Benelli Team

Κάποτε έγραφε ένα μέλος εδω, οτι το σωστό κοντάκι για κυνήγι είναι το ραμμένο επάνω σου με λέιζερ, τόσο καλά μελετημένο δηλαδη. Για μένα αυτά είναι υπερβολές. Λιγο εως πολυ τα είπατε παραπάνω, για μένα παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο η τριβή με το όπλο, όσο μεγαλύτερη τόσο αυξανονται οι επιτυχίες. Οκ δεν είπαμε να κοιτάζουμε εμείς αλλού κι αλλού το όπλο, αλλά και τα απόλυτα είναι για τους απόλυτους! Το 2016 ήταν η πρώτη χρονιά που είχα το 690. Το κοντάκι του λίγο διαφορετικό απο της xlr που εριχνα. Τελικά δεν είχα μικρότερη επιτυχία, ίσως να είχα και καλύτερα ποσοστά. Ο λόγος; Μια καλή χρονιά με τσίχλες! Καλή προπόνηση!
 
Κάποτε έγραφε ένα μέλος εδω, οτι το σωστό κοντάκι για κυνήγι είναι το ραμμένο επάνω σου με λέιζερ, τόσο καλά μελετημένο δηλαδη. Για μένα αυτά είναι υπερβολές. Λιγο εως πολυ τα είπατε παραπάνω, για μένα παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο η τριβή με το όπλο, όσο μεγαλύτερη τόσο αυξανονται οι επιτυχίες. Οκ δεν είπαμε να κοιτάζουμε εμείς αλλού κι αλλού το όπλο, αλλά και τα απόλυτα είναι για τους απόλυτους! Το 2016 ήταν η πρώτη χρονιά που είχα το 690. Το κοντάκι του λίγο διαφορετικό απο της xlr που εριχνα. Τελικά δεν είχα μικρότερη επιτυχία, ίσως να είχα και καλύτερα ποσοστά. Ο λόγος; Μια καλή χρονιά με τσίχλες! Καλή προπόνηση!
Εγώ πιστεύω ότι το κυνηγετικό κοντάκι πρέπει να είναι στημένο με κάποια "μικροανοχη" ως προς το απόλυτο...να συγχωρεί μια βιαστική επώμιση ή μια άβολη στάση σώματος που είναι συχνά φαινόμενα στο κυνήγι...
Το απόλυτο κοντάκι απαιτεί και απόλυτα σωστή σταση-επωμιση-βολή...
 
Εγώ πιστεύω ότι το κυνηγετικό κοντάκι πρέπει να είναι στημένο με κάποια "μικροανοχη" ως προς το απόλυτο...να συγχωρεί μια βιαστική επώμιση ή μια άβολη στάση σώματος που είναι συχνά φαινόμενα στο κυνήγι...
Το απόλυτο κοντάκι απαιτεί και απόλυτα σωστή σταση-επωμιση-βολή...
Αυτό είχα απαντήσει κι εγώ τότε Σπύρο, το θήραμα πολλές φορές σε αιφνιδιάζει, δεν εμφανίζεται με παραγγελμα.
 
όσο πιο βαρύ το σακίδιο τόσο χειρότερα, ειδικά αν κάνεις και περιστροφή.
Πάντα στην Πέρδικα με την πρώτη ένδειξη Φέρμας η πρώτη μου κίνηση ήταν να αφήσω επί τόπου το σακίδιο......... Μετά την ολοκλήρωση της φάσης γυρναγα να το μαζέψω........
 
Αυτο δεν μου φαίνεται καθόλου μα καθόλου παραξενο οχι μονο για τον Κεφαλά αλλά για τον οποιοδήποτε....
Είχε γράψει κ ένα ωραίο άρθρο "ο μυθος του τέλειου κοντακιου"..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φερ-το-στα-μέτρα-σου.125/page-26

Πεστε σωστη κυνηγετική τεχνικη-σκοπευση, ακόμα πεστε το κ ένστικτο....
Η όπως αλλιώς θέλετε....
Αυτά ειναι που μετράνε για εμένα κ οχι τα κοντάκια κ τα παρακόντακα...
Με λίγα λόγια είναι σημαντικό ποιος κρατάει το όπλο κ τι κάνει με αυτο, όπως λες κ εσυ Παναγιώτη...


