο πλανος φευγει.
 
Πρωινό ψάρεμα στο ίδιο σημείο που έχασα το μαγιάτικο.
Επανάληψη του ίδιου σκηνικού, με μικρότερο αυτή τη φορά. Όταν κατάλαβε πως ερχόταν στην ξηρά ανάπτυξε τέτοια ταχύτητα που δεν το προλάβαινα με τίποτα. Κατάλαβα το τρίψιμο στα βράχια αλλά αυτή τη φορά στάθηκα τυχερός, αφού βρήκε στο παραμαλο και αυτό άντεξε.
Δίδαγμα, σε τέτοια κομμάτια , με βράχους για κοψίματα, μεγαλύτερα παραμαλα τόσο σε μήκος όσο και σε διατομή.
Ακολούθησε και ο λουτσος στον ίδιο ακριβώς πλάνο, pregio slash 100gr
Γενικότερα πάντως στη Μάνη και στα δικά μου ψαρέματα φέτος είχε ενδιαφέρον.
Αυτό που ευχαριστήθηκα περισσότερο ήταν ότι το απολαμβανα! Σηκωνομουν το πρωί και το πολύ σε 30' έφτανα σε σημεία με 30-40 μέτρα βάθος. Ψαρευα μέχρι να ζεσταθώ ,ανεξάρτητου αποτελέσματος και μετά μαζευόμουν. Το απόγευμα και αν είχα όρεξη πάλι δοκίμαζα την τύχη μου. Χωρίς βιασύνες, έξοδα, κούραση κλπ. , Όλα όσα έχει η πρωτεύουσα....
Νικο,το daiwa grandwave 60-120 εχεις αν θυμαμαι καλα?
Αν ναι,εχεις δοκιμασει την συμπεριφορα του σε πλανους 70-80-90 γραμμαριων και βαθη απο 25-35 μετρα?
 
Νικο,το daiwa grandwave 60-120 εχεις αν θυμαμαι καλα?
Αν ναι,εχεις δοκιμασει την συμπεριφορα του σε πλανους 70-80-90 γραμμαριων και βαθη απο 25-35 μετρα?
Ναι Θοδωρή αυτό έχω.
Σε αυτά τα μέτρα συνήθως ψαρεύω και οι περισσότεροι πλανοι είναι 80ρηδες και τους δουλεύει μια χαρά.
Βέβαια να πω πως δεν έχω εμπειρία από άλλο καλάμι ώστε να κάνω συγκρίσεις.
 
Πισωγυρισματα?
2 σετ θελω.
Ενα medium και ενα heavy..
Σκεφτομαι και το ψαροντουφεκο βεβαια...
Ή μπορει να συμπραξω με τον "μαγικο Peristera",για την δημιουργια μαγικων βιντεο...

ΥΓ:Το περιμενα πως και πως να πεταχτεις
.cofee.
 
2 σετ θελω.
Ενα medium και ενα heavy..
Σκεφτομαι και το ψαροντουφεκο βεβαια...
Ή μπορει να συμπραξω με τον "μαγικο Peristera",για την δημιουργια μαγικων βιντεο...

ΥΓ:Το περιμενα πως και πως να πεταχτεις
.cofee.
Καθαρισε το φαμπαρμ για μακροχρονια φυλαξη!
 
Στον συγκεκριμένο κάβο είχα κάνει πέρυσι τρείς επισκέψεις χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Είχε όλα τα στοιχεία κατά την δική μου κρίση να είναι πέρασμα κυνηγόψαρων και όχι μόνο. Επειδή έχει αρκετό περπάτημα δεν έβλεπα σημάδια άλλων ψαράδων αλλά εγώ το πίστευα. Νότια Εύβοια με φατσα το Αιγαίο και συχνές εναλλαγές του καιρού.
Ξεκίνησα κατά τις 9 και υπολόγιζα στις 3 να φύγω. Είχα δοκιμάσει ότι είχα στην τσάντα μου αλλά τίποτα. Στις 2:30 και στον πάτο, στα 35 μέτρα βάθος περιπου παίρνω το χτύπημα. Το δεύτερο του κεφάλι ήταν καθοριστικό στο να κουραστεί. Φτάνοντας κοντά μου είχε μέρη για κοψίματα οπότε σφίγγοντας τα φρένα ήρθε σχετικά εύκολα στα χέρια μου. Σε 15' ξαναριχνω και παίρνω κάρφωμα στα μεσόνερα. Άλλο ένα μαγιάτικο, αρκετά μικρότερο, το οποίο απελευθερώθηκε. Επιστροφή με συναισθήματα γεμάτος.
 

