Shore jigging

Φτιάχνω μια παραγγελία με δύο νήματα, δύο παράμαλλα και αγγιστρια από Ιαπωνία όπου οι τιμές στα συγκεκριμένα που χρησιμοποιώ είναι κάτω του μισού και με 10€ μεταφορικά σε 5 μέρες είναι σπίτι μου
Με το τελωνείο τι γίνεται;
 
Με το τελωνείο τι γίνεται;
Λοιπόν, έχω κάνει δυο επιτυχημένες από κάθε άποψη αγορές.
Η πρώτη, δοκιμαστική κατά κάποιο τρόπο, αξίας 27Ε μου έβαλε 10,5Ε μεταφορικά και τίποτε άλλο.
Ηρθαν με DHL σε 5 μέρες.
Η δεύτερη, με δικά μου πράγματα και ενός φίλου(καλαμαριέρες ακριβές), αξίας 200Ε μου έβαλε 17Ε μεταφορικά και 40Ε φόρο (όχι σε όλα τα είδη). Ηρθαν σε δυο δόσεις και πάλι με DHL.Η πρώτη σε 4 μέρες και η δεύτερη σε 6.
Στα είδη που έβαλε φόρο, υπολόγισα και ήταν ενα 24% κάτι σαν ΦΠΑ δηλαδή.
Σε αυτά που με ενδιέφεραν έρχεται πραγματικά το ένα άλλο ένα.
Οτι άλλο θέλεται εδώ είμαι.
Κωστή μου έστειλαν διαφημιστικό τα δυο παρακάτω link.
https://www.amazon.co.jp/gp/product/B09ZX7RPC5/ref=pe_1071862_482767632_em_1p_2_ti
https://www.amazon.co.jp/gp/product/B0BDYJJ2RW/ref=pe_1071862_482767632_em_1p_3_ti
Μάλλον η νέα τάση έτσι;
Το καλάμι που έβαλες τι τιμή έχει εδώ;
 
Λοιπόν, έχω κάνει δυο επιτυχημένες από κάθε άποψη αγορές.
Η πρώτη, δοκιμαστική κατά κάποιο τρόπο, αξίας 27Ε μου έβαλε 10,5Ε μεταφορικά και τίποτε άλλο.
Ηρθαν με DHL σε 5 μέρες.
Η δεύτερη, με δικά μου πράγματα και ενός φίλου(καλαμαριέρες ακριβές), αξίας 200Ε μου έβαλε 17Ε μεταφορικά και 40Ε φόρο (όχι σε όλα τα είδη). Ηρθαν σε δυο δόσεις και πάλι με DHL.Η πρώτη σε 4 μέρες και η δεύτερη σε 6.
Στα είδη που έβαλε φόρο, υπολόγισα και ήταν ενα 24% κάτι σαν ΦΠΑ δηλαδή.
Σε αυτά που με ενδιέφεραν έρχεται πραγματικά το ένα άλλο ένα.
Οτι άλλο θέλεται εδώ είμαι.
Κωστή μου έστειλαν διαφημιστικό τα δυο παρακάτω link.
https://www.amazon.co.jp/gp/product/B09ZX7RPC5/ref=pe_1071862_482767632_em_1p_2_ti
https://www.amazon.co.jp/gp/product/B0BDYJJ2RW/ref=pe_1071862_482767632_em_1p_3_ti
Μάλλον η νέα τάση έτσι;
Το καλάμι που έβαλες τι τιμή έχει εδώ;
Πολλά!460 Νίκο
 
Είναι οι λεγόμενες μπονίτες, vibretion θα τα βρεις στην αναζήτηση
Σας εχει δουλεψει αυτο το ειδος τεχνητου;
Και αν ναι πως;
Αφηνεται να παει σε καποιο βαθος και κανετε απλη ανακτηση χωρις κινηση στο καλαμι;
 
Σας εχει δουλεψει αυτο το ειδος τεχνητου;
Και αν ναι πως;
Αφηνεται να παει σε καποιο βαθος και κανετε απλη ανακτηση χωρις κινηση στο καλαμι;
Κάποια χρόνια πίσω όταν είχαν εμφανιστεί έντονα στην ελληνική αγορά είχε γίνει ένας χαμός με τα vib,αποδίδαν ,έδιναν ψάρια κτλ
Τα δούλεψα κι εγώ σε shore και spinning, αλλά το μόνο που θυμάμαι έναν λούτσο να είχα πάρει. Το αφήνεις να πατώσει με κάποιο ρίσκο μην σκαλώσει και απλά κάνεις μια γρήγορη ανάκτηση ώστε να έρχεται υπο γωνία, με την δονούμενη(vibration) κίνηση του. Την νιώθεις έντονα στην μύτη του καλαμιού σου την δόνηση που κάνει όσο το φέρνεις, όσα έχουν και επιλογές τρύπας στην ράχη τους είναι για το πόσο θέλεις να δονείται. Αν ας πούμε βάλεις την παραμάνα σου στην πρώτη τρύπα κοντά στο κεφάλι του τεχνητού θα είναι λιγότερο το τρέμουλο σε σχέση με τις πίσω κοντά στη ράχη.
 