Οπως γνωρίζετε αριστεροχειρας είμαι κ εγώ...
Μια δεξιά Mossberg με ισιο κοντάκι κ ένα δεξί πλαγιοκαννο Baikal είναι τα βασικά μου όπλα κ δεν...αλλάζονται....
Να είστε βέβαιοι πως στα τοσα χρονια που κυνηγάω θα ειχα φτιάξει όχι ένα αλλά δέκα αριστερά κοντακια αρκεί να έβλεπα κάτι που θα με οδηγουσε σε μια τέτοια κίνηση....
Αμα λάχει βάζω κ το κοντακι απο το 36αρι ij18 στο επίσης ij18 cal.12 κ κανω το κυνηγάκι μου γιατί το δικό του μου είχε σπάσει επειτα από χτυπημα..

Δεν γίνεται κάθε φορά που έχουμε επιτυχίες η μεγάλες επιτυχιες να δοξάζουμε το κοντακι μας κ κάθε φορά που αστοχουμε να το περνει ο διάολος η να βγάζουμε την...ράσπα από την κωλότσεπη....


Θα το ξαναπω...
Μαζέψτε οσους κυνηγούς που έχουν την φήμη πως δεν χαρίζουν κάστανα κ δείτε αν κ κατά ποσο τους ταιριαζουν τα κοντακια, πως επωμιζουν,κ αν κάνουν μονόφθαλμη σκοπευση κλπ κ είμαι σίγουρος πως θα εκπλαγείτε.......
Φυσικά ειναι κ να "το εχει" ο καθένας..
Πχ μπορεί ένας να οδηγάει ΙΧ για 30χρ κ να μην μπορεί να πάει 100μ ένα λεοφωρειο κ ένας 25χρ να κουμαντάρει νταλίκα.....


...Και ρωταει κάποιος....σήμερα....
Γιατί δεν εχω επιτυχιες στο κυνήγι?
Και η απαντηση είναι...άμεση..
Φτιάξε κοντακι φίλε!!
Για μισό λεπτο ρε παιδια, τον ρωτήσατε αν είναι νέος κυνηγός, πως σκοπευει,τι κανει η τι προσπαθει να κάνει,τι φυσίγγια ρίχνει κλπ κλπ...

Λες κ όσοι έφτιαξαν κοντακι στα μέτρα τους έκαναν καριέρα....
Αν ήταν έτσι όλοι θα ειμασταν digweed...

Τα ανοιχτα τσοκαρίσματα πανε κ έρχονται αλλά αυτό είναι φυσιολογικό θα μου πειτε γιατι με τέτοια κοντάκια..λέιζερ κατακερματιζονται τα θηράματα κ είναι κριμα..
(Για να γελασουμε κ λιγο)...



ΥΓ
Δικές μου απόψεις κ οποιαδήποτε άλλη άποψη μου είναι σεβαστή!
Αλλα να χαρείτε μην κάνετε την τρίχα τροχιά.....
Αυτό δεν το... αντεχω......

Γενικά μιλάω κ όχι σε εσένα παναγιωτη γιατί κατά καιρους διαβαζω παρεξενα πραγματα..
Τώρα που το ξαναδιάβασα θυμάμαι το άρθρο το οποίο το έχω σε κάποιο περιοδικό.Μεγαλες αλήθειες.
 
Εγώ πιστεύω ότι το κυνηγετικό κοντάκι πρέπει να είναι στημένο με κάποια "μικροανοχη" ως προς το απόλυτο...να συγχωρεί μια βιαστική επώμιση ή μια άβολη στάση σώματος που είναι συχνά φαινόμενα στο κυνήγι...
Το απόλυτο κοντάκι απαιτεί και απόλυτα σωστή σταση-επωμιση-βολή...

Εγω δεν πιστευα στο κοντακι....και οχι μονο δεν πιστευα....αλλα το εκραζα και απο πανω...
Οταν πηγα σκοπευτηριο εκανα στροφη 180 μοιρων....
Ολοι κανουμε λαθη....
Δεν θα πω τιποτα αλλο....
 
