Benelli Team

Το μόνο που σώζει την κατάσταση στα μεγάλα κρύα είναι τα σωστά ρούχα
Με το να πλακωθείς και να βάλεις ότι βρείς μπροστά σου και να γίνεις σαν κρεμμύδι ούτε το κρύο γλυτώνεις και στην επώμιση γίνεται το κοντάκι θερμόμετρο, μπαίνει κάτω από την μασχάλη
σωβρακα ισοθερμικα !το καλυτερο!
 
Σωστός σε αυτό που λες...Αλλο ένα που έχω παρατηρήσει χάνεις μέτρα και δεν κάθεται σωστά και όταν φοράς σακίδιο και το έχω παρατηρήσει στην πέρδικα όταν κάνεις γρήγορη επωμισει χάνεσαι εντελώς
Όταν η επώμιση δεν γίνεται άνετα αλλά μετ'εμποδίων όλα τα άλλα πάνε περίπατο,ούτε κάννες, ούτε τσοκ, ούτε και φυσίγγια σώζουν την κατάσταση
Εγώ έχω θέμα με το κοντάκι, και παρόλο που την έχω την καραμπίνα είκοσι χρόνια και έχω προσαρμοσθεί κατά κάποιο τρόπο, σε γρήγορες τουφεκιές όπως λές, πολλές φορές είμαι αλλού για αλλού, κάθεται εντελώς στραβά
 
σωβρακα ισοθερμικα !το καλυτερο!
Καλά τα σωβρακα αλλά στα πολλά κρύα θες ρούχα.. και εγώ φροντίζω να μην φοράω πολλα , αλλά όταν μπαίνει το μπουφάν για το χοντρό κρύο, κάποια στιγμή θα σκαλώσει.
Εγώ πάντως για να σιγουρευτώ για μέτρα κοντακιού πήγα σε δυο μάστορες.
 
Καλά τα σωβρακα αλλά στα πολλά κρύα θες ρούχα.. και εγώ φροντίζω να μην φοράω πολλα , αλλά όταν μπαίνει το μπουφάν για το χοντρό κρύο, κάποια στιγμή θα σκαλώσει.
Εγώ πάντως για να σιγουρευτώ για μέτρα κοντακιού πήγα σε δυο μάστορες.
Είναι ρούχα που με μικρό όγκο(για λιγότερες πιθανότητες σκαλώματος)κρατάνε πολύ κρύο αλλά είναι και πανάκριβα
Σίγουρα θα υπάρξουν και περιπτώσεις που δεν θα γίνει η επώμιση όπως θές ειδικά σε γρήγορες τουφεκιές
 
Αν το κοντακι ανεβαίνει σωστά με μπουφάν δεν θα σε ενοχλήσει ποτέ .Αν δεν φοράς μπουφάν θα έχεις γιλέκο που και αυτό η θα έχει ιμάντες, η καπιτονέ με κάποια γέμιση για προστασία στην ανάκρουση.Και καλύτερα ένα κοντάκι κοντό 0,5-1 εκατοστό παρά μακρύτερο.
 
Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε ... αν το κοντάκι σου στέκεται εμπόδιο, άλλαξέ του τα φώτα.
Είδες όμως πόση βελτίωση είχες το καλοκαίρι χωρίς να αλλάξεις καν κοντάκι.

Ναι το ειδα...και εχεις δικιο...Αλλα...αυτο το γαμηδι το ''αλλά''.....ειχα τον ieo διπλα μου.......Και οντως
ειχα μεγαλη βελτιωση....
Αυτο δεν σημαινει οτι εγινα σκοπευταρας....Εβαλα μεσα στο κεφαλι μου τα οσα μου ειπε ο leo αλλα απο
εκει και περα θελει πολυ προπονηση το πραγμα...
Ενα απο τα πολυ βασικα που μου εμαθε...αργη επωμιση = γρηγορη τουφεκια...
Τωρα οσον αφορα το κοντακι και τα ρουχα...θα μιλησω με τον Γιαννη...και ισως τον χειμωνα με τα χοντρα
ρουχα να αλλαγω το πελμα στο κοντακι...
Οτι μου πει ο Γιαννης και ο ieo αυτο θα κανω....και θα ξερω...δεν επεσε...απλα αστοχησα !!
 
Όταν η επώμιση δεν γίνεται άνετα αλλά μετ'εμποδίων όλα τα άλλα πάνε περίπατο,ούτε κάννες, ούτε τσοκ, ούτε και φυσίγγια σώζουν την κατάσταση
Εγώ έχω θέμα με το κοντάκι, και παρόλο που την έχω την καραμπίνα είκοσι χρόνια και έχω προσαρμοσθεί κατά κάποιο τρόπο, σε γρήγορες τουφεκιές όπως λές, πολλές φορές είμαι αλλού για αλλού, κάθεται εντελώς στραβά
Αυτό όμως οφείλεται στο κοντάκι σου ή στο ρουχισμο?
 
