Shore jigging

Εμένα να μαζέψουν η εσένα που ψάχνεσαι από το απόγευμα? Αφού δεν είσαι ψαράς τι μου απαντάς εδώ?
Ενταξει ΝΙΚΟΣΣΣ,οτι πεις...
Ζησε και συ το ονειρο σου εδω μεσα και το γλεντι θα παει συννεφο ειμαι σιγουρος...
 
View attachment 69785
Αυτές τις σιλικόνες τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Δουλεύουν ή τσάμπα θα σκάσουμε πάλι τα 15 ευρα;

Δουλευουν....αλλα πρεπει να βαλεις και εσυ το χερι σου....θελουν πατεντα με μολυβακι εσωτερικα...για
να μπορεις να κανεις βολη με το καλαμι....και απο την αλλη οταν το τραβας να ακουει στα ''τιναγματα''
και να βυθιζεται και να σηκωνεται.
Εαν δεν βαλεις μολυβι....ερχετε σαν ναυλον σακουλα και δεν δουλευει..
Επισεις πολυ καλα....4 - 5 ,,,,σε αποσταση 20 εκατοστων ( αναλογα το μεγεθος ) με παραμαλο σε συρτη με ψαρακι με μεταλικη γλωσσα....7 εκατοστα το ψαρακι στο τελος...για τις παλαμιδες = θανατος !!!
 
View attachment 69785
Αυτές τις σιλικόνες τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Δουλεύουν ή τσάμπα θα σκάσουμε πάλι τα 15 ευρα;

Πιστεύω αυτου του τύπου οι σιλικόνες είναι ιδανικές για βάρκα και λιγότερο για ακτή, και απο θέμα γωνίας καλαμιού για το δούλεμα τους αλλά και οι τόποι που θα φαίνεται φυσιολογικό να υπάρχουν μικρά καλαμαράκια που σουλατσάρουν.
Δεν ξέρω, υποθέτω δηλαδή ότι ένα ξένο ή σπάνιο είδος για την περιοχή δημιουργεί καχυποψία στα ψάρια, χωρίς να ξέρω βέβαια με σιγουριά αν ο τόπος κρατά μικρά καλαμαράκια. ίσως χειμώνα να είναι αποδοτικό που πλησιάζουν πολύ τις ακτές τα καλαμάρια.
Θα σου έλεγα προτίμησε σιλικόνες σε σχήμα ψαριών, που έχουν σταθερή αξία στα ψαρέματα απο ακτή, μάλιστα καλοκοίταγα κάτι storm 360 για spin και shore, ωραίο κολύμπι, ωραίο σχήμα και ρεαλιστικά χρώματα.
 
Ειδικά το σκουμπράκι τα σπάει σε χρώμα και φτάνει η εποχή που κατακλύζεις την ακτογραμμή σε μεγάλα κοπάδια σε αυτό το μέγεθος.
Απρίλιο Μάιο όταν ψαρεύω κοκκάλια , πολλές φορές πέφτουν κι αυτά σαν τρελά στα πλανάκια.
silikonouxo-storm-360.jpg
 
Last edited:
View attachment 69785
Αυτές τις σιλικόνες τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Δουλεύουν ή τσάμπα θα σκάσουμε πάλι τα 15 ευρα;
καλημερα ..
οταν προτοβγηκε την πειρα και τις εδωσα και πολες ευκεριες διοτη μου φενοταν οπτικα παρα πολυ καλη...
σε μεροι με αρκετα μαυρα..
δεν μου εδωσε τυποτα,,,
σε αντιθεση με την παρακατω που δουλεβει παρα πολυ καλα και εχει δωσει αρκετα μαυρα
 

