Φυσίγγια για τρυγόνι

Το Βεργίνα 33 θανατερό, το είχα ευχαριστηθεί ενα καλοκαίρι στα αγριοπεριστερα.
Σήμερα σκεφτόμουνα και το velox για έναρξη, αλλά μετά από τόσα χρόνια που έχω να το δουλέψω, έχω τις αμφιβολίες μου...
 
View attachment 71987View attachment 71988
Αγαπημένη ΠΥΡΚΑΛ (βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας)
Tον Αύγουστο του 2009 κυνήγησα στα Σκόπια τρυγώνια , φάσσες και αγριοπερίστερα με τα Πυρκάλ μαύρο και πορτοκαλί Derby. Πραγματικά θανατηφόρα. Δεν πήρα τραυματισμένο πουλί. Πράγματι βγάλαμε τα ματάκια μας .hair.
 
Το Βεργίνα 33 θανατερό, το είχα ευχαριστηθεί ενα καλοκαίρι στα αγριοπεριστερα.
Σήμερα σκεφτόμουνα και το velox για έναρξη, αλλά μετά από τόσα χρόνια που έχω να το δουλέψω, έχω τις αμφιβολίες μου...
Αν δεν άλλαξε κάτι πέρσι, τότε παραμένει πολύ καλό. Ριγμένο κατά επανάληψη σε τρυγόνια,φάσσες,αγριοπερίστερα και παπιά.
 
Το Βεργίνα 33 θανατερό, το είχα ευχαριστηθεί ενα καλοκαίρι στα αγριοπεριστερα.
Σήμερα σκεφτόμουνα και το velox για έναρξη, αλλά μετά από τόσα χρόνια που έχω να το δουλέψω, έχω τις αμφιβολίες μου...
Μην έχεις καμμία αμφιβολία!
 
Θυμάμαι ότι το Νέο Βελοξ σε νο7 το αγοράζαμε 6,50€ το κουτάκι απ' τον Παπακωνσταντίνου στη Χαλκίδα σαν και καλά πιο καλό κι ακριβό για το τρυγόνι.
Και σήμερα έχει τη διπλή τιμή, ενώ με 6,5€ έχουμε ξεχάσει από πότε έχουμε να αγοράσουμε κοινά τσιχλοφυσιγγα.....
29.08.2011 (1).jpg0-02-05-d40ec3661cb7e62856e1536e96249c082b27cedfdf60b9f16fde0ff7c88b17a5_fd9fe067.jpg
Εδώ ένα τρυγονάκι που είχε πέσει εκείνη την εποχή με Νέο Βελόξ νο7 σε πολύ μακρινή απόσταση (2011).
 
Ας κάνουμε μια αναδρομή σε κλασικά τρυγονοφυσιγγα που έχουν γράψει ιστορία στους ελληνικούς κυνηγότοπους, ειδικά οι παλιότεροι θα νοσταλγησετε πιστεύω ωραίες στιγμές.
Φυσικά προσθέστε όσα περισσότερα μπορείτε να φτιαχτουμε!!
Ξεκινάω ένα ένα......
Δορκάς....

View attachment 71976View attachment 71977
Δεν ξέρω τον λόγο αλλα το παλιο (με το μεγάλο λογοτυπο στον καλυκα) 3Α του ειχα κολλήσει την ταμπέλα του τρυγονοφυσιγγου..
Μάλλον γιατί μου ταιριαζαν ωραια λίγοι κάλυκες πεταμενοι στα τρυγονοκαρτερα.....
Έδεναν με το.. κλίμα....
IMG_20230511_211940.jpg



Αφιερωμένα στο γιατρό μας (αχρείαστος να είναι).. .yel.


IMG_20230511_205839.jpg
 
Παλιά...δεκαετία του '90...συνήθως έπαιζαν πολύ το Σεπτέμβρη στο νησί...
ΝΕΟ ΒΕΛΟΞ
ΔΟΡΚΑΣ ΕΧPORT ΛΑΧΑΝΙ
ΛΑΜΠΡΟ ΒΕΡΓΙΝΑ
ΛΑΜΠΡΟ ΑΣΠΡΟ
ΑΖ 20 ΜΑΙΟΝCHI
ΖΩΧΙΟΣ ΚΙΤΡΙΝΟ (Τοπικός Κερκυραίος κατασκευαστής)
 
Back
Top