Ξέρω άνθρωπο αριστερό που "φαρμακώνει" με δεξί όπλο χωρίς καμία μετατροπή στο κοντάκι.
Σε αυτο το dvd παρουσιαζονται οπλα και καθε φορα στην αρχη ο σκοπευτης Τασος Κεφαλας ριχνει μια βολη και σπαει ενα πιατακι .Ο Τασος Κεφαλας ειναι αριστεροχειρας και ολα τα οπλα για δεξιοχειρες.Φυσικα ολα αυτα ειναι εξαιρεση και οχι κανονας,αλλα δειχνει και οτι ειναι σημαντικο ποιος κραταει το οπλο.View attachment 71892
Αυτο δεν μου φαίνεται καθόλου μα καθόλου παραξενο οχι μονο για τον Κεφαλά αλλά για τον οποιοδήποτε....
Είχε γράψει κ ένα ωραίο άρθρο "ο μυθος του τέλειου κοντακιου"..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φερ-το-στα-μέτρα-σου.125/page-26

Πεστε σωστη κυνηγετική τεχνικη-σκοπευση, ακόμα πεστε το κ ένστικτο....
Η όπως αλλιώς θέλετε....
Αυτά ειναι που μετράνε για εμένα κ οχι τα κοντάκια κ τα παρακόντακα...
Με λίγα λόγια είναι σημαντικό ποιος κρατάει το όπλο κ τι κάνει με αυτο, όπως λες κ εσυ Παναγιώτη...


Οπως γνωρίζετε αριστεροχειρας είμαι κ εγώ...
Μια δεξιά Mossberg με ισιο κοντάκι κ ένα δεξί πλαγιοκαννο Baikal είναι τα βασικά μου όπλα κ δεν...αλλάζονται....
Να είστε βέβαιοι πως στα τοσα χρονια που κυνηγάω θα ειχα φτιάξει όχι ένα αλλά δέκα αριστερά κοντακια αρκεί να έβλεπα κάτι που θα με οδηγουσε σε μια τέτοια κίνηση....
Αμα λάχει βάζω κ το κοντακι απο το 36αρι ij18 στο επίσης ij18 cal.12 κ κανω το κυνηγάκι μου γιατί το δικό του μου είχε σπάσει επειτα από χτυπημα..

Δεν γίνεται κάθε φορά που έχουμε επιτυχίες η μεγάλες επιτυχιες να δοξάζουμε το κοντακι μας κ κάθε φορά που αστοχουμε να το περνει ο διάολος η να βγάζουμε την...ράσπα από την κωλότσεπη....


Θα το ξαναπω...
Μαζέψτε οσους κυνηγούς που έχουν την φήμη πως δεν χαρίζουν κάστανα κ δείτε αν κ κατά ποσο τους ταιριαζουν τα κοντακια, πως επωμιζουν,κ αν κάνουν μονόφθαλμη σκοπευση κλπ κ είμαι σίγουρος πως θα εκπλαγείτε.......
Φυσικά ειναι κ να "το εχει" ο καθένας..
Πχ μπορεί ένας να οδηγάει ΙΧ για 30χρ κ να μην μπορεί να πάει 100μ ένα λεοφωρειο κ ένας 25χρ να κουμαντάρει νταλίκα.....


...Και ρωταει κάποιος....σήμερα....
Γιατί δεν εχω επιτυχιες στο κυνήγι?
Και η απαντηση είναι...άμεση..
Φτιάξε κοντακι φίλε!!
Για μισό λεπτο ρε παιδια, τον ρωτήσατε αν είναι νέος κυνηγός, πως σκοπευει,τι κανει η τι προσπαθει να κάνει,τι φυσίγγια ρίχνει κλπ κλπ...

Λες κ όσοι έφτιαξαν κοντακι στα μέτρα τους έκαναν καριέρα....
Αν ήταν έτσι όλοι θα ειμασταν digweed...

Τα ανοιχτα τσοκαρίσματα πανε κ έρχονται αλλά αυτό είναι φυσιολογικό θα μου πειτε γιατι με τέτοια κοντάκια..λέιζερ κατακερματιζονται τα θηράματα κ είναι κριμα..
(Για να γελασουμε κ λιγο)...



ΥΓ
Δικές μου απόψεις κ οποιαδήποτε άλλη άποψη μου είναι σεβαστή!
Αλλα να χαρείτε μην κάνετε την τρίχα τροχιά.....
Αυτό δεν το... αντεχω......