ΤΑ vibration ειναι ποιο πολυ για σπινινκγ και οκ για καποιο διαστιμα και σε καποιους εδωσαν ψαρια αν και οι επιλογες υπαρχουν πολυ καλυτερα αυτη τη στυγμη σε βυθηζομενα τεχνιτα...
απλα οταν βγηκαν για σπιν. ειχε πολυ γρυγορο κατεβασμα στο βυθο ενω εκηνη την εποχη τα περισοτερα πενσιλ ηταν σλοου σικινκγ
 
Παίδες καλησπέρα,! Εκτός από την seagur fxr ποια άλλη πετονιά προτείνεται για παράμαλλο;
Δοκίμασε φίλε τις Silstar Alaska τις χρησιμοποιώ χρόνια και έχουν αποδείξει την αξία τους σε όλα τα ψαρέματα οι πιο δυνατές της αγοράς και δεν πλερώνεις όνομα
 
@Kon.loukas
Γραφω εδω για αυτο που με ρωτησες.

Καλαμι το Daiwa grandwave shore jig 60-120 3.20m.
Μηχανακι,το πιθανοτερο ειναι το Daiwa saltist mq 2021 6000.

Θα κοιταξω ομως και το shimano saragosa sw 6000.
Μαλλον ομως με βλεπω να καταληγω στο saltist.
Πολύ ωραίο σετακι.
Και είδα ότι έχουν ανεβάσει την τιμή του grandwave.Ηταν φθηνότερο όταν πρωτοβγηκε.
 
Πολύ ωραίο σετακι.
Και είδα ότι έχουν ανεβάσει την τιμή του grandwave.Ηταν φθηνότερο όταν πρωτοβγηκε.
Ολα εχουν ανεβει.
Στα 202 ευρω το βρηκα προσφορα.
Μια θηκη πλανων απο την olympus,κοστιζε 20 ευρω τον Σεπτεμβριο.
Τωρα,μερικους μηνες μετα κοστιζει 34...
 
Ολα εχουν ανεβει.
Στα 202 ευρω το βρηκα προσφορα.
Μια θηκη πλανων απο την olympus,κοστιζε 20 ευρω τον Σεπτεμβριο.
Τωρα,μερικους μηνες μετα κοστιζει 34...
Θήκη πλάνων πάρε cultiva που μαζεύουν ρόλο και είναι υλικό neopren.Θα σου εξοικονομούν αρκετό χώρο.Βεβαια από θέμα τιμής είναι άνω των 30 ευρώ αλλά θα σε βολεψουν τερμα.Εγω την πάτησα στην αρχή με τύπου σαν τσαντάκι με θήκες μέσα αλλά έπιανε χώρο και έφαγε σουτ
 
Θήκη πλάνων πάρε cultiva που μαζεύουν ρόλο και είναι υλικό neopren.Θα σου εξοικονομούν αρκετό χώρο.Βεβαια από θέμα τιμής είναι άνω των 30 ευρώ αλλά θα σε βολεψουν τερμα.Εγω την πάτησα στην αρχή με τύπου σαν τσαντάκι με θήκες μέσα αλλά έπιανε χώρο και έφαγε σουτ
Για στειλε link.
Αν και δν με ενοχλει,ενα μικρο τσαντακι ειναι.
Το εχω δει απο κοντα.
Πολυ πρακτικο,βαζεις πολλους πλανους μεσα,ισως καμια 20αρια και εισαι πληρως καλυμμενος.
Βαζω μετα την θηκη σε μια τσαντα πλατης του τοξοτη και ολα κομπλε
 
https://fishingmania.gr/owner-cultiva-jig-case-9880-el-gr.html
Εννοείται ότι σε κάθε θέση μπαίνουν άνετα 2 πλανοι slim σαν τους slash/razor και το medium αν θυμάμαι καλά είναι και για 80gr+πλανους χαλαρά.
Και έχει και καλυτερη τιμή βλέπω τώρα.
Βλεπω θεσεις για 8 πλανους,αρα να παιρνει 16 το μεγιστο
 
Βλεπω θεσεις για 8 πλανους,αρα να παιρνει 16 το μεγιστο
Ναι και τους έχεις και έτοιμους με τα assist πάνω.Τυλιγεις και είναι πολύ μικρό.Γα...ει η θηκουλα.
Βασικά εμένα είναι χρώματος μπλε και αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει 10 θέσεις.Θα το κοιτάξω και θα σου πω
 
Back
Top