Φυσίγγια για τρυγόνι

Τρυγόνια, άσε της καρακαξες η καρακαξες στην έναρξη 28αρια θέλουνε.
Βασικά ρίχνω ο,τι έχει περισσέψει από την προηγούμενη χρονιά στην έναρξη. Και μέχρι στιγμής, δεν μου έχει τύχει φυσίγγι που να μην σκοτώνει σε τέτοιες συνθήκες. Μιλάω πάντα για γομωσεις 28 έως 32γρ.
 
Τα rio 32gr μια χαρά είναι για έναρξη! Αν ήταν τα παλαιότερα, θα ήταν ακόμα καλύτερα, λόγω μικρότερης ανάκρουσης.
Στα παλια Rio 32γρ ν8 στο γνωστό κουτί με το πρασινοκεφαλο χρωστάω την πιο μακρινή βολή που εχω κανει σε αυτό το θήραμα...
Τα έβαζα στο περπατητο μέσα σε λιοστασια...
Κ ήταν ότι πρέπει (και) για αυτή την εποχή το ίδιο κ τα επόμενα στο "μπλε-ασπρο" κουτί που λεγανε τις προάλλες..

Τα σημερινά θα τα φοβόμουν για αυτή την εποχή η αλήθεια είναι, αλλά μπορεί να ειμαι κ λάθος μιας κ δεν τα εχω δοκιμάσει τότε....

Αλλά ετσι όπως τα έκαναν πιστεύω από Οκτώβρη κ υστερα.......

Για εμπορικά φυσίγγια, S4 ή sipe της NSI. Τα S4 εχουν λιγότερο κλότσημα.
Δεν το έχω ρίξει το σημερινό s4...

Αλλα απο αυτα που είδα με τα σημερινά sipe σε κυνήγι τσίχλας όχι μόνο για έναρξη αλλά καλα-καλα ουτε κ για χειμώνα δεν κάνουν...
Δεν λεω πως δεν..σκοτώνουν αλλά είναι αρκετά σκληρά για 32γρ...

Εχω ρίξει 34γρ με το Baikal κ ουτε ενοχλήθηκε κ με αυτα κοντεψα να χάσω το οπλο από τα χέρια μου...
Να μου πεις για τα παλιά να σου πω οκ....

Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει κ τα δυο κ να μην είδε διαφορά τουλάχιστον ως προς το λάκτισμα..


IMG_20230510_221507.jpg
Εεεεπ ειχαμε και εμεις ΑΠΟΛΛΩΝ και ηταν και παρα πολυ καλα. Ενα γαλαζιο διαφανες 30αρι μπορει να εκανε την κανη ρδελομπου απο την βρωμα αλλα οπου το εριχνες σκορπουσε τον θανατο απλοχερα.... Λιανη Αμμο τα εφτιαχναν...
Για δες μασουρι 3" ετούτοοοοο κ με κεντρική συντηξη....
Να το ριξω Κεφαλονιά να το ακουσεις Ευβοια... .yel.

IMG_20230510_225338.jpg
 
Στα παλια Rio 32γρ ν8 στο γνωστό κουτί με το πρασινοκεφαλο χρωστάω την πιο μακρινή βολή που εχω κανει σε αυτό το θήραμα...
Τα έβαζα στο περπατητο μέσα σε λιοστασια...
Κ ήταν ότι πρέπει (και) για αυτή την εποχή το ίδιο κ τα επόμενα στο "μπλε-ασπρο" κουτί που λεγανε τις προάλλες..

Τα σημερινά θα τα φοβόμουν για αυτή την εποχή η αλήθεια είναι, αλλά μπορεί να ειμαι κ λάθος μιας κ δεν τα εχω δοκιμάσει τότε....

Αλλά ετσι όπως τα έκαναν πιστεύω από Οκτώβρη κ υστερα.......


Δεν το έχω ρίξει το σημερινό s4...

Αλλα απο αυτα που είδα με τα σημερινά sipe σε κυνήγι τσίχλας όχι μόνο για έναρξη αλλά καλα-καλα ουτε κ για χειμώνα δεν κάνουν...
Δεν λεω πως δεν..σκοτώνουν αλλά είναι αρκετά σκληρά για 32γρ...

Εχω ρίξει 34γρ με το Baikal κ ουτε ενοχλήθηκε κ με αυτα κοντεψα να χάσω το οπλο από τα χέρια μου...
Να μου πεις για τα παλιά να σου πω οκ....

Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει κ τα δυο κ να μην είδε διαφορά τουλάχιστον ως προς το λάκτισμα..


View attachment 71937

Για δες μασουρι 3" ετούτοοοοο κ με κεντρική συντηξη....
Να το ριξω Κεφαλονιά να το ακουσεις Ευβοια... .yel.

View attachment 71946
Την περασμένη σεζόν έριξα στην έναρξη και τα "παλιά" και τα τωρινά Rio και δεν είδα διαφορά στην απόδοση. Μόνο στο λάκτισμα, που τα τωρινά είναι πιο "νευρικά". Πράγματι κόβουν πολύ μακριά! Αλλά και πάλι θα πω ότι το θέμα φυσίγγι είναι καθαρά υποκειμενικό.
 
Καλή σας συννεφιασμένη και σήμερα μέρα!Σήμερα 11/5 γιορτάζουν οι άγιοι ισαπόστολοι Κύριλλος και Μεθόδιος οι φωτιστές των Σλάβων και πανηγυρίζει ο μεγάλος και περικαλής ναός τους στη Θεσσαλονίκη. Μεγάλη η χάρη τους!
 
Στα παλια Rio 32γρ ν8 στο γνωστό κουτί με το πρασινοκεφαλο χρωστάω την πιο μακρινή βολή που εχω κανει σε αυτό το θήραμα...
Τα έβαζα στο περπατητο μέσα σε λιοστασια...
Κ ήταν ότι πρέπει (και) για αυτή την εποχή το ίδιο κ τα επόμενα στο "μπλε-ασπρο" κουτί που λεγανε τις προάλλες..

Τα σημερινά θα τα φοβόμουν για αυτή την εποχή η αλήθεια είναι, αλλά μπορεί να ειμαι κ λάθος μιας κ δεν τα εχω δοκιμάσει τότε....

Αλλά ετσι όπως τα έκαναν πιστεύω από Οκτώβρη κ υστερα.......


Δεν το έχω ρίξει το σημερινό s4...

Αλλα απο αυτα που είδα με τα σημερινά sipe σε κυνήγι τσίχλας όχι μόνο για έναρξη αλλά καλα-καλα ουτε κ για χειμώνα δεν κάνουν...
Δεν λεω πως δεν..σκοτώνουν αλλά είναι αρκετά σκληρά για 32γρ...

Εχω ρίξει 34γρ με το Baikal κ ουτε ενοχλήθηκε κ με αυτα κοντεψα να χάσω το οπλο από τα χέρια μου...
Να μου πεις για τα παλιά να σου πω οκ....

Και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει κ τα δυο κ να μην είδε διαφορά τουλάχιστον ως προς το λάκτισμα..


View attachment 71937

Για δες μασουρι 3" ετούτοοοοο κ με κεντρική συντηξη....
Να το ριξω Κεφαλονιά να το ακουσεις Ευβοια... .yel.

View attachment 71946
Τάσο είμαι από τους τυχερούς που πήρα πριν 10 χρόνια πολλά κιβώτια sipe 9&10 με τον κοντό παφυλα. Γλυκιά τουφεκια ακόμα και τον Σεπτέμβριο... Όμως τα ρίχνω σε μαύρες τσίχλες με πολύ κρύο. Έχω ακόμα 5-6 κούτες.
Προσωπικά στα τρυγόνια τα τελευταία χρόνια έχω ευχαριστηθεί το Λάμπρο Τορντο 30γρ ν8. Μαλακό και συγκεντρωτικο, το ρίχνω με Centro 18,4 και Briley LM. Μέχρι τα 35 μέτρα είναι τέλειο, μετά έχεις τραυματισμους αλλά με καρπωση.
Έχω μαζί και NSI Classica 32γρ ν8&7,5 αλλα δεν έχουν χρειαστεί.
 
Ας κάνουμε μια αναδρομή σε κλασικά τρυγονοφυσιγγα που έχουν γράψει ιστορία στους ελληνικούς κυνηγότοπους, ειδικά οι παλιότεροι θα νοσταλγησετε πιστεύω ωραίες στιγμές.
Φυσικά προσθέστε όσα περισσότερα μπορείτε να φτιαχτουμε!!
Ξεκινάω ένα ένα......
Δορκάς....

IMG-537425c3068d4fcd9e51ece5ed3144ec-V.jpgionex2981610.jpg
 
Back
Top