Γενικά μιλάω κ όχι σε εσένα παναγιωτη γιατί κατά καιρους διαβαζω παρεξενα πραγματα..
 
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό με τα ρούχα..Δλδ φτιάχνουμε ένα κοντάκι το 400ρι είναι σίγουρο αν το χειμώνα βάλουμε φουλ ρούχα σίγουρα χάνει πάλι τα μέτρα του...Τι κάνουμε για αυτό αφήνουμε ένα όπλο αν μας κάθεται καλά και προσαρμοζομαστε σε αυτό ή φτιάχνουμε κοντάκι και ψαχνόμαστε πάλι τι μας φταίει?Είναι πολλά τα ερωτήματα και πότε δεν βγάζουμε άκρη γτ μας τρώει το σαρακι
Σε ένα κοντακι που σε ικανοποιεί καλό είναι να έχει δύο πέλματα με διαφορά πάχους 6-10 χιλ, έτσι διορθώνεις την κατάσταση.
Για τα Beretta υπάρχουν έτοιμα πέλματα με τέτοιες διαφορες πάχους.
Πριν 40 χρόνια θυμάμαι ο Κούρκουλος μου είχε βάλει σε ένα όπλο πέλμα Pachmyer με ενδιάμεσο αποστατη 6 χιλ που έβγαζα τον χειμώνα και ήταν πολύ πρακτικό.
 
Σε ένα κοντακι που σε ικανοποιεί καλό είναι να έχει δύο πέλματα με διαφορά πάχους 6-10 χιλ, έτσι διορθώνεις την κατάσταση.
Για τα Beretta υπάρχουν έτοιμα πέλματα με τέτοιες διαφορες πάχους.
Πριν 40 χρόνια θυμάμαι ο Κούρκουλος μου είχε βάλει σε ένα όπλο πέλμα Pachmyer με ενδιάμεσο αποστατη 6 χιλ που έβγαζα τον χειμώνα και ήταν πολύ πρακτικό.
Πολύ καλό αυτό όπως το λες θα το δοκιμάσω
 
Ναι το ειδα...και εχεις δικιο...Αλλα...αυτο το γαμηδι το ''αλλά''.....ειχα τον ieo διπλα μου.......Και οντως
ειχα μεγαλη βελτιωση....
Αυτο δεν σημαινει οτι εγινα σκοπευταρας....Εβαλα μεσα στο κεφαλι μου τα οσα μου ειπε ο leo αλλα απο
εκει και περα θελει πολυ προπονηση το πραγμα...
Ενα απο τα πολυ βασικα που μου εμαθε...αργη επωμιση = γρηγορη τουφεκια...
Τωρα οσον αφορα το κοντακι και τα ρουχα...θα μιλησω με τον Γιαννη...και ισως τον χειμωνα με τα χοντρα
ρουχα να αλλαγω το πελμα στο κοντακι...
Οτι μου πει ο Γιαννης και ο ieo αυτο θα κανω....και θα ξερω...δεν επεσε...απλα αστοχησα !!
Να κάνεις ότι σου πουν.
Να κάνεις και αυτό με το πέλμα.
 
Αυτο δεν μου φαίνεται καθόλου μα καθόλου παραξενο οχι μονο για τον Κεφαλά αλλά για τον οποιοδήποτε....
Είχε γράψει κ ένα ωραίο άρθρο "ο μυθος του τέλειου κοντακιου"..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φερ-το-στα-μέτρα-σου.125/page-26
😍
Παιδιά βρήκα ενα ενδιαφέρον άρθρο προς συζητηση.Αν κ μιλάει για πήλινο στόχο μπορούμε να υποθέσουμε ότι στην θέση του πιάτου είναι μια τσίχλα η οποιοδήποτε άλλο θήραμα.Αν και μεγαλουτσικο κείμενο να μου επιτρέψετε να το βάλω ολόκληρο:
Ο μυθος του "τελειου"κοντακιού
Των τάσου κεφάλα Χρήστου Αθανασόπουλου
😍
Όλοι όσοι ασχολούνται (σοβαρά η όχι δεν έχει καμία σημασία) με την σκοποβολή σε πήλινο στόχο, κοιμούνται και ξυπνάνε με την αναζήτηση του “τέλειου κοντακιού”. Ποιο είναι αυτό; Μα το κοντάκι εκείνο που θα κάνει τα πιάτα να σπάνε από …μόνα τους.
🤣
Επομένως ο άνθρωπος με όποιο όπλο και να αγωνιστεί θα είναι ένας από τους καλύτερους του κόσμου. Γιατί βασικά κουβαλάει πάνω του χιλιάδες ώρες προπόνησης.
👍
Λίγο μετά πρόσθεσε: “Βέβαια το πιο σημαντικό είναι το όπλο να είναι στα μέτρα σου”. Το ξανασκέφτηκε και γέλασε ξανά: “Μπα, ούτε αυτό ισχύει. Κοίταξε την Φελίτσι και το όπλο της”. Η Ιταλίδα πρωταθλήτρια (ύψους 1,50 μ) φαίνεται να έχει “κλέψει” το όπλο του Ολλανδού Ντόμπελινγκ (ύψος 1.95 μ). Με το “περίεργο” αυτό πράγμα (γιατί ελάχιστα θυμίζει όπλο) η Ιταλίδα είναι τα τελευταία χρόνια είναι σε όλες τις διοργανώσεις ανάμεσα στις καλύτερες του κόσμου.
;)
Συμπέρασμα υπάρχει; Τα πιάτα σπάνε όταν ο σκοπευτής βρίσκεται σε καλή προπονητική και ψυχολογική κατάσταση. Άσχετα αν το όπλο είναι γνωστής και εγνωσμένης φίρμας και το κοντάκι στα μέτρα του.