Εγω δεν πιστευα στο κοντακι....και οχι μονο δεν πιστευα....αλλα το εκραζα και απο πανω...
Οταν πηγα σκοπευτηριο εκανα στροφη 180 μοιρων....
Ολοι κανουμε λαθη....
Δεν θα πω τιποτα αλλο....
Το κοντάκι είναι ίσως ο πρώτος λόγος που πολλοί ερωτεύτηκαν τις Remington (εγώ πάντως είμαι ένας από αυτούς)
Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι που ξέρω αυτό μου έχουν πεί, πόσο ωραία έρχεται και κουμπώνει
 
Εγώ πιστεύω ότι το κυνηγετικό κοντάκι πρέπει να είναι στημένο με κάποια "μικροανοχη" ως προς το απόλυτο...να συγχωρεί μια βιαστική επώμιση ή μια άβολη στάση σώματος που είναι συχνά φαινόμενα στο κυνήγι...
Το απόλυτο κοντάκι απαιτεί και απόλυτα σωστή σταση-επωμιση-βολή...
To απόλυτο είναι πολύ ασχημο κ πρεπει να το πληρωσεις 2500ε++.
https://www.ergosign.com/EvoComp_30.html
 
Το κοντάκι είναι ίσως ο πρώτος λόγος που πολλοί ερωτεύτηκαν τις Remington (εγώ πάντως είμαι ένας από αυτούς)
Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι που ξέρω αυτό μου έχουν πεί, πόσο ωραία έρχεται και κουμπώνει
Eίναι σχεδόν ίσιο με λεπτή ράχη κ σε αναγκάζει να το "καβαλάς" .γι αυτό αρέσει και κουμπώνει σε πολλούς.
 
Eίναι σχεδόν ίσιο με λεπτή ράχη κ σε αναγκάζει να το "καβαλάς" .γι αυτό αρέσει σε πολλούς.
Τεχνικές λεπτομέρειες δεν ξέρω Άρη αλλά από ότι έχω δεί και διαβάσει βολεύει τους περισσότερους
Εμένα με βολεύει που είναι και πιό κοντό σε σχέση με τις browning
 
To απόλυτο είναι πολύ ασχημο κ πρεπει να το πληρωσεις 2500ε++.
https://www.ergosign.com/EvoComp_30.html
Για τα σκοπευτικά αθλήματα το "απόλυτο" σε όλα είναι προϋπόθεση...

Απορία...τι παραπάνω θα σου προσφέρει αυτό το κοντάκι σε σχέση με ένα custom που κοστίζει κλάσμα της τιμής των 2500€...
 
Για τα σκοπευτικά αθλήματα το "απόλυτο" σε όλα είναι προϋπόθεση...

Απορία...τι παραπάνω θα σου προσφέρει αυτό το κοντάκι σε σχέση με ένα custom που κοστίζει κλάσμα της τιμής των 2500€...
Σίγουρα μπορείς να το πουλήσεις και να ταιριάξει στον άλλο γάντι με τις ρυθμίσεις που θα κάνει, στο ίδιο όπλο.
Το άλλο το παντρεύεσαι.
 
Σίγουρα μπορείς να το πουλήσεις και να ταιριάξει στον άλλο γάντι με τις ρυθμίσεις που θα κάνει, στο ίδιο όπλο.
Το άλλο το παντρεύεσαι.
Καλα αυτό έχει να κάνει με τη μεταπωλητικη αξία όχι με τις "επιδόσεις" του ρυθμιζόμενου σε σχέση με το costum...
 
Για τα σκοπευτικά αθλήματα το "απόλυτο" σε όλα είναι προϋπόθεση...

Απορία...τι παραπάνω θα σου προσφέρει αυτό το κοντάκι σε σχέση με ένα custom που κοστίζει κλάσμα της τιμής των 2500€...
Λογικά το προσαρμόζεις όποτε και όπως θές αναλόγως τις συνθήκες πχ όπως λέγαμε πρίν εάν φοράμε πολλά ρούχα και δυσκολεύει η επώμιση αυτό μπορείς να το προσαρμόσεις
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο
 
Λογικά το προσαρμόζεις όποτε και όπως θές αναλόγως τις συνθήκες πχ όπως λέγαμε πρίν εάν φοράμε πολλά ρούχα και δυσκολεύει η επώμιση αυτό μπορείς να το προσαρμόσεις
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο
Δεν νομίζω οτι το κοντάκι αυτό είναι για κυνήγι .Ο σκοπευτής φοράει πάντα τα ίδια . Είναι ακριβό πάντως.
 