Attachments

  • IMG_20231118_154502_636.JPG
    IMG_20231118_154502_636.JPG
    274,8 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20231120_215338_363.JPG
    IMG_20231120_215338_363.JPG
    269,7 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20231120_220403_308.JPG
    IMG_20231120_220403_308.JPG
    390,5 KB · Προβολές: 50
Στον συγκεκριμένο κάβο είχα κάνει πέρυσι τρείς επισκέψεις χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Είχε όλα τα στοιχεία κατά την δική μου κρίση να είναι πέρασμα κυνηγόψαρων και όχι μόνο. Επειδή έχει αρκετό περπάτημα δεν έβλεπα σημάδια άλλων ψαράδων αλλά εγώ το πίστευα. Νότια Εύβοια με φατσα το Αιγαίο και συχνές εναλλαγές του καιρού.
Ξεκίνησα κατά τις 9 και υπολόγιζα στις 3 να φύγω. Είχα δοκιμάσει ότι είχα στην τσάντα μου αλλά τίποτα. Στις 2:30 και στον πάτο, στα 35 μέτρα βάθος περιπου παίρνω το χτύπημα. Το δεύτερο του κεφάλι ήταν καθοριστικό στο να κουραστεί. Φτάνοντας κοντά μου είχε μέρη για κοψίματα οπότε σφίγγοντας τα φρένα ήρθε σχετικά εύκολα στα χέρια μου. Σε 15' ξαναριχνω και παίρνω κάρφωμα στα μεσόνερα. Άλλο ένα μαγιάτικο, αρκετά μικρότερο, το οποίο απελευθερώθηκε. Επιστροφή με συναισθήματα γεμάτος.
Μπράβο Νίκο, η επιτυχία στο τέλος του ψαρέματος έχει άλλη γλύκα :)
... πάντα τέτοια !
 
Στον συγκεκριμένο κάβο είχα κάνει πέρυσι τρείς επισκέψεις χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Είχε όλα τα στοιχεία κατά την δική μου κρίση να είναι πέρασμα κυνηγόψαρων και όχι μόνο. Επειδή έχει αρκετό περπάτημα δεν έβλεπα σημάδια άλλων ψαράδων αλλά εγώ το πίστευα. Νότια Εύβοια με φατσα το Αιγαίο και συχνές εναλλαγές του καιρού.
Ξεκίνησα κατά τις 9 και υπολόγιζα στις 3 να φύγω. Είχα δοκιμάσει ότι είχα στην τσάντα μου αλλά τίποτα. Στις 2:30 και στον πάτο, στα 35 μέτρα βάθος περιπου παίρνω το χτύπημα. Το δεύτερο του κεφάλι ήταν καθοριστικό στο να κουραστεί. Φτάνοντας κοντά μου είχε μέρη για κοψίματα οπότε σφίγγοντας τα φρένα ήρθε σχετικά εύκολα στα χέρια μου. Σε 15' ξαναριχνω και παίρνω κάρφωμα στα μεσόνερα. Άλλο ένα μαγιάτικο, αρκετά μικρότερο, το οποίο απελευθερώθηκε. Επιστροφή με συναισθήματα γεμάτος.
Σωραιος Νίκο!Μπραβο
 
Παλαμίδα είχε αυτή τη φορά το μενού. Παρότι η μέρα ξεκίνησε άσχημα, με δύο σκαλώματα στις τέσσερις πρώτες βολές ήρθε το χτύπημα της από πολύ χαμηλά, αρκετή ένταση στην ανάκτηση της και ξεχάστηκαν όλα.
Φιλεταριστηκε, μπήκε στο αλάτι για τρεις ώρες, ξεβγάλθηκε με ξύδι και τοποθετκήθηκε στο λάδι. Αναμένουμε τη φασολάδα (Kon.loukas)!!
Επί τη ευκαιρία να πω πως πέρασα την Παρασκευή από τον Σκαλή (Daiwa, Okuma) και είχε όλους τους πλανους της savage σε προσφορά, ο ακριβότερος 10€.
 

Attachments

  • 1702216015926.jpg
    1702216015926.jpg
    405,9 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20231210_140148.jpg
    IMG_20231210_140148.jpg
    228,5 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20231210_140616.jpg
    IMG_20231210_140616.jpg
    192,8 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20231210_143548.jpg
    IMG_20231210_143548.jpg
    245,4 KB · Προβολές: 25
  • IMG_20231210_144521.jpg
    IMG_20231210_144521.jpg
    313,2 KB · Προβολές: 31
Παλαμίδα είχε αυτή τη φορά το μενού. Παρότι η μέρα ξεκίνησε άσχημα, με δύο σκαλώματα στις τέσσερις πρώτες βολές ήρθε το χτύπημα της από πολύ χαμηλά, αρκετή ένταση στην ανάκτηση της και ξεχάστηκαν όλα.
Φιλεταριστηκε, μπήκε στο αλάτι για τρεις ώρες, ξεβγάλθηκε με ξύδι και τοποθετκήθηκε στο λάδι. Αναμένουμε τη φασολάδα (Kon.loukas)!!
Επί τη ευκαιρία να πω πως πέρασα την Παρασκευή από τον Σκαλή (Daiwa, Okuma) και είχε όλους τους πλανους της savage σε προσφορά, ο ακριβότερος 10€.
Ω ρε Νίκο έχω βάλει τα φασόλια να μουλιασουν 😂😂
 
Back
Top