Σκοπευτικές συμβουλές δεν είμαι ο κατάλληλος να δώσω αλλά έχω ξεχωρίσει μερικά καλά σημεία από το άρθρο του Τάσου.
Μπράβο Τάσο ...
Για εμένα η ψυχολογία σε έναν προπονημένο αθλητή είναι το παν.
Οι καραβιές φυσιγγίων επίσης.


Να σέβεστε τον πάλιουρα αχαχαχαχ (αστείο)
IMG_20230510_172712~3.jpg
Και για να πειστείτε δώστε ένα άλλο όπλο σε έναν πολύ έμπειρο κυνηγό ή σκοπευτή.
Καθίστε δίπλα και απολαύστε.
Το έχω κάνει αρκετές φορές.
 
Η αλήθεια για ολα αυτά....για μένα... βρίσκεται κάπου στη μέση...δε χρειάζεται η ισοπέδωση ούτε και η υπερβολή.

Υπάρχουν στη "ράτσα" μας και τα "φαινόμενα" που όποιο οπλο να τους δώσεις, το σηκώνουν και κάνουν κηδείες (έχω ξάδερφο που ντουφεκάει την ίδια μέρα με 3 διαφορετικα, ξένα, όπλα στο κιχλοκάρτερο χωρίς να διαφέρει η απόδοση του με κανενα απο τα 3), υπαρχουν και αυτοί που κυνηγούν καμιά 30αρια χρόνια και κάθε 2-3 χρόνια αλλάζουν ντουφεκι, κοντάκι, γιατί τίποτα δεν τους ταιριάζει.

Οι περισότεροι σίγουρα με ένα όπλο που κυνηγάμε χρόνια, θα το συνηθίσουμε, θα το βολευτούμε και θα κυνηγήσουμε μια χαρά και με επιτυχία αλλά για να εκμεταλευτουμε τις όποιες ικανότητές μας στο 100% χρειάζεται και το οπλο (όχι μόνο το κοντάκι) να μας ταιριάζει και να μας είναι οικείο στο 100%....νομίζω όλοι έχουμε πιάσει στα χέρια μας όπλο για πρώτη φορά και το έχουμε νοιώσει "κομμάτι του εαυτού μας".

Αν δεν είχαν σημασία τα μέτρα του κοντακιου, το μήκος, το βάρος του όπλου και γενικότερα η αίσθηση που αφήνει το όπλο στα χέρια του κυνηγού δεν θα διαφήμιζαν -και θα χρέωναν- οι κορυφαίες εταιρείας την costum κατασκευή του οπλου (μιλάω για το οπλο σαν κατασκευή και όχι μόνο του κοντακιου)

Το οπλο όσο αφορά την σκόπευση είναι ένα εργαλείο και το εργαλείο πρέπει να ταιριάζει στα χέρια του μάστορα και να είναι άνετο για να είναι αποδοτικό στη δουλειά του...βεβαια και ο μάστορας να είναι μάστορας και όχι κάστορας...

Από κει και πέρα δεν χρειάζονται οι υπερβολές γιατί στο χώρο μας κυκλοφορούν πολλες ασθένειες όπως...κοντακιαση, κωνίαση, αυλίαση, τσοκιτιδα, φυσιγγιτιδα, μπουρλοτιαση και άλλες πολλές...κολλητικές και ενίοτε ανιατες...
 
Last edited:
Back
Top