Απορία...τι παραπάνω θα σου προσφέρει αυτό το κοντάκι σε σχέση με ένα custom που κοστίζει κλάσμα της τιμής των 2500€
Ποιό custom απ αυτό δεν υπάρχει είναι η γνώμη μου.
Πρωτο και πολυ βασικό η χουφτα.Πιέζεις στο καλούπι με περισσότερη συνήθως δύναμη από τι του συνηθισμένου και αφήνεις ιδανικό ανατομικό αποτύπωμα ώστε στην ένταση που συνήθως σφίγγουμε περισσοτερο το κοντάκι, επειδή το μικρό.. (όσο και να φαίνεται περίεργο) δάχτυλο έχει τρομερή δύναμη, και αν δεν είναι σωστή η χουφτα το όπλο γυρνάει από κέντρα σε c off..Πειραματίσου και θα καταλάβεις τι λέω.
Στα ποιό πιστολέ κοντάκια με το που σφίγγουμε λίγο παραπάνω την χούφτα ..γυρίζει το όπλο.
Σίγουρα είναι λεπτομέρειες αλλά υποτίθεται μιλάμε για το απόλυτο..
Κατα τάλλα μπορείς να ρυθμίσεις ότι θέλεις και όπως θέλεις...και πέλματα μακριά.
Σίγουρα γίνεται να το φτιάξεις με σταθερό ξύλο αλλά με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
 
ώστε στην ένταση που συνήθως σφίγγουμε περισσοτερο το κοντάκι, επειδή το μικρό.. (όσο και να φαίνεται περίεργο) δάχτυλο έχει τρομερή δύναμη, και αν δεν είναι σωστή η χουφτα το όπλο γυρνάει από κέντρα σε c off..Πειραματίσου και θα καταλάβεις τι λέω.

Στα ποιό πιστολέ κοντάκια με το που σφίγγουμε λίγο παραπάνω την χούφτα ..γυρίζει το όπλο.
Ohhh yes !!!
 
Δεν νομίζω οτι το κοντάκι αυτό είναι για κυνήγι .Ο σκοπευτής φοράει πάντα τα ίδια . Είναι ακριβό πάντως.
Δεν χρειάζεται το απόλυτο στο κυνήγι και αν θέλεις την γνώμη μου ούτε στο σκοπευτήριο αν καυλαντίζεις όπως εγώ.
Αν τουφεκάς συχνά, με ενα κοντάκι νορμάλ στα μέτρα σου έχεις επιτυχίες.Ακόμα κα με ξένο σε λογικά πλαίσια.
Οσο ποιό φιλικό είναι πάνω σου τόσο ποιό αβίαστα έρχονται οι επιτυχίες.
Οτι κωλοκοντάκι και να έχεις αν το συνηθίσεις θα βαράς.Στα δυσκολα όμως είναι πρόβλημα.
 
Να πώ και κάτι άλλο χωρίς να παρεξηγηθώ.
Υπάρχουν κάποιοι που αν μιλήσουμε με νουμερα πχ στο σκοπευτήριο, που είναι ικανοποιημένοι να κλεινουν μια πουλα με 18 -19 πιάτα και μπραβο τους αν μπορουν κ το κάνουν όταν το επισκέπτονται μόνο 5-10 φορές τον χρόνο.
Προσωπικά εγώ που ρίχνω σχεδόν κάθε εβδομάδα ,έχω άλλες απαιτήσεις από τον εαυτό μου.
Αυτά τα παραπάνω πιάτα με απλό κοντάκι εμπορίου είναι πολυ δυσκολο να τα κάνεις. Συνέχεια να τα κάνεις όμως.
Τι εννοώ.
Πάς σκοπευτήριο.Διαλέγεις ΕΝΑ γήπεδο.Κοιτάς τα πιάτα -τροχιές πριν ρίξεις όταν ρίχνουν οι άλλοι.
Αφου "ξέρεις" από που πετάγονται τα γαμόπιατα ξεκινάς να ρίξεις.
1η πουλα ...πχ 17-20 πιάτα.
2η πουλα.. στο ίδιο
3η ....στο ίδιο
4η στο ίδιιο με διαλλε'ιματα 20άλεπτα για ξεκούραση.
Οποιος έχει όρεξη να γράψει, ας μας πει τι και ποιοί διαφορετικοι παράγοντες θα μας (μάλλον θα σας) επηρεάσουν από την 1η εως τη 4η πουλα και αν θα σας βοηθούσε ενα ποιό "φιλικό" κοντάκι.
 
Last edited:
Back
Top