Attachments

  • kalamari-silikonis-ecogear-power-squid.jpg
    kalamari-silikonis-ecogear-power-squid.jpg
    26,9 KB · Προβολές: 16
Ειδικά το σκουμπράκι τα σπάει σε χρώμα και φτάνει η εποχή που κατακλύζεις την ακτογραμμή σε μεγάλα κοπάδια σε αυτό το μέγεθος.
Απρίλιο Μάιο όταν ψαρεύω κοκκάλια , πολλές φορές πέφτουν κι αυτά σαν τρελά στα πλανάκια.
View attachment 69807
θα επερνα το γυλο μακραν το καλυτερο χρωμα για συναγριδες
 
θα επερνα το γυλο μακραν το καλυτερο χρωμα για συναγριδες
Ναι βέβαια, γύλος το καλύτερο της. Αλλά και το σκουμπράκι που παραπέμπει και σε κολιό νομίζω θα κάνει δουλειά σε τονοειδή
Γενικά ο κανόνας λέει δολώματα και χρώματα που κρατάει και έχει η περιοχή.
 
Ναι βέβαια, γύλος το καλύτερο της. Αλλά και το σκουμπράκι που παραπέμπει και σε κολιό νομίζω θα κάνει δουλειά σε τονοειδή
Γενικά ο κανόνας λέει δολώματα και χρώματα που κρατάει και έχει η περιοχή.
οταν ξερω οτι πεζουν τονοιδοι ποτε δεν βαζω σηλικονες ...
και αυτο που ειπες για τα ψαρια που πεζουν στην περιοχη σου εμεις εδω κατω δεν εχουμαι σκουμπρια ουτε κοκαλια
 
οταν ξερω οτι πεζουν τονοιδοι ποτε δεν βαζω σηλικονες ...
και αυτο που ειπες για τα ψαρια που πεζουν στην περιοχη σου εμεις εδω κατω δεν εχουμαι σκουμπρια ουτε κοκαλια
Δυστυχώς έχουν παραξενέψει κι αυτά και αρκετές φορές δεν τρώνε ούτε σε τεχνητά αλλά ούτε σε μέταλλα, ε εκεί είναι μονόδρομος η σιλικόνη μήπως και ξεγελάσεις κανένα, σε αυτή την περίπτωση μόνο τις χρησιμοποιώ.
 
Υπηρξα και μανιωδης ψαρας,,,,, και απο την στερια και απο σκαφος,,,,
Εχω δοκιμασει ''τον αδη με τα λειψανα '' και στην θαλασσα...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι καθε τοπος εχει τις ιδιαιτεροτητες του..
ΠΧ .Αλλα ''εργαλεια'' δουλευουν στο Ιονιο πελαγος...και αλλα στο Αιγαιο ...χωρις να διεκδικω το αλαθητο.
Παντα παιζει μεγαλο ρολο ο βυθος που ψαρευεις...
Περα απο αυτο...ειναι ο τροπος που ο καθε ενας ψαρευει...και βεβαια τα εργαλεια του...
Σε ολα τα πραγματα η λεπτομερεια κανει την διαφορα για μενα..
Επισεις υπαρχουν εργαλεια που δουλευουν αριστα με καλαμι απο την στερια...και σε ψαρεμα απο το σκαφος
τα ιδια εργαλεια ειναι φολα !!
ΠΧ...αυτα τα σιλικονουχα που εφτιαχνα εγω...εννοω τους εβαζα κεφαλι και σαλαγκια ηταν μαυρος χαρος
για τους λουτσους απο την στερια....
Σε συρτη αναθεμα και αν επιασα εναν λουτσο !!

εικόνα_Viber_2021-06-12_11-20-00.jpg
Το ψαρεμα και εργαλεια εχουν αρχη.....τελος δεν υπαρχει...

Και οπως προειπα εχω χιλιαδες ωρες ψαρεματος ( με το ωρομετρο της μηχανης του σκαφους ) σε
συρτη...και οχι μονο..
Απο εργαλεια...τον ''αδη με τα λειψανα''....χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι ο καλυτεροτερος ψαρας !!

