Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτές οι τρείς crio,το κάνουν σε πολλα-διαφορετικα μονοβολα;Με όλα τα τσοκαρισματα;
Ναι και ο ένας είναι τουφέκι πολύ δυνατό
Με το sKb κουτάκι του αναψυκτικού στα 70 μέτρα το γαμαει τη μάνα πέρνει τη ραφαελο το ίδιο
Με όλα τα ανοιχτά τσοκ
Παρη δε θέλω να σε γελάσω δε θυμάμαι τα μονοβολα αλλά έριχνε διάφορα μονοβολα
 
Με ίδια αρχική ταχύτητα, για να έχουν τα σκάγια ίδια διάτρηση πρέπει να έχουν διάμετρο 1 χιλιοστό μεγαλύτερη πχ 2,5 μολυβδινα =3,5 ατσάλινα. Αν τηρηθεί αυτή η αναλογία, τα ατσάλινα θα έχουν ίδια διάτρηση αλλά μεγαλύτερη φονικοτητα λόγω μεγέθους, η λογική 2 ή 3 νούμερα μεγαλύτερα σκάγια για την δική μας αρίθμηση σημαίνει 0,4 με 0,6 χιλιοστά μεγαλύτερη διάμετρο που για να έχουν παρόμοια φονικοτητα και βεληνεκές, πρέπει να έχουν πολύ ψηλότερες αρχικές. Όλα τα όπλα, ακόμη και αυτά που είναι δοκιμασμένα στα 900 bars ,μπορούν να ρίχνουν κοινά ατσάλινα φυσίγγια, αρκεί η σύσφιξη να μην ξεπερνά τα 2* και η διάμετρος σκαγιων τα 3,25 χιλιοστά.
Μπράβο Λευτέρη, να ηρεμήσει λίγο το μυαλό μου, γιατί😍 πάρα το μπέρδεψα.
 

Μια τέτοια πατέντα (ανάμιξη ατσάλινα καιTSS) ΊΣΩΣ να έριχνε την τιμή και να μην θυσιάζει την αποτελεσματικότητα. Περιμένω σχόλια !
Αυτά μου έχει δώσει φίλος, πρέπει να έχω κανά 10αρια, δεν τα έχω ρίξει, ο φίλος τα έριχνε με 5* πάρα πολύ καλά, εγώ είχα πάθει πλάκα, μου λέει γατάκι βλέπεις τι κάνουν τα 5*. Αλλά μέχρι να πάρω χαμπάρι με τι έριχνε κοντεψα να βαρεσω μπιέλα. .hair. .hair. .sarcastic. .sarcastic.
 
Αυτά μου έχει δώσει φίλος, πρέπει να έχω κανά 10αρια, δεν τα έχω ρίξει, ο φίλος τα έριχνε με 5* πάρα πολύ καλά, εγώ είχα πάθει πλάκα, μου λέει γατάκι βλέπεις τι κάνουν τα 5*. Αλλά μέχρι να πάρω χαμπάρι με τι έριχνε κοντεψα να βαρεσω μπιέλα. .hair. .hair. .sarcastic. .sarcastic.
Και το καλύτερο τα έριχνε με Μπερέτα , και εγώ με το νερομπιστολο , έκανα τουμπεκί ψιλό κομμένο..sarcastic..sarcastic.
 
Αυτά μου έχει δώσει φίλος, πρέπει να έχω κανά 10αρια, δεν τα έχω ρίξει, ο φίλος τα έριχνε με 5* πάρα πολύ καλά, εγώ είχα πάθει πλάκα, μου λέει γατάκι βλέπεις τι κάνουν τα 5*. Αλλά μέχρι να πάρω χαμπάρι με τι έριχνε κοντεψα να βαρεσω μπιέλα. .hair. .hair. .sarcastic. .sarcastic.
Σίγουρα αυτά ή τα κλασικά black cloud? Γιατί δεν τα έχω βρει πουθενά εντός Ελλάδος αυτά με το TSS.

Βέβαια, και τα κλασικά είναι πολύ καλά, σύμφωνα με τα λεγόμενα των Αμερικανών. Εγώ πιστεύω ότι το βύσμα τους είναι όλα τα λεφτά και αποδίδουν έτσι, είτε μολύβι είτε ατσάλι. Το TSS όπως και να έχει, θα αποδώσει!
 
A, ήρθανε?!! Τα είχα δει όταν πρωτοβγηκαν σε ένα βίντεο της Β&Ρ, αλλά δεν ήξερα ότι έρχονται και εδώ. Ο χαλκός πλησιάζει το ειδικό βάρος του βισμουθίου (9gr/cc έναντι 9,7gr/cc). H b&p βγάζει και με tungsten (mg2 tungsten).
 
Να πω κάτι για τα διάφορα είδη μετάλλων που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή σκαγιων. Με απλά λόγια, χωρίς εξισώσεις, τάσεις κτλ. Όποιο υλικό συμπιέζεται και παραμορφώνεται στην πράξη(πχ μολύβι), ρίχνεται από όλες τις κάννες. Τα υλικά που έχουν την ίδια σκληρότητα με την κάννη, ρίχνονται με ειδικά βύσματα που αποτρέπουν την επαφή τους με τα τοιχώματα της κάννης. Το θέμα είναι τι πιέσεις παράγονται. Επειδή όπως είπα, δεν συμπιέζονται και δεν παραμορφώνονται τα σκάγια, η κάννη καταπονείται περισσότερο. Το ίδιο ισχύει και με τα τσοκ. Πρακτικά, ένα όπλο δοκιμασμένο στα 1320 ή 1370 bars και πάνω, μπορεί να ρίξει τέτοια σκάγια (ατσάλινα, TSS, χάλκινα κτλ) αρκεί να μην έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Μπορώ να γράψω αναλυτικά τι γίνεται, αλλά ας κρατήσουμε το γενικό συμπέρασμα .

Υ. Γ άμα θέλετε, μπορώ να φτιάξω σχήμα, με εξισώσεις τάσεων, δυναμικής και κινηματικής που εξηγούνται όλα.
 
Last edited:
Να πω κάτι για τα διάφορα είδη μετάλλων που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή σκαγιων. Με απλά λόγια, χωρίς εξισώσεις, τάσεις κτλ. Όποιο υλικό συμπιέζεται και παραμορφώνεται στην πράξη(πχ μολύβι), ρίχνεται από όλες τις κάννες. Τα υλικά που έχουν την ίδια σκληρότητα με την κάννη, ρίχνονται με ειδικά βύσματα που αποτρέπουν την επαφή τους με τα τοιχώματα της κάννης. Το θέμα είναι τι πιέσεις παράγονται. Επειδή όπως είπα, δεν συμπιέζονται και δεν παραμορφώνονται τα σκάγια, η κάννη καταπονείται περισσότερο. Το ίδιο ισχύει και με τα τσοκ. Πρακτικά, ένα όπλο δοκιμασμένο στα 1320 ή 1370 bars και πάνω, μπορεί να ρίξει τέτοια σκάγια (ατσάλινα, TSS, χάλκινα κτλ) αρκεί να μην έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Μπορώ να γράψω αναλυτικά τι γίνεται, αλλά ας κρατήσουμε το γενικό συμπέρασμα .

Υ. Γ άμα θέλετε, μπορώ να φτιάξω σχήμα, με εξισώσεις τάσεων, δυναμικής και κινηματικής που εξηγούνται όλα.
Αυτό που ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο είναι αν θα μπορούν να ρίχνουν τα νέα σκαγια με παλιά όπλα (καραμπίνες-δικαννα) δοκιμασμένα στα 1200 ή 900 bar.
Ένα δίκαννο baikal πχ η μια καραμπίνα 48ΑL. Θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο κάτοχος η πανε για σκραπ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top