εικόνα_Viber_2021-07-02_11-03-22.jpg
Αυτο ειναι ενα μικρο δειγμα των εργαλειων μου .
Αλλωστε εαν δεν παινεσουμε το σπιτι μας....θα πεσει να μας πλακωσει... :D

Εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο το ψαρεμα....και ευτυχως εζησα και ψαρεψα τις εποχες που ειχε πολλα
ψαρια...!!!!
Τωρα τα παντα εχουν αλλαξει δυστυχως ....προς το χειροτερο...:(
 
Υπηρξα και μανιωδης ψαρας,,,,, και απο την στερια και απο σκαφος,,,,
Εχω δοκιμασει ''τον αδη με τα λειψανα '' και στην θαλασσα...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι καθε τοπος εχει τις ιδιαιτεροτητες του..
ΠΧ .Αλλα ''εργαλεια'' δουλευουν στο Ιονιο πελαγος...και αλλα στο Αιγαιο ...χωρις να διεκδικω το αλαθητο.
Παντα παιζει μεγαλο ρολο ο βυθος που ψαρευεις...
Περα απο αυτο...ειναι ο τροπος που ο καθε ενας ψαρευει...και βεβαια τα εργαλεια του...
Σε ολα τα πραγματα η λεπτομερεια κανει την διαφορα για μενα..
Επισεις υπαρχουν εργαλεια που δουλευουν αριστα με καλαμι απο την στερια...και σε ψαρεμα απο το σκαφος
τα ιδια εργαλεια ειναι φολα !!
ΠΧ...αυτα τα σιλικονουχα που εφτιαχνα εγω...εννοω τους εβαζα κεφαλι και σαλαγκια ηταν μαυρος χαρος
για τους λουτσους απο την στερια....
Σε συρτη αναθεμα και αν επιασα εναν λουτσο !!

View attachment 69809
Το ψαρεμα και εργαλεια εχουν αρχη.....τελος δεν υπαρχει...

Και οπως προειπα εχω χιλιαδες ωρες ψαρεματος ( με το ωρομετρο της μηχανης του σκαφους ) σε
συρτη...και οχι μονο..
Απο εργαλεια...τον ''αδη με τα λειψανα''....χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι ο καλυτεροτερος ψαρας !!

View attachment 69810
Αυτο ειναι ενα μικρο δειγμα των εργαλειων μου .
Αλλωστε εαν δεν παινεσουμε το σπιτι μας....θα πεσει να μας πλακωσει... :D

Εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο το ψαρεμα....και ευτυχως εζησα και ψαρεψα τις εποχες που ειχε πολλα
ψαρια...!!!!
Τωρα τα παντα εχουν αλλαξει δυστυχως ....προς το χειροτερο...:(
τα ραγκλου ειναι απο τα συλικονακια οπου δουλεβουν παντου και παντα κατι σα τις bm
 
τα ραγκλου ειναι απο τα συλικονακια οπου δουλεβουν παντου και παντα κατι σα τις bm

ΟΚ..Για να το λες το εχεις δοκιμασει....Απο την ''αλλη'' τα ψαρια πολλες φορες εχουν ''σπασει'' ολα αυτα
που εμεις θεωρουμε δεδομενα....
Αυτο το εχω δει σε ολων των ειδων τα ψαρεματα που εχω κανει...

Και επειδη ετυχε και ψαρεψα καποια χρονια στην Ερυθρα θαλασσα....εαν σου πω εμπειριες και ψαριές
θα με θεωρησεις ΜΕΓΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑ!!!
Ωστοσο....οταν εχει ψαρια...ολοι βγαζουν....Τωρα που ειναι λιγα....εχουν αρχισει τα ''ζορια''...και πρεπει να
αφιερωσεις τριπλασιο χρονο απο τοτε που υπηρχαν ψαρια !!!
Και η ''ψαριά'' σιγουρη δεν θα ειναι..
 
Και επειδη ετυχε και ψαρεψα καποια χρονια στην Ερυθρα θαλασσα....εαν σου πω εμπειριες και ψαριές
θα με θεωρησεις ΜΕΓΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑ!!!
Πες βρε Νικο, οι ιστορίες παντα εχουν ενδιαφέρον. Αν εχεις και καμια φωτο βαλε να χαζεψουμε.
 
Στο ψαρεμα δεν υπαρχει τιποτα σιγουρο η δεδομενο και θελει παρατηρηση εγρηγορση αλλα Και τυχη

Ενα περιστατικο που μου ερχετε τωρα απο τα πολλα

Ειμαστε για ψαρεμα με το ξα
Εχω ενα απικο πατωτο για κανα σαργο τσιπουρα κλπ
Και με ενα μικρο καλαμακι προσπαθω να βγαλω ζωντανο για να ριξω κανα μηχανακι
Ειμαστε στο χαραμα και το απικο δεν εχει παρει τσιμπια οτι και αν εχω βαλει

Ερχετε ο ξα περνει μια παπαδιτσα που εχω βγαλει για ζωντανο την φιλεταρει και την φουνταρει στο απικο

Σε πολυ λιγο ειναι πανω μια τσιπουρα κοντα στο κιλο

Ουτε μου ειχε περασει απ το μυαλο να την δολωσω φιλετο!!!
 
Υπηρξα και μανιωδης ψαρας,,,,, και απο την στερια και απο σκαφος,,,,
Εχω δοκιμασει ''τον αδη με τα λειψανα '' και στην θαλασσα...
Αυτο που εμαθα ειναι οτι καθε τοπος εχει τις ιδιαιτεροτητες του..
ΠΧ .Αλλα ''εργαλεια'' δουλευουν στο Ιονιο πελαγος...και αλλα στο Αιγαιο ...χωρις να διεκδικω το αλαθητο.
Παντα παιζει μεγαλο ρολο ο βυθος που ψαρευεις...
Περα απο αυτο...ειναι ο τροπος που ο καθε ενας ψαρευει...και βεβαια τα εργαλεια του...
Σε ολα τα πραγματα η λεπτομερεια κανει την διαφορα για μενα..
Επισεις υπαρχουν εργαλεια που δουλευουν αριστα με καλαμι απο την στερια...και σε ψαρεμα απο το σκαφος
τα ιδια εργαλεια ειναι φολα !!
ΠΧ...αυτα τα σιλικονουχα που εφτιαχνα εγω...εννοω τους εβαζα κεφαλι και σαλαγκια ηταν μαυρος χαρος
για τους λουτσους απο την στερια....
Σε συρτη αναθεμα και αν επιασα εναν λουτσο !!

View attachment 69809
Το ψαρεμα και εργαλεια εχουν αρχη.....τελος δεν υπαρχει...

Και οπως προειπα εχω χιλιαδες ωρες ψαρεματος ( με το ωρομετρο της μηχανης του σκαφους ) σε
συρτη...και οχι μονο..
Απο εργαλεια...τον ''αδη με τα λειψανα''....χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι ο καλυτεροτερος ψαρας !!

View attachment 69810
Αυτο ειναι ενα μικρο δειγμα των εργαλειων μου .
Αλλωστε εαν δεν παινεσουμε το σπιτι μας....θα πεσει να μας πλακωσει... :D

Εχω πολυ ωραιες αναμνησεις απο το ψαρεμα....και ευτυχως εζησα και ψαρεψα τις εποχες που ειχε πολλα
ψαρια...!!!!
Τωρα τα παντα εχουν αλλαξει δυστυχως ....προς το χειροτερο...:(
Μπάρμπα Νίκο,στείλε σεταπ για συναγρίδες,μέχρι τα -40 απ'την άκρη του καλαμιού.Δεν τρώνε τπτ εκεί οι ρουφιανες,κι οι θάλασσες αρχίζουν και βαθαίνουν για εμάς...
 
Back
Top